wtorek, 26 lutego 2013

Jaki zasilacz wybrać do ŻARÓWEK LED G4 i dlaczego nie może to być tzw. transformator elektroniczny o podanej mocy minimalnej?

Witam.
Dzisiaj chciałem poruszyć bardzo ważną kwestię zasilania żarówek G4. Bardzo często pojawiają się pytania od klientów, którzy zostali naciągnięci przez nieuczciwych sprzedawców na tzw. nowoczesny zasilacz elektroniczny o minimalnej mocy, który często nazywany jest elektronicznym transformatorem. Ta nazwa jest ważna, ponieważ tak naprawdę każdy zasilacz jest elektroniczny, jednak tutaj jest mowa o zasilaczu elektronicznym o określonej mocy minimalnej. Klienci kupili halogeny z tym "cudownym zasilaczem", jednak po krótkim czasie doszli do słusznego wniosku, że 4 halogeny 20W to pobór mocy równy 80W, a jeśli zamienią te halogeny na żarówki LED G4 2W zużyją tylko 8W, a więc różnica kolosalna!

I tu pojawia się problem, ponieważ według takich sprzedawców, którzy wcisnęli im "nowoczesny zasilacz", jest on uniwersalny i nadaje się do nowoczesnych źródeł światła. A nie jest to niestety prawdą!
Otóż te zasilacze nie nadają się do zasilania jakichkolwiek żarówek wykorzystujących diody LED!
Zapytacie dlaczego? Odpowiedź przynosi już sama nazwa - "transformator elektroniczny o mocy minimalnej" - chodzi o to, że żarówki, lampy czy lampki LED pobierają tak małą moc, że nie są w stanie spełnić warunków elektronicznego transformatora, który daje określone minimum mocy. Poza tym, nawet jeśli udałoby się nam spełnić minimalną moc - przeważnie najmniejsze zasilacze tego typu mają moc w zakresie 20 - 120W (a więc teoretycznie należy podłączyć minimum 10 popularnych żarówek LED G4 2W) to i tak charakterystyka zasilacza spowoduje spalenie żarówek LED w ciągu 20 - 25 minut (żarówki słabej jakości wytrzymają przy takim zasilaczu 2 - 3 minuty) ale o tym szerzej napiszę poniżej, kiedy będę przedstawiał poszczególne typy zasilaczy.
Tak więc jeśli myślicie Państwo o wymianie żarówek G4 12V na żarówki LED, nie stosujcie takich zasilaczy. Diody LED najlepiej współpracują z typowymi, popularnymi zasilaczami DC.

Niektórzy producenci dopuszczają stosowanie transformatorów AC starego typu, jednak nie jest to dobre wyjście ponieważ, takie transformatory określone napięcie dają przy pewnym obciążeniu, a żarówki LED mają być z zasady oszczędne, a więc to obciążenie jakie dają musi być bardzo małe, a skoro jest małe, to transformator jest obciążony w niewielkim stopniu i daje zbyt duże napięcie, dlatego do żarówek LED najlepiej używać zwykłych, popularnych zasilaczy 12 V DC czyli prądu stałego.

Często dzwonią lub piszą do mnie klienci, którzy mają halogeny już od dłuższego czasu i pytają czy mogą zamontować żarówki G4 LED. Cóż nie widząc zasilacza, bądź nie znając jego parametrów podanych na naklejce nikt nie udzieli takiej odpowiedzi - to tak jakby zapytać kogoś przez telefon - "ten niebieski samochód, który widzę przez okno to diesel czy benzyna?"
Aby móc udzielić odpowiedzi potrzebny jest jakiś parametr, sporo może powiedzieć już sam wygląd, najwięcej mówi opis podany na naklejce znamionowej lub na obudowie zasilacza. Widząc zasilacz możecie Państwo dość łatwo sami określić z dość dużym prawdopodobieństwem z jakim typem zasilacza macie do czynienia. Jak to zrobić? Poniżej opiszę cechy charakterystyczne najczęściej stosowanych zasilaczy do halogenów LED:

1) Transformator AC - tzw. trafo toroidalne. Najstarszy typ, niegdyś najbardziej popularny do zasilania halogenów. Wygląda jak walec, tyle, że ma nawinięty drut. Drut jest osłonięty tworzywem, które wygląda jak folia (najczęściej jest to specjalna zalewa), wystają z niego 4 kable i w zasadzie to tyle.
Ten typ nie jest zalecany do zasilania źródeł LED. Większość producentów żarówek LED dopuszcza zasilanie takimi transformatorami, jednak w gwarancjach bardzo często pojawia się drobnym druczkiem zapis mówiący o tym, że nie ponoszą oni odpowiedzialności za nieprawidłowe napięcie zasilania i w razie uszkodzenia żarówek korzystają z tego punktu i odmawiają wymiany żarówek na nowe w ramach gwarancji. Z doświadczenia "monterskiego" mogę powiedzieć, że jeśli macie taki zasilacz, i jest on małej mocy - w tym wypadku przeważnie sprawdza się zasada, że im większy zasilacz tym mocniejszy (choć jak zawsze bywają wyjątki), to podłączenie żarówek LED jest bardzo złym pomysłem. Małe zasilacze nie spowodują uszkodzenia diod, większe spalą mostek w żarówce, a takich uszkodzeń nie uzna Wam żaden sprzedawca. Dlatego czasem lepiej dopłacić i kupić razem z żarówkami LED odpowiedni zasilacz

2) Transformator elektroniczny czyli zasilacz elektroniczny o podanej mocy minimalnej - kształty są bardzo różne, więc budowa niczego nam nie powie. Kluczem do rozpoznania takiego zasilacza jest podany zakres mocy. Jak to wygląda? Otóż na obudowie widniej zakres mocy, np. Min. 20W Max. 200W albo 10 - 150W. Pierwsza liczba wskazuje wartość minimalną. Taki zasilacz dyskwalifikuje montaż żarówek LED. Ktoś powie ok, ale skoro moc minimalna to 20W, to jeśli podłączę 10 żarówek LED i będzie ok! A to poważny błąd. Taka moc minimalna to bardziej chwyt marketingowy niż prawda. Ze względu na swoją charakterystykę takie zasilacze pracują najlepiej w średnim zakresie, czyli jeśli jest to 20W - 200W, to dobre obciążenie dla niego to 100W! A po co komuś byłoby kupować żarówki LED, żeby czerpać 100W? Dlatego podkreślę to raz jeszcze - taki zasilacz dyskwalifikuje LED-y. Natrafiłem co prawda na kilku aukcjach internetowych na opis - "nasze żarówki mogą pracować z transformatorami elektronicznymi" ale jak na razie jest to bujda, nieuznawanie reklamacji w takich przypadkach to przykry standard, krótko mówiąc takie opisy stosują firmy, które za pół roku znikną z rynku i zostawią Was ze spalonymi żarówkami. Dlatego nie ma sensu ryzykować. Oczywiście są już takie żarówki na rynku, są bardzo drogie (taniej wychodzi kupić zwykłe żarówki G4 i zasilacz) i są dostosowane do mocy minimalnej, tzn. że jeśli są to żarówki 2.3W, to jeśli mamy zasilacz 20W - 200W to możemy do niego podłączyć minimum 10 takich żarówek. Reasumując, takie żarówki wytrzymują charakterystykę transformatorów elektronicznych już przy obciążeniu ich mocą minimalną. Jednak specyficzna budowa żarówek powoduje wzrost ich ceny, a to tak jak pisałem powyżej stawia ich zakup pod znakiem zapytania - taniej jest wymienić zasilacz na zwykły zasilacz DC. A jeśli widzicie tanie żarówki G4, które teoretycznie mogą współpracować z transformatorem elektronicznym to znaczy, że ktoś próbuje Was ewidentnie oszukać.

3) Zasilacz 12V DC - zasilacz prądu stałego, bardzo popularny, tani i idealny do zasilania wszelkiego typu źródeł LED. Na takim zasilaczu zawsze widnieje symbol DC. Kształty są różne, najczęściej do halogenów używa się tzw. zasilacze montażowe.

Marcin Siedlecki

77 komentarzy:

  1. mam pytanie odnośnie żarówek led g4 i montowanych na nich mostkach prostowniczych.
    Czy żarówka z takim mostkiem będzie działać poprawnie przy zasilaniu napięciem stałym i czy w takim przypadku mostek nię bedzie narażony na awarie .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Mostek nie jest narażony na awarie, on wręcz zabezpiecza układ - np. przed odwrotnym podłączeniem. Mostek prostowniczy, mówiąc najprościej "prostuje" napięcie. A więc umożliwia zasilanie żarówek zasilaczem AC, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej mocy zasilacza, a zatem mostek zupełnie w niczym nie przeszkadza, gdy żarówkę zasilimy zasilaczem o napięciu stałym DC. Powiem więcej, dzięki takiemu mostkowi nie ma znaczenia polaryzacja (nie ma znaczenia gdzie podłączymy +, a gdzie -). Więc mostek jest tylko i wyłącznie pomocny w układzie.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  2. Witam,
    czy takie zasilacze 12V DC nadają się do taśm LED i czy są jakieś zasady odnośnie ich stosowania w stosunku do długości taśmy? Słyszałam, że przy długich taśmach (powyżej 3m) niezbędne jest zasilanie z obu stron. Czy to prawda?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam.
    Do taśm LED nadają się wyłącznie zasilacze 12V DC. Zasilacze AC oraz tzw. transformatory elektroniczne o małej mocy nie nadają się do taśm zupełnie. Co do zasad ich stosowania - jest jedna, moc taśmy. Zasilacz dobieramy do mocy taśmy, przy czym nie może on być nigdy słabszy niż moc tasmy, może za to być dużo mocniejszy, np. gdy mamy taśmę o mocy 24W to możemy zastosować każdy zasilacz o mocy większej niż 24W, nawet może to być 500W, nie możemy zastosować natomiast zasilacza 23W. Dobrze jest dobrać większy zasilacz niż moc taśmy, żeby był zapas mocy. Co do długich odcinków to stosujemy albo zasilanie dwustronne albo wzmacniacze taśm ale dotyczy to odcinków długich, z pewnością nie krótszych niż 7-15 metrów w zależności od rodzaju taśmy, grubości jej podkładu PCB, itp. Krótko mówiąc im droższa taśma, tym grubsze PCB, a im grubsze PCB, tym większy odcinek zasilimy jednostronnie. Oczywiscie ważny jest też typ taśmy, czy to taśma z diodami 3528, czy 5050, itd. (przykładowe rodzaje taśm są tutaj: http://m-s-elektronik.pl/12-tasmy-led-i-akcesoria-do-tasm).
    Im mocniejsza taśma, tym krótszy odcinek zasilimy bez wzmacniacza czy też jednostronnie ale dla żadnej dobrej taśmy nie będzie krótszy odcinek niż 7 metrów.

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam,
    chciałem zapytać o taką rzecz. Mam w kuchni nad meblami oświetlenie 6 x żarówka G4 12V, i do tego z tego co widzę transformator elektroniczny o zakresie 0-150 W ( chyba Govena ). Postanowiłem zmienić żarówki na led, czyli 6 x 1,5 W. Po zamontowaniu ledów przy włączeniu tylko migną i nic więcej. Wymieniając jednego leda na starą żarówkę święcą. W czym tkwi problem, czy potrzebuje inny transformator / zasilacz ? Z góry dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Ma Pan tzw. transformator elektroniczny o mocy minimalnej i to bardzo niskiej jakości - producent podał zakres od 0 do 150W co jest bzdurą, ponieważ te zasilacze zawsze mają pewien zakres mocy większy od 0. Obciążenie takiego zasilacza mocą 6x1.5W czyli 9W, gdy ma on moc do 150W powoduje, że podaje on napięcie rzędu 17-18V zamiast 12V, ponieważ żarówki mają zabezpieczenie to gasną, jednak po pewnym czasie te zabezpieczenia się spalą i żarówki padną. Taki zasilacz absolutnie nie nadaje się do żarówek LED. Generalnie źródła LED o czym pisałem w tekście powyżej powinny być zasilane zasilaczem 12V DC lub zasilaczem AC, którego moc nie będzie wyższa niż suma mocy żarówek, czyli w tym wypadku 9W, a Pański ma 150W. Gdy założy Pan 1 żarówkę starego typu, np. 20W, wówczas zasilacz ma większe obciążenie (ponad 20W) i to obciążenie się rozkłada w inny sposób w całym układzie, wówczas napięcie spada i dlatego wtedy gdy w obwodzie jest jedna żarówka dużej mocy, pozostałe świecą ale i tak napięcie jest wyższe niż 12V w układzie, dlatego jak najszybciej zalecam wymianę zasilacza, inaczej żarówki niedługo będą do wyrzucenia.
      Do źródeł LED stosujemy zasilacze DC tego typu:
      http://m-s-elektronik.pl/14-zasilacze
      W Pańskim przypadku musi to być zasilacz 12V DC o mocy większej niż 9W, może to być dużo większa moc, nie może być mniejsza, dzieje się dlatego, że tego typu zasilacze mają napięcie stabilizowane i zawsze dają 12V.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Mam pytanie do Pańskiego zdania: "Gdy założy Pan 1 żarówkę starego typu, np. 20W, wówczas zasilacz ma większe obciążenie (ponad 20W) i to obciążenie się rozkłada w inny sposób w całym układzie, wówczas napięcie spada i dlatego wtedy gdy w obwodzie jest jedna żarówka dużej mocy, pozostałe świecą ale i tak napięcie jest wyższe niż 12V w układzie..". Nie znam się na elektryce ale skoro output wynosi 12V to dlaczego napięcie jest wyższe? Czy każda żarówka w tym wypadku nie pobiera sobie tyle amperów ile potrzebuje? (dziś też założyłem też ledy i mam podobna sytuację)

      Usuń
    3. Witam.
      Mamy zasilacze AC i zasilacze DC. Przy zasilaczach DC napięcie jest stałe i zawsze wynosi 12V niezależnie od obciążenia i dlatego takie zasilacze należy stosować do żarówek LED. Zasilacze AC osiągają 12V przy pewnym, określonym przez ich producenta obciążeniu. Przy obciążeniu mniejszym "dają" napięcie wyższe, przy większym niższe niż deklarowane. Dlatego zasilacze AC nie nadają się do źródeł LED, gdyż żarówki LED mają mniejszą moc i stanowią za małe obciążenie dla zasilaczy AC, a te w takiej sytuacji generują za duże napięcie. Żarówka nie dobiera sobie amperów, żarówka jest obciążeniem dla zasilacza, zasilaczowi DC jest obojętne jakie ma obciążenie (oczywiście gdy nie przekroczymy maksymalnego), zasilacz DC zawsze podaje 12V, zasilacz AC 12V podaje tylko przy deklarowanym obciążeniu. Niestety większość sprzedawców to "podawacze" towaru, którzy o tym nie wiedzą i wprowadzają klientów w błąd. Zawsze podkreslam, że do żarówek LED stosujemy tylko zasilacze DC! Ewentualnie, jeśli ktoś już bardzo, bardzo, bardzo musi mieć zasilacz AC, to nie może mieć on mocy większej niż suma mocy żarówek LED.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    4. Wszystko jasne. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

      Usuń
  5. Nie jest to jednak tak jak napisałem powyżej. Ten transformator o którym pisałem powyżej odpowiada za oświetlenie, które mam poniżej mebli, też żarówki G4, też wymienione na led G4 - 1,5 W i tam mi wszystko świeci. Teraz pytanie czy jest to odpowiedni transformator do tych led, czy mi ich nie spali, czy również muszę wymienić?
    Do górnych lampek o których pisałem wyżej mam podłączony inny transformator ( przepraszam za zamieszanie ale jestem trochę laik w tym temacie ) trochę chyba już wiekowy, pisze na nim MODEL KLT150 - ELECTRONIC TRANSFORMER FOR LV-HALOGEN LAMPS, nie mam tu podanego zakresu jak wyżej 0-150 W, na wejściu chyba Ac240V na wyjściu AC12V i pewnie nie jest on już chyba odpowiedni do led? Czy z wyjścia tego transformatora starego może być rozprowadzenie do 3 lamp, które mam na górze mebli bo tak mam to zrobione, nie przeze mnie? Z góry dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak pisałem powyżej - używamy zasilaczy DC, ewentualnie AC małej mocy. ELEKTRONIC TRANSFORMER oznacza elektroniczny transformator, a więc nie nadaje się do żadnych żarówek LED.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  6. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, rozjaśniła mi trochę sytuację. Jeżeli chodzi o zasilacze z powyższego linka to rozumiem, że chodzi o zasilacze montażowe, jeżeli można to proszę jeszcze wyjasnić mi taką sprawę : pod specyfikacją każdego zasilacza pisze "Zasilacz może zasilić następujące produkty z naszej oferty:" i tylko w urządzeniu Zasilacz 12VDC/6A 72W Anlux jest wymieniona Lampka 1.6W, 53mm - od 1 do 45 sztuk - ja mam 1,5 W - czy to oznacza, że tylko ten sie nadaje, czy jest to tylko takie luźne poglądowe zestawienie? Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam ponownie.
      Nie chodzi tylko o zasilacze montażowe. Wszystkie zasilacze jakie mamy w ofercie to zasilacze DC, więc może to być każdy zasilacz. Nie ma tutaj nic do rzeczy pojedyncza moc źródła, liczy się suma, a więc łączna moc. Przy zasilaczu DC dodajemy moc żarówek, jeśli będzie to np. 10 żarówek o mocy 1.5W to mamy 15W i wtedy wiemy, że zasilacz nie może być słabszy niż 15W, oczywiście może być mocniejszy.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  7. Witam, ciekawy wpis :)

    Mam nastepujące pytanie - posiadam 7 zarówek halogenowych 12V o mocy 20W każda + transformator elektroniczny 20-150W. Chcę to wymienić na 7 żarówek LED G4 4W 12V. Pytanie jakiego zaliczaja - o jakiej mocy - powinienem użyć? Czy może być to 36W, dostępny na stronie? Czy przy takim zasilaczu żarówki zaświecą z maks mocą?

    Pozdrawiam,
    Szymon

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeżeli będzie to 7 żarówek o mocy 4W, to należy użyć zasilacza 12VDC o mocy minimum 28W, a więc jak najbardziej 36W zasilacz tego typu: http://m-s-elektronik.pl/zasilacze/187-zasilacz-12vdc3a-36w-ecoenergy.html
      Przy zasilaczu DC, żarówki zawsze będą świecić pełną mocą, gdyż taki zasilacz ma stabilizowane napięcie 12V, niezależnie od obciążenia, oczywiście dopóki nie zostanie przeciążony.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. świetnie :)

      O taką odpowiedź chodziło. Wkrótce zakupię

      dzięki!

      Usuń
  8. a jeszcze chciałem się zapytać o ściemniacze kontaktowe (ścienne) do oświetlenia LED - wiadomo, że taki zwykły ściemniacz jak do tradycyjnych halogenów nie wystarczy. Pytanie jaki powinienem zastosować? Czy taki ściemniacz do LED można instalować przed zasilaczem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ściemniacz zawsze stosujemy za zasilaczem, po stronie 12V, a więc musi to być ściemniacz 12V o minimalnym obciążeniu odpowiadającym mocy żarówek. I to w zasadzie jedyne kryteria w tym wypadku.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Kolejne pytanie.

      Na jednym bezpieczniku mam dwa obwody z halogenów - jak wspominałem wcześniej - chce to wszystko wymienić na LED. Czy można podłączyć to w taki sposób, że za bezpiecznikiem podłączy się zasilacz, do którego będą podłączone oba obwody? 1szy obwód 7 x 4W G4 i 2gi obwód 5 x 4W. Razem to 48W. Czy jeżeli zastosuję odpowiedni zasilacz to czy oba obwody będą mogły świecić niezależnie? i czy można wtedy na każdym z obwodów zastosować ściemniacz ścienny do LED?

      Pozdrawiam,
      Szymon

      Usuń
    3. Witam.
      Można. Wychodzimy przewodami 230V z bezpiecznika do zasilacza, od zasilacza do wychodzimy 2 obwodami 12V. Przewody prowadzimy do ściemniaczy, a od ściemniaczy do lamp i gotowe

      Usuń
    4. Super, dziękuję :)

      Jeszcze dla pewności zapytam - w ofercie MS Elektronik znalazłem zasilacz montażowy 72W. W specyfikacji jest informacja "Maksymalny prąd obciążenia: 6A". Przy "mniejszych" zasilaczach, np 36W jest 3A. Co to w praktyce oznacza? (przepraszam za być może elementarne pytanie, niestety nie jestem elektrykiem:()

      Usuń
    5. Dla Pana wystarczające będzie wiedzieć jakie napięcie i jaka moc zasilacza jest Panu potrzebna. Natężenie wynika ze wzoru na moc. Mówiąc najprościej - to co jest oznaczona jako A to Ampery, czyli natężenie prądu, a więc jest to wielkość fizyczna, która charakteryzuje przepływ prądu elektrycznego, jest ona zdefiniowana jako stosunek wartości ładunku elektrycznego, przepływającego przez wyznaczoną powierzchnię do czasu w jakim przepłynie ładunek. Ogólnie wzór moc to P=U*I. P to moc, U to napięcie, a I to natężenie. Jeśli ma Pan podaną moc i napięcie, to z tego wzoru wynika natężenie prądu. Dlatego 12V zasilacz o mocy 36W ma 3A, 72W ma 6A, itd, itd. Zawsze wystarczają 2 parametry, ponieważ mówiąc w uproszczeniu 3 wynika tych 2. Ale ponieważ zdecydowana większość osób łatwiej przyswaja pojęcie mocy i napięcia, to natężenie podaje się w opisach, jako własnie ten 3 parametr. Mówiąc najbardziej ogólnie to natężenie prądu oznacza obciążenie jakie zniesie dany zasilacz o danej mocy i danym napięciu.

      Usuń
    6. Super! dziękuję za wyjaśnienia :)

      Zasilacz kupiłem w środę w Pana sklepie, dotarł w piątek - więc realizacja ekspresowa! :) Podłączyłem narazie na jednym obwodzie i pięknie działa i świeci!

      dziękuję :)

      Usuń
    7. Cieszę się, że mogłem pomóc i że wszystko działa jak powinno.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    8. Witam,

      Ogrzeję trochę temat. Podłączyłem ostatecznie zakupiony zasilacz Anlux LED 72W. Wszystko pięknie gra, zasilacz obsługuje obecnie 3 obwody z LEDami G4. Co zauważyłem, to przy dotykaniu próbnikiem na wyjściu 12V zarówno - jak i + dalej lekkie żarzenie w próbniku, czy tak powinno być? Dodatkowo LEDy delikatnie się żarzą po wyłączeniu obwodu wyłącznikiem ściennym - w wyłączniku nie ma neonówki. Jak sobie poradzić z tym żarzeniem? Czytałem o kondensatorach. Jeżeli kondensator by pomógł to jaki zastosować i w którym miejscu należałoby go podłączyć? oraz pytanie dodatkowe, czy takie żarzenie powoduje zużycie prądu, które mogłoby być widoczne na liczniku energii?

      Pozdrawiam,
      Szymon

      Usuń
    9. Witam.
      Próbnik służy do mierzenia napięcia w zakresie 110-260V. Przy napięciach niższych się gubi. Napięcie stałe mierzymy tylko miernikiem. To tak dla porządku. Gdy żarówki się żarzą, to energia jest pobierana, jednak jest to taka mała wartość, że przeważnie mieści się w tzw. tolerancji licznika i może się on nie kręcić. Co do samego powodu - może być gdzieś zwarcie. Nawet delikatnie odsłonięte przewodu mogą gdzieś się stykać. Wówczas będzie taki właśnie efekt. Może być tak, że żarówki były podłączone najpierw do zasilacza AC i "padł" w nich układ przetwornicy. Może być tak, że instalacja jest stara, lub w danym obwodzie jest jakiś element powodujący zakłócenia. Warto to zbadać, przez wyłaczanie kolejno wszystkich urządzeń, będących na "linii" z zasilaczem. Sam sposób łączenia - czasami lepiej lutować połączenia kabli niż stosować kostki. Generalnie przyczyn może być mnóstwo i warto kolejno je eliminować. Warto też odłączyć żarówki od zasilacza - choćby wyjąć je z opraw i montować kolejno. Tak żeby sprawdzić, czy objaw widać też przy częściowym obciążeniu. Trzeba zobaczyć, skąd to się bierze. Może być tak, że któraś żarówka jest uszkodzona i zakłóca pracę zasilacza. Generalnie powodów może być naprawdę wiele. Sam zasilacz ma filtry i nie jeśli jest właściwie podłączony, to nie będzie dawał takiego objawu.

      Usuń
    10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    13. Witam,
      Dziękuję za wyjaśnienia :)
      A więc tak:
      - żarówki nie były wcześniej podłączane do żadnego zasilacza
      - instalacja ma ok 13-14 lat (nie wiem czy to jest stara instalacja ;))
      - nie ma znaczenia ile żarówek jest podłączonych, zawsze się żarzą
      - wszystko podłączone na kostki, nie wiem tylko jak to w suficie wygląda, tam nie zaglądałem.

      Być może niewłaściwie to wszystko połączyłem. Chyba regułą jest stosowanie zasilacza za włącznikiem, u mnie jest przed i podłączony jest w taki sposób:

      ....................................|--Włącznik--X-X-X
      230V--zasilacz--12V--|--Włącznik--X-X-X-X
      ....................................|--Włącznik--X-X
      (niestety spacja źle formatuje rysunek, a więc wstawiłem kropki, mam nadzieje ze to w miare czytelne ;))

      a więc zasilacz jest cały czas włączony i włącznikami rozłączam sobie tylko poszczególne obwody. Pytanie czy takie rozwiązanie jest poprawne i zgodne ze sztuką?
      Oczywiście najlepiej by było wyłączać zasilacz, ale w takiej sytuacji potrzebowałbym 3 zasilacze - każdy na osobny obwód.
      Dodatkowo, czy jeżeli zasilacz jest cały czas podłączony do 230V to czy pobiera jakiś prąd, przy założeniu że od strony 12V nic nie jest podłączone?

      Pozdrawiam,
      Szymon

      Usuń
    14. Witam.
      Prawidłowo stosujemy włącznik przed zasilaczem, czyli po stronie 230V. Podłączenie jakie Pan wykonał, może powodować to, że żarówki się będą żarzyły. Co do poboru energii to taki zasilacz ją pobiera na "jałowo" czyli bez obciążenia ale są to ilości śladowe - około 0,1 do 0,5W. Kostki też bym proponował zastąpić, poprzez lutowanie ze sobą kabli. Montowałem kiedyś taką instalację na 230V i po zastosowaniu kostek, żarówki się delikatnie żarzyły. A był to model sprawdzony, który mam zresztą u siebie w domu. Tak więc albo się Pan z tym musi pogodzić albo należy kable ze sobą zalutować, dobrze zaizolować i zastosować osobne zasilacze.

      Usuń
    15. Można zastosować wyłącznik przed zasilaczem zostawiając 3 wyłączniki poszczególnych obwodów, które są już zamontowane. Może być to trochę uciążliwe przy włączaniu (za każdym razem 2 włączniki), ale znacznie zmniejszyło by koszty.

      Usuń
    16. Witam. 3 zasilacze byłyby zdecydowanie wygodniejsze - dla mnie stosowanie 1 włącznika przed zasilaczem i następnie 3 osobnych na każdy obwód jest pozbawione sensu. Co do zmniejszenia kosztów, to kwota jaka wyjdzie, będzie maleńka lub żadna. Weźmy sobie dla przykładu jeden mocny zasilacz, powiedzmy 150W dobrej firmy, tzw. typ mini, czyli niezbyt dużych wymiarów - na dzień dzisiejszy to koszt około 60 - 70zł. 3 zasilacze 50W, również dobrej firmy wyniosłyby około 25-30zł. Zatem mamy przedział 75-90zł. Czyli 15-30zł więcej. Czy to duża oszczędność? Biorąc pod uwagę, że mamy przy 4 wyłącznikach dodatkowy kabel, puszkę, złączki (powiedzmy 5-6zł łącznie) i sam włącznik (10-20zł) wówczas okazuje się, że oszczędności nie ma lub zaoszczędzimy około 10zł. Moim zdaniem nie warto się w takie rozwiązanie bawić, tym bardziej, że jest ono bardzo niewygodne.
      Pozdrawiam

      Usuń
  9. Witam. Ciekawe wątek i bardzo rzeczowe porady.
    Wczytywałem się, ale nie znalazłem odp. na moje wątpliwości.
    Został mi sprzedany transformator elektroniczny 0-105W 12V AC i już chciałem go wymienić na DC, jak tutaj Pan radzi. Jednak moje wątpliwości budzi oznaczenie LEDów gdzie wyraźnie jest napisane AC (3.5W MR16 12V AC Osram). Czy to wyklucza zastosowania zasilacza DC? Jeśli tak to czy 8x3.5W będzie wystarczającym obciążeniem dla ww. zasilacza?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Do źródeł AC można stosować zasilacza AC i DC. Do źródeł DC, można stosować tylko zasilacze DC. Do tych żarówek może Pan zastosować zasilacz AC ale o mocy 28W. Większy zasilacz AC spali żarówki. Ale Pan nie posiada zasilacza AC. Pan posiada tzw. transformator elektroniczny, a ten nie nadaje się zupełnie do żadnych źródeł LED, nawet tych przystosowanych do zasilaczy AC. To nie jest typowy zasilacz AC, nawet jeśli widnieje tam informacja 0-105W. Także posiadany przez Pana zasilacz nie nadaje się do żadnych żarówek LED. Jeśli chce Pan zasilać żarówki AC transformatorem AC, to po pierwsze niech to będzie typowy zasilacz AC, a po drugie jego moc nie może przekraczać mocy żarówek LED, inaczej albo żarówki będą mrugały i się spalą po kilku dniach albo przeżyją 2-3 miesiące bez fazy mrugania.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  10. Witam wszsytkich.
    Czy transformator elektroniczny możemy przerobić na zasilacz stabilizowany DC>?? Myślę doda mostek prostowniczy, kondesator oraz stabilizator. Co Pan o tym sądzi??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety nie ma takiej opcji. Metoda o której Pan napisał sprawdziłaby się przy zwykłym, typowym transformatorze AC ale nie ma najmniejszej szansy powodzenia przy tzw. transformatorze elektronicznym o podanym zakresie mocy.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  11. Witam chcemy zamontowac w podwieszonym suficie 40 malych oprawek halogenowych ktore toleruja zarowki max do 10w i takie kupilismy lecz jescze musimy dokupoic transformator prosze napisac jaki najlepiej kupic do 40 zarowek g4 halogenowych z gory dziekujemy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeśli będą to żarówki LED to tak jak wielokrotnie pisałem musi to być zasilacz stabilizowany 12V DC. Do 40 żarówek o mocy 10W każda moc takiego zasilacza to minimum 400W. Jeśli będą to zwykłe zasilacze może być zasilacz DC lub zwykły AC. Przy czym warto nawet do zwykłych żarówek stosować również zasilacz DC z prostego powodu - jeśli za jakiś czas pomyślicie Państwo o LED'ach to nie będziecie musieli wymieniać zasilacza AC na zasilacz DC.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  12. Witam, chcę zrobić ledowe oswietlenie nadblatowe z wykorzystaniem okapu jako żródła energii. W okapie wystepuje transormator, włoski TCI na prąd przemienny a ledy tego nie lubią. Oświetlenie w okapie to 2x20W 12v g4, które też chcę wymienić. Całość włączana z okapu.
    Pytanie, jak wykonac instalację i z jakich podzespołów aby ładnie i mocno świeciła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Zasilacz wyrzucamy i montujemy w jego miejsce zasilacz DC. Jego moc dobieramy do mocy żarówek. Np. montujemy 2 żarówki o mocy 2W, wówczas zasilacz nie może być słabszy niż 4W. Polecam zastosować zasilacz 12V DC z zapasem mocy, wówczas będzie można zastosować żarówki o większej mocy. I to wszystko. Żadnych innych przeróbek nie potrzeba.

      Usuń
  13. Witam, z uwagi na to, że przygotowuje się do wymiany standardowych żarówek halogenowych na oświetlenie led przeczytałem wszystkie wpisy powyżej i zrozumiałem już, że transformatory elektroniczne o określonym zakresie nie nadają się do takiego oświetlenia. Podczas przeszukiwania Internetu natknąłem się jednak na zasilacze elektroniczne opisywane jako przeznaczone do led-ów przy których również określono zakres mocy w Watach (np. 10-20W). Rozumiem już, że zasilacz może być mocniejszy od sumy wszystkich żarówek ale co w takim przypadku jak suma dla takiego zasilacza wyjdzie np. 8Wat? (zakres 10-20W). Jest to o tyle kłopotliwe, że światło żarówek ledowych jest trochę trudne do przewidzenia i możliwe, że będzie konieczność ich zmiany a co za tym idzie zmieni się łączna suma watów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Do zasilania źródeł LED o czym pisałem już setki razy, stosujemy wyłącznie zasilacze 12V DC. Żadne transformatory elektroniczne się nie sprawdzą, jesli ktoś twierdzi inaczej, to albo robi to z premedytacją, albo nie ma pojęcia o tym co mówi. LED-y zasilamy tylko zasilaczami o stałym napięciu DC!

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. To co napisał Pan wcześniej jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe tylko... jak już wcześniej napisałem znalazłem nie transformatory elektroniczne a zasilacze elektroniczne LED przy których napisano DC. Nie ma żadnej wzmianki o AC. Być może to kolejna manipulacja ze strony sprzedawców i producentów. Nie mogę tu wskazać konkretnych stron i producentów ale sądzę, że wpisując do Internetu "zasilacz elektroniczny led" bez problemu natrafi Pan na takie przedmioty o których piszę.

      Usuń
    3. Jeżeli jest to zasilacz 12V DC, to może mieć moc wyższą niż suma mocy obciążających go żarówek.

      Usuń
    4. I ostatnie pytanie, żeby nie paraliżować reszty zajęć... Co to są zasilacze impulsowe, również opisywane jako nadające się do LED?

      Pozdrawiam
      Krystian

      Usuń
    5. Obecnie produkowane zasilacze DC produkowane są tylko jako impulsowe. To dość obszerny temat. Bardzo, bardzo pobieżnie mówiąc zasilacze dzielimy na impulsowe i transformatorowe. Dla użytkownika nie ma to większego znaczenia. Transformatorowe zasilacze zaczęły wychodzić z produkcji około 8-9 lat temu. To bardzo udane konstrukcje ale drogie i ciężkie, i duże gabarytowo. Wyparte zostały przez mniejsze i dużo tańsze w produkcji zasilacze impulsowe.

      Usuń
  14. Witam. Posiadam 4 zarówki GU5.3 12V kazda o mocy 7W (480 LUMEN).
    O jakiej mocy musze kupić zailacz i w jaki sposób musze podłączyc te 4 zarówki?
    Czy zasilacz 12V DC o mocy 32W będzie odpowiedni?
    Potrzebuje zasilacza wodoodpornego bo chcę wykorzystać to jako oświetlenie w łazience.
    Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Połączenie żarówek musi być równoległe. Co do zasilacza to musi to być zasilacz 12V DC o mocy minimalnej 28W - 4x7=28. Jeśli zasilacz 32W jest zasilaczem 12V DC, to będzie odpowiedni, ponieważ jego moc jest większa niż suma mocy żarówek, czyli 28W.
      Pozdrawiam

      Usuń
  15. Witam,
    chcę założyć na jednym obwodzie 4 żarówki led 6W oraz taśmę led (2m ok.12W) Czy mogę zastosytałem ?ować taśmę i żarówki na jednym obwodzie i czy wystarczy zasilacz DC 40W jak wcześniej wyczytałem?
    Pozdrawiam Adam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Tak. Żarówki i taśma mogą być na jednym obwodzie, zasilane z jednego zasilacza, w tym wypadku zasilacz 40W będzie odpowiedni.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  16. Odradza Pan zakup taśm 230V. Co w takim układzie może Pan zaproponować do oświetlenia półki dekoracyjnej w dużym salonie ? Obwód całości to około 30m. Jakie elementy - taśmy, zasilacz być może wzmacniacz należy zastosować, aby osiągnąc odpowiedni efekt a oświetlenie było jednakowej jasności w każdym miejscu na obwodzie ? W jaki sposób należałoby to podłączyć ?

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam.
    Taśmy na 230V to totalny bubel, nie warto sobie tym wątpliwym "gadżetem" głowy zaprzątać. Jeśli chodzi o taśmę 12V to wiele zależy od jej rodzaju - mamy kilka typów. Opiszę najbardziej popularny w ubiegłym roku model 2835. 30 metrów zużyje 144W. Aby światło było równomierne na całej długości stosujemy albo wzmacniacze albo (rozwiązanie zalecane ze względu na prostotę i łatwość połączenia) dwustronne zasilanie, czyli podłączenie jednego i drugiego końca do zasilacza. Samo podłącznie jest banalne - zasilacz do 230V, do zasilacza końce taśmy i gotowe.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy może Pan zaproponować konkretny zestaw z waszej strony ? Chodzi o to aby wszystko zagrało jak należy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o żarówki LED G4 12V i zasilacz 12V DC do nich tak? Żebym mógł dobrać idealnie zasilacz, muszę wiedzieć ile ma być tych żarówek. Jeśli chodzi o same żarówki to mamy G4 o mocy 2W. Zasilacze, cóż, wszystkie zasilacze w naszej ofercie to zasilacze 12V DC, więc przeznaczone do żarówek LED. Moc minimalną zasilacza (może być mocniejszy, nie może być słabszy) dobieramy mnożą ilość żarówek przez ich moc - np. 5 żarówek o mocy 2W każda 5 x 2 = 10, czyli moc zasilacza to minimum 10W.
      Poniżej linki do żarówek i zasilaczy:
      http://m-s-elektronik.pl/97-g4
      http://m-s-elektronik.pl/14-zasilaczetransformatory

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  19. Przeczytałem artykuł i posty ale nadal nie pomogło mi to rozwiązać mojego problemu. Mianowicie przepalił mi się transformator 100 W w łazience i korzystając z tego kupiłem 3 żarówki LED GU 5,3 12 V AC/DC 4,5W każda. Do tego kupiłem zasilacz 12V 20W IP67 Input AC110-260V Output DC12V+=0,5 20W. Jedna lub dwie włożone żarówki świecą prawidłowo, natomiast trzy już mocno migają. W znanym markecie polecono mi zasilacz LED eko-light 15W/12V DC. Przy tym zasilaczu tylko jedna żarówka świeci dobrze, a dwie już migają. Więc już nie wiem jakiej mocy muszę kupić zasilacz, jeżeli żarówki mają w sumie 13,5 W ?
    Pozdrawiam
    W.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Zasilacze ma Pan dobrze dobrane, przy założeniu, że żarówki faktycznie pobierają 4.5W. Dla 3 sztuk mamy 13,5W 12V DC, plus około 10% rezerwy mocy, a więc 15W to prawidłowe minimum, a 20W to już ładny zapas. Także zasilacze są ok. Albo żarówki biorą po 7-8W, bo przy tragicznej jakości bywa, że moc podana pudełku to zupełnie co innego niż moc rzeczywista i załącza się zabezpieczenie "przeciwprzeciążeniowe" albo ma Pan zbyt cienkie przewody między zasilaczem, a żarówkami. Zasilacz DC jest ok, moc też, więc zasilacza nie ma się Pan co czepiać. Pozostaje instalacja lub żarówki. Ewentualnie włącznik z kontrolką lub ze ściemniaczem ale wówczas powinny mrugać wszystkie żarówki niezależnie od konfiguracji.

      Usuń
  20. Witam, chcialbym zamontowac sciemniana tasme led pod szafkami w kuchni. Prosze mi powiedziec jak to mam podlaczyc czy tranformator moge zainstalowac po przelaczniku czy gdzie? Dziekuje bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam Lukasz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A i oczywiscie jakich tasm i transformatorow uzyc :)

      Usuń
    2. Witam.
      Każda taśma 12V jest ściemnialna. Podłączenie jest banalnie proste - za włącznikiem montujemy zasilacz (włącznik jest po stronie 230V), za zasilaczem (strona 12V) montujemy ściemniacz, do ściemniacza podłączamy taśmę i gotowe.
      Jakie użyć taśmy? Dobrej jakości. A moc zależy od tego jaką jasność potrzebujemy. Zasilacz obowiązkowo musi być zasilaczem 12V DC, a jego moc musi być dobrana do łacznej mocy taśmy, a ta zależy od typu taśmy i jej długości. Czyli wybieramy np. taśmę 2835 o mocy 4.8W, mamy 10 metrów, więc potrzebny nam jest zasilacz minimum 48W (10 x 4.8W = 48W).

      Poniżej podam linki do przykładowych taśm, zasilaczy DC i ściemniaczy:

      http://m-s-elektronik.pl/12-tasmy-led-i-akcesoria-do-tasm

      http://m-s-elektronik.pl/14-zasilaczetransformatory

      http://m-s-elektronik.pl/69-sterowniki-i-wzmacniacze-do-tasm-led

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    3. Dziekuje bardzo i pozdrawiam a jak sprawa sie ma do sciemniaczy elektronicznych sterowanych np ze smartfona

      Usuń
    4. Jeśli są to ściemniacze 12V to sprawa wygląda identycznie jak przy klasycznych.

      Usuń
  21. Witam!
    Mam pytanie;
    Czy zastosowanie transformatora toriodalnego o odpowiedniej mocy z dołączonym na wyjściu układem prostującym napięcie do halogenów LED - 12V, to dobry pomysł?
    Chciałem wykorzystać pracujący transformator, który teraz zasila zwykłe halogeny.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Tak jak wielokrotnie pisałem, do żarówek LED stosujemy wyłącznie zasilacze 12V DC. Zasilacze AC się nie nadają zupełnie do źródeł LED. Zatem zasilacz toroidalny to bardzo kiepski pomysł. Pod pewnymi warunkami może on być stosowany ale nie powinien. Pierwsze kryterium to moc o której Pan wspomniał - jeśli moc będzie idealna z sumą mocy żarówek i zastosuje Pan solidny, bardzo dobrze zrobiony układ prostujący lub kupi Pan żarówki AC, których suma mocy będzie idealnie odpowiadać mocy żarówek, to wówczas może Pan taki zasilacz zastosować. Ale tu pojawia się problem - skąd będzie miał Pan pewność, że moc zasilacza jest idealna z mocą żarówek? To, że będzie ona na nalepce tak naprawdę o niczym nie świadczy. Sprawność bywa różna, obciążalność takich transformatorów też bywała różna nawet w obrębie jednej partii produkcyjnej. Tak więc jak dla mnie to bardzo zły pomysł. Prościej kupić zwykły zasilacz 12V DC.

      Usuń
  22. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  23. Akurat na takich zasilaczach ja się niestety nie znam i jeśli już to bardziej interesuje mnie kwestia elektryki. Nawet jak czytałem w https://poprostuenergia.pl/awarie-pradu-gdzie-zglosic-awarie-pradu-w-naszym-domu/ to już teraz doskonale wiem co mam zrobić kiedy nagle w mieszkaniu pojawi się awaria prądu.

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja niestety na takich rzeczach technicznych się nie znam, ale jest sporo już gotowych rozwiązań. Muszę przyznać, że również warto na dzień dzisiejszy jest mieć instalację fotowoltaiczną. Jeśli planujemy budowę domu to warto przeczytać https://poradnikbudowlany.eu/zaplanowac-budowe-domu-instalacja-fotowoltaiczna/ i rozważyć montaż fotowoltaiki na tym etapie.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ogólnie w kwestii elektryczności to moim zdaniem dziś doskonałymi pomysłem jest korzystanie z fotowoltaiki. Ciekawie o tym napisano w http://zielonainfrastruktura.pl/fotowoltaika-dla-spoldzielni-mieszkaniowych-czy-warto/ i muszę przyznać, że również spółdzielnie częściej zakładają już takie instalacje.

    OdpowiedzUsuń
  27. zakupiliśmy 4 oprawy stropowe CANDELLUX, napięcie zasilania 12V

    https://candellux.com.pl/pl/products/oprawa-stropowa-candellux-sk-12-b-fb-ch-g4-chrom-opr-stala-krysztal-20w-g4-13538.html?gclid=EAIaIQobChMIvNH4tta87QIVlYjVCh0IXwoWEAQYAiABEgJucPD_BwE

    mamy naszykowane 4 "kable" wystające z sufitu - jak to teraz prawidłowo podłączyć?
    oczywiście po zakupie zorientowaliśmy się, że one są 12V i to takie proste chyba nie będzie..

    OdpowiedzUsuń
  28. Witam!
    Mam zapytanie...
    Transformator elektroniczny(50-210W) obsługiwał Żyrandol w którym znajduje się 40 żarówek halogenowych G4 12V10W każda, na terminalach wyjściowych podzielone były po 20 sztuk na jeden terminal, obecnie działa połowa żyrandolu(brak napięcia na jednym z terminali do tego gołym okiem widać w dwóch miejscach rozpuszczającą się obudowę transformatora)
    Czy mogę podłączyć ten żyrandol na dwóch transformatorach o charakterystyce 20W-200W?
    zaznaczę że całość jest włączana ściemniaczem, a nie zwykłym włącznikiem.

    Pozdrawiam Arek

    OdpowiedzUsuń
  29. Witam wszystkich, nazywam się Paulina z Polski, ale teraz mieszkamy na Litwie. Paulina nigdy nie wierzyła w pożyczki online. Wyczytałem z internetu, że Jameson Finance udziela pożyczki, więc postanowiliśmy się z nimi skontaktować i złożyć wniosek o pożyczkę. pożyczka została zatwierdzona i została przelana na konto mojego męża w poniedziałek. teraz wierzę, że w Internecie są prawdziwi pożyczkodawcy.

    Szczerze polecam kontakt z Jameson Finance za pośrednictwem poczty elektronicznej: theodorejamesonfinance@gmail.com

    Paulina

    OdpowiedzUsuń
  30. Ogólnie ja się na samej elektryce za bardzo nie znam i uważam, ze w takich sytuacjach warto jest dzwonić po zaufanego elektryka. Sam najczęściej wzywam do siebie fachowca z https://www.warszawa-elektryk.pl/ i wiem, że to jest doskonały wybór.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dokładnie jest to coś niezwykle ważnego i ja jeszcze chcę powiedzieć, że także każdy z nas powinien wiedzieć czy jego instalacja elektryczna działa właściwie. Jak coś to zachęcam was do zapoznania się z oferta firmy https://pomiary-szczecin.pl/ która zajmuje się pomiarami.

    OdpowiedzUsuń
  32. Zagadnienia związane z elektroniką i budową maszyn wydają mi się szczególnie interesujące. Być może kiedyś sam zaplanuje stworzenie prostego urządzenia> Nie wiem czy dałbym radę wykonać takie od podstaw, na pewno płytkę PCB można zamawiać od https://tspcb.pl/. Wykonują najbardziej zaawansowane technologicznie układy, współpracują z nimi duże firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne. Szczególnie, że zapewniają wsparcie na każdym etapie realizacji zamówień.

    OdpowiedzUsuń