piątek, 6 listopada 2015

Czy ilość diod w żarówce ma znaczenie?

Witam.

Bardzo często otrzymuję od Państwa pytania dotyczące ilości diod w żarówce. Najczęściej zadawane jest pytanie - czy wybrać żarówkę, która ma 15 diod czy 20? Cóż, pisałem już kilka razy o tym, że nie tylko ilość diod i ich typ ma znaczenie dla jasności żarówki - ilość to nie wszystko!

Na jasność żarówki wpływa szereg czynników, jednym z nich jest faktycznie ilość diod ale to wbrew pozorom nie jest najważniejszy czynnik - wiem, wiem, to się wydaje bardzo oczywiste, a faktycznie to tylko jeden z wielu czynników.

Nawet jeśli w 2 żarówkach pochodzących od 2 różnych producentów żarówek zostaną zastosowane te same diody, tego samego typu i pochodzące od tego samego producenta diod, to będą to 2 różne żarówki o różnych parametrach, nawet jeśli ich ilość będzie taka sama.

Z czego to wynika? Otóż na wstępie należy sobie uzmysłowić podstawową rzecz - producenci diod nie produkują żarówek!
Producent diod to jedno, a producent żarówek to drugie. Dioda to komponent, element, fragment żarówki, poza nią żarówka składa się przetwornicy, płytki PCB, trzonka, klosza, radiatora, itd. Producent diod daje wachlarz asortymentu, a producent żarówek z tego wachlarza wybiera to co według niego jest najlepsze dla jego projektu.
Następnie jeden producent stwierdzi, że lepiej podać na diodę np. 30mA, a inny poda 40mA. Wówczas ta druga mimo tej samej diody będzie świeciła mocniej. Przeważnie oznacza to krótszą żywotność ale nie zawsze - niektórzy producenci wówczas zastosują inny radiator, grubsze PCB, itp. Nie będę Państwa zanudzał szczegółami, bo jest ich wiele, i takie zwiększanie prądu ma swoją granicę, a ta zależy od typu diody, jej producenta, itd. itd. W każdym razie dioda to nie wszystko, na chwilę obecną warto wybierać diody 2835 II generacji, bo są naprawdę dobrymi diodami, nowszymi i jednocześnie tańszymi niż 5630. Diody 5630 wydzielają też znacznie więcej ciepła niż 2835 II generacji, przez co wymagają stosowania droższych aluminiowych radiatorów. Reasumując - lepiej poszukać droższej żarówki z diodami 2835 II generacji, niż kupować tańszą żarówkę z diodami 5630. Warto też zawsze brać pod uwagę diody 3030, to również bardzo nowoczesne źródła światła, emitujące dobrą porcję światła. Diody SMD typu 5050 obecnie są już traktowane jako typ przestarzały, nie do końca się z tym zgadzam bo w np. w taśmach LED sprawdzają się nadal wyśmienicie ale powoli wypierają je diody 5630 oraz diody 2835 II generacji.
Poniżej zamieszczam najważniejsze czynniki, jakie mają wpływ na jasność żarówki, ilość diod to tylko jeden z nich:
- podstawa to oczywiście rzetelny opis żarówki i od niego powinno się wszystko zaczynać
- dalej mamy prąd "puszczony" na diody (nie napięcie, tylko natężenie prądu wyrażane w mA)
- ilość diod
- projekt układu PCB
- typ przetwornicy
- rodzaj diod
- producent diod
- rozmieszczenie diod
- kształt bańki
- kąt świecenia
- barwa
- cena żarówki
- jakość wykonania żarówki
- sposób odprowadzania ciepła
- kolor klosza/dyfuzora żarówki
- klosz w lampie
- naturalne przeszkody na drodze emitowanego ciepła

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz