środa, 15 lipca 2015

Jak najłatwiej dobrać żarówki ściemnialne?

Witam.

Dzisiaj chciałem poruszyć kwestię ściemniaczy do żarówek LED. Cóż 90% dostępnych na rynku żarówek LED zasilanych z 230V nie może współpracować ze ściemniaczami. Pozostałe 10%, które są zaprojektowane przez producentów może ale... cóż nie każda żarówka współpracuje z danym ściemniaczem. Dlatego najpierw kupujemy żarówki, potem dobieramy do nich ściemniacz - nigdy odwrotnie! Dostaję bardzo dużo maili z Państwa pytaniami dotyczącymi ściemniaczy, niestety większość tych pytań pojawia się po fakcie, czyli po zakupie żarówek, które miały pracować ze ściemniaczem, a mrugają lub też uległy już spaleniu.

Generalnie jest tak - żarówki zasilane z 12V, a więc G4, większość MR16 i część G9 może współpracować ze ściemniaczami 12V, a więc umieszczonymi w obwodzie za zasilaczem 12V.
Żarówki zasilane z 230V współpracujące ze ściemniaczami najłatwiej zakupić z trzonkiem E27 ale też w tej grupie jest największe ryzyko, że nie dobierzemy właściwego ściemniacza, bo E27 miewają "kapryśne przetwornice".

Teraz kwestia gotowych opraw, plafonów i lamp LED zasilanych 230V poprzez tzw. driver stałoprądowy. Wiem, że niektórzy sprzedawcy, przepraszam - "podawacze towaru", bo sprzedawca, który ma jakieś pojęcie o tym co sprzedaje czegoś takiego nigdy by nie powiedział, doradzają wymianę drivera na zwykły zasilacz stałonapięciowy!
Cóż, jeśli ktoś lubi zapach spalonych diod może takiej zamiany dokonać. Równie dobrze taki sprzedawca może sprzedawać samochody i wmawiać klientowi, że jeśli zamontuje czajnik na przednim siedzeniu, samochód zacznie jeździć na wodę.
Jeśli jednak ktoś kupił taki plafon, żeby z niego korzystać trochę dłużej niż kilka godzin/dni w większości przypadków musi zrezygnować ze ściemniania lub szukać tzw. generatorów sygnału PWM, które będą współpracowały z posiadanym plafonem. Nie jest to zadanie łatwe ale wykonalne dla powiedzmy 70-80% opraw dostępnych na rynku.

Ogólnie wbrew temu co twierdzą "podawacze towaru" w sklepach i na aukcjach, nie każda przetwornica w żarówce LED przystosowana do ściemniania będzie dawała sobie radę ze ściemniaczem. Jeśli zależy nam na ściemnianiu to zastanówmy się czy zakup żarówek LED ma sens - takie żarówki są droższe w zakupie, istnieje ryzyko, że nie dobierzemy do nich ściemniacza, a więc będzie błądzenie po sklepach, kupowanie kilku ściemniaczy i testowanie metodą prób i błędów. Możemy przez to nawet spalić zakupione żarówki, a takie coś nie podlega gwarancji, gdyż jest to niewłaściwe podłączenie i nie ma firmy, która za takie coś weźmie odpowiedzialność i wyda nam nowy towar - takie spalenie jest widoczne gołym okiem, więc nawet "podawacz towaru" je rozpozna.

Jeśli musimy mieć ściemniacz to poszukajmy żarówek czy też plafonów 12V, najlepiej 12VDC, jeśli żarówki nie mają zasilaczy, kupmy zasilacz 12VDC o mocy, którą dobierzemy do ilości żarówek (dodajemy moc żarówek zgodnie z ich ilością), następnie zamontujmy ściemniacz 12V za zasilaczem (czyli po stronie 12V) i po kłopocie. To pewna metoda, która nie narazi nas na problemy.

Pozdrawiam serdecznie
Marcin Siedlecki

16 komentarzy:

  1. Witam

    posiadam w tej chwili oświetlenie sufitowe w formacie halogenowym (zasilanie 220V). Żarówki mają gwint GU10. Nie miałbym problemu z dobraniem żarówek ledowych gdyby nie zastosowany w rozwiązaniu ściemniacz. Proszę o pomoc, w tym co warto wybrać. Interesująca mnie moc to 6 lub 7W.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety nie podam niczego konkretnego. Ogólnie ledy nie "lubią" ściemniaczy, nawet modele przystosowane do ściemniania nie zawsze współpracują z danym ściemniaczem, więc dobranie czegoś konkretnego nie jest zadaniem łatwym. Gdyby pytanie dotyczyło żarówek E27, wówczas mógłbym wskazać EcoEnergy, model 12W współpracował z 80% ściemniaczy na 230V. GU10 pod ściemniacz nie testowałem żadnych, ich wybór jest ograniczony, tym samym nie znam niczego godnego polecenia.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
  2. Poszukuję zamienników do halogenów AR111. Będę to chciał zasilić zasilaczem stabilizowanym do led i sterować jasnością poprzez PWM za pomocą sterownika DMX. Wszystko fajnie, tylko czy takie "żarówki" led na 12 V nie mają w sobie jakiejś dodatkowej elektroniki, która by w tym przeszkadzała? Zwykle takie zamienniki halogenów na 12 V mają w sobie mostek prostowniczy, i on by nie przeszkadzał, ale słyszałem, że mają też dodatkowe stabilizatory, a z tym może być już problem. Jak to jest na prawdę?
    W desperacji jestem w stanie otworzyć obudowę i wykastrować żarówkę z niepotrzebnej mi elektroniki, ale patrząc na te żarówki, to raczej nie są one rozbieralne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Cóż jeśli chodzi o żarówki LED, nie tylko o AR111 ale ogólnie, to niestety nie ma jednego schematu ich budowy. Każdy producent - nie mam tutaj na myśli importerów, tylko producentów stosuje własne projekty, więc sposobów wykonania tych żarówek będzie przynajmniej kilkanaście. Przeważnie AR111 mają przetworniczki, które wykluczają ściemnianie. Zwykłe MR16 mają przeważnie prosty układ, tak jak Pan zauważył z mostkiem i tam nawet najprostszy ściemniacz jak najbardziej się sprawdzi, nie musi to być PWM, nawet lepiej stosować przy napięciu DC prostsze układy, a PWM wybierać do stałoprądowych układów 350/700mA, itp. Co do "rozbieralności" żarówek, cóż 95% dostępnych na rynku żarówek nie jest rozbieralnych, tzn. rozbieralne są wszystkie ale tylko 5% da się złożyć po rozebraniu, pozostałe nadają się tylko do kosza. Tak więc tego sposobu nie polecam. Generalnie producent zaznaczył w danych technicznych, że żarówka nie może pracować ze ściemniaczem, to nie ma co kombinować, bo wszelkie próby wcześniej czy później skończą się uszkodzeniem żarówki.

      Usuń
    2. podzielę się swoim doświadczeniem. Sporo jest żarówek led AR111, które są rozbieralne. Rozbieramy więc i wyrzucamy elektronikę. Zakładamy odpowiedni ściemniacz (24W lub 36W i ściemniamy). Testowane. Jedyny mankament to nieopłacalność. Zresztą jak większość sposobów na sciemnianie led. Ja tak zrobiłem, by zrobić półmrok w łazience w nocy na siusiu i softstart na korytarzu.

      Usuń
    3. Mankamentów jest więcej niż tylko nieopłacalność. Pozbawienie żarówki "elektroniki" i zastąpienie jej ściemniaczem nie zawsze zadziała i w wielu przypadkach skróci żywotność diod. Ściemniacze też bywają różne.

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Nie podajemy linków i symboli, żeby nikt nas nie posądził o pseudo reklamę. Co do samych ściemniaczy i żarówek "ściemnialnych" to nie ma gotowego sposobu odnośnie dobierania ściemniaczy i żarówek. Najważniejsze jest napięcie i obciążenie i tutaj problemu nie ma. Natomiast dobranie do konkretnej żarówki LED ściemniacza jest już wyzwaniem. Dzieje się tak, dlatego, że są różne rodzaje ściemniaczy i żarówek "ściemnialnych" - głównie mają tutaj znaczenie stosowane przez producenta żarówki przetwornice. To od nich zależy z jakim ściemniaczem będzie pracowała żarówka i przez to powstaje wiele problemów przy zakupie i eksploatacji żarówek, które mają pracować ze ściemniaczem. Każdy producent ma swoją "wizję" przetwornicy, nie każdy natomiast podaje wszystkie jej parametry - tłumacząc to tajemnicą handlową producenci podają to co podać muszą, a to często jest niestety niezbyt wystarczające.
      Metoda prób i błędów nie jest dobrą metodą - czasami gdy ściemniacz nie współpracuje z żarówką pojawia się tylko mruganie żarówki, które na krótką chwilę nie jest dla niej zabójcze, czasami jednak żarówka potrafi spalić się po 2-3 użyciach z niewłaściwym ściemniaczem.
      Najlepiej poprosić sprzedawcę o dobranie ściemniacza do żarówek, czy będzie potrafił to zrobić, cóż z tym bywa różnie ale teoretycznie powinien potrafić. Oczywiście odradzam w tym momencie tzw. "marketowych podawaczy towaru". Uzasadniam to tym, że skoro dziennie trafia do mnie kilka - kilkanaście maili z pytaniem dlaczego żarówka lub taśma LED mruga po podłączeniu do zasilacza elektronicznego o określonej mocy minimalnej, który do źródeł LED nie nadaje się absolutnie, a został wręcz zalecony przez pracownika marketu, to nie sądzę, aby ktoś taki potrafił sobie poradzić z zadaniem znacznie trudniejszym, jakim niewątpliwie jest ściemniacz do żarówki LED 230V. Nie chcę tutaj generalizować tej kwestii, bo i tam też bywają specjaliści, ale jest ich baaaardzo mało. Proponuję zapytać o właściwy ściemniacz w firmie, w której znalazł Pan żarówki.

      Usuń
    2. Wybacz za moje niedopatrzenie. Zupełnie zapomniałem o kryptoreklamie.
      Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie. Czekam na odpowiedź od sprzedawcy (sklep internetowy)

      Usuń
  4. Witam.
    Mam pytanie odnosnie zarowek G9 ( mam lampe na 9 zarowek 6x40W i 3x25W) jest to na 230. Byl do niej pilot ze sciemniaczem ale sie uklad zepsul, pominalem to i zalozylem sciemniacz na scinie dwuwlacznikowy dotykowy. Chcialbym zalozyc zarowki Led G9 ktore beda dzialaly ze sciemniaczem, czy moglby mi Pan cos doradzic. Dziekuje i pozdrawiam Robert H.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety nie doradzę niczego konkretnego. Nie testowałem do tej pory ani jednej G9 ściemnialnej, więc nie jestem w stanie pomóc w tym zagadnieniu.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. Dziekuje Panu bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam Robert H.

      Usuń
  5. Witam. Mam takie pytanie odnośnie ściemniacza... do kupionej oprawy LEDowej. chciałbym kupić ściemniacz naścienny ale mam kłopot bo cięzko mi cos znaleźć na napięcie jakie wychodzi z transformatora w tej oprawie tj. 42V. moc źródła swiatła to 36W. Miałby Pan moze jakis pomysł na to ?co mogłbym kupic lub zrobic zeby dało sie ściemniac ta Lampę. pozdrawiam .Michał111

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Żeby ściemniacz działał musi sterować napięciem miedzy zasilaczem, a źródłem światła. Trzeba szukać ściemniacza, który poradzi sobie z 42V. Może to być ściemniacz o pewnym zakresie, np. 30-60V, itp. Ważne, żeby radził sobie z 42V.

      Usuń
  6. Warto rozważyć także inwestycję w inteligentne żarówki. To idealna alternatywa na miarę XXI wieku.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystkim zainteresowanym tematem chciałbym polecić https://spectrumsmart.pl/ , gdzie znajdziecie ofertę inteligentnego oświetlenia w bardzo dobrej cenie. Sam korzystam z ich produktów, ponieważ są świetnej jakości oraz posiadaj dedykowaną aplikację.

    OdpowiedzUsuń