niedziela, 23 czerwca 2013

Rodzaje diod SMD czyli co oznaczają stosowane w opisach żarówek LED symbole

Witam.
O rodzajach diod pisałem już dość dawno temu, jednak od tego czas doszły nowe typy diod SMD. Tak więc tym razem przedstawię Państwu informacje dotyczące właśnie diod LED typu SMD.

Co to jest dioda LED?

Diody LED (skrót od Lighting Emitting Diode - dioda elektroluminescencyjna, dioda emitująca światło) do produkcji weszły w latach sześćdziesiątych, opracowane przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka

Co oznaczają właściwie cyfry po symbolu SMD?

Cyfry po symbolu SMD oznaczają nic innego tylko rozmiar diody. Czyli:
- dioda SMD 3528 to dioda o wymiarach 3,5mm x 2,8mm
- dioda SMD 5050 to dioda o wymiarach 5,0mm x 5,0mm
- dioda SMD 5630 to dioda o wymiarach 5,6mm x 3,0mm
- dioda SMD 3014 to dioda o wymiarach 3,0mm x 1,4mm

Co oznacza symbol SMD oznacza sposób montażu diod, wyróżniamy diody THT i SMD. Mówiąc najprościej i w sposób obrazowy: THT to tzw. montaż przewlekany, czyli mówiąc w uproszczeniu wymaga przeciągnięcia diody przez płytkę, jej górna część (czyli część świecąca) jest nad płytką, a dolna (czyli nóżki) są lutowane do ścieżki płytki od spodu płytki. Montaż SMD mówiąc w uproszczeniu to położenie diody na wyznaczone miejsca na ścieżkach płytki i przylutowanie jej do powierzchni płytki na której leży dioda.

TYPY DIOD SMD:

- 3528 - swoją popularność uzyskały dzięki stosowaniu ich w taśmach LED. Następnie były (i do dzisiaj są ) stosowane w żarówkach LED . Były to pierwsze diody smd, a więc ich moc i jasność nie są zbyt duże, jednak stały się podstawą do stworzenia ciekawej diody SMD 5050.

5050 - to rozwinięcie diod 3528, jest to dioda, która składa się mówiąc w dużym uproszczeniu z diod 3528. Dzięki dobrym parametrom stała się bardzo popularna (zwłaszcza w żarówkach LED oraz taśmach LED) Diody tego typu stosunkowo dużą moc i dają solidną porcję światła. Oczywiście jak z każdymi diodami bywa, te najtańsze nie są warte zakupu ale o wpływie ceny na jakość diod ale o tym aspekcie pisałem jakiś czas temu

- 5060 - jest to praktycznie dioda 5050 tylko jej powierzchnia jest nieco większa, porcja światła porównywalna z diodą 5050, trochę większa jasność jest praktycznie w przypadku źródeł LED wyposażonych w mniejsze ilości diod zupełnie niezauważalna dla ludzkiego oka

- COB (chip on board) zwane też CHIP LED - te diody powstały bardzo krótko po diodach 5050. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to jedna duża dioda zbudowana z bardzo wielu maleńkich diod. Diody te dają duże porcje światła, ich jasność to nawet 10000 lm, jeśli kupicie Państwo żarówkę z taką diodą dobrej jakości będzie mile zaskoczeni jej trwałością oraz jasnością. Są to diody o bardzo dużej mocy sięgającej nawet do 200W. Charakteryzują się bardzo zróżnicowanym napięciem zasilania, np. diody stosowane w naświetlaczach LED wymagają w większości przypadków zasilnia 36V DC. Diody te mają ogromne porcje światła w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami dzięki czemu źródła w nie wyposażone są bardzo oszczędne. Ze względu na ciepło jakie wytwarzają przy większych mocach muszą być wyposażane w zewnętrzny radiator. Są to diody drogie, jednak trwałe i przewyższające inne diod. Jeśli macie do wyboru żarówkę z diodami SMD 5050 lub COB, wybierajcie tą drugą - warto dopłacić, zresztą przy diodach panuje żelazna zasada - im droższe diody tym lepsze.

- 5630 - są to diody będące rozwinięciem modelu 5050, oferują dobrą jasność, strumień świetlny oraz porcję światła. Dzięki temu ich ilość w źródłach światła może być znacznie mniejsza niż diod 5050. Zapewniają ładne, równomierne oraz mocne światło. Diody te są głównie stosowane w żarówkach E27 i E14. Są znacznie tańsze niż COB-y dlatego są powszechniej stosowane, jednak aby uzyskać jasność zbliżoną do diody COB należy użyć ich więcej.

- 3014 -to dioda stosunkowo młoda na rynku oświetleniowym ale zdążyła pokazać, że jest naprawdę dobrym produktem. Są to diody drogie (przynajmniej na obecną chwilę) ale mają szerokie zastosowanie - powstają już mocne taśmy LED z wykorzystanie tych diod, stosowane są w żarówkach GU10, E14 oraz E27. Małe wymiary i duża jasność to ogromne zalety tych diod.

Przy wyborze oświetlenia tak naprawdę warto w pierwszej kolejności kierować się jakością, typ diod stawiajmy na drugim miejscu. Różnice miedzy 5050 i 5060 są na tyle małe, że nie w praktyce nie mają większego znaczenia, 5630 to kompromis między ceną a osiągami, jeśli jednak szukamy taniej żarówki to lepiej kupić żarówkę droższą żarówkę z diodami 5050 niż tańszą 5630. Ciekawą alternatywę stanowią produkty, w których zaoszczędzono na budowie (klosz zamiast szkła wykonany z PE, oprawa zamiast z aluminium wykonana z PE itp.) ale zastosowano dobrą, drogą "elektronikę". Lepiej oszczędzić na drogich materiałach zewnętrznych niż na elektronice. Oprawy z daleka wyglądają jak typowe, do tego żarówki się nie tłuką nawet przy upadku, a elektronika w nich stosowana zapewnia długą i bezproblemową eksploatację. Warto szukać takich produktów ale o tym napiszę szerzej przy następnej okazji.

Marcin Siedlecki

67 komentarzy:

  1. Kiedy pisałem ten artykuł diody 5730 nie były popularne, pojawiały się nieśmiało, można powiedzieć "próbnie" więc nie było w zasadzie o czym pisać bo stanowiły margines. Zresztą ten typ diod nie przyjął się na rynku. Koszt ich produkcji był większy niż 5630, a jasność porównywalna, większa powierzchnia diod 5730 wymagała oczywiście lepszego odprowadzania ciepła co podnosiło ogólny koszt budowy źródła z ich użyciem, więc producenci stosowali je rzadko. Obecnie mamy typów diod znacznie więcej, przybywa ich nieustannie, mam nadzieję, że czas pozwoli napisać, nowy, obszerny artykuł o typach jakie pojawiły się w bieżącym, 2014, a jest o czym pisać, chociażby o rewelacyjnych diodach 3030 czy też 1023. Wreszcie diody 2835 II generacji zostały udoskonalone na tyle, że wypierają z rynku droższe i wymagające lepszego odprowadzania ciepła diody 5050, dając naprawdę niezłe porcje światła. Na początku nadużywano nazwy 2835, były to w zasadzie te same diody co 3528 tylko nazywane "marketingowo" ale z czasem faktycznie te diody stały się innym, nowszym, tańszym i lepszym typem diod.Tak na marginesie mówiąc to w zasadzie największą ewolucję przeszły diody THT i 3528, inne typy nie były udoskonalane na taką skalę, tylko ewentualnie poprawiane lub zastępowane nowszym typem.
    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Mam problem z wyborem żarówek do pokoju. Co będzie lepsze: żarówka z 1x COB 9W czy 16x SMD 5730? Zależy mi na naturalnych kolorach no i ilości światła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. A jaki gwint mają żarówki? Jakiej firmy są diody 5730 oraz COB? To ważne, ponieważ o ile w GU10 diody COB sprawdzają się bardzo dobrze, o tyle np. w E27 lepiej wybrać 5730. Co do naturalnych kolorów - tutaj też wiele zależy od producenta konkretnej diody.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Chodzi mi głównie o GU10. Z tego co podaje sprzedawca wynika, że 5730 są od Cree, a COB od Epistar.
      Tylko nie wiem czy to błąd, bo podają moc diody 9W a w opisie jest "LED Chip Model: 3W High Power". Dla COB kąt podany jest 120st. a dla tej z 5730 podany jest 60st. są to realne dane?
      Nie wiem, czy mogę podać link do sklepu z tymi żarówkami więc się wstrzymuję.

      Usuń
    3. Pierwsza sprawa to taka, że opis, który Pan przytoczył jest błędny - dioda COB nie składa się z diod HI-POWER, takie diody nie mają nic wspólnego z diodami COB. Linków proszę nie podawać - mam taką zasadę, że nie wypowiadam się o produktach konkurencji imiennie, opisuję tylko ogólne zjawiska. Nie mogę na podstawie linku powiedzieć czy dana żarówka ma faktycznie deklarowane parametry, proszę mi wybaczyć ale nie mogę udzielić odpowiedzi w takiej formie, nie mogę tego zrobić w odniesieniu do produktów konkurencji - jest to niezgodne z przepisami ustawy o ochronie konkurencji.
      Jedyne co mogę to odnieść się ogólnie, a więc ogólnie rzecz ujmując - Diody CREE są bardzo dobrymi diodami. Jeśli chodzi o LED CHIP i 3W HIGH POWER to niestety pierwsza część opisu, który Pan przytoczył wyklucza drugą - diody 3W to nie diody COB, są to diody Power LED 3W, a nie COBy. Te diody mają różne kąty świecenia, w zależności od zastosowanych soczewek - przeważnie 30 lub 60 stopni.
      Natomiast diody 5730 same z siebie mają kąt 120 stopni, oczywiście kąt można "zawęzić" stosując specjalne soczewki nakładane na diody. Generalnie żarówki z diodami 5730 mają przeważnie 120 stopni, a żarówki z 3 diodami HI-POWER mają przeważnie 60 stopni i nie są to oczywiście diody COB. Diody COB, czyli Chip On Board to pojedyncze diody składające się z wielu maleńkich, wręcz niewidzialnych diodek - nigdy z 3 o mocy 3W każda. Niestety niektórzy zajmują się sprzedażą oświetlenia nie mając pojęcia o tym co sprzedają, kiedyś spotkałem opis: "Naświetlacz LED biały ciepły 6500K" - to tak jakby ktoś powiedział "do tego diesla, którego Pan kupił przed chwilą lejemy tylko benzynę". Niestety takie absurdalne opisy bywają coraz częstsze, ponieważ LEDy są coraz popularniejsze i za ich sprzedawanie bierze się dużo przypadkowych osób.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    4. Dziękuję pięknie za czytelny opis, mam już dużo rozjaśnione. Możliwe, że sprzedawca skopiował opis z innej żarówki, ale jestem pewny, że sprzedaje z diodą COB 9W, tylko właśnie zdziwiło mnie to '3W hi-power'.
      Kupiłem już niedawno COB z deklarowaną mocą 6W i ilość światła jest bardzo dobre ale nie odpowiada mi trochę CRI i barwa, a pokój dla dziecka lepiej jakby był z przyjemnym światłem. Spróbuję więc teraz z 5730. Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Cieszę się, że mogłem chociaż trochę pomóc.
    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam,
    czy mógłby Pan zasugerować jaką taśmę LED zastosować do oświetlenia blatu kuchennego?
    Lista byłaby instalowana pod szafkami (wpuszczana w dno szafek). Odległość od blat to 50 cm. Światło białe i ciepłe.
    Zależy mi przede wszystkim, aby uzyskać jak największą jasność pozwalającą na swobodną pracę (jasność porównywalna z tą, którą można uzyskać z halogenów).
    Będę wdzięczny za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeśli ma to być jak najjaśniejsza taśma to polecam ten model:
      http://m-s-elektronik.pl/tasmy-led-i-akcesoria-do-tasm/54-tasma-led-ip20-60-diod-5050-na-1-metr.html
      Ten model emituje światło o jasności 600 lm z metra przy poborze mocy 14,4W.
      Ewentualnie można pomyśleć o modelu słabszym, emitującym światło o jasności 250 lm z metra, oto link:
      http://m-s-elektronik.pl/tasmy-led-i-akcesoria-do-tasm/107-tasma-led-ip20-30-diod-5050-na-1-metr.html
      Odległość 50cm jest odległością na tyle małą, że nie jest konieczne stosowanie aż tak mocnej taśmy ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jeśli ma być bardzo jasno lepiej wybrać taśmę najmocniejszą.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Czy są dostępne taśmy z diodami 5630? Z tego, co wiem to każda z nich emituje światło o jasności 16 lm, co przy 60 diodach na metr daje 960 lm.

      Usuń
    3. Takie taśmy są oczywiście produkowane ale po pierwsze są drogie - najtańsze jakie widziałem kosztowały 140zł za 5 metrów, po drugie zużywają bardzo dużo energii - 5 metrów zużywa 144W, po trzecie jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek zużywanej mocy do jasności świecenia to inwestycja w takie taśmy nie jest zbyt szczęśliwym posunięciem. I z tych powodów ten rodzaj taśm przyjął się bardzo słabo na rynku oświetleniowym. Nie mamy ich w ofercie ponieważ są o ten produkt 2-3 zapytania w roku. Znacznie lepszym wyjściem jest zakup taśm z diodami 2835 II generacji. Przy tym samy poborze mocy co taśmy 5050 oferują większą jasność, a ich cena nie jest tak duża jak w przypadku taśm z diodami 5630.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
  5. Witam.
    Podstawowa kwestia to to jaki ma Pan zasilacz przy tych halogenach? Od tego trzeba zacząć. Jeśli na zasilaczu widnieje zakres mocy - np. 20-100W, itp. to jest to tzw. transformator elektroniczny o podanej mocy minimalnej, który do żarówek LED zupełnie się nie nadaje. Jeśli jest to transformator toroidalny starego typu, to trzeba poszukać na nim nalepki, na której będzie podana moc. Tak więc to jest kwestia podstawowa. Co do samych żarówek, jeśli szuka Pan odpowiednika 35W żarówki to trzeba szukać żarówek o mocy w przedziale 3-4W. U nas w ofercie mamy obecnie tylko GU 5.3 zasilane z 230V AC, więc niczego konkretnego nie polecę, 12V MR16 dotrą do nas dopiero w najbliższym tygodniu.
    Jeśli mam coś doradzić to pominięcie tego co najtańsze, tania żarówka to tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto. Minimalna cena takiego źródła światła to 9zł. Ale tak jak napisałem powyżej, najważniejsza kwestią jest pewność co do zasilacza. Jeśli Pan sprawdzi jego parametry, proszę napisać, wówczas powiem czy nadaje się on do źródeł LED, czy też musi zostać wymieniony.

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam,

    Jestem akwarystą hobbysta, czy moglibyście mi doradzić jakie ledy można zastosować pod pokrywa akwarystyczna i beda odporne na dużą wilgoć. Mój typ to ten moduł AN-2: http://www.artneon.pl/project/an-2/ połączony w szereg o zasilaniu 12v bądź ten (pisza, że wodoodporny) http://softled.pl/pl/p/Modul-4-LED-5630-Samsung-/139 . W akwarystyce bardzo ważna jest moc. Przelicza się ją jako 0,5W/litr wody aby rośliny miały właściwy wzrost. Dane koloru to od 6000K do 10000K. Nie wiem jak przeliczać moc ledów.....

    Będe wdczięczny za pomoc.

    Pozdro

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeśli chodzi o przykładowe moduły to nie miałem z nimi do czynienia, więc nie wiem czy są godne uwagi, czy też nie. Zresztą nie wolno mi na podstawie linku dokonać oceny, byłoby to niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji, tak więc proszę mi wybaczyć ale nie mogę tego uczynić jako przedsiębiorca produkujący oświetlenie dla akwarystyki.
      Jeśli chodzi o klasę szczelności to do akwarium musi to być IP67, wszystkie moduły o niższych klasach IP w specyficznych warunkach panujących w akwarium poddają się wyjątkowo szybko. Co do dużej mocy, cóż jest to kłopot, ponieważ jeśli lampa jest zamontowana pod pokrywą, wówczas odprowadzanie ciepła jest za słabe, a niestety LEDy nie radzą sobie, kiedy są przegrzewane. Więc z tą mocą radzę uważać, bo kiedy jest jej za dużo, diody spalą się po 2-3 miesiącach. Dlatego przy lampach dużej mocy muszą być zamontowane wentylatory chłodzące, najlepiej na bokach pokrywy, tak aby strumień powietrza chłodził lampy. Pod pokrywami nadspodziewanie dobrze radzą sobie naświetlacze tego typu:
      http://m-s-elektronik.pl/naswietlacze-halogeny-led/142-plaski-naswietlacz-10w-ip66-czarna-obudowa-bialy-zimny.html
      Jeśli chodzi o przeliczenie samej mocy w przypadku diod LED to nie jest to jednoznaczne, zależy to od bardzo wielu czynników, dlatego podam to orientacyjnie. Do 30W można przyjąć, że dioda LED o mocy 1W = 10W zwykłej żarówce. Oczywiście mówimy o diodach markowych. Powyżej 30W ten współczynnik spada, więc lampa LED o mocy 4W będzie = zwykłej żarówce 32-35W. 5W=40W. 7W = 45-50W, 10W to 65W, 13W to 80W. Oczywiście jest to przelicznik orientacyjny dla większości lamp i żarówek LED, dużo zależy od kąta świecenia, im większy kąt świecenia, tym mniejszy współczynnik mocy, więc żarówka 7W o kącie 120 stopni da więcej światła niż żarówka 7W o kącie świecenia 200 stopni z uwagi na inne rozproszenie strumienia światła. Wiele zależy też od kształtu klosza, od oddawania barwy, czyli współczynnika CRI. Najlepszą jednostką porównawczą są lumeny, jednak w przypadku klasycznych źródeł światła nikt tej wartości nie podawał, zaczęto to robić dopiero przy żarówkach kompaktowych i żarówkach LED.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
  9. Witam ponownie. Jeśli chodzi o zasilacze to są one do wymiany, to transformatory AC starego typu, niestety takie transformatory obciążone w niewielkim stopniu przez żarówki LED będą dawały 16-17.5V, a więc żarówki takiego napięcia nie wytrzymają. Co do ciepła, żarówki LED są oszczędne właśnie głównie dlatego, że wydzielają mało ciepła, energia w źródłach LED nie jest zamieniana w ciepło w takim stopniu jak w zwykłych halogenach, a więc nie jest marnowana. Oczywiście żarówki LED też się grzeją ale nie tak bardzo jak tradycyjne halogeny. Na chwilę obecną niczego konkretnego nie polecę, ponieważ MR16 12V skończyły się nam jeszcze przed Świętami, jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to MR16 powinny dotrzeć do nas w piątek.
    Jeśli miałbym powiedzieć coś ogólnie, to jeśli mają to być zamienniki 35W halogenów to muszą mieć w granicach 4 - 5W w zależności od producenta, jasności i kąta świecenia.

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  10. Rezygnacja z zasilania 12V nie zawsze jest możliwa. Chodzi o to, że 12V żarówki mają płaskie trzonki, natomiast żarówki MR16 zasilane z 230V mają trzonki okrągłe i są wyższe, więc często bywa tak, że do oprawy nie da się założyć żarówek 230V. Wszystko zależy więc od typu opraw w lampach.

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  11. Żarówki MR16 na 230V są droższe o około 2-3zł, trzonek tego typu:http://m-s-elektronik.pl/gniazda-wtyczki-zlacza/120-gniazdo-do-zarowki-gu53mr16.html to koszt około 2zł. Zasilacz dobiera się do mocy żarówek, można zastosować zasilacze montażowe tego typu:http://m-s-elektronik.pl/93-montazowe
    Ich ceny zaczynają się od 23zł.
    Jeśli opraw jest mało w danym obwodzie i istnieje możliwość wymiany gniazd to taniej wychodzi wymiana na żarówki 230V. Przy bardziej rozbudowanym obwodzie (większa liczba żarówek) taniej jest zastosować żarówki 12V

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam Panie Marcinie

    Nie wiem czym spowodowane może być pulsowanie diod SMD 5630 podłączonych pod driver. Diody na listwach szeregowo połączone ~80 diod. Driver ma parametry wyjściowe: DC23-32V, 1.4A PF>0.9 >> Mniejsza ilość diod kończy się przepaleniem diod. Zwiększyć obciążenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      A jakie to diody poza tym, że 5630? Dioda diodzie nie jest równa, niektórzy producenci zalecają nieco inne niż typowe parametry i od tego należy zacząć, aby mieć pewność, że prąd nie jest za duży - wstępnie wygląda to na zbyt małe obciążenie.

      Usuń
  13. Witam chciałbym zastosować pojedyncze diody z taśmy do oświetlenia małego gadgetu - mam pytanie :
    jeśli wytnę diode z taśmy i dołącze opornik to powinna miec jak najdłóższy czas
    świecenia -nie wiem jaki opornik należy dobrać ? ponieważ zasilanie chciałbym użyc z napięcia jakie jest na usb [ładowarka]
    marek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Pierwsza sprawa - jakie to diody? Chodzi o typ i kolor. Druga kwestia - diody lepiej wylutować niż ucinać. Jeśli chodzi o rezystor to dobieramy go do typu diody i jej koloru. Jeśli dioda ma mieć długą żywotność, to stosujemy mocniejszy rezystor, wówczas światło jest słabsze, gdy damy rezystor małej mocy to światło będzie mocniejsze ale za to skrócimy żywotność diody.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  14. Witam prosze o radę, chciałbym kupić żarówkę led z gwintem e27 do plafonu do łazienki z diodami 2835. Moje pytanie czy lepiej taką żarówke w szklanej oprawie czy taką z diodami umieszczonymi na plastiku dodam że ma być ona w kształcie "kukurydzy"i czy lepiej do łazienki światło zimne czy ciepłe dodam że nad lustrem mam ciepłe,za odpowiedz z góry dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Generalnie żarówki typu kukurydza to najgorszy typ żarówek - mają najniższą trwałość. Nie ma znaczenia czy to tworzywo, czy szkło, czy nie ma klosza wcale, w tym typie żarówek ciepło nie jest odprowadzane i diody się gotują i dlatego te żarówki mają tak krótką żywotność. Co do barwy, jeśli jest już światło ciepłe to kolejne źródło powinno być również ciepłe. Generalnie wewnątrz stosujemy barwę ciepłą, na zewnątrz zimną. Zamiast kukurydze radzę przemyśleć montaż żarówek typu świeczka o większej mocy i gwincie E27

      Pozdrawiam

      Usuń
  15. Chciałbym zastosować LEDY do oświetlenia i dekoracji lokalu gastronomicznego 100 m2. Jaki typ diod by Pan polecał? Co wybrać żarówki, panele, taśmy. Czy warto do dekoracji użyć diod RGB?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeśli ma to być typowa dekoracja to taśma RGB sprawdzi się najlepiej. Chyba, że będzie ustawiony głównie kolor biały, wówczas lepiej zdecydować się na zwykłą taśmę w kolorze białym.
      Taśmy RGB dają możliwość zmiany koloru światła, do tego dodajemy sterownik, który ma więcej funkcji, coś tego typu:
      http://m-s-elektronik.pl/69-sterowniki-do-tasm-led i wówczas mamy przepływanie barw, mruganie i inne efekty, które "zmieniają" wnętrze w pewnych, ustawianych cyklach czasowych.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  16. witam mam mały problem. mam akwarium 240l (120x40x50) i musze je oświetlić. zdecydowałem się na listwy diodowe bo są stosunkowo tanie. i nie wiem co wybrać liste 110cm na której jest 198diód 5050 czy liste 110cm na której jest 198diód 5630. które wybrać? jeśli poleciłby pan coś innego prosze pisać :) z góry dziękuje !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Ja do akwariów polecam zwykłe, typowe świetlówki LED 60cm lub 120cm. Taśmy LED i listwy LED do akwariów się nie nadają. Mają niską trwałość, deklaracje producentów odnośnie klasy IP są dalekie od prawdy. Nie chcę tutaj generalizować ale wiele osób skarży się w mailach na tego typu rozwiązania. Sam produkuję oświetlenie ogrodowe wodoszczelne, kiedyś produkowałem również aluminiowe listwy LED i wiem, że jeśli taka listwa ma być dobra, jej cena wychodzi astronomiczna. A to co jest dostępne jest w miarę tanie ale nietrwałe. A świetlówka LED 120cm porządnej mocy i bardzo dobrej jakości to koszt niespełna 35zł, mam na mysli świetlówki tego typu:
      http://m-s-elektronik.pl/glowna/273-swietlowka-led-t8-20w-1600lm-120cm-biala-zimna-6400k-anlux-zasilanie-jednostronne.html

      Usuń
    2. hm..ale to do takiej świetlówki trzeba całe styczniki zasilacz ? bo się nie orientuje

      Usuń
    3. Nic nie potrzeba. Jest to świetlówka zasilana jednostronnie z 230V. A więc jeśli oprawa ma startery to się je pomija, jeśli nie ma starterów, wówczas nie potrzeba zupełnie niczego już robić.

      Usuń
    4. dziękuje za odpowiedź

      Usuń
  17. Witam
    mam prosbę - czy naświetlacz ledowy 50 wat na diodach LED SMD 2835 w ilości diód 70 szt to dobry wybór jesli chodzi o jakość niestety nie znam producenta diód ,
    a cena 200 zł .
    Dziekuje za podpowiedż

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      To bardzo wysoka cena i zupełnie niewspółmierna do mocy. Najlepsze są naświetlacze z diodami 5630.

      Usuń
    2. Czy znajde gdzieś jakiej firmy mam kupić by dioda i podzespoły były b.dobrej jakości ?
      Dziękuję

      Usuń
    3. To zależy od typu diody. Dobre 5630 produkuje EPISTAR i ETI, COBy dobrej jakości produkuje CITIZEN, YGY i EPISTAR. I szukając naświetlacza warto zwrócić uwagę właśnie na producenta diody. Problemem jest to, że 90% opisów zawiera nazwę Epistar, a faktycznie tylko około 5% sprzedawanych naświetlaczy ma diodę EPISTAR, więc skala oszustwa jest ogromna. Najlepsza dioda COB w naświetlaczu to CITIZEN ale takich naświetlaczy jest mało. Trzeba kierować się ceną wagą, im droższy i cięższy naświetlacz tym lepiej.

      Usuń
  18. Dzień dobry,
    chciałbym oświetlić kuchnię ok 15m2, która jest częścią salonu. Może Pan coś zaproponować że swojej oferty ? Mam 11 punktów w suficie z kartongipsu. Zastanawiałem się nad ledami cob ale ponoć bardzo się grzeją a pod sufitem będzie wentylacja będzie utrudniona. W takim wypadku lepiej będzie zastosować 2385? Temperatura 4000K. Nie wiem też jaką moc i kąt dobrać do takiej powierzchni.
    Radek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapomniałem dodać - gu10

      Usuń
    2. Witam.
      Zacznę od kwestii diod - zdecydowanie 2835 II generacji lub 5630. COB są przereklamowane. Ten typ był dobry w żarówkach 5 lat temu ale nie dzisiaj. Diody COB sprawdzają się dużych lampach, najlepiej gdy są to diody zewnętrzne. Kąt świecenia zdecydowanie szeroki 100-120 stopni. Wąski kąt używany jest do dekoracji, fajnie to wygląda gdy mamy półkę 100-150cm z wazonikami czy innymi dekoracjami i umieścimy 3 takie żarówki o małej mocy. Jeśli chce Pan oświetlić pomieszczenie to pozostaje szeroki kąt. Co do mocy to wiele zależy od tego czy chce Pan mieć bardzo jasno czy też nie. Na 15m2 11 punktów świetlnych to sporo. Dlatego nie będę polecał najmocniejszych 8W GU10 bo szkoda w tym wypadku pieniędzy. Optymalne byłyby 5W GU10, które są zamiennikami 40W żarówek tego typu:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/363-zarowka-led-gu10-5w-ecolight-biala-neutralna-4000k.html

      lub tego:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/263-zarowka-led-gu10-5w-ecoenergy-biala-neutralna-dzienna-3-lata-gwar.html

      Ewentualnie jeśli lubi Pan jasne, mocne światło to proponuję rozważyć jeszcze ten model:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/367-zarowka-led-gu10-6w-ecoenergy-biala-neutralna-3-lata-gwar.html

      A tutaj link do pełnej oferty:
      http://m-s-elektronik.pl/10-gu10

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
    3. Czy oprócz aluminiowej obudowy te droższe mają jakąś przewagę ? Widzę, że 6 watowych ma Pan na stanie tylko 9 sztuk, będzie 11 w ciągu tygodnia ?
      Zamierzałem kupić 1 sztukę aby sprawdzić barwę (obawiam się czy żonie przypadnie do gustu). Mógłbym zamówić u Pana komplet, rozpakować jedną i ewentualnie pozostałe (nierozpakowane) wymienić na ciepłe ?
      Szukam jeszcze E27 rozmiarem przypominające tą ale ok 15W:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/349-zarowka-led-e27-10w-840-lm-inq-biala-neutralna-4000k.html
      Będzie coś takiego w najbliższym czasie ?

      Pozdrawiam
      Radek Wiejak

      Usuń
    4. Te droższe mają przede wszystkim przewagę w postaci 3-letniej gwarancji. To linia premium. Co do barwy neutralnej to nie każdemu się ona podoba. Możemy się tak umówić, że w wymienimy żarówki neutralne na ciepłe. Tylko będzie Pan stratny na przesyłce. Co do dostępności to w poniedziałek lub we wtorek będziemy mieli dostawę żarówek Econergy, więc wtedy też dojadą GU10 6W 4000K.
      Co do 15W to nie da się jej wykonać w rozmiarze A55, czyli tym mniejszym. Moc robi swoje i gabaryty muszą być również większe. Niedawno E27 12W miały minimalny gabaryt A65, a co dopiero 15W. Teraz 15W mają gabaryt A60. Możliwe, że za jakiś czas pojawią się 15W w gabarycie A55 ale póki co jest to mało prawdopodobne. Oczywiści pomijam "twórcze opisy" sprzedawców. A55 to na chwilę obecną maksimum 12W. Większych mocy w tym gabarycie się nie uzyskuje.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  19. Dziękuję za informację. Jutro zamówię żarówki.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzień dobry,
    Czy spotkał się Pan z diodami 4014 oraz 8520 ?
    Widzę, że można je kupić już na serwisach w Polsce, ale częściej występują za granicą. Z tego co wyczytałem na wikipedii posiadają one największą efektywność.
    Jak wypadają na tle innych diód ?
    Jaka listwa led świeciła by mocniej przy takiej samej ilości diód ? (zazwyczaj 4014 występują w ilości 144/m a 8520 w 72/m, ale posiadają podwójny chip więc tak jakby 144)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety nie miałem z tymi diodami do czynienia, więc niczego nie jestem w stanie o nich powiedzieć.
      Pozdrawiam

      Usuń
  21. Dzień dobry.
    Bardzo fajny blog ale, w dużym uproszczeniu, bardzo dużo w nim dużych uproszczeń. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      I o to chodzi! Takie było od początku założenie i jest konsekwentnie realizowane. Dzięki temu trafia do wszystkich i jest tak chętnie czytany. Nie zamęczam czytelników definicjami i wzorami, ponieważ nikt tego nie lubi i uważam, że do niczego to potrzebne nie jest komuś kto chce uzyskać typowych porad.

      Usuń
  22. Witam czy mógłby doradzić żarówka H7 led do auta Jaką wybrać Na co zwracać uwagę z góry dzięki

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam,
    poszukuję jasnych wodoodpornych taśm led do oświetlenia łazienki.
    Będzie to podstawowe oświetlenie. Co Pan poleca?
    Pozdrawiam i dziękuje
    Tomek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Taśm wodoodpornych nie polecam zupełnie. Mają tak żałosną trwałość, że szkoda sobie nimi zaprzątać głowę. Lepiej kupić zwykłą taśmę IP20 i nanieść na nią silikon do elektroniki samodzielnie. Dużą jasność zapewniają taśmy z diodami 5630.

      Usuń
  24. Jak to jest z tymi taśmami z diodkami 5630. Chcę oświetlić blat kuchenny,salon z aneksem. Taśma będzie w profilu aluminiowym z mlecznym plastikiem. Czy rzeczywiście trzeba się obawiać o ich żywotność i nagrzewanie się? Chcę zamontować regulację jasności oświetlenia. Czy ma to jakieś znaczenie dla trwałości. W jaki sposób z tego korzystać? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Prawdą jest to, że im jaśniejsze diody, tym krótsza żywotność - wynika to z dużej porcji oddawanego ciepła. Ale diody 5630 są diodami bardzo wydajnymi, i mimo większej mocy niż diody 5050, wydzielają znacznie mniej ciepła, zatem nie należy się tych akurat diod obawiać. Ważne, żeby nie kupiła Pani taniej taśmy, gdzie laminat (miedź) będzie bardzo cienki, a diody marnej jakości - wówczas taka taśma nie przetrwa długo. Jeśli taśma nie będzie "taniochą" to będzie służyła długo. Tym bardziej, że będą zastosowane profile aluminiowe - one pełnią rolę radiatorów, więc pomagają odprowadzić ciepło. Co do regulacji jasności - tutaj im prostszy układ tym lepiej. Skomplikowane regulatory mogą zaszkodzić. Prosty układ regulujący wydłuży żywotność taśmy, bo nie będzie ona cały czas działał na 100% swojej mocy.
      Pozdrawiam.

      Usuń
  25. Dzień dobry. Proszę polecić jakąś trwałą żarówkę g9. Kupiłem jakiś czas temu 3 takie żarówki na próbę w markecie budowlanym po 18zł szt. i niestety po ok 3 miesiącach przestały świecić. Wygląda jakby część diod się przepalila. Czy to normalne w diodach o tym trzonku (mały rozmiar i słabe odprowadzanie ciepła)? Jaki najlepszy typ diody do tego typu żarówek? Barwa światła mi odpowiadała, ok 3000K ale tak małej trwałości nie jestem w stanie zaakceptować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety nie jestem w stanie polecić niczego konkretnego. Ogólnie mogę napisać, że trzeba unikać żarówek LED o mocy większej niż 4 - 4,5W.
      Z G9 jest ogromny kłopot. Jak sam Pan napisał - mały rozmiar powoduje słabe odprowadzanie ciepła. Diody się zwyczajnie "gotują" w tym typie żarówek. Zresztą klasyczne G9 też "żyją" wyjątkowo krótko. Ktoś mocno przedobrzył tworząc żarówkę G9. To najbardziej nieudany typ żarówki, jaki kiedykolwiek powstał. Tak więc pozostaje szukać czegoś markowego o mocy do 4W.
      Pozdrawiam

      Usuń
  26. Szanowny Panie Marcinie! Czy może Pan powiedzieć do czego służą, rozmieszczone co 1 metr krople z cyny na taśmie LED EE-07-110, oraz czy można je rozlutowywać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Są to łączenia taśm. Wbrew temu co piszą w opisach niektórzy sprzedawcy, wszystkie produkowane taśmy składają się z odcinków 1 metrowych lub 50cm. Następnie odcinki 1 metrowe lub 50cm w zależności od producenta łączone są w odcinki 5 metrowe, 10 metrowe, 25 metrowy lub 50 metrowe. Następnie przyklejana jest dwustronna taśma klejąca - tutaj już w 1 kawałku o dobranej długości. W kolejnym kroku taśmę nawija się na rolkę i pakuje. Można rozlutować punkty cynowe - oznacza to rozłączenie odcinka taśmy.
      Pozdrawiam

      Usuń
  27. Witam. Mam zrobioną zabudowę karnisza z KG w linii prostej ok 7,5m. Chciałbym dekoracyjnie podświetlić ja taśmą led o barwie ciepłej. Na pewno będzie to taśma 60 led/m ale nie wiem jakie diody SMD będą najlepsze 2835 jeśli tak to jakiej mocy na metr czy może 3528?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Zdecydowanie 2835. Moc standardowa w zupełności wystarczy.

      Usuń
    2. Witam. Standardowa czyli takie 4,8W (4-5 lumenów na diodę) na metr wystarczy? czy lepsza taka 10W na metr i dokupić jakiś ściemniacz?

      Usuń
    3. Dokładnie. Obecnie standardowe taśmy z diodami 2835 mają 4.8W, jeszcze 3 lata temu miały 7.2W. Teraz jednak pobór mocy spadł, a parametry świetlne pozostały na tym samym poziomie. Więc jeśli ma to być dekoracja, w zupełności wystarczy taśma słabsza. Lepiej dopłacić do lepszego producenta i kupić dobrą taśmę 2835 4.8W niż rzekomo mocniejszą, w tej samej cenie, bo może się okazać, że ta "mocniejsza" będzie miała 4.5W.

      Usuń
    4. Super dziękuję za "rozjaśnienie" tematu i fachową pomoc:)

      Usuń
  28. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  29. Oświetlenia led świetnie się sprawdzają szczególnie na zewnątrz. Na stronie https://www.interblue.pl/ możecie znaleźć naświetlacze, które używane są w różny sposób. Wybór zależy jedynie od Was i od tego, jakie rozwiązania chcecie zastosować.

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzień dobry, Panie Marcinie chciałbym zapytać o mniejsze diody, obecnie dosyć często stosowane w paskach led np. Epistar 2016 lub 2216. Gdyby zechciał Pan zrobić wykład jak na początku artykułu, czy są warte zainteresowania.
    Chciałbym do salonu zrobić lampę (układ z profili), w sumie 6mb taśmy właśnie na tych SMD 2016. Nie chciałbym być posadzony o kryptoreklamę, więc tylko napiszę 266 szt/mb, 24V, 18,2W/m, 1728 lm/m. Czy taki układ skutecznie oświetli pokój o 4x5m?

    Drugie pytanie, czy używanie profili aluminiowych do biernego chłodzenia ledów jest wystarczające, czy trzeba/można zrobić w profilach otwory, czy ma to w ogóle sens?

    OdpowiedzUsuń
  32. Ja niestety się nie znam na takich sprawach ale jestem zdania, ze do wszelkich prac elektrycznych najlepiej jest wzywać fachowca. Od siebie zdecydowanie polecam elektryka http://www.elektryk-krakow.pl/ i na pewno to jest włąściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń