wtorek, 21 lutego 2012

Co to jest dioda i jakie są rodzaje diod?

Witam.
Tym razem przedstawię Państwu podstawowe informacje dotyczące diod led oraz przybliżę ich rodzaje na przykładach.

Co to jest dioda LED?

Diody LED (skrót od Lighting Emitting Diode - dioda elektroluminescencyjna, dioda emitująca światło) do produkcji weszły w latach sześćdziesiątych, opracowane przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka

Możliwe jednak, że dioda LED została wynaleziona już w latach 20. XX wieku. Radziecki technik Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył, że diody "ostrzowe" używane w odbiornikach radiowych emitują światło.

Od kilku lat diody stają się alternatywą dla zwykłych żarówek oraz dla żarówek energooszczędnych, które niestety w pewnych warunkach pracy - częste włączanie i wyłączanie powodują ogromne zużycie energii elektrycznej.
Diody to obecnie najbardziej oszczędne i zarazem ekologiczne źródła światła.

TYPY DIOD:

- diody sygnałowe, o różnych mocach i kątach świecenia (od 15 do 140 stopni). Na początku 2009 roku postanowiliśmy wykorzystać najmocniejsze wówczas diody o szerokim kącie świecenia (140 stopni) do stworzenia wodoszczelnych lampek. Ponieważ 1 dioda nie dawała wystarczającej porcji światła użyte zostały 4 diody, co zapewniło naprawdę ciekawy efekt świetlny.
Następnie zaczęliśmy wykorzystywać do budowy lampek diody wąskokątne (30 stopni) o dużej mocy - aż 35cd!
Zarówno jedne i drugie lampki cieszą się ciągle rosnącym powodzeniem, trafiły do wielu polskich i europejskich miast, oświetlają miejskie skwery, prywatne domy, ogrody, oczka wodne, fontanny, domy, hotele, pensjonaty, jachty, łodzie itd.

- diody POWER LED. Bardzo szybko zyskały uznanie na rynku dzięki swojej mocy. Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek polskie lampki wodoszczelne z wykorzystaniem diod 1W!
Byliśmy prawdziwymi pionierami w tej kwestii. Diody te dają dużą porcję światła, są typowo oświetleniowymi diodami. 1 taka dioda daje porcję światła równą żarówce 10W. Takie diody mają najlepszy stosunek jasności świecenia do poboru mocy. Mają jeszcze jedną ogromną zaletę - są bardzo trwałe - 100 tys godzin to minimalny czas pracy. Ich cena nie jest wysoka, z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Stanowiły prawdziwy przełom w technice LED. To z nich wywodzą się diody SMD oraz CHIP LED.

- diody T_POWER - wynalazek, który trafił do Polski w styczniu 2010 roku. I znów staliśmy się pionierami. Kiedy inni zastanawiali co zrobić z tymi diodami, my wprowadziliśmy na rynek pierwsze polskie lampki wykorzystujące diody T-POWER. Oczywiście od razu wykonaliśmy lampki wodoszczelne. Są one bardzo mocne, mają duży kąt świecenia (140 stopni) i większą paletę barw (np. kolor różowy). Ich wartości oświetleniowe i oszczędnościowe (podobnie jak lampek POWER LED) docenili Grecy pogrążający się w kryzysie ekonomicznym (można je spotkać w tamtejszych hotelach). W Polsce niestety są mało popularne, przegrywają zupełnie z diodami SMD, które są znacznie tańsze.

- diody SMD - coraz bardziej powszechne i zarazem używane w żarówkach LED oraz w taśmach LED. Są to ciekawe diody, które z pewnością w przyszłości będą się rozwijały i prawdopodobnie za kilka, może kilkanaście lat będą podstawowymi diodami. Na początku pojawiły się diody typu 3528. Następnym modelem, który powoli staje się coraz bardziej popularny (zwłaszcza w żarówkach) stały się diody typu 5050. Mają one dużą moc i dają solidną porcję światła. Oczywiście jak z każdymi diodami bywa, te najtańsze nie są warte zakupu ale o wpływie ceny na jakość diod napiszę innym razem, ponieważ to oddzielny temat.

- tzw. diody CHIP LED - są to diody o bardzo dużej mocy sięgającej nawet do 200W. Dają ogromne porcje światła w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Ze względu na ciepło jakie tworzą muszą być wyposażane w zewnętrzny radiator. Są to diody drogie, jednak trwałe i przewyższające diody SMD, z których tak na prawdę się wywodzą. Jeśli macie do wyboru żarówkę z diodami SMD 5050 lub CHIP LED, wybierajcie tą drugą - warto dopłacić, zresztą przy diodach panuje żelazna zasada - im droższe diody tym lepsze.

Marcin Siedlecki

3 komentarze:

  1. Bardzo fajnie opisane:) Ostatnio szukalismy wlasnie takiego opisu i o dziwo nie jest łątwo;D Swoją drogą jak ktos szuka fajnych egzemplarzy diod to polecam: https://www.asaj.pl/gniazda-natynkowe-400v-silowe Maja tutaj wszystko:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o mnie to ja zużywam całkiem sporo prądu w moim domu. Właśnie dlatego również rozważam montaż fotowoltaiki. Jak czytałam artykuł https://tojadom.pl/ile-czasu-zajmuje-montaz-paneli-fotowoltaicznych/ to już teraz dokłądnie wiem ile czasu zajmuje taki montaż.

    OdpowiedzUsuń