czwartek, 12 lipca 2012

Jak dobrać zasilacz do oswietlenia LED?

Witam. Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię doboru zasilacza do oświetlenia LED. Co to jest zasilacz, jakie są rodzaje i typy zasilaczy oraz dlaczego diody go potrzebują pisałem w poprzednich postach. Dzisiaj napiszę jak dobierać zasilacz.

Otóż po pierwsze musimy wiedzieć z jakimi diodami mamy do czynienia.

Jeśli są to diody POWER LED, koniecznie musimy zasilić je za pomocą specjalnego zasilacza PRĄDOWEGO 350mA lub DRIVERA PRĄDOWEGO 330mA. Różnica między driverem prądowym a zasilaczem prądowym nie jest aż tak ogromna jak wskazuje na to sama nazwa ale o tym napiszę przy innej okazji.

Diody POWER LED są specyficznym typem diod, które potrzebują do pracy zasilacza ze stabilizacją prądu na poziomie 350mA. Pozostałe typy diod wymagają stabilizacji napięcia (przeważnie napięcie 12V). Należy pamiętać, że prąd wbrew temu co mówimy potocznie nie jest parametrem określanym w pierwszej kolejności w odniesieniu do tego czym zasilamy nasze urządzenia. Mówiąc potocznie prąd mamy tak naprawdę na myśli napięcie. W mowie potocznej przyjęło się już tak, że mówimy - w gniazdku płynie prąd 230V. Jest to nieprawdą! W gniazdku płynie napięcie 230V, a nie prąd. Prąd to inny parametr określający mówiąc najprościej obciążenie instalacji przez dane urządzenie. Jednostki prądu określane są w amperach [A], a jednostki napięcia w woltach [V]. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że mówiąc, że np. w gniazdku mamy prąd 230V popełniamy ogromny błąd - to tak jakby powiedzieć, że w rzece zamiast wody płynie piasek.
A jak dobrać zasilacz prądowy? Jedynym kryterium jest ilość lampek. Niektóre zasilacze prądowe zasilają od 1 do 3 lampek, niektóre od 2 do 3, niektóre od 3 do 12, niektóre od 4 do 12, w każdym razie część z nich ma określone minimalne obciążenie i jeśli podłączymy do nich mniej lampek niż wymagają, lampki zostaną uszkodzone.

Jednak większość źródeł światła wykorzystujących diody LED należy zasilać napięciem stabilizowanym, często 12V. A więc jak dobrać zasilacz? Tu sprawa jest prosta, wystarczy znać amperaż (obciążenie) lub ewentualnie moc lampek aby dobrać do nich zasilacz. Użyję jako przykładu swojego produktu. Otóż mamy w ofercie lampki LED 0.3W, 25mA, zasilane z 12 lub 15V DC. Czyli jedna lampka stanowi obciążenie 25mA = 0,025A lub 0,3W. Jeśli chcemy podłączyć 10 lampek, musimy mieć zasilacz minimum 12V/250mA czyli 3W. Generalnie liczbę lampek mnożymy przez amperaż lub moc, i tak np. 10x 25mA = 250mA lub 10 x 0,3W = 3W.
Oczywiście zasilacz może być mocniejszy, tzn może mieć moc i amperaż większy, natomiast napięcie podane w woltach musi mieścić się w zakresie wymaganym przez lampkę.
Np. do 10 lampek 12V/0.3W możemy użyć zasilacza 12V/300mA, 12V/500mA, 12V/1A, 12V/5A, nie możemy użyć natomiast zasilacza słabszego, czyli np. 12V/200mA. Tak więc przy zwykłych lampkach pobór mocy i prądu określa najsłabszy możliwy zasilacz, nie nakazuje jednak ograniczenia w drugą stronę, czyli w mocy maksymalnej.

Reasumując zasilacz do źródeł LED dobieramy do napięcia zasilania [V] oraz do obciążenia [A] jakie stawiają dane lampki. Więc musimy wiedzieć ile wolt [V] ma dana lampka oraz jakie stanowi obciążenie podane w amperach [A] lub jaką pobiera moc [W].
Może wygląda to skomplikowanie ale wystarczy proste mnożenie - skoro lampka pobiera 0,3W to 10 lampek pobierze 3W, 20 lampek pobierze 6W itd.

Parametry te muszą być podane zarówno na zasilaczu jak i lampce lub w karcie gwarancyjnej czy też instrukcji obsługi.

Niektóre typy oświetlenia LED, jak np. gotowe oprawy czy też żarówki LED zasilane są z 230V. Jak to możliwe? Otóż te rodzaje oświetlenia mają wbudowane, niewidoczne zasilacze. Żarówki mają w trzonkach mikro przetwornice (różnicę między zasilaczem a przetwornicą impulsową opiszę przy innej okazji). Taka przetwornica przetwarza napięcie 230V i podaje na diody przeważnie 5 lub 12V, niekiedy 3V, a niekiedy nawet 32V. Generalnie użytkownik nie ma o tym pojęcia i nie ma potrzeby aby miał taką wiedzę, jest to zawsze tajemnicą producenta. Przy gotowych oprawach halogenowych POWER LED przed oprawą znajduje się kostka, w tej kostce umieszczony jest zasilacz prądowy 350mA.

Tak więc aby dobrać odpowiedni zasilacz musimy wiedzieć jaki typ oświetlenia mamy, następnie do typu i ilości lampek dobieramy zasilacz. Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Państwu temat doboru zasilaczy.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

190 komentarzy:

 1. A jak dobrać zasilacz do lamp dla których nie ma określonego napięcia a jest tylko prąd i moc? Mam 3 lampy o parametrach 500mA i 2W. Próbowałem je podłączyć do zasilacza 12V max. 12W i bez względu na sposób podłączenia (szereg. / równolegle) lampy migają zamiast świecić - prawdobodobnie mają jakieś zabezpieczenie na wypadek zbyt dużego prądu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Wygląda na to, że ma Pan tzw. lampy stałoprądowe. Zatem trzeba szukać zasilacza stałoprądowego 500mA o mocy 6W, wówczas lampy należy podłączyć szeregowo.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
  2. Dziękuję za poradę. Wygląda jednak na to, że to nie będzie łatwe. Ale już przynajmniej wiem czego szukać :) Pozdrawiam

   Usuń
  3. Niestety znalezienie zasilacza stałoprądowego 500mA będzie trudne, 300, 350 oraz 700mA są w miarę łatwo dostępne, z 500 może być bardzo duży kłopot. W ostateczności można spróbować użyć zasilacza 4V DC/500mA i połączyć lampy równolegle.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 2. Witam. Wygląda na to, że ma Pan tzw. lampy stałoprądowe. Zatem trzeba szukać zasilacza stałoprądowego 500mA o mocy 6W, wówczas lampy należy podłączyć szeregowo.
  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki
  MS ELEKTRONIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, a czy transformator elektroniczny (YT50- govena) będzie nadawła się do lampek led 12 v (8 szt po 0,3 w) Mam taki i popaliło mi ledy i zastanawiam się czy w nim nie ma problemu, bo gdzies czytałem ze on jest wskazany do halogenów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Jest to tzw. transformator elektroniczny o określonej mocy minimalnej, który zupełnie nie nadaje się do oświetlenia LED. Chodzi o to, że LED-y pobierają mało energii, wówczas taki transformator nie ma wymaganego obciążenia i zamiast 12V zasila źródła LED napięciem około 16V. Diody tego nie wytrzymują i ulegają spaleniu. Generalnie do zasilania wszelkich źródeł LED należy stosować wyłącznie zasilacze 12V DC tego typu:

   http://m-s-elektronik.pl/14-zasilacze

   Wszelkie tzw. transformatory elektroniczne, zasilacze toroidalne AC oraz zwykłe zasilacze AC nie mogą być stosowane do zasilania źródeł LED.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 4. Witam pana Marcinie.Widząc fachowe porady prosił bym o pomoc przy dobraniu drivera i dimmera zależy mi na sciemnianiu oświetlenia. To dane mego zestawu.
  11 diod power led 3W
  700mA 3.2-3.6V. Prosze o podanie modelu który mógłbym zakupić, z góry serdecznie dziękuję. Szczęśliwego Nowego Roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Tutaj potrzebny będzie zasilacz stałoprądowy 700mA o mocy około 33W i współpracujący z nim regulator PWM (niektórzy używają zamiennie terminu generator PWM), bo tylko takie regulatory mogą sterować jasnością diod Power LED. Drivery przeważnie mają mniejszą moc, dlatego łatwiej będzie dobrać zasilacz stałoprądowy. Nie każdy zasilacz stałoprądowy współpracuje z regulatorami PWM. Więc dobrze jest zakupić taki zestaw w tym samym miejscu i upewnić się przed zakupem czy dany zasilacz będzie współdziałał z regulatorem PWM.
   Co do polecenia konkretnego modelu to niestety będzie to bardzo ciężka sprawa, musiałbym się rozejrzeć na rynku ponieważ wypadłem z obiegu jeśli chodzi o pracę z diodami Power LED - minęły już 3 lata od czasu kiedy zniknęły z naszej oferty lampki Power LED IP67. Mieliśmy w ofercie zarówno i zasilacze i drivery i regulatory PWM, bazowaliśmy w naszej ofercie głównie na produktach Mean Weal. No ale to było 3 lata temu, od tego czasu wiele się zmieniło, więc niczego konkretnego w tym temacie polecić nie mogę bo nie mam pełnej wiedzy na temat tego, które modele aktualnie są najlepsze, które współpracują z obecnymi regulatorami PWM, itd. Mam taką zasadę, żeby coś polecić, muszę to znać i przetestować, a ponieważ nie mamy diod Power LED w ofercie, nie sprowadzamy też do nich zasilaczy ani innych akcesoriów. Dlatego też konkretnego modelu podać nie mogę. Tak jak pisałem na wstępie potrzebny jest zasilacz stałoprądowy 700mA, diody łączymy szeregowo, do zasilacza trzeba dobrać regulator PWM.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 5. Witam. Chyba moj wczesniejszy komentarz sie nie dodal wiec zaczynam jeszcze raz. Otóż kupilem diodiy Power led1W i nie wiem do końca ile mają mA jaki zasilacz do nich dobrach ile AMper ile W. Dodam że kupiłem 12 barwy białej zimnej 3 czerwone i 3 niebieskie będe je łączył szeregowo-równolegle chce założyć przełącznik i właczać sobie po kolej lub żeby wszystkie paliły się razem. Proszę o podpowiedź co do zasilacza. Z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody POWER LED 1W wymagają specjalnego zasilacza prądowego 350mA, a więc takiego, który zapewni stały prąd na poziomie 350mA. Dobiera się go do ilości diod. Diody tego typu łączy się tylko szeregowo. Równoległe łączenie odpada. Jeśli mają być włączane częściowo potrzeba kilku mniejszych zasilaczy. Ewentualnie można zakupić drivery prądowe 330mA i podłączyć je do każdej diody osobno, wówczas drivery można łączyć równolegle do jednego zasilacza sałonapięciowego ale to rozwiązanie wyszłoby bardzo drogo. Na wstępie trzeba pomyśleć po ile diod ma być zapalanych razem - np. po 3 i wówczas kupić 6 zasilaczy mogących 350mA/3W. Wówczas do każdego zasilacza należy podłączyć po 3 diody szeregowo.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Musiałem usunąć komentarz gdyż zawierał nazwy i skróty modelowe konkurencyjnej firmy, a blog ma charakter neutralnych porad, tak więc musiałem to uczynić. Co do odpowiedzi na Pańskie pytania, cóż zdecydowanie odradzam zasilanie oświetlenia z tego samego zasilacza co alarm, nawet gdyby napięcie zasilania było takie samo, tutaj dochodzi jeszcze różnica 2V. Alarmy są bardzo czułe na zakłócenia, a separacja i ograniczenie napięcia i podłączenie do "drugiej gałęzi" oświetlenia to idealne źródło zakłóceń, tak więc nawet gdyby napięcie było identyczne to odradzałbym to. Co do funkcji, które chciałby Pan uzyskać to najprościej będzie poszukać alarmu, który ma funkcję "inteligentnego sterowania oświetleniem". Można szukać sterownika do oświetlenia ale znalezienie takiego, który będzie współpracował z konkretnym modelem alarmu to cięższa sprawa niż znalezienie przysłowiowej igły w stogu siana. Można poszukać kogoś, kto przeprogramuje alarm, ale często wymaga to nowego projektu układu, a to niestety koszt powyżej 2500zł. Tak wiec najlepszym wyjściem jest poszukanie takiego alarmu, który ma już wbudowane takie funkcje. A zasilanie oświetlenia i alarmu koniecznie niech będą osobne.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 7. Witam Pana Marcina posiadam zasilacz LED driver model (18-25) x 1W i ma 300mA plus minus 5%. Podłaczam jedną diodę power led i ona strzela i juz po niej. Czy muszę podłączyć minimum 18 diód power led żeby nie być dalej w plecy poz proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Dokładnie tak - 18 diod to minimum jakie można podłączyć do tego zasilacza. Diody trzeba podłączyć szeregowo. Podłączenie równoległe lub podłączenie mniej niż 18 diod zawsze skończy się ich spaleniem.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
  2. Wielkie dzięki a myślałem ze zasilacz coś nie tak albo ja zle podlaczam poz i dziękuje

   Usuń
  3. Niestety diody Power LED mają dość specyficzne wymagania odnośnie zasilania i są bardzo czułe zarówno na sam sposób zasilania jak i na właściwe odprowadzenie ciepła - nie znoszą przegrzania.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  4. Witam , mam dwa pytanka :
   1. czy szeregowo mogę podłaczyć diody power led białe + czerwone+ niebieskie (zasilane led driverem)i to bez rezystorów
   2. czy majac diody power led 1w 350mA , moge je podłączyc pod led driver 300mA ?
   z góry dziekuje za odp :)

   Usuń
  5. Witam.
   Diody Power LED łączymy szeregowo niezależnie od ich kolorów. Diody 1W 350mA można podłączać do zasilaczy lub driverów stałoprądowych o zakresie 300 - 350mA.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 8. Witam chce zasilic 33 diody 1w 350mA ale nie wiem jak dobrac zasilacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody POWER LED 1W wymagają specjalnego zasilacza prądowego 350mA, a więc takiego, który zapewni stały prąd na poziomie 350mA. Dobiera się go do ilości diod. Diody tego typu łączy się szeregowo. Dla 33 sztuk diod 1W musi to być zasilacz o mocy 33W. Przeważnie takie zasilacze mają tzw. widełki, a więc ich moc waha się w pewnych przedziałach, np. 30-36W, a więc taki zasilacz może zasilić od 30 do 36 diod 1W. Należy też pamiętać o tym, że diody Power LED muszą mieć zapewnione odprowadzanie ciepła, a więc musi zostać zastosowany radiator.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki
   MS ELEKTRONIK

   Usuń
 9. Dziekuje za odpowiedz oczywiscie bedzie zastosowany radiator aluminowy

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziekuje za odpowiedz oczywiscie bedzie zastosowany radiator aluminowy

  OdpowiedzUsuń
 11. 350mA. To musi być zasilacz stałoprądowy o prądzie 350mA.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam ponownie mam maly problem poniewaz dostalem takie informacje od sprzedawcy diud power led 1w

  Red: 2.0V-2.2V
  Blue: 3.2V-3.4V
  sprzadawca nie umie sprecyzowac ile maja mA te didy .A musze je polaczyc z diodami 1w 350 mA 3.2v-3.4v i jaki najlepiej zasosowac zasilacz do których moglbym podlaczyc szeregowo wszystkie diody 22bialych 350 mA 3.2v-3.4v+4 niebieskie i 4 czerwone przy kturych nie znam tych mA I czy musze przy polaczeniach stosowac jescze jakies rezystory dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jak to sprzedawca nie wie ile amper mają diody 1W? To jakiś dramat, bo komedią tego nazwać nie można, to jest wręcz nie do uwierzenia. Co do prądu to pisałem Panu, wcześniej, że diody 1W mają 350mA. Każda dioda 1W, nie ważne w jakim kolorze wymaga stałego prądu 350mA. Dlatego takie diody potrzebują zasilacza stałoprądowego 350mA. Łączy je Pan szeregowo do zasilacza stałoprądowego 350mA. Moc zasilacza dobiera się do ilości diod i tyle. Zasilacz stałoprądowy 350mA ma stały prąd, natomiast napięcie, czyli wartość podaną w woltach ma zmienne pod wpływem obciążenia, czyli dokładnie odwrotnie niż w przypadku typowych zasilaczy 12V DC stosowanych przy tradycyjnym oświetleniu LED.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 15. Witam ponownie mam maly problem poniewaz dostalem takie informacje od sprzedawcy diud power led 1w

  Red: 2.0V-2.2V
  Blue: 3.2V-3.4V
  sprzadawca nie umie sprecyzowac ile maja mA te didy .A musze je polaczyc z diodami 1w 350 mA 3.2v-3.4v i jaki najlepiej zasosowac zasilacz do których moglbym podlaczyc szeregowo wszystkie diody 22bialych 350 mA 3.2v-3.4v+4 niebieskie i 4 czerwone przy kturych nie znam tych mA I czy musze przy polaczeniach stosowac jescze jakies rezystory dziekuje za pomoc

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, czyli mogę w szeregu podłączyć i power led białe czerwone i niebieskie 350mA do zasilacza stalopradowego żeby tylko Watt się zgadzał i napięcie było w zakresie? Nie ważne że jedne mają napięcie 3.0-3.4, 2.2-2.4, 3.6-3.8?

  OdpowiedzUsuń
 17. Oczywiście zasilacz też 350mA. Np. 5 led 1W białych, czerwona i niebieska i znowu 5 białych i tak naprzemiennie. Da radę tak pod jeden czy musi być osobny zasilacz do koloru?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Diody Power LED 1W 350mA potrzebują zasilacza stałoprądowego 350mA. Łączy się je szeregowo do zasilacza stałoprądowego 350mA. Moc zasilacza dobiera się do ilości diod. Zasilacz stałoprądowy 350mA ma stały prąd, natomiast napięcie, czyli wartość podaną w woltach ma zmienne, zmienia się ono samoczynnie pod wpływem obciążenia, czyli dokładnie odwrotnie niż w przypadku typowych zasilaczy 12V DC stosowanych przy tradycyjnym oświetleniu LED. Moc zasilacza musi się zgadzać z obciążeniem, są dopuszczalne oczywiście pewne "widełki", tak samo jak przy napięciu. I to właśnie dzięki tym widełkom można podłączyć różne kolory do jednego zasilacza.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 18. Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. czy mogę podłączyć 8 power led po 3w o napięciu 3,2v-3,6v i prądzie 350mA do 750mA taki prąd podaje sprzedawca ledy białe do zasilacza stałoprądowego o mocy 38w napięciu 9-48v i prądzie 700mA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jest tu jakaś nieścisłość. Power LED-y 350mA to diody o mocy 1W. Diody 3W mają prąd 700mA. Tym samym diody 1W/350mA muszą być zasilane zasilaczem stałoprądowym 350mA lub driverami 300-330mA, a diody 3W muszą być zasilane zasilaczami stałoprądowymi 700mA

   Usuń
 20. oto co sprzedawca oferował
  Szczegóły oferty:

  - Kolor: biały zimny
  - Temperatura światła 9.000-12.000K
  - Strumień świetlny: 200-220Lm
  - Prąd przewodzenia: 350-750mA
  - Kąt świecenia: 120°
  - Napięcie pracy: 3,4V - 3,6V
  - Moc: 3W

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chciałbym się wymądrzać bo w oświetleniu wszystko się zmienia, a ja diody Power LED przestałem stosować w swoich produktach 2 lata temu, więc może pojawiło się coś o czym nie wiem ale dla mnie 2 rzeczy w tym opisie są nieco dziwne. Pierwsza to prąd - tak jak pisałem powyżej: 1W to 350mA, a 3W to 700mA, druga rzecz to Kelwiny - nie ma tak, że mamy rozbieżność 3000K, to nie jest wartość zmienna tak jak jasność i nie zależy ona od prądu. Jasność owszem, ją można modyfikować za pomocą prądu ale wartość temperatury barwowej jest stała i generalnie dla źródeł światła rozbieżność tej wartości wynosi 500K, a nie 3000K, więc zakres 9000 - 12000 jest wręcz szokujący! Dopuszczalna tolerancja to500K, a nie 3000K. Tak więc przykro mi ale ja w tej kwestii nie pomogę, skoro sprzedawca podaje takie wartości, niech on dobiera zasilacz, ja nie jestem w stanie na podstawie podanych powyżej parametrów brać odpowiedzialności za dobór zasilacza.

   Usuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dziękuje za odpowiedź . Postaram się podpiąć te ledy pod ten zasilacz szeregowo najwyżej je spale. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam
  Proszę o poradę jaki powienienem zakupić zasilacz do 3 diód 1,2 W 350mA ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Domyślam się, że są to diody Power LED 1.2W 350mA. A więc koniecznie muszą być zasilane za pomocą specjalnego zasilacza PRĄDOWEGO 350mA lub DRIVERA PRĄDOWEGO 330mA. Diody POWER LED są specyficznym typem diod, które potrzebują do pracy zasilacza ze stabilizacją prądu na poziomie 350mA. Zasilacz dobieramy do mocy, a więc nie może być mocniejszy niż 3.6W, czasami są dostępne na rynku zasilacze o pewnym zakresie mocy, a więc np. mogące zasilić od 3 do 4 sztuk. Przed zakupem zasilacza należy zapytać sprzedawcę czy dany model zasili diody tego typu.

   Usuń
 24. Witam
  Chcę zrobić oświetlenie z 16 diód power led.W tych 16 diodach znajduje się 12 białych 1W 350mA 6000-6500k 3.2-3.6V, 2 niebieskie 1W 350mA 3.2-3.6V i 2 czerwone 350mA 2.2-2.4V.I pytanie czy ten zasilacz jest odpowiedni MW 12~48V 350mA 16W AC/DC LED Driver APC-16-350 TUV.Dziękuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam.
  Tak, ten zasilacz jest odpowiedni. Ma stabilizowany prąd 350mA i 16W, a więc bez problemu zasili 16 diod o mocy 1W każda.

  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego odpowiedni jego ledy mają zakres od 2.2 do 3.6v a jego zasilacz zaczyna pracę od 12 v nie spowoduje to spalenia ledow?

   Usuń
  2. Chodzi tutaj o diody 1W 350mA, które łączymy szeregowo i które wymagają stałego prądu, a nie napięcia i o przeznaczony do nich zasilacz stałoprądowy 350mA. Taki zasilacz "podaje" zawsze prąd 350mA, napięcie dobiera sobie sam w zależności od ilości diod, oczywiście w zakresie swojej mocy, dlatego ważne, jest, aby takie zasilacz nie miał mocy zbyt dużej, ani zbyt małej. W tym przypadku napięcie w układzie będzie znacznie większe niż 12V, jednak dla diod Power LED ważny jest prąd 350mA. Dlatego do diod 1W 350mA stosujemy zawsze zasilacz stałoprądowy 350mA, którego moc dobieramy do ilości diod w układzie i wówczas nic nie ma prawa się spalić.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  3. Juz rozumiem rzeczywiście przy moim trafo są podane dwa rodzaje podłączenia tzw. DC trafo i LED Driver 350 mA

   Dziękuję i napewno będę częściej wpadał na bloga

   Usuń
  4. Juz rozumiem rzeczywiście przy moim trafo są podane dwa rodzaje podłączenia tzw. DC trafo i LED Driver 350 mA

   Dziękuję i napewno będę częściej wpadał na bloga

   Usuń
  5. Zdarzają się zasilacze "dwusystemowe" i taki zapewne Pan posiada. Taki zasilacz mówiąc najprościej rozpoznaje sposób podłączenia oraz rodzaj źródła jakie go obciąża i przechodzi w odpowiedni zakres pracy. Oczywiście może on sterować albo Power LED-ami albo typowym 12V oświetleniem, nigdy jednym i drugim typem jednocześnie.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 26. Witam posiadam lampe zrobiona na 4 diodach power led Epistar 10W(2 x Royal Blue + Cool White (6:3) Napięcie pracy 9-11V; 1 x Deep Red Napięcie pracy 7-9V i 1Royal Blue Napięcie pracy 9-12V prąd przewodzenia dla wszystkich czterech diód wynosi 1000mA) zasilany zasilaczem prądowym 24-38V  900mA wszystko spięte szeregowo. Kilka tygodni temu postanowiłem przerobić lampę na sterowaną z Arduino więc kupiłem Arduino wgrałem kod Nanorafy z 5 kanałami i kupiłem drivery ze sterowaniem PWM(LDD 1000H  http://www.tme.eu/pl...dcdc/mean-well/ ) I teraz chciałbym dokupić zasilacz Napięciowy by móc sterować jasnością tylko niewiem  o jakich parametrach myślałem o takim MW RS-50-48V 1.1A ( https://www.elfaelek...k7BbxoCM5fw_wcB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Nie "bawiłem" nigdy w sterowniki PWM tego typu. Stosowałem gotowce polskiej produkcji, bodaj PWM-L1, ale to były dawne czasy, czyli zero programowania. Zastanawiam się, czy nie lepiej poszukać zasilacza do 1A, 1.1A coś mi się tutaj nie podoba za bardzo. Ale tak jak mówię, nie mam doświadczenia z PWM-ami tego typu.

   Usuń
 27. Co do prądu to ograniczenie do 1000mA będzie na driver pwm bardziej chodzi mi tutaj napięcie. co myślisz otym zasilaczu 48 v jestem na nim regulacja od 42 do 52 V. myślę że powinien być lekki naddatek mocy bo suma średnich napięć wynosi około 37V.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 42-52V, jeśli ma być naddatek byłby ok, tylko czy na pewno ten naddatek jest potrzebny? Ja bym dał taki zasilacz, żeby minimalny zakres zaczynał się od 36V, skoro mamy średnio 37V.

   Usuń
 28. Witam serdecznie Moje pyt dotyczy halogenow LED 700 mA 6.8w na początku podłączyłem 5 szt. Równolegle i świecą słabiej niż te które podłączyłem szeregowo ( dopiero tutaj dowiedziałem się co z czym się je)
  Moje pyt dotyczy żywotności podłączonych tych równolegle gdyż zmiana wiąże się z malowaniem itd (trudny dostęp) a ich jasność nie przeszkadza właścicielowi, mogę je tak zostawić?

  Pozdrawiam Adrian

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam serdecznie Moje pyt dotyczy halogenow LED 700 mA 6.8w na początku podłączyłem 5 szt. Równolegle i świecą słabiej niż te które podłączyłem szeregowo ( dopiero tutaj dowiedziałem się co z czym się je)
  Moje pyt dotyczy żywotności podłączonych tych równolegle gdyż zmiana wiąże się z malowaniem itd (trudny dostęp) a ich jasność nie przeszkadza właścicielowi, mogę je tak zostawić?

  Pozdrawiam Adrian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Gdyby pytał o diody Power LED sprawa byłaby prosta - 700mA mają 3W diody i wymagają zasilaczy stałonapięciowych oraz szeregowego połączenia inaczej uległyby spaleniu. Ale to dotyczy samych diod Power LED, a nie lamp czy też halogenów zbudowanych z takich diod, o ile te Pańskie halogeny mają takie diody. Halogeny czyli jak rozumiem gotowe lampy czy też żarówki to jest to zupełnie inna sprawa. Trzeba spojrzeć jakie napięcie producent zaleca - musi być podane choćby na trzonku, kloszu, w instrukcji, itp., czy producent daje do zestawu zasilacz, jakiego rodzaju połączenie zaleca. Mając tylko dane 700mA i 6.8W tak naprawdę nie wiem nic i niczego nie doradzę. To tak jakby zapytał mnie Pan czy do czerwonego auta wlewamy diesla czy benzynę nie podając nawet jego marki o innych parametrach nie wspominając. Każdy producent stosuje inne, swoje własne rozwiązania i stąd biorą się pewne zalecenia i to do nich trzeba się stosować. Regułą jest, że diody Power LED łączymy szeregowo ale podkreślam raz jeszcze - diody. Z typowych diod Power LED 700mA mają diody 3W, 350mA 1W ale są oczywiście również inne typy i jest ich z miesiąca na miesiąc coraz więcej. Jeśli chodzi o gotowy produkt to, zawsze stosujemy się do zaleceń producenta. Abym mógł coś powiedzieć, musiałbym mieć parametry produktu, ewentualnie dokonać pomiarów.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 30. Ja z następującym pytaniem. Jakieś 2 lata kupiłem i zamontowałem w kuchni oświetlenie LED na taśmie samoprzylepnej - dł. taśmy ok. 2.80m - ponad 170 diod. Po pewnym czasie użytkowania zaczął zwiększać się czas reakcji na włączenie - zasilacz 12V 2,5A 30W polecony przez sprzedawcę. Ostatnio były to dobre 3-4 sekundy, aż za którymś razem w ogóle się nie zapaliły mimo, że próbnikiem śrubokrętem stwierdzam, że prąd jest za zasilaczem. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Czy jednak zasilacz do wymiany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Podstawowa sprawa jest taka, że próbnikiem w śrubokręcie może Pan sprawdzić napięcie wejściowe do zasilacza, czyli napięcie 230V AC, napięcie wyjściowe z zasilacza, a więc 12V DC może Pan zmierzyć jedynie woltomierzem - próbnik sprawdza tylko fazę "L", natomiast napięcie DC ma bieguny, a więc polaryzację czyli "+ i "-". Tak więc tak naprawdę nie dokonał Pan pomiaru po stronie wyjściowej zasilacza.
   Opisany objaw wskazuje na uszkodzenie kondensatorów w zasilaczu ale dla pewności warto zmierzyć woltomierzem napięcie wyjściowe, ewentualnie jeśli nie ma Pan miernika, może Pan podłączyć do zasilacza choćby samochodową żarówkę 12V lub jakiekolwiek urządzenie wymagające zasilania 12V, ważne, aby nie było ono mocniejsze niż 30W, skoro zasilacz ma maksymalną moc 30W. Pozwoli to stwierdzić, czy jest to na 100% usterka zasilacza.

   Usuń
  2. Wiem, stara sprawa. :) Ale nadal nie rozwikłana... Za zasilaczem jest 11,98 V czyli prawidłowo. Co w takim razie może być przyczyną braku świecenia?

   Usuń
 31. Witam , zakupiłem wadliwe diody power led 1w, które pracują napięciem 4-4,3v , podłączone pod led driver szybko się przepalają , czy jest sposób aby obnizyć napięcie diody przedkładając przed nią np. opornik ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dodam jeszcze że led driver jest mocy 1-7w 300mA

   Usuń
  2. Witam.
   Pierwsza sprawa to czy są to typowe diody 1W/350mA? Druga kwestia - czy są połączone szeregowo? Rezystor byłby pomocny przy tradycyjnych diodach, natomiast tutaj niekoniecznie. Przy diodach Power LED trzeba stabilizować i ograniczać prąd, a nie napięcie.

   Usuń
 32. są to diody 6500k 1w/300mA.co ciekawe przepalają się tylko białe i tylko one pracują na większym napieciu. Połączenie jest szeregowe 5 diód , 1 deep red ,1 royal blue 3 białe 6500k

  OdpowiedzUsuń
 33. Diody wadliwe nie są, tylko kolor biały ma nieprawidłowe zasilanie. Zatem wina leży po stronie drivera, diody Power LED są najbardziej kapryśnymi diodami jakie są produkowane. Trzeba ograniczyć prąd w układzie lub samo napięcie przy każdej diodzie, tylko sam montaż rezystora przy połączeniu szeregowym na zbyt wiele się nie zda bo już samo połączenie ogranicza napięcie, a driver ma za zadanie dobrać napięcie właściwe dla każdej diody i jak widać w tym układzie zupełnie sobie nie radzi. Diody Power LED można było ograniczać prostym układem z diodą prostowniczą i rezystorem, wówczas łączyło się je równolegle i przy każdej diodzie montowało się taki układzik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Właśnie wszystkie białe wymieniłem na nowe zakupione z innego sklepu , wartości napięcia na każdej są odpowiednie- około 3.4v, led driver ten sam , jezeli wytrzymają diody 3 dni to będzie sukces poniewaz na tamtych musiałem co dziennie jedna wymieniać. test czas zacząć :)

   Usuń
  2. Teoretycznie dla koloru białego 1W napięcie powinno wahać się w granicach 3.2-3.6W przy prądzie 350mA, a więc 3.4V byłoby idealne. Możliwe, że poprzednie diody nie miały 350mA - zdarzają się różnego typu "odmiany" 1W, które mają inne parametry prądowe niż 350mA, możliwe, że trafił Pan na taki własnie model.

   Usuń
  3. Witam. Posiadam panel led 24w. Driver to on input 100-240V. Output 30-40V 590mA. Panel chce ściemniać za pomocą mikrokontrolera przez tranzystor. Dowiedziałem sie ze przy driverze bez stałego napięcia mogą wystąpić skoki i spalić panel. Polecono mi poszukanie zasilania ze stałym napięciem . Czy amperaz tez ma być stały ? Jak mam dobrać zasilacz ? Ciezko jest znaleźć zasilacz np.40v 600mA

   Usuń
  4. Zastosowanie zasilacza o stałym napięciu w miejsce drivera to wyjątkowo zły pomysł. Lepiej poszukać ściemniacza, który będzie współpracował z driverem. Jeśli panel wymaga stałego prądu, a napięcie jest zmienne, to po podłączeniu zasilacza o stałym napięciu panel się spali. Więc to co Panu polecono nie jest dobrym wyjściem. Są dostępne tzw. generatory PWM, które współpracują z driverami.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  5. Niestety, wszystkie drivery z funkcja sciemniania przez pwm posiadają na wyjściu jedynie 12 lub 24V. Mój driver nie współpracuje ze sciemniaczami. Mam pytanie . Gdybym zmierzył na jakim napięciu dokładnie pracuje panel i znalazł bym taki zasilacz do dlaczego miałby panel sie spalić ? Aha i jeszcze jedno. Gdy zasilacz bedzie posiadał wydajność prądową powiedzmy 6A a panel pobiera 2A. To panel pobierze tyle ile mu potrzeba czy dostanie strzał 6A?

   Usuń
 34. Driver działa odwrotnie niż zasilacz o stałym napięciu - zasilacz np. 12VDC zawsze "daje" 12V, a prąd jest zależny od obciążenia, w driverze jest odwrotnie, więc panel nie "dobierze" sobie 2A tylko dostanie 6A i dlatego się spali. Driver dobiera sobie napięcie, a prąd musi mieć stały, czyli dokładnie odwrotnie niż zasilacz. Jeśli panel ma być zasilany napięciem stałym to nie wystarczy tylko dobrać zasilacz o idealnych parametrach - podkreślam idealnych parametrach. Trzeba jeszcze zabezpieczyć taki układ. Reasumując - zasilacz działa dokładnie odwrotnie niż driver i dlatego nie może być nim zastąpiony. Można próbować dobrać idealny zasilacz i zabezpieczyć układ ale nikt nie da gwarancji na to, że będzie to dobrane prawidłowo i że po jakimś czasie panel się nie spali.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam chciałbym połączyć ze sobą dwa różne rodzaje diod, mianowicie 3 diody 10W 1000mA vf 9,55V i dwie diody 10W 350mA vf 23,5V, czy wystarczy tutaj zasilacz lub driver czy konieczne jest użycie dodatkowo rezystorów, jak tak to najlepiej w jakim układzie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam.
  Same rezystory nic nie dadzą,jeden wspólny driver też odpada, w takim wypadku trzeba "zbudować" układ zasilający, zawierający też inne elementy elektroniczne, tak, aby poradził on sobie z zasilaniem diod. Można szukać osobnych, gotowych driverów, i podłączyć je tak, aby jeden działał na jedną diodę, a drugi na dwie diody.
  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki

  OdpowiedzUsuń
 37. Dziękuje za odpowiedź, czy może pan skompletować ze swojej oferty taki układ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Tutaj przydałby się elektronik z zamiłowania, który ma wiedzę i trochę wolnego czasu na to, żeby taki układ "policzyć" łącznie z radiatorem dla diod, narysować, wytrawić, podłączyć do tych diod i przez kilka dni testować. Ja niestety nie podejmę się takiego zadania z braku czasu. Z gotowych rzeczy można szukać tylko driverów, które będą miały parametry odpowiednie dla tych diod. Kiedy będzie Pan już miał drivery i będzie Pan wiedział, jaki prąd płynie na diody, trzeba będzie pomyśleć o dobraniu radiatorów do diod, 10W dają już spore porcje ciepła i trzeba pamiętać o tym, że radiator musi je odprowadzić.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 38. Zdaję sobię sprawe trzonem listwy będzie radiotor 50cm albo dwa więc powinny wyrobić, no nic czutam i szukam dalej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi przyszło jeszcze do głowy, może już Pan tam sprawdzał, a może nie, więc na wszelki wypadek podam adres - www.elektroda.pl Może tam na forum ktoś opisał prosty układ do podobnych diod.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 39. Witam,
  Posiadam Diody SMD 5050 IP67, 4 paski po 3 diody, na każdym pasku jest napisane 12V a na fakturze w nazwie jest napisane taśma led 5050 60/m zel biała zimna 14,4 12V
  Jaki zasilacz powinienem zastosować,
  Mam w domu dwa zasilacze
  input: 100-240V -50/60Hz 0,45A
  Output: 12v--- 500mA
  Czy będzie odpowiedni??
  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  dutkiewicz988@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   14,4W to moc odcinka 1 metrowego taśmy z 60 diodami 5050 na 1 metrze. zatem 5cm odcinek taśmy (3 diody) pobiera 0,72W, a więc minimalna moc zasilacza do 4 takich odcinków to 2,88W. Zasilacz 12V/500mA ma moc 6W, więc jeśli na zasilaczu widnieje napis 12V DC, to taki zasilacz będzie odpowiedni.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  2. Witam na opisywanym zasilaczu powyzej niestety nie widnieje oznaczenie dc, natopiast odnalazłem kilka innych zasilaczy, które mają oznaczenie dc:
   Zasilacz nr.1: AC\DC ADAPTOR Input:220VAC50Hz 10W
   Output:24V DC:400MA
   Zasilacz nr.2: JiNNiU ELECTRONIC
   INPUT:AC 220-240V 50-60 Hz
   OUTPUT::DC 4V---200mA
   model JN-04200D
   Zasilacz nr:3 AC-DC ADAPTOR
   Midland Model: AU35-090-030T
   INPUT:AC120V-60Hz 7W
   OUTPUT:DC9V----300mA2,7VA
   Do tego zasilacza nr 3 jest chyba jeszcze jakaś Przejściówka na zwykłe Gniazdko bo ten ma niestandardowe jak by angielskie. jutro podam wartości tej przejściówki.
   Proszę o pomoc w interpretacji zasilaczy nie chciał bym spalić paska led zależy mi na tym aby to dobrze działało.
   Chyba że jest pan mi w stanie podpowiedzieć jaki zasilacz kupić w niskiej cenie obecnie jestem na bezrobociu brak kasy://
   Pozdrawiam,
   Z góry dziękuję za pomoc.
   Emil Dutkiewicz.

   Usuń
  3. Mam jeszcze w piwnicy kilka zasilaczy z oznaczeniem dc sprawdze jakie mają parametry i dam znać.
   Pozdrawiam,
   Emil D.

   Usuń
  4. Podstawowy problem jest taki, że żaden z powyższych zasilaczy nie jest zasilaczem 12V. Nawet gdyby były to zasilacze DC to 24V spali taśmę, a 4V i 9V jej nie zasili bo to zbyt małe napięcie. Z pewnością przy poszukiwaniach zasilaczy trzeba odrzuć wszelkie ładowarki, jeśli coś służyło jako ładowarka to z góry to odrzucamy. Musi to być 12V DC.
   Zasilacz 12V/500mA nie powinien być droższy niż 10zł.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 40. Witam Panie Marcinie
  Mam problem z doborem zasilacza do Drivera LED 350mA do którego podłączam 4x moduły LED mocy 1,9W każdy (razem 7,6W). Niestety po podłączeniu zasilacza 12VDC 12W pali się sygnalizacja zabezpieczająca informująca o tym ze napięcie zasilania przekroczyło napięcie przewodzenia UF powodując wzrost prądu przewodzenia IF LED powyżej 150% jego wartości (zgodnie z instrukcją). Podłączam zasilacz 12VDC 1A 12W (z tych ultracienkich zielono-białych). Jaki dobrać zasilacz aby sprawność była odpowiednia ?

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam.
  Najlepiej byłoby zastosować w tym wypadku zasilacz z wejściem 230V i wyjściem 350mA mogący zasilić od 3 do 4 diod. Można spróbować podłączyć zasilacz mniejszej mocy, nie wiem jaki to model drivera, może wymagać podłączenia na wejściu źródła o mocy nie większej niż suma mocy na wyjściu. Kolejna kwestia - czy diody podłączone są szeregowo?
  Wracając do kwestii mocy zasilacza - w tym wypadku 12W daje nam przekroczenie mocy o 4W, a więc o 50%, stąd może pojawiać sygnalizacja o wartości ponad 150%. Zatem radzę zacząć od podłączenia słabszego zasilacza, najlepiej o mocy 8W.
  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam serdecznie.

  Mam do podłączenia 47 diód power led 1w 350mah. 40 sztuk białych, 4 czerwone i 3 niebieskie. Jak to podłączyć i jakiego zasilacza użyć? Rozumiem, że zasilacz 12v 5A nie będzie odpowiedni, ponieważ taki wygrzebałem w domu?

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam.
  Pierwsza sprawa to nie "350mah", a 350mA. w jednostkach Ah podaje się pojemność akumulatorów. Diody 1W o czym pisałem wielokrotnie na blogu wymagają zasilacza o stałym prądzie 350mA, a więc zasilacz 12V kategorycznie się do ich zasilania nie nadaje - to typowy zasilacz o stałym napięciu do zwykłych źródeł LED. Tutaj musi być zasilacz o stałym prądzie 350mA. Ja bym sugerował wykonanie 2 osobnych obwodów i użycie 2 zasilaczy 350mA o mocy 24W każdy, tak aby uniknąć zbyt dużego spadku napięcia w obwodzie i zbyt dużego ciepła - nie wiem jak całość ma wyglądać w praktyce, czyli nie wiem jaki ma być kształt, nie wiem jakie będą odstępy między diodami, jak będą ułożone diody - czy będzie 1 rząd diod, 2 rzędy diod, nie widząc projektu sugeruję 2 zasilacze i 2 obwody - 1 obwód miałby 23 diody, drugi 24. Można użyć 1 większego zasilacza 350mA i stworzyć na nim 2 obwody. Diody łączymy oczywiście szeregowo i co najważniejsze w przypadku diod 1W - zapewniamy porządne odprowadzenie ciepła, inaczej, bez solidnego radiatora, dobranego najlepiej na drodze pomiarów podczas testów taki układ podziała 3-4 tygodnie i diody zaczną się przepalać. Generalnie jeśli nie ma Pan doświadczenia z diodami power LED, dobrze jest zapewnić sobie przy tworzeniu danego układu pomoc kogoś, kto już coś na takich diodach wykonywał, trzeba brać pod uwagę kilka aspektów, które opisałem powyżej, żeby całe przedsięwzięcie "przeżyło" dłużej niż 3-4 tygodnie. Ja osobiście odradzam stosowanie tego typu diod, sam nie wykonuję na nich niczego od ponad 3 lat, to obecnie technologia przestarzała i czasochłonna, więc ja sobie z tymi diodami dałem spokój. Te diody wymagają panowania nad ciepłem i zasilaniem, trzeba dobrze zaplanować to co się chce zrobić na tych diodach, to nie są zwykłe diody, do których dolutujemy rezystor i jakoś to będzie, tutaj trzeba wszystko przemyśleć i szczegółowo to zaplanować, inaczej zawsze kończy się to krótkim "życiem" danej lampy.

  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam,

  mam oświetlenie schodowe LEDOWE firmy Pawbol tzw. seria SYRIUSZ. Producent podaje stałe napięcie zasilania 9V. Czy mogę zasilić te lampki schodowe zamontowane w puszkach do których mam doprowadzone 220V za pomocą zasilacza 220V/12V - właśnie na 12V bo okazuje się, że takie zasilacze dopuszkowe (fi60)LED są najpopularniejsze. Nie wiem czy LED wytrzyma napięcie wyższe o 3 V. Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Jeśli producent podaje 9V to zasilanie musi być 9V. 12V "zabije" lampy
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 45. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 46. Domyślam się - nie napisał Pan co ma Pan na myśli ale sądzę, że chodzi o ten właśnie fragment: "Należy pamiętać, że prąd wbrew temu co mówimy potocznie nie jest parametrem określanym w pierwszej kolejności w odniesieniu do tego czym zasilamy nasze urządzenia. Mówiąc potocznie prąd mamy tak naprawdę na myśli napięcie. W mowie potocznej przyjęło się już tak, że mówimy - w gniazdku płynie prąd 230V.".
  Cóż, jeśli uważa Pan, że natężenie prądu i napięcie to ten sam parametr to to jest właśnie bzdurą. Nie można powiedzieć, że natężenie prądu to to samo co napięcie. Z tego co wiem to od czasu moich studiów na Politechnice nic w tej kwestii się nie zmieniło i nadal rozróżniamy jednostki A i V. Fajnie, że przytoczył Pan definicję z książki, może komuś się ona przyda, ja piszę bloga stosując uproszczenia i definicji nie zamieszczam, bo dla 99,9% czytelników nie ma to żadnego znaczenia. A co do genezy tegoż dania - chciałem zwrócić uwagę na pewną niepoprawną normę - nie wiem jak Pan, ale ja kupując np. telewizor zwracam uwagę na to jakim napięciem jest on zasilany - podkreślam NAPIĘCIEM!!! Na zasilaczach też podawane jest NAPIĘCIE! Natężenie prądu też ale jako parametr obciążenia, a nie zasilania. Więc proszę nie zarzucać mi pisania bzdur bo nie ma Pan zupełnie racji. Nie mówimy prąd zasilania 230V tylko napięcie zasilania i o to w tym tekście chodziło.

  OdpowiedzUsuń
 47. Moi drodzy czytelnicy, mamy do czynienia z tzw. "trollem" internetowym, zamieszczającym komentarze. Do tej pory mieliśmy kilkanaście przypadków tzw. ukrytych reklam. Tzw. "troll" pojawił się raz i chyba z braku czasu próbował prowadzić krucjatę na rzecz wyimaginowanej swojej teorii, wynikającej prawdopodobnie z braku rozumienia słowa pisanego. Tym razem chyba jest podobnie, tylko wygląda to bardziej dziecinnie niż poprzednio - poziom wypowiedzi, dobór słów, ortografia i składnia zdań świadczą o tym człowieku więc łatwo każdy się domyśli, że Jego wypowiedzi są zlepkiem frustracji i zawiści. W każdym razie mam do Was drodzy czytelnicy prośbę, abyście nie zwracali uwagi na komentarze użytkownika McGrzyb89. Będą one sukcesywnie usuwane.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 49. witam. chce podlaczyc 8 diod 1w 300mA 3,5V po 4 polaczone szeregowo w dwoch galeziach polaczonych ze soba rownolegle do instalacji samochodowej 12v. mam driver led regolowany 1,5-30v 0,2-3A 10W. jakie napiecie i prad na nim ustawic? 14V i 300mA? wiem ze nie mozna przekroczyc napiecia bo sie spala a co z pradem? jak ustawie np 400 albo 500mA? dioda cos sie stanie? czy nie robi to roznicy? i drugie pytanie jesli bede chcial sciemnic diody to zmniejszyc napiecie? czy prad?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Do diod 1W Power LED używamy driverów o stałym prądzie, prąd jest tutaj najważniejszym parametrem i nie wolno go przekroczyć. Teraz pytanie to jest na 100% driver regulowany? Czy może jest to zasilacz regulowany? To bardzo ważne! Przeważnie prąd wynosi dla diod 1W 330-350mA. Jeśli są to diody 300mA to należy zapewnić im stały prąd 300mA, dlatego powinno się używać driverów dobranych do ilości diod, wówczas taki driver sam dobierze napięcie do obciążenia. Do drivera łączymy diody szeregowo, więc tutaj będą potrzebne 2 drivery, po jednym na każdą gałąź. Co do ściemniania - takie diody ściemniamy za pomocą przystosowanych do takich diod regulatorów PWM.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Witam.
   Na blogu nie zamieszczamy linków. Co do samego zasilacza, miałem na myśli typowe drivery lub zasilacze o stałym prądzie. To co Pan ma to produkt tani, typowo hobbystyczny, na którym ciężko będzie ustawić prawidłowe napięcie i prąd, wiele zależy od napięcia zasilania jakie będzie podane na driver, w samochodzie mamy 12-14.4V, do tego trzeba pamiętać, że na LM2596 będzie spadek napięcia 2V, więc ciężko będzie zapewnić prawidłowe wartości dla 8 diod. Ja bym poszukał drivera, który ma stabilizację 300mA i ma napięcie wejściowe takie jakim będzie Pan zasilał ten układ, czyli 12-14V i współpracuje z regulatorem PWM. Takie przetworniczki jak Pańska dobrze sprawdzają się jako ograniczniki napięcia ale w tym wypadku najważniejsza jest stabilizacja prądu na poziomie 300mA - ciężko będzie to osiągnąć bez dobrego drivera, tym bardziej, że to instalacja samochodowa, więc tutaj mamy jeszcze czynnik skoku napięcia w zakresie 12-14.4V.

   Usuń
 50. Witam posiadam diody power led 3w. Powinienem je podlaczyc do drivera 700mA lecz posiadam driver 650mA. Czy to bedzie dzialac poprawnie?

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam.
  Jeśli zakres napięć i moc zgadzają się z zakresem napięć i mocą diod to teoretycznie diody powinny świecić. A czy praktyka pokryje się z teorią? W tym wypadku Powinna.
  Pozdrawiam
  Marcin Siedlecki

  OdpowiedzUsuń
 52. do Unknown. jasne ze beda swiecic i to bez problemu. a co do porad pana Marcin Siedlecki to wymysla cuda wianki na kiju. pisal mi ze ciazko bedzie ustawic prad i napiecie na moim driverze i ze do regulacji jasnosci potrzebne sa jakies uklady dodatkowe PWM itp itd a swieca bardzo ladnie. i czy po podaniu napiecia zasilania 12 czy 13,5v jak ustawilem prad na 300mA tak trzyma 300mA. a do regolacji jasnosci, to czy bym nie zmniejszyl pradu czy napiecia to diody w miare skrecania potencjometrow swieca co raz ciemniej i mozna sobie regolowac jak sie chce. wiec te porady tylko zniechecaja do zrobienia czegos. aha i jeden driver w zupelnosci wystarczyl mi do zasilenia dwoch galezi a nie dwa jak pan pisal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wymyślam cudów tylko piszę jak powinno się zrobić coś, żeby było dobrze i działało długo. Na tanim driverze cała ta konstrukcja, mówiąc delikatnie długo nie pożyje ale skoro wie Pan lepiej to niech tak będzie. Przez 3 lata sprzedawałem oświetlenie Power LED o klasie IP67, nie jedną rzecz z tym związaną przerabiałem. Uważam, że jeśli coś się robi, to trzeba to zrobić od początku do końca solidnie i dobrze i do tego zachęcam. Natomiast zawsze będę zniechęcał do robienia czegoś byle tylko by świeciło. Na tanim, uniwersalnym driverze nie polecam opierać żadnej konstrukcji, bo to strata czasu i pieniędzy.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 53. Witam, mam dwa moduły led G4 12V,2.5W każdy. Jakiego zasilacza potrzebuje do tego zestawu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Pierwsza kwestia - musi to być zasilacz 12V DC. Moc zasilacza dobieramy mnożąc ilość żarówek przez ich moc, a więc w tym wypadku 2 x 2.5W, czyli mamy 5W, to minimalna moc zasilacza 12V DC. Oczywiście zasilacz DC może mieć większą, nie może mieć mocy mniejszej.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 54. Panie Marcinie.
  Czy mogę zasilić jedną żarówkę i 50 cm taśmy led zasialczem 4.5-9.5v 800 mA? Czy muszę mieć zasilacz 12v?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Musi być 12V DC.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie.
   Mam oświetlenie led i po jego włączeniu są straszne zakłócenia w radio. Czy można to jakoś "naprawić" jakiś filtr? Czy to wina zasilacza i trzeba będzie go wymienić na inny?
   Z góry dziękuję za odpowiedź

   Usuń
  3. Albo kiepskiej jakości oświetlenie albo zasilacz albo i jedno i drugie. Są dostępne w sprzedaży filtry montowane przed zasilaczem ale w typowej instalacji to raczej gadżety niż pomocne urządzenia. Chyba, że te z wyższej półki cenowej ale za te pieniądze można kupić lepszy zasilacz.

   Usuń
  4. Oświetlenie jest OK gdyż jest też w innym miejscu z innym zasilaczem i nie robi zakłóceń. Widocznie to wina zasilacza. dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

   Usuń
 55. Mam takie pytanie. Mam pewne miejsce gdzie jest choinka chcę ją podświetlić halogenem LED coś 3-10 Wat. For example Smile
  [Obrazek: oswietlenie-ogrodu.jpg]

  Mam podciągnięty pewien kabel chyba 4 żyłowy 10 metrów, gruby, ale jakoś tak wyszło, że przy przekopach taki miałem taki zakopałem Big Grin

  Z racji, że chcę aby to było pod LED 12 V (napięcie bezpieczne) musze:
  - kupić reflektor LED kilka Wat na 12 V
  - do tego zestawu muszę podczepić odpowiedni zasilacz (odpowiedniej mocy, który będzie podłączony przy źródle napięcia gdzieś tam w budynku od niego ma iść kabel ten gruby 10 metrów, który zasili reflektor LED znajdujący się na dworze.

  Takie rozwiązanie to gwarancja, ze kable będzie pod bezpiecznym napięciem 12V, więc nigdzie w ziemi nie będę miał kabla, który mógłby być zagrożeniem.

  Pytanie czy taki wielki kabel nie będzie problemem dla małego zasilacza?
  Czy takie rozwiązanie to dobre rozwiązanie, źródło prądu 230V->zasilacz 230 na 12 V-> kabel 12V-> reflektor LED 3W, 12 V.
  Czy pod taki długi kabel i gruby powinienem jednak dobierać odpowiedni zasilacz czy jednak mam tylko rozpatrywać moc zasilacza potrzebną pod reflektor np. reflektor 12 V 3W, wystarczy, że podczepię zasilacz 3 W.

  Nurtuje mnie właśnie ten kabel to taki typowy do ścian z przeznaczeniem pod 230 V, a do tego czy zasilając zasilaczem kabel który będzie miał te 12 V i ileś tam Watów, mam poczucie bezpieczeństwa, że nigdy nie pojawi się tam napięcie niebezpieczne. Skoro zasilacz spaliłby się to napięcia na kablu nie będzie więc jeśli sam nie zapodam na kabel 230 V to nigdy tam takie napięcie się nie pojawi.
  Dobrze myślę, czy o czymś może zapomniałem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Zacznę od końca - dopóki nie podłączy Pan do kabla 230V, dopóty takie napięcie się nie pojawi. Uszkodzenie zasilacza nie spowoduje pojawienia się napięcia 230V na przewodzie. Teraz kwestia samego kabla - im grubszy przewód, tym lepiej, za gruby nigdy nie będzie, może być zbyt cienki. Przy 12V kabel powinien być grubszy niż przy 230V. Zasilacz dobieramy do mocy zasilanego źródła, wybieramy zasilacz 12V DC o mocy nie mniejszej niż w tym wypadku źródło światła, moc może być przy zasilaczu DC znacznie większa, to w niczym nie przeszkadza. Kablem się proszę nie przejmować, zasada jest taka, że im niższe napięcie mamy i im większą odległość mamy, tym grubszy kabel stosujemy, skoro ma Pan gruby kabel i małą odległość to nie ma się czym przejmować, bo jest to więcej niż prawidłowe.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 56. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 57. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Komentarze zostały usunięte z uwagi na linki odsyłające.
   Co do samego pytania to taka przeróbka jest bardzo łatwa. Przed bateriami rozcinamy przewody, wyrzucamy baterie i dobieramy zasilacz. Zasilacz należy dobrać do napięcia i mocy. Najważniejsza kwestia to ustalenie jak są połączone baterie - szeregowo, czy równoległe oraz czy jest jakieś zabezpieczenie. Jesli baterie są łączone szeregowo to napięcie zasilacza musi wynosić 4.5V, jeśli równolegle to potrzeba nam zasilania 1.5V. Tutaj będzie na 99% połączenie równoległe i zasilacz 4.5V, przy czym diody wymagają napięcia niższego niż 4.5V dlatego trzeba ustalić ile jest diod i jak są łączone i czy w układzie za bateriami jest jakiś rezystor. To jest potrzebne. Inaczej podane 4.5V może spalić diody.
   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
  2. Są 32 diody. Wydaje mi się że baterie są łączone szeregowo ale żadnego rezystora w pudełku nie ma chyba że znajduje się on gdzieś na gałązce, czego nie widać bo jest całą owinięta izolacją. Fazy mogę użyć ładowarki od tel jak zasilacza? I co z tym rezystorem?dziękuję za odpowiedz:)

   Usuń
  3. Z tego co widzę żadnego rezystora nie ma. Kable z led są podłączone bezpośrednio do kabli tych zasilających prowadzonych od baterii i są jedynie zmutowane więc co z tym teraz mam zrobić?;)

   Usuń
  4. Wszystko wskazuje na to, że funkcję rezystorów pełnią cienkie przewody biegnące do diod, diody łączone są równolegle, na bateriach też jakiś spadek jest, więc pewnie do układu wpływa jakieś 4.2-4.3V, a do diod dociera 3.6V. Jak rozumiem to diod przewlekane, w kolorze białym? Myślę, że można podłączyć zasilacz 4.5V DC i będzie ok. Jeśli chodzi o ładowarkę to absolutnie się nie nadaje. To musi być zasilacz stabilizowany DC, inaczej spalą się diody.

   Usuń

  5. Czyli o co mam konkretnie poprosić sprzedawcę, bo podejrzewam, że w domu nie mam żadnego takiego zasilacza. Bardzo dziękuję za porade. Kiedy to zrobię i wszystko będzie działało to na pewno dam znać:)

   Usuń
  6. Tak i diody są w kolorze białym.

   Usuń
  7. Moim zdaniem, tak na oko, bez mierzenia parametrów powinno się zastosować zasilacz 4.5V DC o mocy minimum 3.2W. Moc może być większa, więc może to być to popularny zasilacz 4.5V DC 3.6W, może być też mocniejszy, w niczym to nie przeszkadza.

   Usuń
 58. Witam Panie Marcinie. Proszę o poradę, mianowicie czy do 3x1,05W led power, zasilacz driver powinien mieć na wyjściu 12V i min 350mA? Czy inne parametry? Jakie natężenie na wyjściu jest w tym wypadku max? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   W żadnym wypadku 12V! Bo spali Pan te diody w 1 sekundzie. Tak jak pisałem w artykule powyżej, w tym fragmencie o diodach power LED - dla takich diod potrzebna jest stabilizacja natężenia prądu, a nie napięcia. Jeśli są to diody POWER LED 1W to koniecznie trzeba je zasilić za pomocą zasilacza PRĄDOWEGO 350mA lub DRIVERA PRĄDOWEGO 330mA, dla 3 sztuk potrzebny jest zasilacz stałoprądowy 350mA/3W i tyle. Napięciem proszę sobie nie zaprzątać głowy, bo taki zasilacz sam je dobierze do koloru i ilości diod. Chyba, że jest to jakiś nietypowy wynalazek i rządzi się własnymi prawami, znanymi tylko jego autorowi.

   Usuń
 59. Dziękuję serdecznie za poradę. Dobrze że nie eksperymentowałem dalej:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 60. Witam ponownie Panie Marcinie. Pilarka tarczowa MacAllister 1200W MSCS1200 zaczęła palić szczotki w przeciągu 15 sek. pracy, w tym czasie nie ma mocy i wiadomo mega iskry na wirniku. Co by Pan poradził tak na domowo bo przezwajać to raczej się nie kalkuluje. Może to przez spalone "hamujące"? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Nie przychodzi mi do głowy żadna skuteczna "domowa" metoda.

   Usuń
 61. Mając zasilacz/driver 900mA można podłączyć odpowiednią ilość diod 3W 600mA? Chciałem zmienić oświetlenie power led 3x10W na 10x3W?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Nie można robić takich rzeczy. Jeśli diody mają 600mA to driver/zasilacz stałoprądowy musi mieć 600mA

   Usuń
  2. A wiesz dlaczego pytam? Jeden z handlowców napisał tak: driver 30w 1000mA , można podłączyć 3x10w lub 10x3W lub 30x1W. I potwierdził tę tezę. Może ten post pozwoli na uniknięcie oszustwa. Ja dziękuję za pomoc. Kupię driver 30W 700 mA i zmienię zestaw.

   Usuń
 62. Czy takim zasilaczem LCI 65W 1750mA TEC Ip
  Pout max 65W
  Uout;18.5-37V
  Mogę zasilić 18 diód Power led 1W

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Do diod 1W Power LED należy stosować zasilacz o stałym prądzie 350mA i mocy dobranej do ilości diod. Więc ten zasilacz się nie nadaje.

   Usuń
 63. Łukasz Ostrołęka
  Witam.
  Jestem w trakcie robienia oświetlenia opartego na power Led 3W. Ogólnie wiem co i jak dobrać. Lecz dziś podczas przeglądania specyfikacji drivera 700mA 35W dopatrzyłem się, że takie mają straszne prądy rozruchowe. Model który wybrałem to 45A prądu rozruchowego, będzie ich 5szt, więc jak ktoś mi załączy wszystko na raz to popłynie mi 225A, przecież to wyłączy cały budynek.
  Czy mam się tym martwić?
  Czy trzeba zastosować jakiś termistor rozruchowy??
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Przepraszam za opóźnienie w odpisaniu ale wczoraj otworzyliśmy sklep stacjonarny w Pabianicach i chwilowo brak czasu daje o sobie mocno znać. A skąd ten parametr prądu rozruchowego? Cóż to za driver? Ja zawsze stosowałem do diod 3W typowe zasilacze o stałym prądzie 700mA i nie było wówczas mowy o prądzie rzędu 45A. Faktem jest, że diody Power LED odpuściłem sobie ponad 3 lata temu ale nie kojarzę, żebym miał w ręku urządzenie z prądem rozruchowym 45A

   Usuń
  2. Przeglądając specyfikację driverów natknełem się na taki parametr, nie wszystkie firmy umieszczają go w opisach. Z tego co poczytałem to takie prądy płyną tylko na początku do naładowania kondensatorów w driverze. Podczas podłączania do sieci słychać charakterystyczny "trzask". Ogólnie wszystkie zasilacze w których są jakieś kondensatory mają taki prąd rozruchowy.
   No i mam teraz dylemat, bo wydaje mi się, że 45A to dużo, a może to normalne przy zasilaczach i niepotrzebnie się martwię.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Teraz to już zgłupiałem, więc może przepisze co jest w specyfikacji:
   INPUT- Inrush Current(typ.)- cold start 45A(twidth=490µs measured at 50% Ipeak)at 230VAC

   Usuń
  4. Ja zawsze korzystałem z zasilaczy Mean Well lub WM ale tak jak pisałem z Power Ledami dałem sobie spokój 3 lata temu więc nie pamiętam jak to było.

   Usuń
  5. Dziękuję, tak się składa, że ten driver jest firmy Mean Well i skoro panu odpowiadały to będzie dobrze. Podejrzewam że rozruch jest tak krótki, że nie zadziałają zabezpieczenia, poza tym gdyby to był istotny parametr to na wszystkich instrukcjach był by podawany.
   Dziękuję i pozdrawiam

   p.s. jak by się okazała, że jednak pozbawię cały blok napięcia to dam znać.

   Usuń
  6. Myślę, że blok wyjdzie z tej próby cało. Prawdopodobnie przy tym driverze ten prąd "rozruchu" osiągany jest w podobnym czasie, w jakim osiągane jest rozgrzewanie gazu w żarówkach kompaktowy, a może i nawet krócej, więc byłby to czas nieszkodliwy. Więc powinno być ok.

   Usuń
 64. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 65. Zakupiłem cztery lampy, dwie z nich zasilanie opisane jest w instrukcji : min. 10 W 350 mA i dwie kolejne zasilanie: min DC 20W 350 mA lub DC 40W 700 mA. Moje pytanie brzmi jak typ zasilacza muszę zakupić, czy wszystkie lampy mogą być pod jednym zasilaczem. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Trudno jest odpowiedzieć nie mając tych lamp w rękach ale po tym opisie sądzę, że każda lampa musi mieć osobny zasilacz. I musi to być zasilacz zgodny z zaleceniami producenta lampy, czyli o takich parametrach jakie podał. A więc muszą to być zasilacze o stałym prądzie 350mA i mocy podanej przez producenta. Zalecam "poruszanie" się w dolnej granicy mocy, czyli nieprzekraczanie zbytnio tego minimum.

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo za pomoc.

   Usuń
 66. Witam mam zasilacz 40w a do niego podłączoną taśmę led ok. 0,5m i tu moje pytanie czy ten zasilacz będzie pobierał 40w czy tyle ile potrzebuje ten odcinek zakładam, że około 3,5w.
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Zasilacz pobiera tyle mocy ile wynosi jego obciążenie, czyli w tym wypadku 3.5W. Oczywiście w zależności od typu zasilacza i grubości kabla zasilającego należy uwzględnić symboliczną stratę mocy oraz np. pobór mocy przez diodę jeśli takowa występuje ale są to symboliczne, wręcz śladowe ilości, których się nie uwzględnia z uwagi na ich znikomą wartość.

   Usuń
 67. UWAGA! Moi drodzy czytelnicy, ponieważ blog jest bardzo chętnie przez Was czytany, nieuczciwe firmy próbują to wykorzystać. Stąd mój apel – jeśli traficie na link w komentarzu, pomyślcie sobie, że to bezczelna reklama i na przekór takiemu cwaniakowi nie klikajcie na taką reklamę, nie dajcie oszustowi satysfakcji. Piszę o tym ponieważ na blogu pojawia się coraz więcej komentarzy reklamowych, które zawierają linki lub adresy stron www, które są ukrytą reklamą, mającą na celu zawłaszczenie przekazanej na blogu wiedzy i podszycie się pod nią. OŚWIADCZAM, że zamieszczanie linków bez zgody administratora bloga, czyli mojej, jest zabronione. Tym samym nie podpisuję się pod żadnym linkiem zawartym w jakimkolwiek komentarzu. Linki za które odpowiadam to linki zawarte w tekście postów. Oczywiście takie komentarze są usuwane na bieżąco. Jeśli widzicie komentarz zawierający link do jakiegoś sklepu internetowego lub jego nazwę, którego nie zdążymy usunąć, omijajcie taki sklep szerokim łukiem. Jeśli ktoś posuwa się do wykorzystywania treści bloga łamiąc tym samym prawo, z pewnością nie zawaha się oszukać i Was, sprzedając Wam zwykłe badziewie. Ktoś kto posuwa się do takich bezczelnych praktyk marketingowych musi reprezentować firmę bez własnego doświadczenia, bez własnej wiedzy i dlatego próbuje wykorzystać czyjąś wiedzę. Starajmy się oczyścić rynek oświetleniowy z oszustów, bo jest ich zbyt wielu.

  OdpowiedzUsuń
 68. Witam.
  Mam zasilacz stało prądowy o parametrach: 1050 mA, napięcie w zakresie 9-48 V, moc 50,4 W. Czy do takiego zasilacza mogę podłączyć diody power led 3W 700 mA? Jeżeli tak to w jaki sposób i ile maksymalnie? Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Do diod 3W/700mA należy zastosować wyłącznie zasilacz o stałym prądzie 700mA.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 69. Poszukuję led drivera o bardzo nietypowych parametrach: 36W, 28-35VDC, 900mA. Jakiego drivera użyć, aby sprostał tym wymaganiom?
  Pozdrawiam
  Wacław Sternal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Musi Pan użyć dokładnie takiego drivera jak w pytaniu: 36W, 28-35VDC, 900mA.
   W przypadku driverów nie ma zamienników. A odstępstwa od zaleceń producenta kończą się zawsze zniszczeniem zasilanego źródła. Więc pozostają bardzo mozolne poszukiwania.

   Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 70. Witam! Jak dobrać zasilacz do dwóch driverów MEAN WELL LDD-700H sterujących belką led ( 30 diod power led 3W 700mA). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Zawsze postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. W karcie katalogowej napięcie wejściowe dla tego drivera ma zakres od 9 do 56V i tego należy przestrzegać. Oczywiście trzeba też mieć na uwadze układ, w jakim będzie stosowany driver.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, żeby driver obsługiwał 15 diod led 3W każda po 3,4 V to napięcie wyjściowe z niego powinno być około 51 V i takie ma ale ile musi mieć zasilacz prądu wyjściowego czy te 56 V ? Driver jest przetwornicą dc/dc ale czy dając na niego napięcie wejściowe np 12V na wyjściu uzyskam 56V czy tylko 12V. Chodzi o to że mam problem z zasilaczem żeby miał na wyjściu 56V DC, są ewentualnie 48V DC ale nie kryję że chodzi też o koszt. A może podłączyć szeregowo dwa albo trzy mniejsze zasilacze? No i jaki prąd na wyjściu powinien mieć taki zasilacz skoro ma zasilić dwa drivery ? Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Nie wiem jak jest w praktyce dokładnie z tym modelem drivera, ponieważ nigdy go nie stosowałem. Bywają przetwornice, które przetwarzają tylko napięcie, bywają przetwornice regulowane i bywają przetwornice tak separowane, że niezależnie od tego jakie napięcie będzie podłączone, dadzą na wyjściu to co potrzebne jest obciążeniu. Driver co prawda przetwornicą nie jest ale w dużym uproszczeniu można przyjąć, że zamienia napięcie DC na stały prąd. I też jak przy przetwornicach mamy do czynienia z 3 typami driverów. Jak pisałem powyżej, nie wiem jak jest w tym konkretnym przypadku, gdyż nigdy nie wykorzystywałem driverów MW. Zasilacze stałoprądowe MW owszem, driverów nie. Co do łączenia zasilaczy to dajemy 1 zasilacz, nie 3. Co do napięcia wyjściowego, to driver sam je dobierze do obciążenia.

   Usuń
 71. Witam. Chciałbym skonstruować lampę na 12 szt diod 3W i podłączyć je 4 razy po 3 diody szeregowo. Parametry diod: U=3.3-3,6V, I=700mA. Jakiego zasilacza / drivera muszę o tego użyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Ja bym zrobił to tak - kupiłbym 4 zasilacze 700mA 9W każdy i podłączyłbym do nich po 3 diody. To najlepsze wyjście. Na jednym zasilaczu, tak zwyczajnie diod 700mA szeregowo i zarazem równolegle Pan nie podłączy.

   Usuń
 72. a ja kupiłem lampę Patlite , która wymaga wg tego co jest na niej napisane 24v 180mA. Czy jak kupię zasilacz o większej mocy np 0,8A to w przyszłości będę mógł podłączyć dwie takie lampy i jeszcze będzie zapas ? Co w przypadku długotrwałego użytkowania takiego zasilacza -0,8A z tylko jedną lampą - czy nie grozi to uszkodzeniem lampy? Dobrze rozumiem że zasilacze działają w zakresie od zera do max mocy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24V i 180mA? To się producent wyjątkowo nie postarał. Pierwsza i najważniejsze kwestia bez której poruszenia nie da się odpowiedzieć na to pytanie, to czy jest to zasilacz DC czy też może jest to zasilacz o stałym prądzie?

   Usuń
 73. 24V DC
  180mA wydaje się mało... to dokładnie model cwa3s-24. chciałbym podłączyć dwie takie lampi pod jeden zasilacz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli jest to zasilacz DC to może być mocniejszy. Przy zasilaczach DC ważne jest, aby nie był on słabszy niż wymagana moc źródła. Także moc może być dużo większa, a zasilacz DC jest stabilizowany i zawsze podaje napięcie takie do jakiego został zaprojektowany, niezależnie od obciążenia

   Usuń
 74. Dzień dobry.
  A ja trochę z przysłowiowej innej beczki. Mam pytanie odnośnie oświetlenia w skuterze. Wymontowałem oryginalną żarówkę halogenową w lampie przedniej owego pojazdu i zastąpiłem ją żarówką led dedykowaną do skuterów. Dlaczego żarówka led świeci jaśniej w momencie gdy włącza się światło stopu albo kierunkowskaz ? Jak ten problem mam rozwiązać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Albo żarówka jest tragicznej jakości albo coś jest nie tak z instalacją elektryczną w skuterze. Jakiś miesiąc temu miałem okazję naprawiać azjatycki skuter mojego znajomego. Tam działa się jeszcze dziwniejsze rzeczy ze światłami. Wymieniliśmy całą wiązkę, na nową, oryginalną, oczywiście również azjatycką. Wtedy zaczęły się dziać jeszcze dziwniejsze rzeczy. Wówczas wziąłem osobne przewody, usunąłem kostki, zrobiłem wiązkę z pojedynczych przewodów, połączenia polutowałem, zastępując w ten sposób kostki połączeniowe i od tj pory wszystko działa jak powinno. Na odległość, bez obejrzenia na żywo instalacji ciężko podać przyczynę.

   Usuń
 75. Witam. Proszę o pomoc w doborze transformatora. Chcę przerobić żyrandol z lampkami halogenowymi (4 x 20W MR11 12V) na lampki z diodami led (4 x 3W MR11 12V). W żyrandolu mam transformator toroidalny (Model IK2408012T uzwojenie pierwotne 230-240 V 50Hz, uzwojenie wtórne 12 V~, 80VA 6,67A). Oferowane przez sprzedawców żarówki MR 11 posiadają diody SMD 3020, SMD2835. Czy muszę wymienić transformator? jedni zachwalają transformatory toroidalne inni piszą, że trzeba kupić specjalny do diod led. Jeżeli nie to czy fakt że transformator jest 80W (80AV) ma jakieś znaczenie, gdy łączna moc 4 lampek wyniesie tylko 12W?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Żarówki LED działają prawidłowo tylko z zasilaczami 12V DC. Więc jeśli jakiś sprzedawca zachwala stosowanie transformatorów toroidalnych lub co gorsza elektronicznych do zasilania LED to takiego sprzedawcę trzeba omijać z bardzo, bardzo, bardzo daleka, ponieważ nie ma on elementarnej, podstawowej wiedzy na temat elektryki i elektroniki. To tak jakby warsztat samochodowy prowadził piekarz, który nigdy w życiu nie siedział za kierownicą samochodu. Diody LED o czym pisałem już tysiące razy muszą być zasilane wyłącznie zasilaczami DC. Transformator toroidalny AC 80W, przy obciążeniu go 12W (4 żarówki LED 3W) wygeneruje napięcie około 17-19V! A więc żarówki LED zwyczajnie się ugotują. Nawet jeśli żarówki są przystosowane do zasilania AC, to musiałby Pan zapewnić im transformator toroidalny AC o mocy maksimum 12W. Tak działają trafa AC - napięcie zależy od obciążenia, a to Pan zmniejsza, czyli napięcie rośnie. Zasilacze DC mają zawsze stałe napięcie. Reasumując - LED 12V = zasilacz 12V DC. Pozdrawiam
   Marcin Siedlecki

   Usuń
 76. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Ani jednej. To zasilacz 12V DC o mocy 21W. Do diod Power LED 1W należy zakupić specjalny zasilacz o stałym prądzie 350mA, o mocy dobranej do ilości diod - jeśli są np. 3 diody to kupujemy zasilacz 3W, itd. Do zasilacza 12V DC diod Power LED nie wolno podłączać.
   Pozdrawiam

   Usuń
 77. Witam. Panie Marcinie, posiadam zasilacz kupiony rok temu w jednym z supermarketów, ma parametry wejście: 100-120V AC 0.6A 200/240V AC 0.35A wyjście: 12V DC - 21A. Pytanie brzmi, ile diod power LED 1W 350mA mogę do niego podpiąć by nie spalić zasilacza ani diod, proszę o pomoc, jestem laikiem w tych sprawach. Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałem powyżej, odnośnie poprzedniego komentarza:
   "Ani jednej. To zasilacz 12V DC o mocy 21W. Do diod Power LED 1W należy zakupić specjalny zasilacz o stałym prądzie 350mA, o mocy dobranej do ilości diod - jeśli są np. 3 diody to kupujemy zasilacz 3W, itd. Do zasilacza 12V DC diod Power LED nie wolno podłączać."

   Mówi o tym ten fragment tekstu:
   "Jeśli są to diody POWER LED, koniecznie musimy zasilić je za pomocą specjalnego zasilacza PRĄDOWEGO 350mA lub DRIVERA PRĄDOWEGO 330mA. Różnica między driverem prądowym a zasilaczem prądowym nie jest aż tak ogromna jak wskazuje na to sama nazwa ale o tym napiszę przy innej okazji.

   Diody POWER LED są specyficznym typem diod, które potrzebują do pracy zasilacza ze stabilizacją prądu na poziomie 350mA. Pozostałe typy diod wymagają stabilizacji napięcia (przeważnie napięcie 12V). Należy pamiętać, że prąd wbrew temu co mówimy potocznie nie jest parametrem określanym w pierwszej kolejności w odniesieniu do tego czym zasilamy nasze urządzenia. Mówiąc potocznie prąd mamy tak naprawdę na myśli napięcie. W mowie potocznej przyjęło się już tak, że mówimy - w gniazdku płynie prąd 230V. Jest to nieprawdą! W gniazdku płynie napięcie 230V, a nie prąd. Prąd to inny parametr określający mówiąc najprościej obciążenie instalacji przez dane urządzenie. Jednostki prądu określane są w amperach [A], a jednostki napięcia w woltach [V]. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, że mówiąc, że np. w gniazdku mamy prąd 230V popełniamy ogromny błąd - to tak jakby powiedzieć, że w rzece zamiast wody płynie piasek.
   A jak dobrać zasilacz prądowy? Jedynym kryterium jest ilość lampek. Niektóre zasilacze prądowe zasilają od 1 do 3 lampek, niektóre od 2 do 3, niektóre od 3 do 12, niektóre od 4 do 12, w każdym razie część z nich ma określone minimalne obciążenie i jeśli podłączymy do nich mniej lampek niż wymagają, lampki zostaną uszkodzone."

   Pozdrawiam

   Usuń
 78. Dzień dobry noszę się z zamiarem stworzenia belki oświetleniowej z diod Power Led 1W - 350mA
  DC 3.2-3.4
  Sztuk 110 i pytanie moje brzmi jaki zasilacz użyć chodzi mi o parametry lub driver jaki i ile też chodzi o parametry no i jak je podłączyć żeby wszystko grało dodam też ze trzeba wziąść pod uwagę kontroler Led TC420 który będzie montowany w późniejszym terminie tzn po zakończeniu testów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   110 diod? Kontroler TC420 odpada to przecież sterownik 12V, więc do diod Power LED się nie nadaje. Do diod Power LED 350mA należy szukać sterownika sygnału PWM, z tego co pamiętam to przy 350mA diodach były to kontrolery 5V ale dawno w tym temacie nie "siedziałem". Generalnie przy tej ilości najważniejsza sprawa to radiator - musi być bardzo solidny bo taka ilość wytworzy bardzo dużo ciepła. Co do zasilacza to trzeba to podzielić na segmenty i zastosować kilka zasilaczy. Jeśli ma być sterownik PWM to łatwiej będzie zrobić układ na zasilaczu zasilającym drivery, a do driverów dobrać sterowniki PWM. Niestety w doborze nie pomogę, ponieważ z diodami 350mA rozstałem się 3-4 lata temu, gdy skończyliśmy temat produkcji lampek IP67 1W/350mA. Także nie jestem na bieżąco i nie chciałbym dobierać takiego zestawu. Proponuję znalezienie dobrego sklepu, w którym sprzedawca ma pojęcie o tym co sprzedaje i niech dobierze komponenty do zestawu. TC420 się nie sprawdzi. To co ja mogę powiedzieć ogólnie to to, że musi być PWM do diod Power LED. Solidny, duży radiator, żeby diody nie ugotowały się po 5-6 dniach. Zasilanie trzeba rozbić na obwody - powiedzmy 4-5.
   Pozdrawiam

   Usuń
 79. A czy mogę odpuścić sobie zasilacz i mieć same drivery ? albo na odwrót sam zasilacz bez driverow i do niego podpiąć sterownik PWN ? DZIEKUJE za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do zasilania diod Power LED 1W używamy zasilaczy o stałym prądzie 350mA lub driverów. Albo to albo to. Przy czym drivery najczęściej wymagają zasilania 5V lub 12V (występują też inne typy). Wtedy potrzebny jest jeszcze zasilacz o odpowiednim napięciu do zasilenia driverów, aby te mogły zasilić diody. Tak jak pisałem poprzednio wybór zależy w tym konkretnym przypadku od tego jakie sterowniki PWM Pan wybierze. Jeśli uda się dobrać sterownik do zasilaczy 350mA to wystarczy zastosować zasilacze. Z pewnością tak jak pisałem poprzednio należy podzielić taki układ na sekcje z osobnymi zasilaczami. To znów rodzi kłopot doboru regulatora PWM - najprościej byłoby zastosować osobny regulator do każdego zasilacza ale wtedy będzie kłopot ze jednoczesnym sterowaniem całością. Więc trzeba szukać odpowiedniego regulatora PWM. Dlatego najlepszym wyjściem jest udanie się do dobrego sklepu elektronicznego w którym sprzedawca ma pojęcie o tym co sprzedaje i dobranie komponentów do konkretnego zestawu. Ogólnie diody Power LED to niewdzięczny temat i wymagający pewnego doświadczenia. Jeśli nie ma Pan doświadczenia z elektroniką to trzeba poszukać kogoś kto będzie pomocny przy budowie takiej lampy - 110 diod to spore wyzwanie, a diody 350mA są wyjątkowo czułe na wszelkie błędy. A błędy kończą się dla tych diod zawsze tak samo - spaleniem. To nie są zwykłe diody THT, do których podłączymy zasilacz i rezystor. Tutaj, że tak powiem, poziom trudności jest wyższy. Dlatego polecam znalezienie kogoś kto będzie w stanie w jednym miejscu dobrać zasilacze (lub drivery) oraz regulator PWM. Chodzi o to, że jeżeli nie wie Pan co dobrać do zestawu, to jest duże ryzyko, że gdzieś kupi Pan zasilacze, potem gdzie indziej regulator i to ze sobą nie będzie chciało współgrać. A polecam sklep stacjonarny, ponieważ można poprosić sprzedawcę o pomoc nie tylko w doborze ale również o pomoc w zakresie wytłumaczenia zasad połączenia i o ogólne wskazówki. W sieci też można próbować ale do sklepu stacjonarnego może Pan pójść z lampą, a doświadczony sprzedawca może skorygować pewne błędy i nie skończy się to spaleniem diod.

   Usuń
 80. Witam mam pytanie posiadam belke na power led 1w 2 szeregi jeden ba driverze 300ma i nic sie nie dzieje 2 gi na 350 ma i na tym co jakis czas pada jedna leda ledy tanie z alledro czy to wina ledów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Przyczyn może być jak zwykle w takich układach kilka ale moim zdaniem najbardziej prawdopodobna przyczyna leży po stronie diod. Zapewne nie są to 1W tylko "oszukane" diody, które mają niższą moc i wymagają niższego prądu. Dlatego na driverze 300mA działają, a gdy dostaną teoretycznie przecież prawidłowy prąd 350mA "padają". Zaznaczam, że to nie musi być ta przyczyna, bo bez pomiarów, na odległość ciężko coś wskazać jednoznacznie ale moim zdaniem to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz.
   Pozdrawiam

   Usuń
 81. Witam mam pytanie: Belka na power led 1W zasilacz stało prądowy driver 300mA ilość diod 36, driver obsługuje od 18-36 diod, do dzisiaj było wszystko ok a tu rano włącza się światło i zamiast świecenia diody mrugają tak jakby ktoś je włączał i wyłączał czy to może być wina divera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Albo padła 1 z diod w szeregu albo driver. Trzeba odłączyć diody od drivera i zmierzyć napięcie na jego stykach wyjściowych.

   Usuń
 82. Witam
  Muszę wymienić sterownik na którym jest napisane Output max 32v, 500mA. To jest żyrandol, producent podaje że ledy mają max 20W. Znalazłem sterownik 500mA o mocy 25W, ale napięcie wyjściowe 15-50V. Czy mogę go zastosować jeśli na starym jest napisane max 36V?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Nie, nie można. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Teoretycznie zasilacz ma zakres 15-50V ale z takimi uniwersalnymi zasilaczami bywa bardzo, bardzo różnie. Zatem nie warto ryzykować.

   Usuń
 83. witam a czy MR16 GU5,3 60 LED 3528 SMD 3W SPOT LIGHT BULB warm white 12V będą działać z 20-50W AC 220V to 12V 0.14A LED Power Supply Driver Electronic Transformer , i ile takich ledów mogę pod ten transformator podpiąć , proszę o odp

  ledy
  Color temperature range: warm white (2700-3500K) angle of view: 120 degrees
  Value of the luminous flux: 300LM-360LM
  Power: about 3W (Around 50W incandescent bulb, very bright ...) Size: 47mm (pins included) Diameter: 50 mm
  Applications: Landscape lighting, architectural lighting, entertainment lighting, restaurants, hotels, ambient lighting, art galleries and many domestic applications*
  MR16 GU5,3 60 LED 3528 SMD 3W SPOT LIGHT BULB warm white 12V
  60 SMD 3528 LED
  Power: about 3W (Around 50W incandescent bulb, very bright.)
  Luminous flux value:300LM-360LM
  Diameter: 50mm
  Height: 47mm (included pins)
  View of Angle: 120 degree
  Color temperature range: Warm White (2700-3500K)

  trafo
  20-50W AC 220V to 12V 0.14A LED Power Supply Driver Electronic Transformer
  Color: As the picture show
  Input Voltage: AC 220V 50/60HZ 0.14A
  Output Voltage: AC 12V
  Output power: 20-50W Max
  Ta: 30°C
  Tc: 60°C
  Dimension: approx. 52 x 26 x 23mm (L x W x H)
  Input and Output Cable length: approx. 10cm
  Package Content: 1 x Electronic Transformer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   "Driver Electronic Transformer" - ta nazwa mówi wszystko - zasilacze tego typu nie nadają się do żadnych źródeł LED. Do żarówek LED, tak jak pisałem to w wielu postach i artykułach, stosujmy wyłącznie zasilacze 12V DC, tutaj są przykładowe zasilacze DC:
   http://m-s-elektronik.pl/14-zasilaczetransformatory

   Usuń
  2. Jaka jest roznica miedzy "driverem" a zasilaczem

   Usuń
  3. Generalnie słowo driver często mylnie okresla zasilacz. Prawidłowo jest tak, że driver do działania wymaga zasilacza, a zasilacz mówiąc najprościej sam w sobie jest zasilaczem. Mowimy tutaj o przypadku zasialczy i driverów o stałym prądzie. Często jest tak, że ktoś określając zasilacz, używa nazwy "driver" transformer.

   Usuń
 84. Witam serdecznie,
  zakupiłem 4 sztuki Power LEDów (oczko) do montażu w suficie. Każdy ma osobny zasilacz. Na wyjściu jest 300mA. Każde oczko 5W. Jaki zasilacz powinienem dobrać żeby zastąpić te 4 jednym i w jaki sposób najlepiej regulować jasnością świecenia wszystkich LEDów? Z góry bardzo dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   To będzie bardzo trudne zadanie. Musi to być zasilacz o stałym prądzie 300mA i mocy 20W. Źródła światła muszą być wówczas połączone szeregowo. Sterowanie jasnością przy diodach Power LED realizuje się za pomocą sygnału PWM i takiego ściemniacza należy szukać. Tyle dobrych wiadomości. Złych jest więcej - szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia wynoszą 2-3%. Już sam zasilacz będzie trudno zakupić. Nie każdy zasilacz będzie współpracował z regulatorem PWM, a jeśli już, to niekoniecznie z danym modelem. Jeśli źródła mają osobne zasilacze 300mA, mogą nie dać się zwyczajnie przerobić na układ szeregowy, zatem w 50% przypadków nawet znalezienie zasilacza nic nie da. Dlatego podstawową zasadą przy kupnie oświetlenia jest to, że jesli chcemy sterować jego jasnością, to zawsze, ale to zawsze wybieramy zwykłe, 12V oświetlenie. Wtedy wystarczy zwykły zasilacz i tani ściemniacz na 12V. Przy Power LED-ach sprawa strasznie się komplikuje i wymaga wiele zachodu.

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

   Usuń
 85. Bardzo dobry post,ja tez borykam sie z doborem zasilacza/drivera do belki z 60 szt.led po 3W kazda i nie wiem czy jest taki driver ze sciemniaczem? Czy trzeba te ledy podzielic na mniejsze grupy.Moze ktos zna rozwiazanie.(oczywiscie diody 3W 700mA )Dziekuje za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Dobór zasilacza do diod Power LED nie jest taki prosty jak się wydaje. Wiele osób kupuje diody tego typu z nadzieją, że 12V zasilacz o stałym napięciu załatwi sprawę. A tu jest zupełnie inaczej. Diody Power LED wymagają zasilacza o stałym prądzie. W przypadku diod 3W, musi to być prąd 700mA. Moc dobiera się do ilości, czyli w tym wypadku powinno to być 180W. Oczywiście zasilacze mają pewne zakresy, dlatego bardzo uważnie trzeba czytać opisy zamieszczane przez sprzedawców, zwłaszcza te, które mówią o ilości diod jakie możemy podłączyć do takiego zasilacza. Ogólnie diody Power LED są kłopotliwe. Są bardzo czułe na wszelkie nieprawidłowości i odstępstwa od reguł. Jeśli podłączymy je do niewłaściwego zasilacza, spalą się natychmiast. Jeśli miałbym robić dla siebie układ z tych diod, to w przypadku 60 sztuk 3W, zrobiłbym 3 obwody. Jednak tutaj jeśli całość ma być ściemniana jednocześnie, to nie ma tutaj dylematu - 1 czy 3. Musi być 1. Trzeba szukać zasilacz, który obsłuży 60 diod i będzie współpracował z regulatorem PWM. Z regulatorami PWM większość zasilaczy nie będzie współpracowała. Więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. Z regulatorami PWM współpracują drivery ale one wymagają zasilania stałym napięciem. Wtedy instalacja wygląda tak - diody łączymy do regulatora PWM, regulator do drivera, driver jest łączony do zasilacza o stałym prądzie. Jednak tu jest inny kłopot. Większość driverów ma bardzo mała moc.

   Usuń
 86. Witam jeżeli mam belkę nad akwarium, i wmontować chcę 42 sztuki power led epistar 35 mil są to diody o różnej barwie ale mają 3,0-3,4V 350mA 1W jaki driver muszę kupić ?? by wszystko po zlutowaniu szeregowo działało poprawnie ?? i potem driver się lutuje kabelki do zasilacza jaki zasilacz O_o?? bo wtyczka też musi być ... do gniazdka proszę o sprostowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   A po co ma być w tym układzie driver? Tutaj jest potrzebny zasilacz 350mA. Czyli taki, który jest przystosowany do diod Power LED. Poniżej podaję link do artykułu, który jest bardziej szczegółowy i mówi więcej o doborze zasilaczy do diod POWER LED:
   http://mselektronikled.blogspot.com/2017/04/witam.html

   Pozdrawiam

   Usuń
 87. Witam. Mam zasilacz Dc 18V 1,5A 27W. Chciałbym podłączyć do niego listwę LED 2835 białych ciepłych. Z tego co mi wiadomo powinny być zasilane 12V. Czy wystarczy zastosować sam opornik przed listwą? Jaki powinien mieć parametr?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem dodać, że listwą zawiera odcinki po 3 diody z rezystorem.

   Usuń
  2. Witam.
   Musi być 12V DC. Montaż opornika to bardzo słaby pomysł. Lepiej kupić zasilacz 12V DC.

   Usuń
 88. Witajcie drodzy czytelnicy. W ostatnim czasie pojawił się jakiś problem z komentarzami na blogu. Mam nadzieję, że problemy były przejściowe. Na wszelki wypadek publikuję ostatnie komentarze wraz z odpowiedziami:

  "Witam. Mama driver 8-12W 24-48V 300mA+-5% mam dwa rodzaje power led 1W 250-300mA i 1W 300-350mA i mam pytanie czy mogę takie diody mieszać np. 5sztuk tych 250-300mA i 5sztuk tych 300-350mA jakie mogą być tego konsekwencje i czy wogóle to ma prawo działać?"

  Odp.: Witam.
  Tak, można pomieszać diody tego typu.

  OdpowiedzUsuń