sobota, 17 stycznia 2015

Jakie zasilacze potrzebne są do żarówek LED MR16 i G4 zasilanych z 12V AC/DC

Witam.
Tak jak obiecałem w ostatnim wpisie, tym razem poruszę kwestie zasilania żarówek MR16 oraz G4 zasilanych z 12V AC/DC.

Niektóre żarówki MR16 oraz G4 zasilane mogą być jak deklarują ich producenci zarówno napięciem DC jak i AC. Pozostałe źródła LED mogą być zasilane tylko z 12V DC. Jest jednak przy tych deklaracjach producentów odnośnie zasilania AC/DC pewien haczyk - wszystkie żarówki LED 12V AC/DC muszą mieć zapewnione napięcie zasilania na poziomie 12V, a więc mogą być zasilane transformatorami AC o małej mocy!
Tylko takie transformatory przy małym obciążeniu generują napięcie 12V. Dlatego najbezpieczniej jest wszystkie żarówki LED zasilać zasilaczami 12V DC.

Często otrzymuję maile i telefony właśnie z pytaniami o zasilanie źródeł światła MR16 i G4, w których producenci oświadczają, że ich źródła światła mogą być zasilane z 12V AC/DC, które jednak szybko się spaliły, a gwarant odrzuca gwarancję. Pytacie Państwo często czy ma do tego prawo - niestety ma. Dzieje się tak ponieważ nikt nie rozwija tego wątku w opisie produktu i karcie gwarancyjnej, nikt nie podaje zastrzeżenia, żeby dokładnie sprawdzić jakie napięcie daje zasilacz AC przy małym obciążeniu. A jasną sprawą jest to, że żarówki LED stanowią dzięki swojemu oszczędnościowemu charakterowi maleńkie obciążenie dla zasilacza AC.
Zasilacze AC są zatem dość ryzykowne jako źródło zasilania żarówek LED, które są do tego nawet konstrukcyjnie przystosowane. Dzieje się tak ponieważ przeważnie są to zasilacze o dużej mocy, kiedy zostają obciążone żarówkami LED o małym poborze, zamiast generować 12V, generują nawet 17V. Wówczas żarówka ulega zniszczeniu, a takiej usterki nie uzna żaden gwarant, więc jeśli chcemy zasilać żarówki LED zasilaczami AC, musimy być pewni, że żarówka jest do tego przystosowana i tego, że nasz transformator przy tak małym obciążeniu jakie tworzą żarówki LED będzie dawał 12V. Mówiąc najprościej transformatory AC działają tak, że im mniejsze obciążenie, tym większe napięcie zasilania, a żarówki LED jak wiadomo pobierają mało energii, więc stawiają małe obciążenie transformatorowi, a ten wówczas podaje większe napięcie.
Ktoś z Państwa powie - dlaczego nikt o tym nie wspomina przy zakupie? Od strony prawnej na pudełku podane jest napięcie 12V AC. A więc klient jest poinformowany, że musi zapewnić zasilanie 12V AC. Niestety nikt się nie przejmuje tym, że klient nie ma często pojęcia o tym jaki ma zasilacz, a tym bardziej jak ma sprawdzić czy przy takim małym obciążeniu jego zasilacz da 12V.
Dlatego zawsze kiedy ktoś pyta mnie o doradzenie jaką żarówkę G4 czy MR16 wybrać pytam o napięcie i rodzaj zasilania oraz jaką ilość żarówek przewiduje.

I teraz fundamentalna kwestia - jeśli nie wiemy jaki mamy zasilacz, nie ryzykujmy! Wyrzucamy go i kupujemy zasilacz 12V DC!

Zdarzało się, że ktoś zapytany przeze mnie jaki ma zasilacz, opisywał go w ten sposób - duży, druciany, okrągły i tutaj padało pytanie - to co nada się do LED? Cóż to tak jakby ktoś zapytał mnie - do mojego samochodu mam wlać benzynę czy olej napędowy? A ja bym dopytał - a jaki ma Pan /Pani samochód? A ten ktoś odpowiedziałby - niebieski. Sam kształt to za mało, żeby udzielić konkretnej odpowiedzi. Ważna jest nalepka znamiona na zasilaczu. Abym mógł coś powiedzieć, muszę znać moc zasilacza i jego typ, inaczej nie jestem w stanie pomóc. O ile jeśli ktoś powie - duży, ciężki, druciany, okrągły z dziurą w środku, wiem, że to zasilacz AC starego typu czyli tzw. trafo toroidalne. Bo tak wyglądają te zasilacze, mają wokół nawinięte zwoje drutów, a wewnątrz mają otwór. Ale bez odczytania mocy, nie da się stwierdzić czy taki zasilacz będzie odpowiedni. Chociaż pewną wskazówką jest jego wielkość i ciężar - jeśli jest duży i ciężki, powinien mieć dużą moc, a więc się nie nadaje ale to tylko poszlaka, ponieważ pojęcie wielkości i ciężkości jest pojęciem bardzo subiektywnym i indywidualnym.

Reasumując, transformatory AC w 95% przypadków nie nadają się do zasilania źródeł LED. Nadają się tylko zasilacze o małej mocy, które przy małym obciążeniu dadzą nam napięcie 12V.

Ale to nie jedyna pułapka. Pamiętajcie też o tym, że są transformatory o podanym minimalnym obciążeniu, one zupełnie nie nadają się do żarówek LED. Wiem z Waszych relacji, że w niektórych marketach budowlanych oraz w niektórych sklepach z oświetleniem niedoświadczeni pracownicy, którzy nie mają żadnej wiedzy na tematy elektroniki wręcz zalecają te zasilacze do halogenów LED co jest kompletną bzdurą! Takie zasilacze nie nadają się do żadnych źródeł LED. Niektórzy importerzy, chcąc sprzedać jak najwięcej swojego oświetlenia LED zapewniają, że ich produkt jest dostosowany do tego typu zasilania, jednak w praktyce się to zupełnie nie sprawdza.
Znam monterów, którzy powiedzą - nie prawda! Przy odpowiednim dostosowaniu instalacji i zastosowaniu żarówek LED, które są przystosowane do transformatorów elektronicznych będzie wszystko działało. Owszem, ale niech powiedzą jak długo będzie działało i jakiej metody "dostosowania instalacji" używają.

Tak więc reasumując, jeśli nie wiemy jakim zasilaczem dysponujemy i nie możemy tego sprawdzić, kupujemy obligatoryjnie zasilacz 12V DC. Taki zasilacz dobiera się do mocy żarówek - jeśli mamy np. 10 żarówek 3W, musimy mieć zasilacz minimum 12V DC 30W. Może być większej mocy nigdy mniejszej. Fajną opcją są tzw. zasilacze montażowe. Małe, wytrzymałe, z szeregiem zabezpieczeń. A ich cena nie jest wygórowana.
Oczywiście można też zastosować inne modele, np. zasilacze modułowe, jednak montażowe są mniejsze gabarytowo dzięki czemu łatwiej je schować w zabudowie czy też lampie.

Jeśli możemy sprawdzić jaki mamy zasilacz ale nie jesteśmy pewni czy będzie on odpowiedni, należy spisać jego parametry znajdujące się na naklejce znamionowej, najczęściej znajdującej się na boku zasilacza. Można też zrobić zdjęcie nalepki. Wówczas możecie Państwo przesłać do nas takie zdjęcie na maila i wtedy będziemy w stanie powiedzieć czy takie urządzenie będzie odpowiednie do zasilania źródeł LED. Warto też napisać ile i o jakiej mocy żarówek LED będziecie Państwo instalowali. Jest to też ważne, ponieważ zasilacze AC przy większym obciążeniu, czyli przy większej liczbie żarówek LED oraz ich większej mocy mogą "zmieścić się w normie".

Czasami pytacie Państwo, czy ewentualnie lepszym wyjściem nie byłoby wyrzucenie transformatora i montaż żarówek LED MR16 zasilanych z 230V. Są takowe, jednak należy pamiętać, że 12V żarówki mają inny kształt trzonka - krótszy i płaski, te zasilane z 230V mają trzonek okrągły i dłuższy. Co za tym idzie nie w każdej oprawie jest to możliwe. Większość opraw na 12V wymaga zatem przeróbek gniazda, gniazdo, kosztuje około 2zł, sama żarówka zasilana z 230V też jest przeważnie droższa o 2-3zł niż podobna 12V. Czasami okazuje się, że mimo wszystko przeróbka nie jest możliwa lub co gorsza podczas przerabiania uszkodzimy lampę. Tak więc tą metodę można polecić wyłącznie komuś kto ma pewne predyspozycje manualne i techniczne. Bo czasami w takich przypadkach zamiast oszczędności trzeba pójść i kupić nową lampę. Tak więc do tej metody trzeba podejść rozsądnie i dobrze pomyśleć, czy wymiana zasilacza nie jest w praktyce tańsza niż "zabawa" z oprawami żarówek.

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Siedlecki

97 komentarzy:

  1. Witam. Posiadam transformator 12V o mocy 15-24W. Posiada on stabilizacje prądowa dla jednego połączenoia szeregowego 700mA, a dla dwóch połączen równoległych 350mA. Zarówki jakie posiadam sa o mocy 2,6W i prądzie 216 mA. Podłączyłem je równolegle tzn 3 żarówki w każdym z szeregów. Niestety po załączeniu oświetlenia po około 2-3 minutach wszystkie żarówki lekko sie przyciemniają i swatło jest mniej jasne. Dlaczego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Przyczyna jest bardzo prosta - użył Pan niewłaściwego zasilacza. Żarówki są stałonapięciowe, domyślam się że 12V. Zasilacz o którym Pan napisał to zasilacz stałoprądowy, a więc przeznaczony wyłącznie do diod Power LED, diody Power LED 1W mają prąd zasilania 350mA, a 3W 700mA. Pan potrzebuje zasilacza o stałym napięciu, a więc zasilacza DC, proszę zerknąć na pudełko żarówki, powinno być tam podane napięcie zasilania 12V, może być DC lub AC/DC. W każdym razie uszkodził Pan żarówki przez zastosowanie niewłaściwego zasilacza. Jak głębokie jest uszkodzenie żarówek trudno powiedzieć. Może być tak, że po podłaczeniu do zasilacza 12V DC będą świeciły jakiś czas i zaczną słabnąć po pół roku, a może być tak, że usterka ujawni się natychmiast. W każdym razie ten zasilacz nie nadaje się do niczego innego niż diody Power LED.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niczego konkretnego nie polecę - nie wolno mi się wypowiadać imiennie na temat produktów konkurencji, a w naszej ofercie nie mamy typowego oświetlenia schodowego, więc nie za bardzo mam pole manewru w tej kwestii. Z uwagi na zawarty w pytaniu link muszę usunąć wpis, natomiast sama odpowiedź pozostanie. Ważne żeby oświetlenie schodowe miało małą moc, ponieważ nie ma ono zadania oświetlania danej powierzchni, a jedynie doświetlania schodów, więc tutaj moc w okolicy 0,5W-1W w zupełności wystarczy. Odradzam tzw. "produkty marketowe". Warto poszukać czegoś w sklepach, które zajmują się oświetleniem LED. Mamy też sporo klientów, którzy do podświetlenia stopni schodów wybierają taśmę LED, montuje się ją wówczas równolegle do górnego rantu stopnia, jednak moim zdaniem jest to zbyt silne światło.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  4. Witam. Kupiłem żarówki led 5 wat ale na 220 v. Żyrandol mam na 12 v. Czy przeróbka jest opłacalna i czy warto to robić. Dodam , że żarówki są fajne. Kupiłem je na geek (wish). Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Wszystko zależy od rodzaju lampy. Jeśli łatwo dostać się do zasilacza, który jest w lampie to można go pominąć i "puścić" na gniazda bezpośrednio 230V. Taka przeróbka zajmie chwilę. Gorzej jeśli dostanie się do zasilacza, wiążę się ze zniszczeniem lampy - rzadko tak bywa ale niestety się bywa.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Chodzi o to czy takie ledy na 220 nie są mniej trwałe i czy łatwo to zrobić samemu nie znając się za bardzo czy może lepiej zanieść to gdzieś, ale ew. gdzie?. Pozdrawiam i dziękuję za poprzednią odpowiedź.

      Usuń
    3. Jeśli chodzi o trwałość żarówek to nie ma znaczenia czy są zasilane z 12 czy 230V, co innego gdy chodzi o taśmy LED ale przy żarówkach nie ma to znaczenia. Przeróbka jest bardzo prosta, zasilacz ma przewody wejściowe 230V i wyjściowe 12V. Trzeba odciąć przewody wejściowe i wyjściowe od zasilacza i połączyć bezpośrednio ze sobą, wówczas zasilacz zostanie odłączony i do żarówek popłynie napięcie 230V. Jeśli nie czuje się Pan na siłach można oddać żyrandol komuś kto się na tym zna, takie coś powinien wykonać każdy elektryk.
      Pozdrawiam

      Usuń
    4. Czy podłączenie 230V do oprawy, którą producent zbudował na napięcie 12V nie jest ryzykowne? Mnie się wydaje, że jest, bo zastosowana izolacja przewodów może nie wytrzymać prawie 20-krotnie większego napięcia. Może dojść do przebicia na masę, a w niekorzystnych okolicznościach nawet do porażenia.
      Ale poza tą wątpliwością chcę podziękować za bardzo przydatną, starannie opisaną informację o tym, jakie zasilacze i dlaczego powinny być stosowane do lamp Led :-)

      Usuń
    5. Witam.
      Jeśli mówimy o sytuacji pomijania zasilacza, to nie ma żadnego ryzyka. Jest dokładnie odwrotnie niż Pan napisał. Z prawa Ohma wynika, że jeśli pozostawimy moc taką samą i zwiększymy napięcie, to spadnie nam natężenie. A to właśnie natężenie odpowiada za grzanie się przewodów, a nie napięcie. Dlatego też przy zasilaniu z 12V zawsze montowane są grubsze przewody. Tym samym podając 230V w miejscu 12V mamy mniej ciepła na przewodach. To dlatego płyty grzewcze i maszyny przemysłowe pracują na 400V, a nie na 230V, bo przy 400V wytwarzane jest mniejsze ciepło. Wyższe napięcie to mniej ciepła. Dlatego nie istnieje ryzyko stopienia izolacji. Jeśli izolacja nie topi się przy niższym napięciu, dającym więcej ciepła, to tym bardziej nie stopi się, gdy podamy napięcie wyższe. Dlatego nie ma takiego ryzyka.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  5. Mam żarówki LED MR16 opisane 12VAC. Czy podłączenie ich do zasilacza mającego na wyjściu 12VDC może spowodować jakiś problem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Wręcz przeciwnie. Do żarówek LED stosujemy wyłącznie zasilacze DC, ewentualnie, rzec można warunkowo zasilacze AC o małej mocy, która nie przekroczy sumy mocy żarówek. Tak więc zasilacze DC są dużo lepsze do zasilania żarówek LED

      Usuń
  6. Witam,
    Czy mógłby Pan mi doradzić w kwestii zasilacza?
    Posiadam 2 lampki biurkowe led z ikei. Niestety nie mam do nich zasilaczy. Na etykiecie zamieszczonej na kablu jest oznaczenie parametrów: Output: 4V DC - 750mA 3W.
    Nie wiem jakiego zasilacza mógłbym użyć. Czy mógłbym wykorzystać np. stare ładowarki do telefonu?
    Pierwsza: In: 100-240V 50-60Hz 125mA; Out: DC 5.7V 800mA;
    druga: In: 100-240V 50/60Hz 0.3A; Out: 6V - 750mA.
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
    Maciej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Ładowarka zupełnie się nie nadaje, ładowarka nie jest zasilaczem DC. Podstawowa sprawa to napięcie. Jeśli producent podaje 4V DC to takie napięcie musi być, nie ma innego wyjścia, tego Pan nie ominie, to tak jakby do auta zasilanego benzyną chciałby Pan wlać np. wodę zamiast benzyny. Minimalna moc takiego zasilacza to 3W, może być więcej, nie może być mniej. Musi Pan zakupić zasilacz 4V DC o mocy minimum 3W. A próby z ładowarkami, tym bardziej o większym napięciu skończą się dla lampek w sposób tragiczny, więc nie ma co kombinować.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  7. Nie da się ukryć, że jestem laikiem, ale teraz mam jasność. Serdecznie dziękuje Panu za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam pytanie bo kupiłem sobie zestaw reflektorków do ogrodu (ansult) 2 reflektorki, kable i zasilacz, ale żarówki są 20W i chcę to zmienić na LED-y najlepiej na SMD.
    I tak mam już wpięty zasilacz pod 230V, z zasilacza wychodzi 12V, moc zasilacza 40W:
    http://obrazki.elektroda.pl/4911585100_1456233667.jpg
    http://obrazki.elektroda.pl/3510703200_1456233688.jpg

    Teraz chcę wstawić LED i mam jedną taką, sprawdzałem świeci ta żarówka lED wpięta w zasilacz ww.
    http://obrazki.elektroda.pl/6442315700_1456233727.jpg
    http://obrazki.elektroda.pl/7018670800_1456233745.jpg

    Z tym, że jak dobrze się orientuję jest to zasilacz AC do zwykłych żaróweczek, a do LED-ów potrzebny byłby DC.
    Jak kupię porządne LED-y z przetwornicą to nie ma chyba znaczenia czy napięcie stałe AC czy zmienne DC bo przetwornica zasila LED-y i stabilizuje napięcie, tak więc jak patrzę na opis tego LED-u to może on pracować z zasilaczem AV jak i DC
    http://obrazki.elektroda.pl/7018670800_1456233745.jpg

    Czy dobrze to rozumiem? Zakup takich żaróweczek aby pracowały z zasilaczami AC jak i DC to dobre rozwiązanie i tak mogę zostawić, że mam ten zasilacz ww, który jest do zwykłych halogenów pracujących z napięciem
    zmiennym AC, ale z LED-ami zabezpieczonymi przetwornicą czyli chyba jak ta żarówka LED pracująca pod zasilaczem AV i DC będzie wszystko OK?

    Jak pisze sprawdzałem LED pod tym zasilaczem i wszystko gra, ale zamierzam zakupić teraz odpowiednie żarówki raczej SMD więc chcę wybrać takie, które będą działały z tym zasilaczem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Generalnie wszystkie LEDy powinny być zasilane napięciem DC. Jeśli już musi to być zasilacz AC to:
      1) nie może to być tzw. transformator elektroniczny o zakresie mocy, tylko zwykłe trafo toroidalne
      2) moc zasilacza nie może być większa niż suma mocy żarówek, inaczej zasilacz poda na żarówki za duże napięcie i ulegną one spaleniu, jeśli nie natychmiast to po kilku tygodniach
      3) same żarówki muszą być przystosowane do pracy z zasilaczem AC
      Reasumując, jesli ma Pan 40W zasilacz AC, to musiałby Pan podłączyć żarówki LED o mocy łącznej 40W, mniejsza moc stanowi zbyt mały opór, a więc napięcie nie wynosi 12V tylko np. 13-14V. Taka żarówka jest przeciążona i po krótkim czasie ulegnie spaleniu, a o gwarancji może Pan wówczas zapomnieć. Tak to wygląda w praktyce. Wiem, że opisy są różne i niektórzy sprzedawcy zachęcają do stosowania zasilaczy AC z żarówkami LED, mówiąc, że ich żarówki dadzą sobie z tym radę ale nie wiem czy to z niewiedzy, czy chęci zysku nie dodają, że moc zasilacza nie może przekroczyć sumy mocy żarówek.

      Usuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Powyższe dane świadczą o tym, że jest to tzw. transformator elektroniczny o minimalnej mocy 20W. Takie zasilacze nie nadają się zupełnie do oświetlenia LED.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź.
      Rozumiem, że nawet jeżeli posiadam inny zasilacz
      SEC: 12VDC 1A 0.5~12W
      To mimo stałego napięcia (DC) nie nadaje się on do zasilania taśmy LED o zapotrzebowaniu 10.56W ( 2,2m x 4.8W/mb) ponieważ jego minimalna moc wynosi 0,5W i jest mniejsza od mocy potrzebnej.
      Pozdrawiam

      Usuń
    4. 12V DC 1A ma moc 12W. Więc do 2 metrów taśmy 4.8W/1m będzie właściwy

      Usuń
  10. Usunięty komentarz/pytanie:
    Witam. Dziękuję za cenne informacje.
    Posiadam transformator z opisem:
    PRI 230V~, 50Hz, 0.26A, cosfi=0.99
    SEC: 11.5V~, max. 4.9A, 20-60W
    Brak informacji na temat AC/DC.
    Czy powyższe informacje wskazują czy to zasilacz AC czy DC?

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam
    Posiadam lampy kilku Polskich producentów około 120szt na żarówki AR111 trzonek G53.
    Mają one zamontowane transformatory 0-50W 0-105W 0-150W 12V AC - w zalezności od ilości żrudeł światła- 1-3
    Producenci piszą że można zastosować zamienniki led od 15W - I teraz pytanie ja chcę zastosować żarówki 9W czy wymienić transformator na mniejszy AC ale jaka moc? czy też na DC o mocy odpowiadającej żarówce lub większej?
    dlaczego producent stosuje transformator AC? czy ze względu na proponowane zastosowanie halogenu?
    dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Tak jak wielokrotnie pisałem - do źródeł LED 12V używamy zasilaczy stabilizowanych DC. Bez sensu są zapisy producentów, mówiąc, że można stosować zamienniki od... Stosowanie zasilaczy AC małej mocy też niesie za sobą ryzyko. Cena praktycznie jest taka sama, jak zasilacza DC, więc nie ma żadnego uzasadnienia, żeby stosować zasilacze AC. Dlatego tak jak wielokrotnie pisałem, zawsze stosujemy wyłącznie zasilacze stabilizowane 12V DC. Producenci stosują zasilacze DC, dlatego, że mają toroidalny kształt (łatwiej wkomponować je do lampy) oraz dlatego, że są w produkcji tańsze o kilkanaście groszy, a przy produkcji tysiąca lamp, oszczędność 20gr daje 200zł. A że przy okazji komplikują życie klientowi, który chce potem wymienić żarówki na oszczędne, to już ich zupełnie nie obchodzi.

      Usuń
    2. No ale jeżeli na żarówce Philips AR111 G53 LED napisane jest 12V AC to czy można również wtedy zastosować zasilacz DC?

      Usuń
  12. A czy nie jest tak że transformatory AC są po prostu mniejsze i znacznie tańsze? Mam problem aby znależć transformator do pasków LED. 40W o wymiarach do 105x41x19 do puszki z kieszenią AC 20zł a DC w tych wymiarach to maksymalnie 15W

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kompaktowe wymiary to też jeden z powodów ale to aspekt ważniejszy przy lampach, przy taśmach ma mniejsze znaczenie, ponieważ taśmy najczęściej montuje się tak, że zasilacz jest gdzie schować, poza tym sami producenci taśm zawsze umieszczają na opakowaniu informację, że musi to być zasilacz 12V DC i w zasadzie jeśli chodzi o taśmy to nie ma tutaj tematu wyboru między zasilaczem AC czy DC - poza kilkoma mi znanymi przypadkami, gdzie w markecie jakiś pseudo sprzedawca proponował klientowi transformator elektroniczny to taśm LED. Jednak to rzadkość, bo przy taśmach powszechnie wiadomo, że musi być DC. Co innego przy lampach, które są tworzone głównie z myślą o tradycyjnych żarówkach. Tutaj sprawa jest mniej jednoznaczna niż przy taśmach i rodzi mnóstwo problemów. Najpierw mamy producenta, który myśli tylko o tradycyjnej żarówce, później mamy sprzedawcę, który nie ma pojęcia o tym co sprzedaje. I o ile przy taśmach większość osób zdaje sobie sprawę, że tylko zasilacz DC się do nich nadaje i nie próbuje nawet myśleć o zasilaczu AC, o tyle przy lampach takiej jednoznaczności nie ma. Pseudo sprzedawcy wprowadzają straszne zamieszanie. Pisałem na ten temat bardzo dużo artykułów, czy to na blogu, czy też do tzw. prasy branżowej ale nie da się dotrzeć do wszystkich. Ja i ludzie z branży, którzy mają pojęcie, mówią zawsze jednoznacznie - LED 12V = zasilacz 12V DC. I tutaj nie ma co kombinować, próbować, omijać tego, itd. Tak być musi. Jeśli LED ma działać długo to tak już musi być, inaczej się nie da. Wielu pytało o to czy można próbować z zasilaniem AC, jedni posłuchali i cieszą się oświetleniem LED, inni nie posłuchali, pomyśleli, eee przecież AC to też zasilacz i po chwili pytali znów - a dlaczego żarówki mrugają, a dlaczego po miesiącu połowa diod nie świeci, a dlaczego żarówki śmierdzą, a dlaczego żarówki się strasznie grzeją, itp. Dlatego mówię raz jeszcze i zawsze będę to powtarzał - LED 12V musi być zasilane z 12V DC. Wszelkie patenty, próby, metody, cudowne sposoby nie skończą się dobrze.

      Usuń
  13. 5 żarówek mr11 12v 3W ---jakie parametry ma mieć zasilacz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Zasilacz 12V DC o mocy minimum 15W. Zawsze mnożymy ilość żarówek przez ich moc, a więc w tym wypadku 5 x 3W = 15W

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Dziękuję.
      Jeszcze jedno pytanie, czy transformator o który wcześniej pytałem może posiadać zapas (W) np 30, bo cóż jeżeli w przyszłości będę chciał zmienić żarówki np na 5W
      I jeszcze jedno mnie zastanawia czy jeśli będą na obudowie oznaczenia ...mA to muszą być w tym wypadku jakieś szczególne?

      Usuń
  14. Dziękuję.
    Jeszcze jedno pytanie, czy transformator o który wcześniej pytałem może posiadać zapas (W) np 30, bo cóż jeżeli w przyszłości będę chciał zmienić żarówki np na 5W
    I jeszcze jedno mnie zastanawia czy jeśli będą na obudowie oznaczenia ...mA to muszą być w tym wypadku jakieś szczególne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak pisałem w poprzednim komentarzu - minimum 15W, a więc oznacza to, że można zastosować mocniejszy zasilacz. Symbol mA to obciążenie, nie wchodząc w szczegóły wynika ono ze wzoru na moc, a więc wystarczy, że będzie Pan szukał zasilacz 12V DC o mocy np. 30W. Im większa moc, tym wartość mA też będzie większa. Tutaj ma Pan link wyłącznie do zasilaczy DC:
      http://m-s-elektronik.pl/14-zasilaczetransformatory

      Usuń
  15. Zdemontowałem stary transformator 12V/220V I halogeny a na tą samą instalację chcę założyć ledy.
    Halogenów było pięć i tyle samo będzie ledów.
    Czy zakładając te ledy muszę się zastanawiać na tym jak były połączone halogeny? ( szeregowo czy równolegle )
    Czy mam się tym nie interesować?
    Założyć w miejsce starego zasilacza nowy a w miejsce starych halogenów nowe ledy i po zawodach. No więc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żarówki z pewnością są połączone równolegle. Montuje Pan zasilacz 12V DC i żarówki i LED i gotowe

      Pozdrawiam

      Usuń
  16. Dziękuję p. Marcinie.
    Zmieniam w całym mieszkaniu oświetlenie na ledowe, więc na pewno pytań będę miał jeszcze wiele.
    Będę również podświetlał meble.
    Proszę o cierpliwość do mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę śmiało pytać. Nie zawsze jestem w stanie odpisać od razu, więc czasami mogą pojawić się opóźnienia z mojej strony ale jeśli tylko będę w stanie pomóc to zawsze chętnie pomogę.

      Usuń
  17. Witam serdecznie. Mam problem z żyrandolem na 6punktów świetlnych. Był zamontowany zasilacz ac230v i halogeny g4, postanowiliśmy przerzucić się na ledy i kupiliśmy 6razy 1.8W 12v dc/ac zasilacz jest 12v dc. Podłączyłem wszystko jak było wcześniej jako że mam 3 wyjścia kabli, 2 zmostkowałem i podłączyłem do plusa i 1 do minusa i wszystko niby działa, jest jednak małe ale... 3żarówki świecą mocniej, a 3 słabiej. Kiedy obrócę wtyczkę zasilającą wtedy te wcześniejsze świecące mocno - świecą słabiej, a te świecące słabiej - świecą mocniej. Wiem że to skomplikowane, ale dzieje się tak za każdym razem kiedy obracam wtyczkę. Co zrobiłem nie tak? Czy to winna któregoś podzespołu??? Proszę o pomoc i radę... Pozdrawiam Paweł

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko pomóc na odległość. Moim zdaniem trzeba wykonać normalne, równoległe podłączenie. Jeśli są 3 kable to wykorzystana jest wspólna masa (minus). Przy zwykłych halogenach to działa, przy LED-ach już nie. Trzeba rozebrać lampę i zobaczyć jakie jest połączenie przewodów, mam na myśli poszczególne kable, nie tylko przy zasilaczu. Możliwe, że trzeba będzie wykonać całe okablowanie od nowa, łącząc kable w typowo równoległy sposób.
      Pozdrawiam

      Usuń
  18. Witam. Chyba mam podobny problem jak kolega wcześniej. Mam żyrandol dużo fajnych małych ledów i wejście na 6 halogenów g4, które naturalnie chce zamienić na oświetlenie LED. Zakupiłem właściwy - chyba zasilacz/transformator. Wejście 230V 50Hz AC Wyjście Moc 10 W (chociaż tu powinno być więcej alena próbe go kupiłem) Natężenie 0,83A Napięcie 12 V DC. Podłączyłem wszystko i NIESTETY LEDy nadal nie świecą. Sprawdziłem je na krótko - działają. Sprawdziłem halogeny - świecą tylko sporo słabiej. Tak czy inaczej LEDy nie świecą, gdzie popełniłem błąd.Baaardzo proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam jeszcze, że na zasilaczu jest napisane LED POWER SUPPLY, czytając wcześniejsze komentarze może być istotne a żarówki mam następujące: LED LAMP G4 Silicon Input voltage 220-240 V AC Power 3W i jakieś CRI (Ra) >80. Sorka że tak prostacko napisane ale wo,lałem dokładnie przepisać

      Usuń
    2. Witam.
      Jeśli zasilacz będzie za słaby to żarówki nie zaświecą. Poza tym, w sumie jest to kwestia najważniejsza - jeśli na żarówkach jest napisane 220-240V to po co zasilacz? To oznacza, że są to żarówki 230V.

      Usuń
    3. Zasilacz dlatego, że po zajrzenia do środka żyrandola pokazał się tam transformator/zasilacz halogenowy i myślałem, że to jest powdów dla którego LEDy nie świecą, że się nie nadaje do nich. Więc wymieniłem na ten LEDowy, lecz to nic nie zmieniło.

      Usuń
    4. No cóż, ciężko mi wypowiadać się nie widząc problemu. Jeśli żarówka ma napisane na pudełku 220-240V to jest zasilana z 230V i tyle. Żaden zasilacz nie jest jej potrzebny, bo wtedy taka żarówka nie zadziała. Kolejna sprawa to moc zasilacza. Nie może być mniejsza niż suma mocy żarówek. Bo wtedy żarówki też nie zadziałają - zasilacz odetnie napięcie i tyle. Inaczej spaliłby się po kilku sekundach. Także jeśli jest 6 żarówek o mocy 3W i napięciu zasilania 12V to minimum musi być 18W zasilacz. Montaż mniejszego nie ma sensu. Jeśli natomiast ma Pan żarówki 230V to montaż jakiegokolwiek zasilacza nie ma sensu, ponieważ żarówki nie będą działały.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    5. To była jedna z opcji aby wymontować zasilacz i zobaczyć czy świecą. Sprawdzę niezwłocznie bo bardzo mnie to ciekawi. Bardzo dziękuję za pomoc i pewnie (niestety) dla Pana będę się jeszcze odzywać. No i oczywiście kolejne zakupy już tylko tutaj. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
    6. Tylko niech Pan będzie ostrożny. Podłączenie żarówki 12V do 230V może być niebezpieczne. Niech się Pan upewni, czy oby na pewno na pudełkach żarówek widnieje napis 220-240V AC. Jesli nie jest Pan pewien, najlepiej wcześniej podłączyć taką żarówkę do zasilacza 12V DC. Nawet do tego 10W - 1 powinna zaświecić, jesli jest 12V.

      Usuń
    7. Witam ponownie.
      Zgodnie z sugestiami podłączyłem wszystko i jakie efekt???
      Działa :)
      Człowiek niepotrzebnie czasem kombinuje a rozwiązania są szalenie proste.
      Dzięki jeszcze raz za porady.
      Pozdrawiam

      Usuń
    8. Witam ponownie.
      Cieszę się, że efekt końcowy udało się osiągnąć :)

      Pozdrawiam

      Usuń
  19. Witam
    Żyrandol na 20 halogenów g4 5 W plus trafo 105 W większe nie zmieści się w oprawę

    Obecnie spalone trafo
    Chęć wymienić na led by było lepsze światło i mocniejsze

    Proszę doradzić czy lepszy zakup co do jakości i żywotności itp
    trafo plus halogeny jak do tej pory
    zasilacz plus leży
    Ledy na 220 V AC
    Jestem skłonny do ostatniego rozwiązania dość tanie łatwe i mocne światło.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Gdyby to były MR16 to odpowiedź jest jednoznaczna - LED-y na 230V. Ale to G4. I tu jest problem. Bo G4 na 230V są rzadziej spotykane, a więc jest mniejszy wybór. Zarówno w kwestii mocy jak i niestety jakości. Także warto dobrze to przemyśleć.

      Usuń
  20. Witam, mam w łazience prostą instalacje 2 halogeny (35w) + transformator i postanowiłem zamienić je na LED-y. Zanim tutaj trafiłem podłączyłem nowe żarówki bez wymiany transformatora, co nie działało za sprawnie, podczas poszukiwania rozwiązania trafiłem na pańską stronę i po przeczytaniu tematu od razu zająłem się wymianą transformatora, który jak się okazało miał przedział mocy 50-105W więc nie wiem jakim cudem wszystko działało z dwoma ledami po 5W ;) Dostałem w swoje ręce zasilacz, który miał rozwiązać moje problemy jednak tak się nie stało. Po podłączeniu, halogeny led powoli mrugają. Dziwne jest to, że z mojej dużej kolekcji różnych halgenów led są dwa które po włożeniu działają normalnie(reszta mruga). Jak testuje ponownie na starym transformatorze świecą światłem ciągłym. Może to być wina zasilacza? Opis z obudowy: Electronic transformer LED 0-15W 12VDC, PRI:220-240V~;50/60 Hz, 0,16A, SEC: Constant voltage 12V DC, max 1,25A. (niby ma DC napisane).

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Sprawa jest bardzo prosta i jednoznaczna - zarówno pierwszy jak i drugi zasilacz do zasilania jakichkolwiek źródeł LED się nie nadaje. Electronic transformer LED 0-15W - to zasilacz elektroniczny o przedziale mocy od 0 do 15W. Tak jak pisałem o tym powyżej, jak w kilku innych artykułach oraz w dziesiątkach komentarzy, LEDy zasilamy zwykłymi zasilaczami 12V DC, a nie żadnymi transformatorami elektronicznymi o mocy minimalnej, choćby nawet to minimum wynosiło 0 tak jak przy drugim zasilaczu.
      A to, że trafiły się jakieś 2 żarówki, które świecą, cóż to że świecą, nie znaczy, że nic złego im taki zasilacz nie robi - po 2-3 miesiącach i tak się spalą. Do źródeł LED stosujemy zwykłe zasilacze 12V DC, tutaj ma Pan przykłady takich zasilaczy:
      http://m-s-elektronik.pl/14-zasilaczetransformatory

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Dziękuję, za szybką odpowiedź, czyli rozumiem, że nie do końca można wierzyć opisom, niby do LED i jest DC a jednak jest zły ;)

      pozdrawiam

      Usuń
    3. Niestety ale jeśli jest zakres mocy to delikatnie mówiąc producent "nadużył" skrótu DC. A napis "Do LED" jest nadużywany w ostatnim czasie nagminnie. Praktycznie w każdym markecie zasilacze "zakresowe" czyli tzw. elektroniczne transformatory o mocy minimalnej są opisane jako zasilacze do LED, a one z LEDami nie działają. Dziennie otrzymuje 10-20 maili odnośnie tego problemu. Wiele osób dzwoni również z tym problemem. Tak więc sądzę, że skala tego zjawiska jest ogromna, nie wiem tylko dlaczego ktoś z uporem maniaka sprzedaje takie zasialcze jako zasilacze do źródeł LED. To jest mówiąc dosadnie zwykły sabotaż.

      Usuń
    4. Załatwiłem sobie na szybko inny zasilacz (dziwne, że na obudowie jest napisane sterownik LED) ale reszta parametrów wygląda jak powinna: Sterownik do LED AC/DC, 15W, IP20. Podłączyłem na próbę jedną żarówkę i cały szczęśliwy widzę, że świeci dobrze jednak jeżeli wczepiam dwa halogeny LED to zaczynają razem mrugać, czyżby znowu nie taki zasilacz? (dziwne, że na stronie producenta etykieta na obudowie ma napis zasilacz impulsowy, a nie sterownik LED) czy może coś z instalacją jest nie tak. Potrzebuje tylko na 15W i niestety na Pana stronie, te o małej mocy są niedostępne, a chciałbym się do świąt uporać z problemem ;)

      pozdrawiam

      Usuń
    5. Niech mi Pan przyśle na maila: biuro@m-s-elektronik.pl zdjęcie tego zasilacza wraz z jego nalepką. Warto też sprawdzić połączenia żarówek - czy są zrobione równolegle, czy są stabilne, itd. Jesli chodzi o zasilacze małej mocy to w sobotę wyprzedały nam się wszystkie. Jutro przyjadą 25W. Oczywiście w przypadku zasilaczy 12V DC mogą one mieć większą moc niż suma mocy obciążenia, także może Pan zastosować nawet zasilacz 100W o ile podkreslam ma on napięcie stabilizowane DC.

      Usuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Nie podajemy linków - system usuwa takie komentarze jako spam. Elektroniczny zasilacz 0 - 60W nie nadaje się zupełnie. Zasilacz AC jaki zaleca ten producent to zupełnie co innego niż zasilacz elektroniczny o podanym zakresie mocy i obciążeniu minimalnym. Pisałem o tym już wielokrotnie - tzw. transformatory elektroniczne nie nadają się do źródeł LED. Jeżeli producent podaje listę zasilaczy AC to trzeba z tej listy skorzystać i się do takich zaleceń dostosować. Próby ominięcia zaleceń producenta kończą się zawsze tak samo - usterka i anulowanie gwarancji. Oczywiście jeżeli coś działa pod zasilaczem AC będzie też działało pod zasilaczem DC ale zwykłym zasilaczem DC. Jednak jeżeli producent podaje listę zasilaczy przeznaczonych do danego typu oświetlenia to jest to wiążące i aby nie stracić gwarancji należy się tego absolutnie trzymać.

      Usuń
  22. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zamieszczamy linków. A zasilacz, tak jak pisałem setki razy na blogu - jeśli jest to zasilacz 12V DC to jest odpowiedni do żarówek LED, a ten z linku jest właśnie zasilaczem DC

      Usuń
  23. Witam mam żarówkę 12 v led halogen w jaki sposób ją podłączyć czy to bez różnicy jak podłącze + i -?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Żarówki są różne dlatego o takie rzeczy warto pytać producenta lub sprzedawcę danego modelu. Większość nie ma polaryzacji, więc jest im obojętne gdzie będzie podłaczony + a gdzie -. Ale od tej reguły bywają wjątki

      Usuń
    2. Gdy na opakowaniu nie ma podane jak je podłączyć to oznacza ze nie ma polaryzacji? I jescze jedno pytanie zeby zasilić 3 diody 20 W potrzebuje źródła 12 V 60 W czy jeśli podłącze baterie która daje 11,1V i duze natężenie to będzie to działało?

      Usuń
    3. Jeżeli nie ma na żarówkach ani opakowaniu oznaczeń to na 90% polaryzacja nie jest określona, lub jest ale odwrotne podłączenie nie uszkodzi żarówki. 11,1V - to za mało. Jeśli to zwykły halogen to przy 11,1V osiągnie moc 12-15W, nie więcej. Zależy od grubości przewodów. Jeśli są to żarówki LED z dobrą przetworniczką, to przy takim napięciu nawet się nie włączą

      Usuń
  24. Witam, mam taki zasilacz http://thumbs1.picclick.com/d/l400/pict/141323179508_/OEM-AC-Adaptor-AD-121AB-12V-1A.jpg
    który daje prąd stały i wg specyfikacji powinno to być 12v, podłączyłem go do taśmy LED, jednak po zmierzeniu napięcia wychodzi ok 15V. Moc użytego odcinka taśmy to 0,5A czyli jest spory zapas na zasilaczu. Pytanie czy takie napięcie nie zaszkodzi taśmie Ledowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Możliwe, że zasilacz zamiast napięcia 12V DC (nie prądu bo to zupełnie co innego niż napięcie), daje 12V AC. Tak czy inaczej, 15V "zabije" taśmę.

      Usuń
    2. Chciałbym się zapytać o jedną rzecz. W ogrodzie pociągnąłem kabel 3x1,5 do którego podłączyłem 8 lamp z żarówkami led 5w. Zdaje sobie sprawę, ze strat napięcia na dalszych lampach. Ale postanowiłem zastosować transformator modułowy z możliwością regulacji napięcia 12v-13,8v. Jeżeli się okaże, że ostanie lampy słabiej świecą i podkręcę napięcie na 13v to może to być mieć wpływ na przepalanie się żarówek znajdujących się wcześniej w układzie?

      Usuń
    3. Witam.
      Jeśli producent lamp zaleca 12V, to nie można "podkręcać" napięcia. Kabel 1.5mm2 przy mocy 5W będzie za cienki. Jest zasada, że im niższe napięcie i im dłuższy odcinek kabla, tym jego przekrój musi być większy. Tak więc najłatwiej i najbezpieczniej spadki napięcia niwelować poprzez większy przekrój przewodu. Jeśli odcinek byłby krótszy niż 10 metrów to przy tej mocy źródeł osobiście zacząłbym od 2.5mm2. Jeśli odległość będzie większa, trzeba zwiększać przekrój.

      Usuń
  25. Witam mam zasilacz 15W/12V i trzy platki led 2W 12 V. Wsędziego jest napięcie (próbnikiem) ale nic nie świeci , nie znam się na tym ale pan w sklepie poradził ze tak mogę zamienić stare halogeny na ledy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zasilacz 12V DC 1.25A

      Usuń
    2. Zasilacz 12V DC 1.25A

      Usuń
    3. Witam.
      Próbówka mierzy tylko napięcie AC, więc przyłożenie jej po stronie 12V jest bezcelowe i w zasadzie o niczym nie świadczy. Ewentualnie może wskazać uszkodzenie zasilacza ale z tym bym był ostrożny. Do sprawdzenia zasilacz służy miernik, a nie próbówka. Jeśli jest to na pewno zasilacz 12V DC, to możemy mieć albo uszkodzony zasilacz, albo problemem jest połączenie - kiedyś było szeregowe, teraz powinno być równoległe lub też nowe żarówki mogą mieć określoną polaryzację - 1 nóżka to +, 2 to -. To najłatwiej sprawdzić, ponieważ trzeba żarówki podłączyć odwrotnie - czasami wystarczy zamienić kostkę, a czasami trzeba żarówkę włożyć do góry nogami. To zależy od opraw. Można też zwyczajnie zamienić ze sobą kable wychodzące z zasilacza, te 12V oczywiście. Trzeba kombinować różne warianty. Ja obstawiam, że nowe żarówki określoną polaryzację.

      Usuń
  26. Witam. Przeczytałem cały artykuł i uważam, że jest naprawdę pomocny :). Niestety mam pewne wątpliwości, co do mojego konkretnego przypadku. Chodzi u o trzy punkty oświetleniowe zamontowane w meblach kuchennych. Do tej pory były tam żarówki halogenowe (typu G4). Kupiłem oprawki pod typowe halogeny gu5,3 oraz takie żarówki (były ostatnio w Lidlu): https://images82.fotosik.pl/810/46d34a525e026d49.jpg
    Jeśli dobrze rozumiem oznaczenie, to są one pod 12V prądu przemiennego, ale rozumiem, że pod 12 v stałego również można je podłączyć? Obecnie posiadam taki zasilacz: https://images84.fotosik.pl/810/75f3c4d7f78cf31a.jpg Z tych oznaczeń nie potrafię odczytać, czy na wyjściu na on DC czy AC... Czy będzie to ze sobą współgrało, czy trzeba wymienić zasilacz? Posiadam miernik i mógłbym sprawdzić jakie daje on napięcie na wyjściu bez obciążenia, ale nie wiem, czy ustawić zakres AC czy DC na mierniku, żeby go nie uszkodzić... Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Żarówki, jeśli dobrze widzę mogą być zasilane zarówno napięciem 12V DC jak i 12V AC. Jednak Pan posiada tzw. transformator elektroniczny, zatem bezwzględnie musi on zostać wymieniony. Przy tym rodzaju zasilacza, żarówki ulegną bardzo szybkiemu uszkodzeniu. Polecam montaż zasilacza DC. Wtedy jego moc może być większa i w niczym to nie przeszkadza, a i stabilność pracy takiego zasilacza jest lepsza. Zasilacz AC musiałby mieć moc identyczną jak żarówki - inaczej również ulegną spaleniu. Zatem dobranie zasilacza AC jest bardziej kłopotliwe.

      Usuń
    2. Witam, dziękuję za odpowiedź :). Trochę to trwało, ale w końcu kupiłem zasilacz taki jak na zdj: https://images84.fotosik.pl/856/1aa052d09b9857b9med.jpg mam nadzieję, że będzie odpowiedni? Moc pasuje, bo 3X3W to 9W, czyli zostaje jeszcze spory zapas. Pytanie mam jeszcze jedno - czy ma znaczenie + i - w podłączeniu żarówki? Za wyjściu zasilacza są one oznaczone, ale na żarówkach nie widzę takich oznaczeń, czy można więc podłączyć je dowolnie? Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Witam.
      I niestety kupił Pan zły zasilacz. Martwią mnie dwie rzeczy - "Electronic Transformator LED" oraz zakres mocy "0-15W". To jest zasilacz elektroniczny o zakresie mocy, a więc taki, który do żarówek LED się zupełnie nie nadaje. Tak jak pisałem kilkadziesiąt razy na blogu, do źródeł LED stosujemy zwykłe, proste zasilacze 12V DC. Ten taki nie jest, tym samym nie daje 100% gwarancji, że faktycznie 12V jest stabilizowane. Często są to tylko napisy nanoszone na zasilacz przez producenta. Więc ja takie zasilacze stanowczo odradzam. Zwykły, tańszy zasilacz 12V DC, byłby zdecydowanie lepszym wyborem, bo tam jest pewność, że 12V jest stabilizowane. Tutaj tej pewności nie ma. Trzeba zmierzyć miernikiem napięcie, jakie zasilacz będzie dawał po podłączeniu 1 żarówki, 2 żarówek i 3 żarówek. Jeśli za każdym razem będzie to 12V, to ok. Ale trzeba to sprawdzić, bo inaczej żarówki po 2-3 miesiącach mogą ulec spaleniu, albo będą mrugały albo będą się przegrzewały. Także generalnie takich zasilaczy do źródeł LED nie powinno się stosować. A + i - mają znaczenie, jeśli na żarówce są również oznaczenia. Jeśli żarówka jest ich pozbawiona, to powinno być to obojętne. Oczywiście są tutaj wyjątki. Dlatego też po założeniu żarówki należy na chwilę podać napięcie. To ważne, bo jeśli czas włączenia będzie zbyt długi, a polaryzacja, czyli + i - będą odwrócone, wówczas żarówka się spali. Dlatego napięcie podłączamy na krótko. Jeśli będzie świeciła, to znaczy, że albo trafił Pan z polaryzacją albo nie ma ona znaczenia. Jeśli nie, wówczas żarówkę trzeba będzie podłączyć odwrotnie.

      Usuń
    4. Witam ponownie. Standardowo jak to u mnie musiał upłynąć kolejny miesiąc, aż w końcu się za to wziąłem :). Tak czy tak chyba jest w porządku - zarówno po podłączeniu jednej żarówki, jak i trzech napięcie na wyjściu wynosi 12,35 (+-0,03). Rozumiem, że w takim przypadku powinno to działać ok i żarówki nie ucierpią (te 0,3 chyba są dopuszczalnym odchyleniem?). Ciekawostka jest taka, że przy podłączonej tylko jednej żarówce zasilacz wydaje podczas pracy cichy, ale bardzo nieprzyjemny, wysoki (dosłownie na granicy słyszalności) pisk. Po podłączeniu trzech jest całkowita cisza.
      Żarówki świecą niezależnie w którą stronę je włożę, więc widać nie mają polaryzacji.
      Pozdrawiam.

      Usuń
    5. Witam ponownie. Ten dźwięk oznacza zbyt małe obciążenie zasilacza. Dlatego jest słyszalny tylko przy włączeniu 1 żarówki. Odchylenie rzędu 0.5V jest dopuszczalne. Jeśli jednak jest to tzw. transformator elektroniczny, to tak jak pisałem powyżej - do żarówek LED się nie nadaje i prędzej czy później padną albo żarówki albo sam zasilacz.

      Usuń
    6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    7. Dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że jeśli napięcie jest w porządku przy zadanym obciążeniu, to zasilacz się nadaje, nawet, jeśli jest "elektroniczny". Zobaczymy co się będzie działo. Kwestia jest jednak taka, że mam jeszcze w 3 miejscach w domu standardowe halogeny i również chciałbym je stopniowo przerobić na ledy. Czy mógłby Pan podać jakiś link do sklepu/allegro (ewentualnie chociaż model i producenta) do takiego "idealnego" zasilacza (moc 15-20 W jak najbardziej będzie wystarczająca)? Kolejny raz przeczytałem artykuł i przeszukałem sklepy internetowe, no i wiem jeszcze mniej... Teraz sporo widzę zasilaczy impulsowych (czyli chyba nie dobre?), albo znowu takie, które kosztują ponad 100 zł. Z góry dziękuję, pozdrawiam.

      Usuń
    8. Napięcie to tylko jeden z parametrów. Więc nie tylko ono jest wyznacznikiem. A zasilacz impulsowy to zasilacz właściwy, jak najbardziej odpowiedni. W dzisiejszych czasach produkuje się wyłącznie zasilacze impulsowe DC. Niczego konkretnego nie lubię polecać. Gdy miałem swój sklep, sprzedawałem zasilacze Eco Energy, Abilite, Anluxa. Zasialcz do źródeł LED, tak jak pisałem to wielokrotnie, musi być zasilaczem 12V DC. DC jest tutaj kluczowym symbolem. Koszt dobrego zasilacza 12V DC 60W powinien wahać się na dzień dzisiejszy w granicach 35-40zł. Moce około 25W to koszt około 18-25zł.

      Usuń
  27. Dzień dobry. Ostatnio w rozmowie ze znajomym na temat oświetlenia LED padło stwierdzenie że np.; podłączenie 3 LED 5W 12V będzie w eksploatacji tańsze niż 3 LED 5W 230V. Dla mnie to bez znaczenia wat(W) to wat(W) czy zasilane 12V czy 230V. Rachunek za prąd będzie taki sam. Proszę o potwierdzenie lub wyjaśnienie jeśli jestem w błędzie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.

      Poruszył Pan bardzo ciekawy temat. Teoretycznie 15W to 15W, ale... W życiu nie ma przypadku idealnego.

      Są straty energii w postaci ciepła. Oczywiście one przy żarówkach LED są minimalne i w rachunku rocznym ich Pan prawie nie zauważy. Gdybyśmy jednak rozpatrywali powiedzmy okres 5 lat, wówczas zauważy Pan w takim okresie różnicę rzędu 10-20zł.

      Pozwoli Pan, że zacznę od kwestii napięcia. Niższe napięcie wymaga stosowania grubszych przewodów. Jeśli moc zostaje taka sama, a obniżymy napięcie, to wzrośnie nam opór. Co za tym idzie musimy zastosować sporo grubszy przewód. Jeśli tego nie zrobimy, to moc robocza 1 źródła spadnie nam do powiedzmy 4W, a moc pobierana wyniesie 5W. Więc płacimy za 1W więcej. Wtedy zauważymy różnicę, między napięciem 12V i 230V nawet w rachunku miesięcznym. Teraz weźmy przypadek prawidłowy, czyli do 12V stosujemy grubszy przewód (co jest oczywiście droższe). Do tego koszt zasilacza. Zasilacz też pobiera minimalne porcje energii. W spoczynku koszt takiej energii wyniesie około 1zł rocznie. Jeśli jednak zestawimy razem droższy koszt przewodu, koszt zasilacza, koszt jaki zasilacz generuje oraz koszt utraconej energii w postaci ciepła (mimo wszystko tej energii przy 12V upłynie minimalnie więcej), wówczas wychodzi nam, że napięcie 12V okazuje się droższe niż 230V.

      Także teza mówiąca o tym, że 12V jest lepsze niż 230V jest nieprawdziwa.

      A co z ilością źródeł światła? Czy lepiej zastosować 3 źródła o mocy 5W, czy 5 źródeł o mocy 3W? Oczywiście mówimy o napięciu 230V, bo to, że 230V wyjdzie nam minimalnie taniej niż 12V ustaliliśmy sobie powyżej.

      Jeśli weźmiemy sobie 3 żarówki o mocy 5W i 5 żarówek o mocy 3W, teoretycznie mamy 15W w jednym i drugim przypadku. I taki będzie pobór mocy. Ale moc robocza przy 3 żarówkach, będzie większa niż przy 5. Dlaczego tak się stanie? Otóż z tego samego, co powyżej - strata energii przy 5 gniazdach, przewodach, łączeniach, itp. będzie większa niż przy 3.

      Zatem w takim wypadku za każdym razem zapłacimy za 15W pobranej mocy, ale przy 3 źródłach np. żarówki oddadzą nam 14.9W, a przy 5 źródłach oddadzą nam 14.7W. To oczywiście liczby teoretyczne, typowo obrazowe, a nie fizyczne wyliczenia. Ale różnice procentowe byłyby mniej więcej właśnie takie.

      Reasumując:
      12V tańsze niż 230V? - fałszywa teza.
      3 żarówki o mocy 5W pobiorą mniej energii niż 5 żarówek o mocy 3W? - prawda.
      Podkreślam, że są to różnice bardzo małe ale jednak są zauważalne w dłuższym okresie czasu.

      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Serdecznie dziękuję za tak wyczerpującą i zrozumiałą odpowiedź.Chapeau bas!

      Usuń
  28. Witam.
    Mam pytanie odnośnie typów oprawek do reflektorków LED. Chciałbym zakupić system oświetlenia meblowego Mikrus S Lumo firmy Topmet. Producent ,,myli się w zeznaniach" i twierdzi że do tego systemu wymagane są świetlówki led MR16 GU5,3. Jednakże gdzieniegdzie prezentuje zdjęcia z zamontowanymi ledami MR11, twierdząc że to alternatywne źródło oświetlenia. Na zdjęciach prezentują się one o wiele,,delikatniej", ponieważ ich średnica wynosi bodajże 3,5 cm, podczas kiedy MR16 mają średnicę zdaje się 5,5 cm. Wyczytałem gdzieś że średnica zewn. nie jest jedyną różnicą pomiędzy MR16 GU5,3 i MR11 GU4. Różnią się one od siebie także, jak na to wskazują symbole liczbowe, rozstawem nóżek. Czy różnica pomiędzy rozstawem 4mm a 5,3 mm jest na tyle duża, że reflektorek GU4 MR11 nie będzie pasował do gniazda GU5,3 MR16? Czy też jest tam jakaś tolerancja pomiędzy otworami w gnieździe i dadzą się ,,wcisnąć" bez wymiany samego gniazda? A może istnieją jakieś reflektorki o tej mniejszej średnicy zewn. 3,5 cm (jak w MR11) i rozstawie nóżek 5,3mm (jak w MR16), pasującym do wymienionego przez nich gniazda GU5,3? Próbowałem znaleźć, ale nic nie znalazłem niestety😟. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      MR11 i MR16 mają identyczny rozstaw nóżek. I na tym podobieństwo się kończy. MR11 są mniejsze, a więc siłą rzeczy muszą mieć dużo mniejszą moc, bo z racji mniejszych gabarytów, dużo gorzej odprowadzają ciepło. Powierzchnia klosza jest mniejsza, więc emisja światła jest dużo słabsza. MR11 nie są zamiennikiem MR16. Tak jak napisałem powyżej, wspólny jest tylko rozstaw nóżek.

      Usuń
  29. Witam.
    Piszę z prośbą o poradę bo mam trochę dziwną sytuację. Mam zasilacz stabilizowany LED 12V-DC 30W IP68, do którego chcę podłączyć równolegle 5 szt. żarówek LED 12V GU5.3 5 W. Czyli teoretycznie na wyjściu obciążam 25 W. Niestety po włączeniu zasilania żarówki mrugają /zapalają się i gasną/. Przy trzech żarówkach świecą prawidłowo ale też nie za każdym razem. Jeżeli pojedynczo włączam 5 żarówek to wszystkie świecą prawidłowo. Przypuszczałem że to wina zasilacza ale wymieniłem na inny nowy /taki sam/ i jest to samo. Co to może być za przyczyna?

    OdpowiedzUsuń
  30. Witam,
    Mam zasilacz KT-8022.
    Electronic Trasformer
    PRI:230-240V 50-60Hz 0,34A
    SEC: 11,4V 20-80W
    dziś zasila 4 żarówki G4 20 lub 40W każda.
    Jakie żarówki G4 LED mogę zastosować, i czy zasilacz ten się nadaje?
    Planuję zakup 4 * 5-6W

    OdpowiedzUsuń
  31. dzięki za dokładne wyjaśnienie

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam.
    Proszę rozjaśnić mi oznaczenia żarówek led DC, AC i DC/AC.
    DC to na 12v
    AC to na 230v
    a te DC/AC to co?

    OdpowiedzUsuń
  33. Jeszcze jedno pytanie.
    Czy do ściemniania muszą być specjalne żarówki przystosowane do tego?

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  35. Akurat na takich kwestiach ja się za bardzo nie znam, więc zostawiam to specjalistom. Dla mnie za to bardzo istotną kwestią było to aby płacić jak najniższe rachunki za prąd. Właśnie dlatego bez chwili zastanowienia zdecydowałem się na współpracę z https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ i faktycznie płacę mniej.

    OdpowiedzUsuń
  36. Dzień dobry.
    Czy przy zamianie halogenów na ledy (12V AC) można pominąć wymianę transformatora (do którego nie można się dostać) poprzez pozostawienie w instalacji 1-2 halogenów w celu osiągnięcia minimum mocy - a resztę źródeł zamienić na ledy?

    OdpowiedzUsuń
  37. Kiedy tak naprawdę mówimy o samej elektryczności to ja również chcę powiedzieć, że zawsze takie działania zlecić jest najlepiej elektrykowi. Zachęcam was do sprawdzania oferty elektryka http://elektryk.i-lodz.pl/ co do którego ja mam pełne zaufanie.

    OdpowiedzUsuń