czwartek, 12 lipca 2012

Jak dobrać zasilacz do oswietlenia LED?

Witam. Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię doboru zasilacza do oświetlenia LED. Co to jest zasilacz, jakie są rodzaje i typy zasilaczy oraz dlaczego diody go potrzebują pisałem w poprzednich postach. Dzisiaj napiszę jak dobierać zasilacz.

Otóż po pierwsze musimy wiedzieć z jakimi diodami mamy do czynienia.

Jeśli są to diody POWER LED, koniecznie musimy zasilić je za pomocą specjalnego zasilacza PRĄDOWEGO 350mA lub DRIVERA PRĄDOWEGO 330mA. Różnica między driverem prądowym a zasilaczem prądowym nie jest aż tak ogromna jak wskazuje na to sama nazwa ale o tym napiszę przy innej okazji.

Diody POWER LED są specyficznym typem diod, które potrzebują do pracy zasilacza ze stabilizacją prądu na poziomie 350mA. Pozostałe typy diod wymagają stabilizacji napięcia (przeważnie napięcie 12V). Należy pamiętać, że prąd wbrew temu co mówimy potocznie nie jest parametrem określanym w pierwszej kolejności w odniesieniu do tego czym zasilamy nasze urządzenia. Mówiąc potocznie prąd mamy tak naprawdę na myśli napięcie. W mowie potocznej przyjęło się już tak, że mówimy - w gniazdku płynie prąd 230V. Jest to nieprawdą! W gniazdku płynie napięcie 230V, a nie prąd. Prąd to inny parametr określający mówiąc najprościej obciążenie instalacji przez dane urządzenie. Jednostki prądu określane są w amperach [A], a jednostki napięcia w woltach [V]. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że mówiąc, że np. w gniazdku mamy prąd 230V popełniamy ogromny błąd - to tak jakby powiedzieć, że w rzece zamiast wody płynie piasek.
A jak dobrać zasilacz prądowy? Jedynym kryterium jest ilość lampek. Niektóre zasilacze prądowe zasilają od 1 do 3 lampek, niektóre od 2 do 3, niektóre od 3 do 12, niektóre od 4 do 12, w każdym razie część z nich ma określone minimalne obciążenie i jeśli podłączymy do nich mniej lampek niż wymagają, lampki zostaną uszkodzone.

Jednak większość źródeł światła wykorzystujących diody LED należy zasilać napięciem stabilizowanym, często 12V. A więc jak dobrać zasilacz? Tu sprawa jest prosta, wystarczy znać amperaż (obciążenie) lub ewentualnie moc lampek aby dobrać do nich zasilacz. Użyję jako przykładu swojego produktu. Otóż mamy w ofercie lampki LED 0.3W, 25mA, zasilane z 12 lub 15V DC. Czyli jedna lampka stanowi obciążenie 25mA = 0,025A lub 0,3W. Jeśli chcemy podłączyć 10 lampek, musimy mieć zasilacz minimum 12V/250mA czyli 3W. Generalnie liczbę lampek mnożymy przez amperaż lub moc, i tak np. 10x 25mA = 250mA lub 10 x 0,3W = 3W.
Oczywiście zasilacz może być mocniejszy, tzn może mieć moc i amperaż większy, natomiast napięcie podane w woltach musi mieścić się w zakresie wymaganym przez lampkę.
Np. do 10 lampek 12V/0.3W możemy użyć zasilacza 12V/300mA, 12V/500mA, 12V/1A, 12V/5A, nie możemy użyć natomiast zasilacza słabszego, czyli np. 12V/200mA. Tak więc przy zwykłych lampkach pobór mocy i prądu określa najsłabszy możliwy zasilacz, nie nakazuje jednak ograniczenia w drugą stronę, czyli w mocy maksymalnej.

Reasumując zasilacz do źródeł LED dobieramy do napięcia zasilania [V] oraz do obciążenia [A] jakie stawiają dane lampki. Więc musimy wiedzieć ile wolt [V] ma dana lampka oraz jakie stanowi obciążenie podane w amperach [A] lub jaką pobiera moc [W].
Może wygląda to skomplikowanie ale wystarczy proste mnożenie - skoro lampka pobiera 0,3W to 10 lampek pobierze 3W, 20 lampek pobierze 6W itd.

Parametry te muszą być podane zarówno na zasilaczu jak i lampce lub w karcie gwarancyjnej czy też instrukcji obsługi.

Niektóre typy oświetlenia LED, jak np. gotowe oprawy oraz oferowane przez nas żarówki LED zasilane są z 230V. Jak to możliwe? Otóż te rodzaje oświetlenia mają wbudowane, niewidoczne zasilacze. Żarówki mają w trzonkach mikro przetwornice (różnicę między zasilaczem a przetwornicą impulsową opiszę przy innej okazji). Taka przetwornica przetwarza napięcie 230V i podaje na diody przeważnie 5 lub 12V, niekiedy 3V, a niekiedy nawet 32V. Generalnie użytkownik nie ma o tym pojęcia i nie ma potrzeby aby miał taką wiedzę, jest to zawsze tajemnicą producenta. Przy gotowych oprawach halogenowych POWER LED przed oprawą znajduje się kostka, w tej kostce umieszczony jest zasilacz prądowy 350mA.

Tak więc aby dobrać odpowiedni zasilacz musimy wiedzieć jaki typ oświetlenia mamy, następnie do typu i ilości lampek dobieramy zasilacz. Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Państwu temat doboru zasilaczy, w razie pytań piszcie: biuro@m-s-elektronik.pl

Oczywiście serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego sklepu internetowego:
www.m-s-elektronik.pl

Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK

34 komentarze:

 1. A jak dobrać zasilacz do lamp dla których nie ma określonego napięcia a jest tylko prąd i moc? Mam 3 lampy o parametrach 500mA i 2W. Próbowałem je podłączyć do zasilacza 12V max. 12W i bez względu na sposób podłączenia (szereg. / równolegle) lampy migają zamiast świecić - prawdobodobnie mają jakieś zabezpieczenie na wypadek zbyt dużego prądu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Wygląda na to, że ma Pan tzw. lampy stałoprądowe. Zatem trzeba szukać zasilacza stałoprądowego 500mA o mocy 6W, wówczas lampy należy podłączyć szeregowo.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
  2. Dziękuję za poradę. Wygląda jednak na to, że to nie będzie łatwe. Ale już przynajmniej wiem czego szukać :) Pozdrawiam

   Usuń
  3. Niestety znalezienie zasilacza stałoprądowego 500mA będzie trudne, 300, 350 oraz 700mA są w miarę łatwo dostępne, z 500 może być bardzo duży kłopot. W ostateczności można spróbować użyć zasilacza 4V DC/500mA i połączyć lampy równolegle.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 2. Witam. Wygląda na to, że ma Pan tzw. lampy stałoprądowe. Zatem trzeba szukać zasilacza stałoprądowego 500mA o mocy 6W, wówczas lampy należy podłączyć szeregowo.
  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki
  MS ELEKTRONIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, a czy transformator elektroniczny (YT50- govena) będzie nadawła się do lampek led 12 v (8 szt po 0,3 w) Mam taki i popaliło mi ledy i zastanawiam się czy w nim nie ma problemu, bo gdzies czytałem ze on jest wskazany do halogenów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Jest to tzw. transformator elektroniczny o określonej mocy minimalnej, który zupełnie nie nadaje się do oświetlenia LED. Chodzi o to, że LED-y pobierają mało energii, wówczas taki transformator nie ma wymaganego obciążenia i zamiast 12V zasila źródła LED napięciem około 16V. Diody tego nie wytrzymują i ulegają spaleniu. Generalnie do zasilania wszelkich źródeł LED należy stosować wyłącznie zasilacze 12V DC tego typu:

   http://m-s-elektronik.pl/14-zasilacze

   Wszelkie tzw. transformatory elektroniczne, zasilacze toroidalne AC oraz zwykłe zasilacze AC nie mogą być stosowane do zasilania źródeł LED.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 4. Witam pana Marcinie.Widząc fachowe porady prosił bym o pomoc przy dobraniu drivera i dimmera zależy mi na sciemnianiu oświetlenia. To dane mego zestawu.
  11 diod power led 3W
  700mA 3.2-3.6V. Prosze o podanie modelu który mógłbym zakupić, z góry serdecznie dziękuję. Szczęśliwego Nowego Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Tutaj potrzebny będzie zasilacz stałoprądowy 700mA o mocy około 33W i współpracujący z nim regulator PWM (niektórzy używają zamiennie terminu generator PWM), bo tylko takie regulatory mogą sterować jasnością diod Power LED. Drivery przeważnie mają mniejszą moc, dlatego łatwiej będzie dobrać zasilacz stałoprądowy. Nie każdy zasilacz stałoprądowy współpracuje z regulatorami PWM. Więc dobrze jest zakupić taki zestaw w tym samym miejscu i upewnić się przed zakupem czy dany zasilacz będzie współdziałał z regulatorem PWM.
   Co do polecenia konkretnego modelu to niestety będzie to bardzo ciężka sprawa, musiałbym się rozejrzeć na rynku ponieważ wypadłem z obiegu jeśli chodzi o pracę z diodami Power LED - minęły już 3 lata od czasu kiedy zniknęły z naszej oferty lampki Power LED IP67. Mieliśmy w ofercie zarówno i zasilacze i drivery i regulatory PWM, bazowaliśmy w naszej ofercie głównie na produktach Mean Weal. No ale to było 3 lata temu, od tego czasu wiele się zmieniło, więc niczego konkretnego w tym temacie polecić nie mogę bo nie mam pełnej wiedzy na temat tego, które modele aktualnie są najlepsze, które współpracują z obecnymi regulatorami PWM, itd. Mam taką zasadę, żeby coś polecić, muszę to znać i przetestować, a ponieważ nie mamy diod Power LED w ofercie, nie sprowadzamy też do nich zasilaczy ani innych akcesoriów. Dlatego też konkretnego modelu podać nie mogę. Tak jak pisałem na wstępie potrzebny jest zasilacz stałoprądowy 700mA, diody łączymy szeregowo, do zasilacza trzeba dobrać regulator PWM.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 5. Witam. Chyba moj wczesniejszy komentarz sie nie dodal wiec zaczynam jeszcze raz. Otóż kupilem diodiy Power led1W i nie wiem do końca ile mają mA jaki zasilacz do nich dobrach ile AMper ile W. Dodam że kupiłem 12 barwy białej zimnej 3 czerwone i 3 niebieskie będe je łączył szeregowo-równolegle chce założyć przełącznik i właczać sobie po kolej lub żeby wszystkie paliły się razem. Proszę o podpowiedź co do zasilacza. Z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody POWER LED 1W wymagają specjalnego zasilacza prądowego 350mA, a więc takiego, który zapewni stały prąd na poziomie 350mA. Dobiera się go do ilości diod. Diody tego typu łączy się tylko szeregowo. Równoległe łączenie odpada. Jeśli mają być włączane częściowo potrzeba kilku mniejszych zasilaczy. Ewentualnie można zakupić drivery prądowe 330mA i podłączyć je do każdej diody osobno, wówczas drivery można łączyć równolegle do jednego zasilacza sałonapięciowego ale to rozwiązanie wyszłoby bardzo drogo. Na wstępie trzeba pomyśleć po ile diod ma być zapalanych razem - np. po 3 i wówczas kupić 6 zasilaczy mogących 350mA/3W. Wówczas do każdego zasilacza należy podłączyć po 3 diody szeregowo.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Musiałem usunąć komentarz gdyż zawierał nazwy i skróty modelowe konkurencyjnej firmy, a blog ma charakter neutralnych porad, tak więc musiałem to uczynić. Co do odpowiedzi na Pańskie pytania, cóż zdecydowanie odradzam zasilanie oświetlenia z tego samego zasilacza co alarm, nawet gdyby napięcie zasilania było takie samo, tutaj dochodzi jeszcze różnica 2V. Alarmy są bardzo czułe na zakłócenia, a separacja i ograniczenie napięcia i podłączenie do "drugiej gałęzi" oświetlenia to idealne źródło zakłóceń, tak więc nawet gdyby napięcie było identyczne to odradzałbym to. Co do funkcji, które chciałby Pan uzyskać to najprościej będzie poszukać alarmu, który ma funkcję "inteligentnego sterowania oświetleniem". Można szukać sterownika do oświetlenia ale znalezienie takiego, który będzie współpracował z konkretnym modelem alarmu to cięższa sprawa niż znalezienie przysłowiowej igły w stogu siana. Można poszukać kogoś, kto przeprogramuje alarm, ale często wymaga to nowego projektu układu, a to niestety koszt powyżej 2500zł. Tak wiec najlepszym wyjściem jest poszukanie takiego alarmu, który ma już wbudowane takie funkcje. A zasilanie oświetlenia i alarmu koniecznie niech będą osobne.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 7. Witam Pana Marcina posiadam zasilacz LED driver model (18-25) x 1W i ma 300mA plus minus 5%. Podłaczam jedną diodę power led i ona strzela i juz po niej. Czy muszę podłączyć minimum 18 diód power led żeby nie być dalej w plecy poz proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Dokładnie tak - 18 diod to minimum jakie można podłączyć do tego zasilacza. Diody trzeba podłączyć szeregowo. Podłączenie równoległe lub podłączenie mniej niż 18 diod zawsze skończy się ich spaleniem.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
  2. Wielkie dzięki a myślałem ze zasilacz coś nie tak albo ja zle podlaczam poz i dziękuje

   Usuń
  3. Niestety diody Power LED mają dość specyficzne wymagania odnośnie zasilania i są bardzo czułe zarówno na sam sposób zasilania jak i na właściwe odprowadzenie ciepła - nie znoszą przegrzania.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  4. Witam , mam dwa pytanka :
   1. czy szeregowo mogę podłaczyć diody power led białe + czerwone+ niebieskie (zasilane led driverem)i to bez rezystorów
   2. czy majac diody power led 1w 350mA , moge je podłączyc pod led driver 300mA ?
   z góry dziekuje za odp :)

   Usuń
  5. Witam.
   Diody Power LED łączymy szeregowo niezależnie od ich kolorów. Diody 1W 350mA można podłączać do zasilaczy lub driverów stałoprądowych o zakresie 300 - 350mA.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 8. Witam chce zasilic 33 diody 1w 350mA ale nie wiem jak dobrac zasilacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody POWER LED 1W wymagają specjalnego zasilacza prądowego 350mA, a więc takiego, który zapewni stały prąd na poziomie 350mA. Dobiera się go do ilości diod. Diody tego typu łączy się szeregowo. Dla 33 sztuk diod 1W musi to być zasilacz o mocy 33W. Przeważnie takie zasilacze mają tzw. widełki, a więc ich moc waha się w pewnych przedziałach, np. 30-36W, a więc taki zasilacz może zasilić od 30 do 36 diod 1W. Należy też pamiętać o tym, że diody Power LED muszą mieć zapewnione odprowadzanie ciepła, a więc musi zostać zastosowany radiator.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 9. Dziekuje za odpowiedz oczywiscie bedzie zastosowany radiator aluminowy

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziekuje za odpowiedz oczywiscie bedzie zastosowany radiator aluminowy

  OdpowiedzUsuń
 11. 350mA. To musi być zasilacz stałoprądowy o prądzie 350mA.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam ponownie mam maly problem poniewaz dostalem takie informacje od sprzedawcy diud power led 1w

  Red: 2.0V-2.2V
  Blue: 3.2V-3.4V
  sprzadawca nie umie sprecyzowac ile maja mA te didy .A musze je polaczyc z diodami 1w 350 mA 3.2v-3.4v i jaki najlepiej zasosowac zasilacz do których moglbym podlaczyc szeregowo wszystkie diody 22bialych 350 mA 3.2v-3.4v+4 niebieskie i 4 czerwone przy kturych nie znam tych mA I czy musze przy polaczeniach stosowac jescze jakies rezystory dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jak to sprzedawca nie wie ile amper mają diody 1W? To jakiś dramat, bo komedią tego nazwać nie można, to jest wręcz nie do uwierzenia. Co do prądu to pisałem Panu, wcześniej, że diody 1W mają 350mA. Każda dioda 1W, nie ważne w jakim kolorze wymaga stałego prądu 350mA. Dlatego takie diody potrzebują zasilacza stałoprądowego 350mA. Łączy je Pan szeregowo do zasilacza stałoprądowego 350mA. Moc zasilacza dobiera się do ilości diod i tyle. Zasilacz stałoprądowy 350mA ma stały prąd, natomiast napięcie, czyli wartość podaną w woltach ma zmienne pod wpływem obciążenia, czyli dokładnie odwrotnie niż w przypadku typowych zasilaczy 12V DC stosowanych przy tradycyjnym oświetleniu LED.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 15. Witam ponownie mam maly problem poniewaz dostalem takie informacje od sprzedawcy diud power led 1w

  Red: 2.0V-2.2V
  Blue: 3.2V-3.4V
  sprzadawca nie umie sprecyzowac ile maja mA te didy .A musze je polaczyc z diodami 1w 350 mA 3.2v-3.4v i jaki najlepiej zasosowac zasilacz do których moglbym podlaczyc szeregowo wszystkie diody 22bialych 350 mA 3.2v-3.4v+4 niebieskie i 4 czerwone przy kturych nie znam tych mA I czy musze przy polaczeniach stosowac jescze jakies rezystory dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, czyli mogę w szeregu podłączyć i power led białe czerwone i niebieskie 350mA do zasilacza stalopradowego żeby tylko Watt się zgadzał i napięcie było w zakresie? Nie ważne że jedne mają napięcie 3.0-3.4, 2.2-2.4, 3.6-3.8?

  OdpowiedzUsuń
 17. Oczywiście zasilacz też 350mA. Np. 5 led 1W białych, czerwona i niebieska i znowu 5 białych i tak naprzemiennie. Da radę tak pod jeden czy musi być osobny zasilacz do koloru?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody Power LED 1W 350mA potrzebują zasilacza stałoprądowego 350mA. Łączy się je szeregowo do zasilacza stałoprądowego 350mA. Moc zasilacza dobiera się do ilości diod. Zasilacz stałoprądowy 350mA ma stały prąd, natomiast napięcie, czyli wartość podaną w woltach ma zmienne, zmienia się ono samoczynnie pod wpływem obciążenia, czyli dokładnie odwrotnie niż w przypadku typowych zasilaczy 12V DC stosowanych przy tradycyjnym oświetleniu LED. Moc zasilacza musi się zgadzać z obciążeniem, są dopuszczalne oczywiście pewne "widełki", tak samo jak przy napięciu. I to właśnie dzięki tym widełkom można podłączyć różne kolory do jednego zasilacza.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 18. Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń