poniedziałek, 8 października 2012

Trwałość diod LED. Co to jest? Jak się ją określa?

Witam.
Sporo mówi się o trwałości diod LED. W uproszczeniu - trwałość oznacza czas, w którym przydatna będzie dioda. Jest to czynnik niegdyś pomijany, a obecnie staje się jednym z ważniejszych czynników decydujących o zakupie. Wielu sprzedawców prześciga się w opisywaniu trwałości diod. W każdym razie w produktach LED widnieją przeróżne opisy trwałości - od 20 000 godzin, aż po 100 000 godzin.
Nowoczesne technologie pozwalają "wykręcić" bardzo dobrą trwałość z diod. Znów sprawdza się zasada mówiąca, że im droższe diody tym trwalsze. Jest to niezaprzeczalny fakt.

A czy trwałość diod zależy w jakiś sposób od ich typu?

Tak i to bardzo. Weźmy popularne ostatnio diody SMD 5050 - ich trwałość to 30 000 - 50 000 godzin.
Zwykłe diody "przewlekane" oraz diody POWER LED charakteryzują się trwałością na poziomie 50 000 - 100 000 godzin.
Diody SMD 5060 oraz COB na początku osiągały trwałość 20 000 godzin. Obecnie regułą staje się 50 000 godzin.

Oczywiście podkreślam, że piszę tu o dobrych jakościowo diodach, a nie najtańszych chińskich pseudo produktach, które rzadko wytrzymują 10 000 godzin!!!!

Tak więc trwałość diod rośnie wraz z rozwojem tej technologii. Jest to o tyle zaskakujące, że teoria mówi, iż jeśli dioda ma świecić mocniej to należy podać jej większy prąd (prąd jako jednostka fizyczna wyrażana w amperach [A] - nie mylić z napięciem [V]). Niegdyś na diody podawano prąd 20mA, później 25mA lub nawet 30mA. Później pojawiły się diody LED mocy (tzw. POWER LED) które do świecenia potrzebują stabilizowanego prądu 350mA. Generalnie im większy prąd tym jaśniej świeci dioda. Przy czym, im większy prąd tym większa utrata trwałości. Każda dioda ma granice pracy zarówno minimalną (poniżej pewnego prądu nie świeci) oraz maksymalną (powyżej pewnego prądu ulega spaleniu).
Dlatego też zawsze zachowywano umiar i nigdy nie podawano maksymalnego prądu, bo jednoznacznie oznaczało to uszkodzenie diody. Na szczęście powstały diody SMD, najpierw 3528, które rewolucji i przełomu bezpośrednio nie przyniosły, później jednak zaczęły się eksperymenty z diodami SMD 5050, COB, SMD 5060.
Generalnie pozwalają one na podanie większego prądu, bez wpływu na ich trwałość (oczywiście dotyczy to zakresu maksymalnego). Tak więc nowe diody pozwoliły przesunąć górę zakres prądu jakim można je "potraktować" dając większe pole manewru i większe możliwości konstruktorom oświetlenia.

No dobrze, skoro wiemy już co nie co na temat trwałości to co dzieje się po okresie przekroczenia deklarowanej ilości godzin?

Zapewne większość osób odpowiedziałby, że żarówka LED, która ma świecić 30 000 godzin po 30 000 godzinach zgaśnie. Nic bardziej mylnego! Otóż po upływie deklarowanego okresu diody zaczną się "wypalać". Światło żarówki osłabnie, będzie słabło coraz bardziej i bardziej i dopiero wówczas zaczną całkowicie gasnąć pojedyncze diody.

Tak więc nie ma podstaw do obaw o trwałość diod. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, żeby przesadnie nie oszczędzać przy zakupie źródeł LED. Tanie diody nie będą miały deklarowanej trwałości, dobre diody są coraz tańsze ale zawsze będą droższe od ich tanich "odpowiedników" dlatego trzeba zachować umiar i kupować dobre produkty, a będziecie z nich zadowoleni przez długie lata.


Pozdrawiam

Marcin Siedlecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz