Na rynku pojawia się coraz więcej żarówek LED. W związku z tym pojawiają się coraz tańsze żarówki i pojawia się bardzo istotne i zasadne pytanie - jak rozpoznać dobrą jakość diod SMD? Jak nie dać się naciągnąć oszustowi sprzedającemu takie żarówki?
Cóż, jest na to kilka sposobów. Jeden najpewniejszy i najskuteczniejszy to unikać tanich żarówek!!! Im droższe źródło światła LED, tym lepsze!!! Nie da się kupić dobrej, taniej żarówki. Jeśli nie będziemy skąpi i zapomnimy o tanich żarówkach LED to zaoszczędzimy dużo więcej kupując lepszy produkt.
Możemy przyjąć, że jeśli lampka czy żarówka pobiera 1W to oddaje 10W mocy światła. Czyli teoretycznie żarówka 4W powinna świecić jak 40W. Tyle teorii. Dotyczy to zresztą mocy do 40W. Im wyższa moc zamiennika, tym ten przelicznik będzie niższy, tzn. - np. 10W LED żarówka będzie zamiennikiem 60W, 13W żarówka LED będzie zamiennikiem 80W żarówki zwykłej, itd..
Poniżej prezentuję pewną zależność:
powyżej wartości 5W moc oddawanego światła spada:
- jeśli żarówka pobiera 6W to będzie świeciła najwyżej jak 50W
- jeśli pobiera 7W to maksymalnie osiągnie 60W
- nie liczcie na to, że żarówka 8W odda 80 lub 100W jak zapewniają sprzedawcy! 8W odda maksimum 66W mocy świecenia.
- 10 W może zastąpić maksimum żarówkę 75W
Podane powyżej wartości dotyczą żarówek zbudowany z dobrych diod. Jeśli użyto słabych diod, to np. żarówka 8W, która składa się z diod kiepskiej jakości nie da więcej światła niż 45 - 50W.
Normalną rzeczą jest to, że konkurencja obserwuje swoje działania. W piątek przeglądałem ofertę żarówek konkurencji na Allegro i zamarłem na chwilę. Jakiś oszust wystawił "takie same" żarówki LED GU 10/4W jak ja. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie tytuł, opis i cena. Otóż ten szaleniec napisał, że żarówka, którą oferuje świeci jak 60W zwykła żarówka!!! Cóż ja mam w opisie zawarte, że jest to zamiennik żarówki 35 - 40W!!! Ale to nie koniec jego oszustwa! W opisie widnieje informacja, mówiąca, że do budowy żarówki oferowanej przez tego oszusta wykorzystano diody "Epistar" (o tych diodach napiszę za chwilę), moje żarówki również zawierają diody "EPISTAR" tyle, że cwaniak wystawił żarówki w cenie 21,99zł, moje są w cenie 28,99zł. Na tych żarówkach jest bardzo mała marża, kupując je w hurtowni płacę za teoretycznie słabszą żarówkę więcej niż gdybym kupił u tego gościa niby mocniejszą żarówkę!!!
I teraz pytanie gdzie jest haczyk?
Te niby 60W żarówki świecą słabiej niż te moje 35W!!! Czy nie jest to skandal?! Jednak ofert kupna na jego aukcji było zdecydowanie więcej niż na mojej, uczciwie opisanej, cóż może z mocą żarówek jest tak jak z przebiegiem aut? Tzn. może lubimy być oszukiwani? W Polsce wielu ludzi nabiera się na to, że 10 letni samochód, który kupili ma przebieg 150 tys km! A przy okazji, po jakimś czasie wychodzi na jaw, że prawdziwy przebieg to 350 albo 450 tys. km.
Z żarówkami jak widać jest tak samo.
Nie dajecie się oszukiwać!!! Jeśli macie do wyboru kupno żarówki zbudowanej z 24 diod za 18zł albo żarówkę zbudowaną z 21 diod w cenie np 20zł czy 22zł to bez wahania kupcie tą droższą, która ma mniej diod!!!
Zapytacie dlaczego? Jak to możliwe, że 21 diod jest lepsze niż 24 diody?
No cóż taka jest prawda. Jeśli 21 diod jest droższych niż 24 to z czegoś to musi wynikać. Z czego? Z ich jakości! To jest klucz o sukcesu. Droższa dioda świeci długo, mocno i stabilnie. Nie ma potrzeby wkładać do żarówki więcej diod skoro wkłada się diody mocniejsze. W tym wypadku "mniej znaczy więcej".
Niestety oszuści żerują na braku wiedzy klientów, na zaufaniu klientów oraz na tym, że każdy chce oszczędzać tanio.
Tak się nie da niestety. To tak jak z instalacją gazowa w samochodzie - tania będzie sprawiała problemy i będzie generowała koszty i nie da oszczędności. Droga instalacja działa bez problemu. Tak samo jest ze źródłem światła LED. Im droższe diody tym lepsze, a im lepsze tym mocniej świecą.
Na wstępie napisałem tajemniczo brzmiącą nazwę - EPISTAR. Jest to malezyjska firma produkująca dobre diody SMD 5050. Jest tylko jeden problem - nie da się patrząc na diody SMD 5050 stwierdzić jakiej są firmy. Dlatego prawie każdy sprzedawca umieszcza w opisie (czasem nawet nie wie co to znaczy) nazwę firmy EPISTAR.
Jak poznać czy zatem czy to faktycznie EPISTAR? No cóż znów kłania się zasada - im droższa żarówka, tym lepsze ma diody i wówczas mamy większą szansę na to, że faktycznie trafimy na diody EPISTAR.
Kolejna dobra firma to CREE. Amerykańska firma produkująca diody SMD, głównie POWER LED. Są to mocne źródła światła, które są niestety rzadko wykorzystywane ze względu na wysoką cenę.
Reasumując, co zrobić aby rozpoznać dobre diody:
- przyjmujemy, że 1W poboru mocy = 10W oddanym, przy poborze powyżej 5W przyjmujemy, że każdy dodatkowy 1W poboru mocy powyżej wartości 5W oddaje 5W mocy rzeczywistej.- druga rzecz - kupujemy droższe żarówki, kupować coś co jest tanie nie ma sensu, najlepiej przejrzeć kilka takich samych ofert i wybrać tą, która w opisie zawiera najniższe wartości - oznacz to, że taka osoba nie oszukuje, albo oszukuje nieznacznie
- kolejna sprawa - nie dajmy się nabrać na ilość diod! Nie ważne, że tańsza żarówka ma 100 diod, a droższa 70, na 100% mogę Was zapewnić, że ta droższa, która ma tylko 70 diod będzie świeciła mocniej bo jej diody są duuuużo wyższej jakości
Skąd o tym wszystkim wiem? Otóż w mojej firmie korzystamy z najpewniejszej metody sprawdzenia źródła światła - testy i pomiary. Wiadomo, że osoba prywatna nie kupi aparatury pomiarowej wartej kilka tysięcy złotych do sprawdzania żarówek. Te porady, które napisałem powyżej opierają się na kilku latach pracy, na pomiarach, testach, na praktyce i wiedzy zdobywanej każdego dnia.
Nie potrafię wytłumaczyć sobie jednej rzeczy - dlaczego oszuści, którzy sprzedają pseudo żarówki LED po 7 - 8 zł sprzedają ich więcej niż ludzie tacy jak ja, którzy oferują dobre produkty o wysokich parametrach? Dlaczego jeśli robię prawdziwy, rzetelny opis to ludzie wolą kupić coś co tylko na papierze jest lepsze, a w praktyce jest znacznie gorsze? Czy naprawdę jako konsumenci lubimy być oszukiwani? Czy jako konsumenci jesteśmy tak naiwni, że wierzymy w to iż za 7zł można kupić żarówkę LED, która coś oświetli??? Ponieważ dbam o wizerunek swojej firmy nie wyobrażam sobie abym mógł taką tandetę Państwu zaoferować! Ogólnie wyprodukowanie czegoś takiego uważam za skandal! A żeby było ciekawiej to takie żarówki mają znak CE!!! Mimo, że nie spełniają ani jednego parametru jaki deklaruje ich chiński producent!!! Mam nadzieję, że chociaż kilka osób, które przeczytają ten post, nie zostaną oszukane przez naciągaczy i oszustów.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Świetny wpis! Bardzo pomógł mi uporządkować informacje. Żarówkami LED interesuję się od kilku lat ze względu na chęć zmniejszenia kosztów opłat za energię. Niestety, skutecznie odstraszała mnie cena. Dziś jest już lepiej, ale w przeszłości... No właśnie. Zakupiłam kilka lat temu dwie relatywnie tańsze (choć nadal drogie) żarówki LED, które zakończyły żywot po dwóch miesiącach. W dodatku sprzedający nakłamał o ich mocy świetlnej. Jest tak, jak napisałeś- ludzie wierzą w to, co chcą. Obraziłam się i długi czas nie inwestowałam w LED-y. Ale nowe technologie kuszą. Zakupiłam ponownie dwie żarówki, już bardziej świadomie, średniej jakości i dostałam to, czego chciałam- jestem z nich średnio zadowolona :-) Znów sprzedawca nakłamał do do mocy, ale brałam to pod uwagę. Następnym moim zakupem była żarówka silniejsza, z "wyższej półki", zdecydowanie droga (wtedy ok 70 zł). Jestem z niej bardzo zadowolona.
OdpowiedzUsuńNa tę stronę trafiłam, ponieważ czeka mnie hurtowy zakup żarówek do obiektu hotelowego. Nie chcę popełnić żadnych błędów, ponieważ tym razem może mnie to zdecydowanie więcej kosztować, niż popełniane do tej pory błędy. Dla mnie bardzo ważna jest uczciwość sprzedawcy, a w tym artykule ją znalazłam. Przejrzę ofertę Twojego sklepu i być może na wiosnę skorzystam z niej. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że mój wpis okazał się pomocny. Faktycznie technologia LED tanieje coraz bardziej, staje się coraz powszechniejsza. I na całe szczęście rynek się zmienia na lepsze :) Wynika to z kilku rzeczy - podstawowa sprawa to, to, że klienci są bardziej "świadomi", wiedzą więcej na temat nowej technologii, a to wymusza nawet na oszustach większą uczciwość w opisach, chociaż moc świecenia nadal zawyżają, podobnie ja współczynnik CRI, to jest nadal niestety nagminne. Innym czynnikiem jest fakt, że producenci wyeliminowali tzw. "choroby wieku dziecięcego". Kolejna sprawa, to coraz nowsze typy diod - najtrudniej coś zacząć, dalej jest łatwiej i szybciej, więc technologia się rozwija i tanieje. Nadal trzeba być jednak czujnym, to się powinno zmieniać z upływem czasu na lepsze ale pewnie potrwa jeszcze około 2 - 3 lat. Rynek się oczyszcza - oszuści powoli tracą klientów i bankrutują. Jednak poza oszustami nadal w branży oświetleniowej jest wielu przypadkowych ludzi, którzy nie mają pojęcia o tym co sprzedają, kilka tygodni temu na Allegro natrafiłem na aukcję z naświetlaczem 10W, w opisie podano "barwa biała zimna 3000K" - dla mnie to skandal - 3000K to barwa ciepła, a więc widać, że ktoś robiąc opis wykazał się brakiem profesjonalizmu, co gorsza było kilka ofert kupna na tej aukcji, a więc nadal ludzie kupują coś patrząc tylko na cenę nie mając pojęcia co kupują. Ostatnio zakupiłem w hurtowni do dalszej odsprzedaży żarówki 12W. Oczywiście w opis importera nie uwierzyłem (12W, 1200lm, zamiennik 100W żarówki), ale patrząc na kartę katalogową i zawarte w niej dane dotyczące komponentów miałem podstawy, aby wypróbować te żarówki. Wiem z doświadczenia, że 1200 lm nie odpowiada 100W żarówce. Kupiłem partię próbna, tak jak zawsze przed dołączeniem do oferty żarówki przeszły testy i pomiary. Czasem żarówki po testach trzeba oddać do utylizacji bo w połowie testu się palą, czasem jednak trafi się produkt dobrej jakości. Tym razem tak było, okazało się, że jakość komponentów jest bardzo dobra, a jedynym bublem jest błędny opis. Żarówki mają 1100 lm, kąt świecenia, rozłożenie diod itd. powodują, że jest to zamiennik żarówki 85W. Oczywiście zmieniłem opisy na prawdziwe i dołączyłem żarówki do oferty. To dobry produkt, tylko źle opisany przez producenta. Zapewne, ktoś, kto te żarówki wystawi do sprzedaży z opisem importera, czyli - 1200 lm, zamiennik 100W sprzeda ich więcej niż ja ale moim zdaniem liczy się uczciwość, rzetelność i fachowość. Klient nie będzie rozczarowany kupując taką żarówkę, a to dla mnie jest najważniejsze.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie, w razie pytań jestem do dyspozycji.
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Dziękuję, na pewno się odezwę, jak będę wyposażać obiekt i skorzystam z oferowanej pomocy.
UsuńCzłowieku! Masz rację, ale komu się chce i kto pisze ile diod ma dana żarówka. Ty jak sprzedajesz, to to ogarniasz. Jak idziesz np. do cukierni to też nie wnikasz czy w cieście jest masło czy margaryna, cukier lub glukoza. Nie wymagaj abyśmy studiowali żarówkoznastwo. Powinna być obowiązkowa klasyfikacja np im lepsza-nowsza technologia tym więcej gwiazdek.
UsuńNa jakich diodach szukac zarówek E27, bo jest tego troche:
OdpowiedzUsuń- 2835
- 3014 0.01W
- 3528 0.06W
- 5050 0.2W
- 5630 0.5W
- 5730 0.5W
Witam.
OdpowiedzUsuńGłówne kryterium poszukiwań to jakość. Jeśli ma się pewność, że w żarówce użyto diod EPISTARA, CITIZENA, SAMSUNGA, LG czy CREE wówczas ich typ ma dużo mniejsze znaczenie. Lepiej kupić np. żarówkę E27 z najstarszymi diodami 5050 jeśli ma się pewność, że to Epistar niż żarówkę z diodami 3014, które są produktem bez nazwy.
Przechodząc do rzeczy - najlepszy typ to diody COB ale one w E27 są rzadkością, zwłaszcza w typowych A60 czyli "bańkach" lub w kukurydzach. Ogólnie rzecz ujmując, cyfry podane po symbolu SMD to wymiary diody. Teoretycznie im większy rozmiar tym lepiej. Teoria czasem jednak mija się z praktyką. Diody 2835 to II generacja diod 3528 znacznie ulepszona, daje ładne porcje światła. Odradzam I generację czyli 3528 bo są one już przestarzałe i mają kiepskie parametry. Bardzo dobre w żarówkach typu kukurydza (corn) i popularne są diody 5050. Dają niezłą jasność, źródła produkowane na tych diodach są już tanie. W żarówkach typu A60, czyli bańkach (bulb) 5050 nie dają już takiej porcji światła jak w kukurydzach. Kolejny typ 5630, moim zdaniem jeśli ich producentem jest Samsung to najlepszy typ dla E27, zwłaszcza dla baniek (http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/18-zarowka-led-e27-10w-850-lmzamiennik-60-65w-zarowki.html).
Chociaż ostatnio badałem różnicę między 2835 i właśnie 5630 i byłem mile zaskoczony parametrami Epistara 2835, oczywiście z racji mniejszego wymiaru musi być ich w żarówce więcej niż 5630 aby dały podobne światło ale wyglądają obiecująco chociażby w tym produkcie - http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/75-zarowka-led-e27-12w-1100-lm-superled.html.
Diody 3014 mają rewelacyjne parametry, są najbardziej zaawansowane technologicznie z powyżej wymienionych, jednak dość wolno się przyjmują na rynku z racji ich wysokiej ceny.
Reasumując, najważniejsze to szukać dobrej żarówki z diodami markowego producenta. Typ ma mniejsze znaczenie, poza 3528 wszystkie są godne polecenia, z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej sprawdzają się w E27 5630 zarówno w bańkach jak i kukurydzach.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Panie Marcinie, nie znam się na żarówkach w ogóle i jestem blondynką (sic). Ale wiem czego potrzebuję. Wymiany, po prostu. Dotychczas używałam typowych żarówek 100W,75W, 60W, 40W oraz 40W i 20W z małym gwintem (też typowych, choć może to jakieś błędne określenie). Interesuje mnie barwa przyjazna, taka i do życia i do czytania. Jakie żarówki LED powinnam w/g Pana kupić. W Pańskim sklepie znalazłam tylko 2 żarówki (dawne 75 i 60W, a gdzie reszta?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie. Jola
Witam.
OdpowiedzUsuńOkreślenie "typowe żarówki" jest jak najbardziej właściwe. Co do barwy - najlepsza dla naszych ludzkich oczu jest barwa biała ciepła, zawierająca się między 2700K, a 3500K. To najlepszy zakres do codziennych czynności, nie męczący oczu. Najbardziej efektywna wartość to 3000K - dlatego też takich żarówek jest na rynku najwięcej. Poza temperaturą ważny jest tzw. współczynnik CRI, czyli oddawanie barwy. Tutaj dobrze jest jeśli podana wartość jest powyżej 60 - przy czym im bliżej 100, tym lepiej, najczęściej spotyka się w źródłach LED CRI:Ra>70 lub 80. Co do naszej oferty - faktycznie mamy obecnie tylko modele 10 i 12W (zamienniki 60 i 75W). Wynika to z prostej przyczyny - ofertę zawsze budujemy w oparciu o potrzeby i sugestie naszych klientów. Mieliśmy E27 5W i 7W ale mimo dobrych parametrów i bardzo wysokiej jakości sprzedawały się słabo, klienci chcieli mocniejszych źródeł, wychodząc z założenie, że jeśli inwestują nie małe pieniądze w żarówki niech będą one jak najmocniejsze. Poza tym paradoksalnie jest tak, że mocniejsza żarówka zwróci się szybciej niż słabsza, a w tym wypadku ten czynnik jest również bardzo ważny. W ubiegłym roku wyprzedaliśmy słabsze modele i wycofaliśmy je z oferty. Modele mocniejsze sprzedają się świetnie, praktycznie dostawy rozchodzą się od ręki, czasami nie nadążamy wystawić żarówek z nowej dostawy ponieważ dostawa, która przyjedzie w danym dniu, pokrywa bieżące zamówienia. Modele 5 i 7W sprzedawały się słabo, dlatego zostały wycofane z oferty - wiadomo jeśli żarówki leżałyby w magazynie przynosiłyby straty, kapitał jest wówczas zamrożony, nie ma środków na nowe modele, nie możemy pozwolić sobie na oferowanie produktów, na które jest małe zapotrzebowanie bo byśmy zbankrutowali. A więc nie było innego wyjścia, tylko sprostać wymaganiom naszych klientów i zastąpić zgodnie z ich wolą i sugestiami modele o mniejszej mocy modelami o mocy większej. Co do E14 to mieliśmy modele 3W (zamiennik 30W) i 4W (zamiennik 35W). Sytuacja była podobna - 3W mimo dobrej relacji ceny do jakości i parametrów klienci nie kupowali. 4W E14 chwilowo skończyły się u naszego dostawcy i oczekujemy na ich dostawę, ponieważ sprawa dostawy się nieco przedłuża produkt nie jest widoczny w naszym sklepie internetowym. Jeśli zapotrzebowanie na modele słabsze będzie rosło z pewnością takie żarówki powrócą do oferty, obecnie trend jest zupełnie przeciwny i klienci oczekują coraz mocniejszych żarówek, zastanawiamy się właśnie nad wprowadzeniem żarówki E27 o mocy 15W ale to trochę potrwa, dostawca jest wybrany tylko musimy otrzymać partię próbną i przetestować ją, a to potrwa trochę czasu.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Szanowny Panie Marcinie.
OdpowiedzUsuńWidzę, że wszystkie wpisy dotyczą żarówek jednak zapytam bo może będzie Pan mógł mi pomóc. Jestem zainteresowany oświetleniem zewnętrznym. Mam ofertę od firmy która proponuje mi oświetlenie na amerykańskich diodach high power 150lm/W z diody przy około 105lm/W z całej oprawy. Proponują diody Bridgelux. Trochę poczytałem na ten temat i dowiedziałem się, że nie odbiegają jakością od Cree. Czy w związku z tym mógłby Pan zaproponować rozwiązanie z diodami high power albo kierunek w którym mam się poruszać przy wyborze oświetlenia.
Pozdrawiam
zapomniałem dodać, że bedę oświetlał plac parkingowy ze słupów około 9m. Chciałbym uzyskać około 30 luxów na metrze.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Witam. Osobiście nie produkuję jeszcze źródeł światła z wykorzystaniem diod wysokiej mocy. Z doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że różnica jakościowa między Cree, a Bridgelux jest zauważalna. Moc świecenia również jest większa po stronie CREE. Jeśli miałbym wskazać najlepsze moim zdaniem diody o wysokiej mocy to osobiście polecam japońską firmę CITIZEN. W listopadzie ubiegłego roku byłem zaproszony na seminarium, było ono poświęcone oświetleniu LED, odprowadzaniu ciepła itp. zagadnieniom. Przedstawiciele liczących się na rynku producentów omawiali meandry swoich metod testowych, faz projektów, itd. Miałem okazję rozmawiać z przedstawicielami CITIZEN'a którzy przyjechali z Japonii.To co powiedzieli o projektach, o swoich metodach testowych (są doskonałe i zarazem niebywale proste) potwierdziło tylko moje własne, wcześniejsze testy. Dlatego też w kwestii źródeł większej mocy uważam, że CITIZEN jest najlepszy. Co do wartości 105lm/W - cóż jest to typowa wartość, którą osiąga większość naświetlaczy 50W. Przy tej wartości można wybierać między Bridgelux, a EPISTAREM. Jeśli mam coś doradzić - tak naprawdę nie jest ważne, czy wybierze Pan Bridgelux, Cree czy Epistara, ważne aby tam faktycznie była taka dioda. Cóż z tego, że kupi Pan Bridgelux, jeśli otrzyma Pan podróbę marki X. Reasumując, podstawa to kwestia czy w tych lampach są faktycznie deklarowane diody. Jeśli mam wskazać najlepszą markę diod wysokiej mocy to jest to CITIZEN. Kierunek jest jak najbardziej słuszny, naświetlacze LED, czy też innego typu lampy z diodami COB to dobry pomysł. Dają naprawdę niezłe porcje światła i są coraz tańsze i powszechniejsze.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Bardzo Panu dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Bardzo proszę, gdyby miał Pan jeszcze jakieś pytania, jestem zawsze do dyspozycji. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMarcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam. Posiadam oprawy w suficie podwieszanym i od nowości kupiłem na szybko tanie zwykle 12v - 50W AR111 dokładnie takie ( http://allegro.pl/zarowka-halospot-111-12v-75w-45st-ar111-qr111-g53-i4079811022.html ) ponieważ rachunki mnie ostatnio zabijają i postanowiłem zacząć od największej ilości zarowek które mam w kuchni (otwartej) i korytarzu łącznie 11szt + 2 w łazience czyli łącznie wszystkich 13szt. Jakie SMD ciepłe kupić by było taniej i dłużej działały ? :)
OdpowiedzUsuńWitam.
OdpowiedzUsuńCóż do opraw AR111 ciężko będzie o tanią żarówkę LED. Trzeba się liczyć w tym wypadku z dużo większym kosztem niż przy typowych oprawach korzystających ze źródeł GU10 czy MR16.Generalnie ceny żarówek LED do opraw AR111 u naszych dostawców zaczynają się od 80zł za sztukę w przypadku 5W o barwie neutralnej. Ciepła barwa zaczyna się od 6W, cena takiej żarówki to 89zł. Najlepsze są źródła z diodą COB ale ich cena zaczyna się od 227zł za 10W żarówkę.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Dziekuje za odpowiedz a jaka rozniaca w poborze pradu by była miesieczna jeśli chodzi o zwykle aktualne a te np. za 80zl , 5W. Bo koszta zakupu sa dosyć spore wiec zastanawiam się nad kosztami zwrotu po ilu latach bądź ile złotych mogę oszczedzic. Reasumując czy opłaca mi się wymieniać ? Pozdrawiam
UsuńWitam. Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale w natłoku spraw nie miałem kiedy usiąść na spokojnie przy komputerze. Wszystko zależy od tego jak długo dziennie korzysta Pan z oświetlenia. Im więcej czasu żarówki są zapalone tym szybciej zwróci się inwestycja. Najdłużej zawsze zwracają się świetlówki LED oraz właśnie oprawy AR111. Mogę Panu policzyć dokładnie po ilu miesiącach zwróciłoby się oświetlenie, muszę wiedzieć tylko ile godzin bądź minut dziennie zapalone są żarówki oraz z jakiego regionu Polski Pan pisze - taryfa energetyczna jest zależna od województwa. Mając te dane możemy bardzo dokładnie określić czas zwrotu inwestycji.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam
OdpowiedzUsuńMuszę oświetlić pokój o powierzchni 20 m2. Kupiłem żyrandol na 5 żarówek gwint E14. Dopiero po zakupie zauważyłem że producent określił maksymalną moc żarówek na 40W. Jak to się ma do mocy żarówek ledowych? Mogę wkręcić góra 5W? Jaki typ i moc żarówek LED mógłby mi Pan polecić (zależy mi na równomiernym oświetleniu całego pokoju? Pokój do tej pory oświetlała pojedyncza jarzeniówka firmy KEMOT o mocy 25W i to niestety było trochę mało jak na taką powierzchnię. Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Witam.
UsuńPrzepraszam, że dopiero teraz odpisuję, wcześniej nie pozwolił mi natłok zajęć. Jeśli producent żyrandola deklaruje moc max. 40W to taką żarówkę LED może Pan wkręcić. Moc maksymalną podaję się pod kątem tradycyjnej żarówki biorąc pod uwagę głównie jej parametry cieplne. Z żarówkami LED jest zupełnie inaczej, energia nie jest marnowana i zamieniana na ciepło, tutaj za odprowadzanie ciepła od diody jest odpowiedzialny radiator, nie zagłębiając się w szczegóły - moc maksymalna 40W to moc największa możliwa moc źródła światła. Osobiście polecałbym tzw. "świeczki" o mocy około 4 - 5W każda. Na chwilę obecną niczego konkretnego nie polecę ze swojej oferty bo większą dostawę żarówek (również E14) będziemy mieli w piątek lub dopiero w poniedziałek.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Dziękuję za informację. A co żarówek to nie ma problemu - mogę poczekać do przyszłego tygodnia z zakupem.
UsuńPozdrawiam
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWitam, ze względu na usytuowanie oświetlenia poszukuję żarówek, które się będą najmniej grzały. Stąd moje pytanie: na których diodach (5050, 5730, 5630, 3528, 2835) najlepiej kupić żarówki żeby wydzielały najmniej ciepła, oczywiście w stosunku do ilości emitowanej ilości światła. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że żarówki LED są oszczędne dlatego, że wydzielają bardzo mało ciepła, cała oszczędność wynika z tego, że diody nie marnują energii cieplnej jak zwykłe żarówki, tylko zamieniają ją na światło, zwykła żarówka czy też żarówka halogenowa marnuje około 30 - 40% wytworzonej energii na ciepło. Tak więc każda żarówka LED będzie wydzielała znacznie mniej ciepła niż żarówka klasyczna czy też tym bardziej typowy halogen. Oczywiście pewna porcja ciepła się pojawia, tylko, że większość tej porcji "ucieka" radiatorem lub w przypadku żarówek mniejszej mocy, które radiatora nie mają ciepło odprowadzane trzonkiem lub kloszem. Jeśli chodzi o typy diod - ważna jest moc, a nie typ. Jeśli weźmiemy żarówkę np. 4W w kilku odmianach - może ona być wykonana np. z 27 diod 5050 lub 16 diod 3014 lub też np. z 36 diod 2835 albo np. z 9 diod 5630 i ciepło oddane przez każdą z takich żarówek będzie praktycznie identyczne. Różnice będą niewielkie ponieważ każda z tych żarówek odda ciepło od zbiorczej mocy 4W. Więc typ diod nie decyduje o cieple, tylko zbiorcza ich moc. A więc im mniejsza moc żarówki tym mniej ciepła. Diody są źródłami światła, ich moc "oddawcza" w obrębie jednego źródła światła zawsze ulega sumowaniu, tak więc w kwestii ciepła typ diod nie ma znaczenia, trzeba kierować się konkretną mocą i należy pamiętać, że diody są oszczędne właśnie dlatego, że wydzielają bardzo mało ciepła.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam, dziękuję za szybką odpowiedź. Moje pytanie wynikało z informacji jakie przeczytałam w tym temacie ( http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2740460.html ), że diody LED 2835 strasznie się grzeją. Moje żarówki będą montowane w kinkietach w kształcie rur przy samym suficie i chciałabym uniknąć przebarwień na suficie od efektu kominowego spowodowanego temperaturą, jaki miałam przy żarówkach tradycyjnych i świetlówkach energooszczędnych. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWitam ponownie.
OdpowiedzUsuńDioda 2835 to nic innego jak pierwsza dioda SMD 3528 II generacji. Ma inaczej ukształtowaną soczewkę, "puszczony" jest większy prąd na diody ale to nadal tylko 1 punkt świetlny więc pojedyncza dioda 2835 nie może grzać się bardziej niż 1 dioda 5050, która jest faktycznie 3 punktami świetlnymi. Opisany w linku przypadek wynika moim zdaniem z tego, że żarówka G4 to sama płytka z diodami, więc dotkniecie jej sprawia wrażenie większego "grzania" niż dotknięcie klosza żarówki GU10 z diodami 5050. GU10 ma inny kształt, który inaczej odprowadza ciepło, natomiast G4 nie ma ukształtowania pod odprowadzanie ciepła bo jest sama w sobie słaba i tego nie potrzebuje. I stąd opisany w linku przypadek, który został nieco inaczej zinterpretowany. Żarówki LED z uwagi na mniejszą moc wydzielą mniej ciepła niż zwykła żarówka czy też kompaktowa, energooszczędna świetlówka. Takie klosze mają to do siebie, że cały strumień ciepła kierują w jednym kierunku, stąd przebarwienia. Przy żarówka LED dużej mocy też się takowe mogą pojawić ale z racji mniejszej porcji ciepła jakie żarówki oddadzą zjawisko będzie na znacznie mniejszą skalę.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam serdecznie. Jak jest z mocą diód 2835? Np. żarówka Ledlumen E14 14 LED 2835 SMD 5,8 W w/g opisu ma dawać ok 620 lm podczas gdy Ledline E14 5 W na 27 diodach 5630 oferuje "tylko" 350 lumenow... Czyżby znowu "uczciwy" producent/ importer czy te diody są lepsze od 5630?
OdpowiedzUsuńWitam. Mam taki zwyczaj, że nie wypowiadam się na temat konkurencji imiennie, więc powiem to co wiem na podstawie moich doświadczeń i testów jakie przeprowadzałem. A z nich wynika iż diody 5630 są mocniejsze niż 2835. Dioda 2835 to tak naprawdę nic innego jak dioda 3528 II generacji, a więc pierwsza "odkryta" dioda SMD. Oczywiście ma ona w porównaniu ze swoim pierwowzorem, czyli diodą 3528 znacznie większą moc i jest ciągle rozwijana. Więc wiele zależy od konkretnego producenta samej diody - jeśli weźmiemy np. 3 diody 2835 różnych producentów to każda będzie miała inne parametry, ale ogólnie przyjmując, typ 5630 to diody mocniejsze niż 2835. Niestety diody 5630 są coraz rzadziej stosowane z uwagi na ich znacznie wyższą cenę i konieczność wprowadzania radiatora, który odbierze większą porcję ciepła. Dlatego też powoli diody 5630 znikają z żarówek. Ostatnio coraz śmielej pojawia się typ 3030 - to istna rewelacja ale jeszcze rzadkość.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam, widzę że zna się pan na rzeczy więc proszę o radę. Potrzebuję oświetlenie do nowego garażu na dwa stanowiska, zamierzałem kupić 2 neonówki na boki ścian i stąd moje pytanie :czy dzisiejsze neonówki nadal,,mrygają" ,czy są neonówki które zapalają się szybko (nie tak jak kiedyś ze starterem) i ostatnie czy warto kupować żarówki rurowe naszpikowane ledami ? jaka jest efektywność tych rur w porównaniu do tradycyjnych?
OdpowiedzUsuńWitam. Jak rozumiem mówiąc o żarówkach rurowych LED ma Pan na myśli świetlówki LED bądź też tzw. "tuby LED". Świetlówki jak i inne źródła LED cały czas są udoskonalane, praktycznie co 4-5 miesięcy pojawia się coś nowego lub ulepszonego w porównaniu z modelem poprzednim, tak więc dzisiejsze świetlówki LED nie mrugają, włączają się bardzo szybko. Co do efektywności takich świetlówek, cóż jest ona coraz lepsza. Jednak realnie świetlówka LED da nam tylko 50% oszczędności. Typowa żarówka LED - bańka, kulka, kukurydza, świeczka, mango, itp. da nam realną oszczędność na poziomie 90%. Tak więc świetlówka LED wypada pod tym względem gorzej. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjna świetlówka już z założenia ma być bardzo oszczędna. Aby nie mieć kłopotu ze świetlówkami LED trzeba stosować się do podstawowej zasady, która obowiązuje przy każdym źródle LED - nie można kupować tego co jest tanie. Tanie źródło LED to źródło kłopotów, a nie oszczędności i dotyczy to wszystkich typów źródeł LED.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam.Planuję zakup i wymianę oświetlenia led sufitowego z racji różnych żarówek o różnej barwie światła.Jest to 12 lamp w suficie w odległości od siebie po około 40cm.Są umieszczone na scenie.Myślałem o zakupie 6W barwa zimna aby było jednakowe światło.Zależy mi na tym by świeciły równo i jasno aby można spokojnie czytać bez męczenia wzroku.Co by Pan polecał? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńWiele zależy od tego jaki gwint mają żarówki, to ważne ponieważ np. GU10 o kącie świecenia 120 stopni ma nieco inne rozproszenie niż E27 o takim samy kącie świecenia. Domyślam się, że chodzi Panu o najczęściej stosowane w lampach sufitowych żarówki GU10. Niczego konkretnego z naszej oferty nie polecę, jedyny model o barwie zimnej jaki mamy w ofercie to żarówka GU10 2W tego typu:
http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/180-zarowka-led-gu10-2w-120-lm-20xsmd2835-epistar-biala-zimna-5901583543869.html
Ogólnie mówiąc jeśli zależy Panu na równomiernym świetle to należy szukać żarówek o kącie świecenia minimum 120 stopni. Jakość najlepiej rozpoznać po cenie - dobra GU10 6W nie może być tańsza niż 19zł.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Czy do transformatorów elektronicznych 12V mogą być stosowane ledy G4 2W?
OdpowiedzUsuńWitam. Jak rozumiem chodzi o zasilacz o podanej mocy minimalnej zwany transformatorem elektronicznym. Do takich zasilaczy nie wolno podłączać żadnych, podkreślam żadnych żarówek LED. Ulegną bardzo szybkiemu uszkodzeniu, a o wymianie na nowe nie będzie mowy, ponieważ każdy producent oraz każdy importer mający nieco pojęcia o towarze, który sprzedaje pozna przyczynę uszkodzenia gołym okiem.
UsuńDo źródeł LED zasilanych z 12V stosujemy wyłącznie zasilacze stało-napięciowe 12V DC.
Niektórzy producenci dopuszczają podłączenie do zwykłych, toroidalnych zasilaczy 12V AC ale tylko do zasilaczy malej mocy, które przy małym obciążeniu dadzą 12V. Dlatego lepiej używać wyłącznie zasilaczy 12V DC.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Właśnie nie wiem jakie to zasilacze gdyż zamontowane są w suficie podwieszanym, kupione 6 lat temu i nie ma do nich dostępu.
OdpowiedzUsuń6 lat temu stosowano jeszcze transformatory toroidalne oraz montowano już też tzw. transformatory elektroniczne. Powiem tak, jeśli nie wiadomo dokładnie co to za zasilacze to trzeba je pominąć i zamontować nowe, 12VDC. Generalnie przy tych źródłach w 50% przypadków montowano transformatory AC, w 40% tzw. transformatory elektroniczne, a tylko w 10% montowano zasilacze DC. Tak więc ryzyko w tym wypadku jest duże. Dlatego obligatoryjnie trzeba zastosować zasilacz DC, inaczej po kilku godzinach świecenia żarówki mogą się spalić. Nie widząc zasilacza, nie mając jego parametrów lub chociaż nazwy modelu nie jestem w stanie określić jakiego typu jest to zasilacz.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Ambilite i Anluxto dobre firmy?
UsuńWstępnie zamienniki zwykłych żarówek mam wybrane.
Jakie powinienem wybrać zamienniki żarówek energooszczędnych?
Np 20W 1250LM, 15W i 11W gwint E27.
Zarówno Anlux jak i Abilite są w naszej ofercie właśnie dlatego, że są to dobre, solidne i uczciwie opisane żarówki. Z Abilitem współpracujemy już od wielu lat. Gdyby te firmy oferowały tandetę, nie byłoby mowy o tym, abyśmy sprzedawali ich produkty. Ponieważ są to solidnie wykonane źródła światła wysokiej jakości, wykonane na dobrych projektach to opieramy na nich swoją ofertę. Co do zamienników żarówek energooszczędnych, czyli tzw. kompaktów to tutaj sprawa zamienników nie jest taka oczywista. Dobrze jest dobierać ich zamienniki nie po mocy ale po lumenach. Niestety w "kompaktach" panował istny bałagan, wiele zależało od producenta, typu, itd, dlatego lepiej kierować się lumenami. Jeśli wspomniana 20W ma 1250 lm - trudno mi w to uwierzyć ale to inna kwestia to trzeba szukać źródła LED mającego okoł0 1200 - 1300 lm, czyli żarówki LED o mocy 15 - 18W. Jeśli np. 15W kompaktowa ma 900 lm to trzeba szukać żarówki LED mającej 850 - 950 lm, itd.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKRONIK
Udało mi się dotrzeć do transformatora. Wygląda on tak.
OdpowiedzUsuńhttp://pl.tinypic.com/view.php?pic=33vc3np&s=8#.VI2KG4uG_fg
Jest to transformator elektroniczny, a takie transformatory do źródeł LED się nie nadają. Tak więc jeśli mają być zamontowane LED-y, koniecznie trzeba zakupić inny zasilacz - 12V DC. Moc dobiera się do ilości żarówek.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Udało mi się go zlokalizować jednak za szafką a nie w suficie więc po prostu go odłączę i zamontuje led na 230V.
OdpowiedzUsuńObecnie posiada pan led G4 tylko 1W? A czy coś mocniejszego?
G4 12V mamy obecnie 1W tego typu:http://m-s-elektronik.pl/g4/181-zarowka-led-g4-12v-dc-1w-80-lm-6xsmd2835-epistar-biala-ciepla.html oraz 1.5W tego typu:
OdpowiedzUsuńhttp://m-s-elektronik.pl/g4/182-zarowka-zelowa-led-g4-12v-dc-15w-24x3014-epistar-biala-dzienna.html.
Dołączą wkrótce do oferty G4 12V 2.7W ale nie sądzę aby udało się nam je otrzymać przed świętami.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
A występują G4 na 230 do halogenów?
OdpowiedzUsuńTzw. G4 "wałeczki" w silikonie na 230V występują, płaskich G4, zwanych "pastylkami" nie spotkałem z tym rodzajem zasilania
UsuńA kąt świecenia 120 będzie wystarczający w przypadku baniek E27?
OdpowiedzUsuńTo zależy od żyrandola. Jeśli żarówki będą montowane w żyrandolu, który kieruje światło do góry (do sufitu) to 120 stopni będzie za małą wartością. W każdym innym przypadku jest to wartość w zupełności wystarczająca.
UsuńCzy 4,5W żarówka led świeczka E14 o 330 Lm będzie świeciła jak 25W czy bliżej 40W?
OdpowiedzUsuńTo zależy od wielu czynników. Od producenta diod, od rodzaju diod, od tego jakie natężenie prądu zostało "puszczone" na diody, od kąt świecenia, od materiału klosza, od tego czy jest odbłyśnik, czy też nie, od tego jak są ułożone diody itp. Dla przykładu podam 2 żarówki, które świecą światłem 250 lm. Pierwsza, czyli kulka E14 tego typu:http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/168-zarowka-led-e14-kulka-3w-250-lm-abilite-5901583543920.html jest zamiennikiem 25W żarówki. Druga, GU10 tego typu: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/146-zarowka-led-gu10-35w-250-lm-36xsmd2835-epistar-5901583543845.html jest zamiennikiem 30-35W żarówki. Tak więc obie mają 250 lm ale są zamiennikami innych mocy. Reasumując, nie da się powiedzieć, nie widzą naocznie jak świeci żarówka czy bliżej jej będzie do 25 czy 30W, czy też 35W. Jeśli chodzi o tzw. "świeczki" to jeśli mają być zamiennikiem 40W, nie powinny mieć mniej niż 420 lm. U nas w ofercie mamy Anluxa 6W http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/171-zarowka-led-e14-6w-480-lm-anlux.html o jasności 480 lm i jest to zamiennik 40W żarówki.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Właśnie skłaniam się ku temu Anluxowi jednak jeszcze myślę. Obecnie mam założone 3 x 25W i chce zmienić na led jednak żeby były trochę jaśniejsze stąd moje pytanie.
OdpowiedzUsuńJeśli świeczki mają być zamiennikami żarówek powyżej 25W to muszą mieć powyżej 300 lm, jeśli mają być zamiennikami 40W żarówek muszą mieć powyżej 420 lm. Tak to mniej więcej wygląda dla świeczek. Anluxa 6W (http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/171-zarowka-led-e14-6w-480-lm-anlux.html) sprzedaliśmy w tym roku sporo - ta żarówka emituje mocne, rozproszone światło, przy czym jest to zamiennik 40W żarówki, więc świeci dużo jaśniej niż 25W żarówka.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Jaka będzie różnica między diodami 2538 a 5630?
OdpowiedzUsuńWitam ponownie. Generalnie typ diody o czym pisałem wielokrotnie nie ma tak wielkiego znaczenia jak się może wydawać, najważniejsza jest jakość żarówki, a to czy będą to diody 5630 czy 2835 to drugorzędna kwestia. Nie jest sztuką wyprodukować żarówkę z dużą ilością tanich, kiepskich diod, sztuką jest zaprojektować ją tak, żeby dawała dobrą porcję światła i była trwała.
UsuńOstatnio aktualizowałem post o diodach, poniżej podaję link do artykułu:
http://mselektronikled.blogspot.com/2014/12/rodzaje-diod-czyli-co-oznaczaja-symbole.html
Na chwilę obecną diody 2835 II generacji są najbardziej genialne, ponieważ pozwoliły spopularyzować oświetlenie LED na szeroką skalę, umożliwiły stosowanie taniego w produkcji PE ponieważ nie wydzielają tyle ciepła co inne diody, więc wystarczy dobry kształt oprawy do tego, aby ciepła z diod się "pozbyć". To dzięki temu producenci zaczęli stosować PE na szeroką skalę w żarówkach i dzięki temu ceny źródeł LED spadły tak znacznie. Nie znaczy to, że diody 5630 są złe, dają więcej światła ale są droższe, wymagają też lepszego odprowadzenia ciepła, dlatego wypychają je z rynku diody 2835 II generacji, które są, że tak powiem bardziej "wdzięczne" w produkcji. Dają mniej światła ale stosuje się ich zawsze w żarówce więcej, dlatego zawsze w pierwszej kolejności patrzymy na jakość żarówki, a potem dopiero na typ diod.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDobry producent diod to EPISTAR, ETI, CREE, EPILED, CITIZEN, SAMSUNG.
OdpowiedzUsuńW żarówkach Abilite stosowane są diody Samsunga, Epistara oraz ETI. Diody 5630 są w 12W i 10W E27 Abilite, diody 2835 są montowane w GU10 oraz w E27 9W. Tak więc tutaj jasne jest, że jeśli porównamy żarówkę 10W E27 Abilite z żarówką Abilite E27 9W to jaśniejsza będzie 10W, nie wynika to z rodzaju diod, tylko z mocy żarówki - 9W jest zamiennikiem 60W tradycyjnej żarówki, natomiast 10W jest zamiennikiem żarówki o mocy 65W. Trzeba zwracać uwagę nie tylko na typ diod, to tak jak pisałem powyżej tylko jeden z elementów żarówki, ważna też jest moc żarówki, ilość diod, kąt świecenia, jasność wyrażona w lumenach, itd.
Jak porównać dwie żarówki podobnej klasy na tych samych diodach. Z tym, że jedna ma 10 diod z 5W daje 450LM natomiast druga ma 24 diody i z 4 W daje 400 LM?
OdpowiedzUsuńWitam ponownie.
UsuńAbym mógł odpowiedzieć na to pytanie muszę wiedzieć o jakich diodach mówimy - producent i typ.
Co do samej metody porównania - najlepsza i najbardziej wiarygodna metoda to zakup po jednej z tych żarówek i zmierzenie parametrów żarówki - pobór mocy oraz jasność. Jednak oczywiste jest, że nikt w warunkach domowych tego nie zrobi. Rozbieżność w podanym przykładzie jest ogromna - wiele zależy od tego jaki to typ diod, jeśli 5050 to nie jest możliwe, aby 10 diod dawało moc 5W i ponad 400 lm, jeśli to diody 5050 to 24 diody przeważnie pobierają od 3 do 5W w zależności od producenta i dają od 280 do 380 lm.
Z diodami 2835 jest nieco inaczej, tutaj więcej zależy od producenta diod. Tak czy inaczej najlepsze porównanie to zakup po 1 sztuce i porównanie poprzez montaż w tym samym miejscu w pewnym odstępie czasowym - tak aby oko zdążyło się przyzwyczaić do zmian natężenia światła.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Diody to 2835 ale firmy nie znam, a żarówki średniej porównywalnej półki.
UsuńW przypadku diod 2835 wiele zależy od producenta i tego jaki prąd "puścił" na diody. W tym momencie niczego nie doradzę bo mam za mało danych, to tak jakby zapytać mechanika ile będzie kosztował remont silnika samochodu, nie podając mu marki auta ani typu jednostki napędowej. Epistar produkuje diody 2835 o innych parametrach prądowych niż np. ETI, każdy producent ma swój patent. Przy diodach 2835 rozbieżności mogą być spore. Opierając się tylko na opisie nie da się porównać jakości i jasności żarówek, najlepiej porównać te żarówki ze sobą wizualnie. Jedyne co mogę powiedzieć z doświadczenia to to, że np. Abilite 3.5W GU10 zbudowane z 24 diod 2538 Epistara dają 350 lm. Tak to wyglądało w praktyce jeśli chodzi o jasność prawdziwego Epistara przy ilości 24 diod. Jeśli ktoś "wyżyłował" te diody, mógł osiągnąć przy 24 sztukach w GU10 około 400 lm i może to być jak najbardziej 4W, przy czym zapewne odbiło się to na trwałości diod. Co do 10 diod i 5W - to jest trochę niepokojące i nie do końca prawdopodobne.
UsuńCzy jakiś nowy asortyment z anluxa a abilite pojawi się w ofercie?
OdpowiedzUsuńZ pewnością. Praktycznie co miesiąc pojawia się jakaś nowość. Np. w ostatni wtorek dotarły do nas żarówki GU10 Abilite 3.8W, jednak zdążyliśmy je tylko sprawdzić i wprowadzić na magazyn, po przerwie świątecznej zostaną dodane do oferty. W styczniu również planujemy rozszerzyć ofertę o kolejne pozycje. Generalnie średnio licząc, co 2 tygodnie w naszym sklepie pojawia się jakaś nowość, oczywiście nie mam tutaj na myśli tylko żarówek, bo pojawiają się różnego typu produkty związane z oświetleniem, tak więc oferta staje się coraz szersza, paleta produktów jest uzupełniana na bieżąco.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
A czy występują żarówki led G4 na 230V czy tylko 12V?
OdpowiedzUsuńTak, ale tylko tzw. "wałeczki" w silikonie, płaskich G4, zwanych "pastylkami" zasilanymi z 230V nie spotkałem
UsuńRozumiem. A jak dobiera się transformator do żródeł ledowych? Mowa o 2 ledach G4 ok 3W każda.
OdpowiedzUsuńPrzy zasilaczach DC ich moc dobiera się mnożąc ilość żarówek przez ich moc. Jeśli mają to być 2 żarówki o mocy 3W każda to mnożymy 2szt x 3W i wychodzi nam minimalna moc zasilacza = 6W
UsuńTo minimalna moc, a więc zasilacz może mieć moc większą, w niczym to nie przeszkadza. Tak więc może to być nawet zasilacz 12V DC 60W.
Witam szykuje się do zakupu około 120 led power 1w i szukam sklepu z oryginalnymi produktami z adekwatnymi cenami, jak również takich jakby jarzeniówek z diód montowanych tak samo zasilanych na 230 ac Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam. Jeśli chodzi o diody 1W to polecam zdecydowanie CREE - są drogie ale jakość od zawsze była wysoka. Z tańszych diod 1W godne uwagi są diody PROLIGHT OPTO lub YETDA, ich cena oscyluje w okolicach 7 - 8zł za sztukę w przypadku diod typu "STAR". Generalnie samych diod nie sprzedajemy ale akurat w kwestii diod, również tych 1W, gdyby Pan chciał, możemy pomóc.
UsuńCo do świetlówek to w stałej ofercie ich jeszcze nie mamy ale zdarza nam się sprowadzać świetlówki dla naszych klientów instytucjonalnych (głównie do hal produkcyjnych). Tak więc w tej kwestii też będziemy mogli pomóc, musimy tylko znać podstawowe parametry jakie Pana interesują - długość świetlówki, jej typ oraz moc. Rozpiętość cenowa świetlówek jest ogromna, ceny zaczynają się od 35zł.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Chciałbym skorzystać z Pańskiej pomocy można prosić o jakiś numer telefonu albo e-mail w celu omówienia szczegołów? Jest to prototyp i zależy mi na tym żeby nie były za drogie jeśli nie muszą, zależy mi na jakości co by efekt doświadczenia był miarodajny. Mniej więcej czytając Pana bloga wiem jakie firmy są dobre jakie nie, jednak poszukuję miejsca gdzie mogę kupić na pewno oryginalne diody, pozdrawiam!
UsuńWitam ponownie. Myślę, że najlepszą formą kontaktu będzie kontakt mailowy, oto adres: biuro@m-s-elektronik.pl
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Dzień Dobry
OdpowiedzUsuńBardzo proszę o porade jakie zarówki typu G9 LED kupić do lampy wiszącej na 8 sztuk zarowek. Pokój ma 25m2. W tej chwili jest zamontowanych 8 sztuk zwykłych 40W
Pozdrawiam Robert
Przepraszam, nie napisalem najwazniejszego . Jestem ograniczony rozmiarami kloszy i moge zastosować zarówki o max dlugosci do 50mm
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Witam. Niestety to duży problem - mocniejsze G9 LED czyli te o mocy od 3 do 7W są przystosowane do dużych mocy. Więc pozostają te mniejsze G9 LED, niestety one mają moce od 1 do 3.7W i są maksymalnie zamiennikami 25W źródeł klasycznych. Konkretnych modeli i marek podać nie mogę, ponieważ oznaczałoby to czyjąś kryptoreklamę, tym bardziej, że w naszej ofercie G9 nie mamy na chwilę obecną, jedyne co mogę doradzić tak ogólnie to właśnie szukanie żarówek LED w mniejszej obudowie i niestety mniejszej mocy, przy wyborze należy zawsze omijać najtańsze produkty, ponieważ one nie posłużą zbyt długo.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam a może pan porównać wyżej opisane diody z diodą o symbolu 1156 chodzi mi o to które jaśniej świecą i dają więcej światła.
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńNiestety nie dokonywałem pomiarów dla diod 1156, nie miałem z nimi do tej pory do czynienia, tak więc nie wypowiem się na ten temat.
Ogólnie mówiąc jeśli chodzi o jasność diody to wiele zależy od producenta samej diody i producenta danej lampy czy też żarówki. Każdy producent diody określa na etapie projektowania i produkcji inne parametry - zawsze są określone tzw. widełki dla prądu jaki jest podawany (nie mówię o napięciu tylko prądzie wyrażonym w mA) na diodę, następnie każdy producent żarówki czy lampy wybiera czy poda prąd maksymalny na daną diodę, czy też minimalny czy może średni. Tak więc kilka żarówek czy lamp mających ten sam model diod, nawet tego samego producenta będzie miało inną jasność.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam! Panie Marcinie czy firma Sanan produkuje dobrej jakości diody?
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńNiestety nie znam diod tej firmy. Nie miałem z nimi do tej pory styczności. Generalnie jeśli dołączam coś do swojej oferty lub wykonuję jakiś produkt na zamówienie, zawsze stawiam na diody Citizen, Samsung, Epistar, ETI lub CREE.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź. Od jakiegoś czasu staram się uporządkować markę,jakość diody i ceny. Większość ofert to czyste oszustwo więc chcę się dokształcić w temacie żeby nie było potem rozczarowań. Poszukuję czegoś w średniej klasie i znalazłem firmę EPILEDS. Czy jest to dobry produkt?
OdpowiedzUsuńWitam ponownie.
UsuńCałym problemem jest to, że nie ma praktycznie klasy średniej dla diod albo są budżetowe albo klasy wyższej. Na szczęście są producenci, którzy mają aspiracje do tego, aby wejść do "wyższej ligi" i to w zasadzie ich można określić jako klasę średnią. Diody serii EPILED to klasa "budżetowa", jednak jak na swoją cenę mają dobre parametry i niezłą jakość. Godne polecenia są zwłaszcza diody o mocach 10, 15, 20, 30 i 50W. Z tego co pamiętam to mieli też dobre 3W diody.
Dziękuje i na pewno jeszcze tu wrócę bo jestem pod wrażeniem Pana wiedzy i życzliwości! Pozdrawiam Marcin Kamiński
OdpowiedzUsuńPolecam się na przyszłość.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Mam gniazdo e27 nad drzwiani lazienki (na scianie) a na wprost drzwi umywalke z lustrem. Lazienka jest mala ma okolo 5m2. Wasze ledy 15w 1200 lumenow ktore lepiej sie sprawdzi. 160 stopni czy 360? Ta 360 nie swieci na wprost tylko do okola a ta 160 czy moze nie doswietlic sciany z gniazdem? Ktora rownomierniej oswietli lazienke? Obecnie mam mocna energooszczedna ale coraz dluzej sie rozswietla. Chyba ze jeszcze inny model Pan poleci?
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńŻarówka 15W typu 4U, 1200 lm, biała ciepła ( oto link do opisu: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/282-zarowka-led-e27-15w-4u-1200-lm-aigostar.html) o kącie świecenia 360 stopni, to najmocniejsza żarówka w naszej ofercie. Jednak największą porcję światła emituje na boki i w dół. Więc wiele zależy od tego jak umieszczone jest gniazdo, dokładnie chodzi o to, czy jest on umieszczone równolegle do powierzchni ściany (tak jak w oprawach piwnicznych) czy też prostopadle (tak jak w plafonach). Żarówka 15W, 1125lm, biała ciepła (tzw. kulka: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/226-zarowka-led-e27-15w-1125-lm-aigostar.html) emituje światło o kącie świecenia 160 stopni, przy czym większość światła jest emitowana ku górze bańki żarówki, a więc przy równoległym ułożeniu gniazda do ściany, więcej światła trafi na ścianę przeciwną, mniej w dół. Ale tak jak pisałem powyżej, wiele zależy od samego ułożenia gniazda.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Gniazdo jest unieszczone rownolegle do sciany jak w oprawach piwnicznych. Ktory typ zarowki oswietli rownomierniej pomieszczenie? Czy 4U macie tez w zimnej bieli?
UsuńE27 15W 4U występuje tylko jako biała ciepła. Co do porcji światła, 4U jest mocniejsza ale większość światła emituje powierzchniami bocznymi, a więc podłoga, sufi, ściany boczne i tylna ściana będą oświetlone mocniej niż ściana przeciwległa do żarówki. Zwykłą E27 15W mamy zarówno dostępną białą zimną jak i białą ciepłą. Jej kąt świecenia to 160 stopni, a więc najwięcej światła wyemituje na ścianę przeciwną, a najmniej na ścianę tylną.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Który typ żarówek zapewnia najlepsze chłodzenie diód (zakładam, że i trwałość). Żarówka gwintem e27 do góry, oprawa duża, nadmiarowa, otwarta od dołu (stożek).
Usuńdziękuję
Witam.
UsuńNajlepsze odprowadzanie ciepła w przypadku żarówek E27 zapewniają bańki typu A45,A50,A55,A60, A65 - tutaj link do przykładowej żarówki A60: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/164-zarowka-led-e27-13w-1050-lm-anlux.html.
Nie muszą być to "nadmiarowe" żarówki, czyli G90 czy G95. Obecnie dzięki stosowaniu coraz szerzej diod 2835 II generacji udało się ograniczyć ciepło, kiedyś był wymagane radiatory aluminiowe w żarówkach E27, obecnie się tego nie stosuje, ponieważ diody 2835 II gen tego już nie wymagają.
Reasumując typowe bańki, czyli A50,A55,A60 i A65 najlepiej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Jak mają się w tej kwestii corny kontra 4U kontra bańki.
UsuńKukurydze, czy to w szkle czy bez wypadają pod względem odprowadzania ciepła najgorzej ze wszystkich żarówek. Najgorsze są "kukurydze" z diodami 5050, które mają niebywały "talent" do przepalania się. Jeśli chodzi o to czy lepsze są kukurydze w szkle czy bez - paradoksalnie te w szkle są lepsze. Szkło chroni diody, gdy są to diody 2835 II generacji, na które producent "puści" rozsądny prąd to ich trwałość jest wysoka. Oferujemy żarówki w bańkach U Aigostara, mają naprawdę niezły patent na odprowadzenie ciepła i te żarówki się nie gotują, więc jak widać wiele zależy tutaj od producenta.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Nie chcę polemizować ale zrozumieć:
Usuńdlaczego kukurydza (z tymi samymi diodami) gorzej odprowadza ciepło niż zamknięte w szkle 4U? A fenomenu bańki z odprowadzaniem to już zupełnie nie kumam - inna sprawa gdyby miała otwory wentylacyjne/radiator(y) np Alu.
Powyżej pisałem o przypadku w którym mamy kukurydze z diodami 5050 i żarówki 4U z diodami 2835 II generacji. Napisałem, że najgorsze są kukurydze z diodami 5050 ponieważ diody 5050 wydzielają więcej ciepła niż diody 2835 II gen, przez co żarówki typu U z diodami 2835 II gen. są lepsze niż kukurydze 5050. Jeśli mamy te sam diody to lepsze odprowadzanie mają diody bez szkła. Co nie znaczy, że żarówka jako całość jest lepsza. Szkło chroni przed wilgocią, kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi. Przy żarówkach jest inaczej niż przy taśmach. Taśmy bez silikonu są 1000 razy lepsze niż te w silikonie, lepsze są taśmy zasilane z 12V niż 230V, itd. Przy żarówkach jest odwrotnie. Lepsze są te zasilane z 230V i te które mają osłonę. odprowadzenie ciepła nie jest dużo gorsze w 4U porównując ją do kukurydzy, ponieważ szkło też odprowadza ciepło, w kukurydzach przetwornica jest czasami w trzonku, a czasami za PCB, a więc też oddaje swoje ciepło na diody i na PCB, które pełni funkcje radiatora, w 4U bańki są w odstępach, przetwornica jest w trzonku, jest zupełnie inna, oddaje mniej ciepła, jest mniejsza, itp. Reasumując, jeśli założymy przypadek takich diod (pomijamy 5050 które w kukurydzach nie mają prawa bytu) to mniej ciepła wydzieli kukurydza niż żarówka 4U. Ale różnica nie jest taka duża w praktyce jak się może wydawać, jest inne odprowadzanie ciepła, bańki są od siebie odsunięte, a więc mają pewną swobodę w odprowadzaniu ciepła, nic nie grzeje im w "plecy". Kolejna sprawa to umieszczenie samych źródeł światła na górze - kukurydze mają diody a górze, żarówki U nie mają. Może się wydawać, że 3 czy 4 diody nic nie znaczą, ale jednak są one grzane ciepłem od dołu i wytwarzają swoje ciepło, w żarówkach U tego zjawiska nie ma, bo na górze nie ma diod. To tyle jeśli chodzi o argumenty, które przychodzą mi do głowy, mam świadomość tego, że to co piszę może się Panu wydawać sprzeczne z teorią ale ja opisuję praktykę, a z praktyki wiem, że bańki U wytrzymują znacznie dłużej niż zwykłe kukurydze, które swoją drogą są od początku żarówkami nieudanymi, zrobionymi na siłę dla szerokiego kąta świecenia. A ponieważ są nieudane to nie mamy ani jednej takiej żarówki w ofercie. Natomiast żarówki typu U sprawdzają się rewelacyjnie.
UsuńCytat:
OdpowiedzUsuń"nie dajmy się nabrać na ilość diod! Nie ważne, że tańsza żarówka ma 100 diod, a droższa 70, na 100% mogę Was zapewnić, że ta droższa, która ma tylko 70 diod będzie świeciła mocniej bo jej diody są duuuużo wyższej jakości"
..
Tak będzie POD WARUNKIEM, że 70 razy strumień max danej diody będzie >= od strumienia żarówki. Jak można uzyskać 1100 lm na 11 diodach 2835 (taka żarówka jest na allegro)?
Na Allegro widziałem już nie takie cuda. Kiedy patrzę na niektóre opisy to ręce mi opadają.
UsuńCo do samego strumienia świetlnego to proszę pamiętać, że na jego wpływ ma wiele czynników, nie tylko ilość diod, gdy pisałem post, którego fragment Pan przytoczył, chciałem w sposób obrazowy przekazać, że nie tylko ilość diod ma znaczenie, nie podpierałem się danymi, chciałem w jak najprostszy sposób "pokazać", że nie tylko ilość diod się liczy i że czasami lepiej wybrać mniejszą ilość. Jeśli mówimy tutaj szczegółowo to strumień świetlny diod nie sumuje się, tak samo strumień świetlny żarówek. Czyli, jeśli 1 dioda emituje np. 10 lm, to jeśli ułożymy obok siebie takie same 2 diody dające po 10lm każda, to suma ich jasności wyniesie 18lm, a nie 20 jak wynika z logicznego punktu widzenia. Tak samo jeśli zamontujemy np. 3 żarówki emitujące po 200 lm każda, to teoretycznie i logicznie rzecz biorąc powinniśmy mieć 600 lm ale ich jasność sumaryczna wyniesie około 540 lm. 2 dałyby około 380lm. Tak to wygląda w praktyce w kwestii jasności. A teraz przejdę do kwestii tego, co wpływa na jasność - pisałem o tym na blogu i w opracowaniach na zlecenia pewnych osób i instytucji oraz w tysiącach maili, są to:
- podstawą jest oczywiście rzetelny opis i od niego powinno się wszystko zaczynać
- dalej mamy prąd "puszczony" na diody (nie napięcie, tylko natężenie prądu wyrażane w mA)
- ilość diod
- projekt układu PCB
- typ przetwornicy
- rodzaj diod
- producent diod
- rozmieszczenie diod
- kształt bańki
- kąt świecenia
- barwa
- sposób odprowadzania ciepła
- kolor klosza/dyfuzora żarówki
- klosz w lampie
- naturalne przeszkody na drodze emitowanego ciepła
Niestety sprzedawcy "wabią" często klientów ilością diod lub podają abstrakcyjne wartości jasności. I jest to ogromny problem. Dlatego u nas zawsze mierzymy wartości podane przez producentów i podajemy wyniki naszych pomiarów, chcąc być uczciwymi w 100%, niestety wielu sprzedawców uważa zupełnie inaczej.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Właśnie uświadomiono mnie w kwestii pozornie małej ilości diód 2835 (nie wiem czy nawet w Pańskim sklepie nie widziałem) w "silnych" żarówkach. Zamiast 0,2 W stosuje się diody mocniejsze 0,5- 1,2 W. Tu już nie wiem jak z ciepłem kontra wydajność świetlna. Może 5730?
OdpowiedzUsuńZ doświadczenia mogę powiedzieć, że najmniej ciepła wydzielają diody:
OdpowiedzUsuńDIP
3528
2835 I gen.
2835 II gen.
3030
5630
5730
5050
Najlepszą wydajność mają diody:
2835 II gen.
3030
5630
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam,
UsuńPytanie - jak odróżnić diody 2835 gen I od gen II?
Pozdrawiam,
Jarek
Witam.
UsuńDiody 2835 I i II generacji mają taki sam kształt. Zresztą dotyczy to też diod 3528. Różnice pojawiają się pomiędzy 3528 i 2835 I gen. oraz 2835 II gen. przy soczewce - soczewka w 3528 jest okrągła, w 2835 I i II gen. jest prostokątna. Więc to pozwala nam odróżnić tylko 3528 od 2835. Do rozróżnienia 2835 I i II gen. pozostają nam zatem tylko parametry techniczne takie jak jasność, moc, natężenie prądu. Najłatwiej poznać je po jasności, I 2835 generacja świeci praktycznie tak jak diody 3528, zmiana soczewki niewiele pomogła i I generacja 2835 ma praktycznie taką samą jasność jak 3528, natomiast 2835 II gen. nawet gdy producent poda bardzo mały prąd, będzie świeciła jaśniej.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Cytat:
OdpowiedzUsuń"strumień świetlny diod nie sumuje się, tak samo strumień świetlny żarówek. Czyli, jeśli 1 dioda emituje np. 10 lm, to jeśli ułożymy obok siebie takie same 2 diody dające po 10lm każda, to suma ich jasności wyniesie 18lm, a nie 20 jak wynika z logicznego punktu widzenia."
--- Proszę to wyjaśnić. Według mnie nie sumuje się natężenie oświetlenia, natomiast strumień świetlny TAK. To, że komuś doświadczalnie wychodzi inaczej wynika ze złej metody lub niedoskonałości pomiaru. Tu akurat będę się trzymał TEORII. Jeżeli każda z 2 diod wysyła ilość fotonów równoważną 10lm to one nie mogą zniknąć!
Co innego gdyby było tak, że zmniejszenie strumienia jest spowodowane bliskością diod i co za tym idzie pracą w wyższej temp (nie wiem jak temp wpływa na strumień diody led - przy tym samym prądzie).
Strumień się nie sumuje i odpowiada za to, tak jak Pan napisał powyżej cyt.: "zmniejszenie strumienia jest spowodowane bliskością diod". Odległość diod oraz samych żarówek ma ogromne znaczenie, im bliżej siebie będą tym strata ich jasności będzie większa i w praktyce mówiąc najprościej - nie jest w tym duża zasługa temperatury (zaznaczę, że ona też ma znaczenie ale bardzo małe) tylko, hmm mówiąc najprościej "nachodzenia" na siebie strumienia poszczególnych diod. Każda dioda go wzmacnia ale pojawia się wtedy pewna powiedzmy umownie strata. Co do metody pomiarowej to określają ją stosowne normy i nie może być tutaj mowy o błędzie, tutaj się wszystko musi zgadzać i tak właśnie jest.
UsuńCo do temperatury - jest ona głównym czynnikiem wpływającym na trwałość diody, a nie na jej jasność.
Jeśli chce się Pan trzymać teorii, Pańska wola, ja opisuję praktykę,opisuję to z czym mam do czynienia od blisko 10 lat, co prawda wpisy są dość rzadkie z ogromnego niedoboru czasu ale kiedy tylko mam chwilę dzielę się z czytelnikami wiedzą praktyczną, proszę pamiętać, że blog jest pisany w sposób jak najbardziej obrazowy, uproszczony, aby nie zanudzać czytelników teorią, która nie zawsze ma potwierdzenie w praktyce, aby wyjaśnić im w jak najbardziej przystępny sposób podstawowe aspekty, aby ustrzec ich przed oszustami, aby zwyczajnie im pomóc. Nie wchodzę w szczegóły bo to nie jest potrzebne, nie piszę zbyt dużo o teorii, nie piszę o fotonach, mA, rezystancji, budowie przetwornic, normach określających metody pomiarowe, itd. bo to nie obchodzi czytelników, ponieważ nie wnosi zbyt wiele, zanudziłbym ich teorią i niczego bym nie przekazał. Dlatego piszę to co widzę i staram się to robić jak najbardziej obrazowo, a najbardziej obrazowe jest zawsze odwoływanie się do praktyki.
Witam,
OdpowiedzUsuńSzybkie pytanie - czy jest możliwość aby żarówka z mniejsza ilością tych samych diod miała większy strumień światła.
Jako przykład mam 2 żarówki GU10 z diodami 5630 jedna ma ich 15szt i strumień światła określony jako 500lm, druga ma tych samych diod 10szt i strumień światła określony na 560lm. Ich cena jest zbliżona (15diod - 17PLN, 10diod - 14PLN).
Czy to możliwe - czy to zmyłka marketingowa i należy się kierować przy tych samych diodach ich ilością?
Pozdrawiam,
Jarek
Witam.
UsuńIlość diod to nie wszystko. Tak jak pisałem powyżej na jasność ma wpływ bardzo dużo czynników:
- podstawą jest oczywiście rzetelny opis i od niego powinno się wszystko zaczynać
- dalej mamy prąd "puszczony" na diody (nie napięcie, tylko natężenie prądu wyrażane w mA)
- ilość diod
- projekt układu PCB
- typ przetwornicy
- rodzaj diod
- producent diod
- rozmieszczenie diod
- kształt bańki
- kąt świecenia
- barwa
- sposób odprowadzania ciepła
- kolor klosza/dyfuzora żarówki
- klosz w lampie
- naturalne przeszkody na drodze emitowanego ciepła
Żeby stwierdzić jednoznacznie czy możliwe jest, że jeden model emituje np. 500, a drugi 560 lm trzeba byłoby zmierzyć strumień, z samego opisu ciężko coś określić, bo opisy często robią ludzie przypadkowi, głównie w oparciu to co poda chiński producent na zlecenie polskiego importera. Ale powiem tak - GU10 jasność 500 - 560 lm osiąga od 7W, jeśli ktoś podał moc niższą to raczej nie ma ona 500 lm, zatem zakładam, że to minimum 7W żarówki, a taka żarówka nie powinna być tańsza niż 16zł. Tutaj dla przykładu ma Pan żarówkę GU10 o rzeczywistej jasności 480lm
http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/229-zarowka-led-gu10-7w-480-lm-5901583544927.html
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Zakladam, ze poprzednik komentarz niepotrzebnie mial link w srodku.
OdpowiedzUsuńW kazdym razie dzieki za odpowiedz.
Rzeczywiscie dla zarowek z porownania moc byla zaledwie 5,8W, przetwornica CCD a diody 5630 nie mialy podanego producenta. Czyli 500lm to zapewne tylko chwyt marketingowy.
Pozdrawiam,
Jarek
Nie podajemy linków do aukcji. Co do żarówki 7W to jest w niej przetwornica CCD, poza GU10 5W EcoLight w naszej ofercie wszystkie żarówki mają przetwornicę CCD. Jeśli chodzi o typ i producenta diod to zgodnie z opisem są to diody 3030 firmy ETI. Zresztą większość żarówek z naszej oferty opiera się na diodach ETI - znamy te diody od wielu lat i nie sprawiają one kłopotów, a co ciekawe nie są wcale takie drogie. Co do radiacji, czyli odprowadzania ciepła to np. żarówki E27 o mocy 12 czy 15W czy też nawet 22W (tzw. mango) też nie mają aluminiowych radiatorów na zewnątrz, a ciepło odprowadzają idealnie. Wiele zależy od kształtu - on też odpowiada za radiację, od ułożenia diod, od ich typu, od klosza, od ułożenia przetwornicy, od grubości płytki PCB, itd. Radiator z aluminium to pierwsza technologia jaka była stosowana do odprowadzenia ciepła, od kilku lat się od niej odchodzi bo jest zbyt droga.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Raz jeszcze dzieki za odpowiedz.
UsuńPozdrawiam,
Jarek
Witam serdecznie zamierzam wykorzystać diody led w akwarium roślinnym, interesują mnie diody led o wysokim Ra czyli CRI jakie pan poleca nie chcę kupić Power led na alegro 1 W za 1 zł. bo wydaje mi się że to oszustwo,a muszę zakupić co najmiej 200 diod 1 w w tym kolorowe .i jaki driver do tego. prosze o informacje co do ledów nie z wysokiej półki ale żeby RA było na poziomie 80-90 CRi i jasność około 80l/W
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńW kwestii diod 1W niczego konkretnego nie doradzę ponieważ ostatni raz miałem z nimi do czynienia ponad 3 lata temu. Wtedy dobre był diody CREE, ich cena wynosiła prawie 9zł za sztukę, teraz wystarczy już 4-5zł. Diody Power LED to obecnie przestarzała technologia i jak pokazał czas bardzo niedoskonała. O ile znalezienie diody dającej około 80 lm/W to nie problem to problemem jest zasilanie i odprowadzanie ciepła. Ja bym radził pomyśleć nad CITIZENEM 10W - wówczas dajemy mniej takich diod, świecą one naprawdę mocno, są trwałe, łatwiej o zasilanie i dużo łatwiej o odprowadzenie z nich ciepła.
Jeśli muszą to być diody 1W, cóż przy tej liczbie musi to być zasilacz o stałym prądzie 350mA, moc będzie zależała od ilości diod i ich kolorów - każdy kolor ma inne napięcie. Należy zadbać o bardzo dobry radiator, odpowiednio dobrany do ilości diod. Warto poprosić o pomoc jakiegoś pasjonata elektroniki, który ma doświadczenie z tym typem diod i ma sporo czasu, jeśli ma to być faktycznie około 200 diod to trzeba pomyśleć nad podzieleniem zasilania na sekcje, bo będzie zbyt duży spadek napięcia na diodach przy zasilaniu z jednego zasilacza. Jest kilka aspektów, które trzeba przy takim projekcie brać pod uwagę, bo inaczej po 2-3 miesiącach z takiej lampy zostaną tylko zgliszcza.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam
OdpowiedzUsuńMoże u Pana się dowiem, dlaczego żarówka LED 6W 450lm (45W, 8,99 zł) daje mniej światła niż żarówka LED 3W. Muszę kupić 9 żarówek, a w internecie znalazłam już tylko żarówki 4W 300 lm (19,99 zł) tej samej firmy, która wcześniej produkowała te 3W.
Pozdrawiam
Izabela Jędrzejewska
Witam.
OdpowiedzUsuńNa jasność jaką emituje żarówka ma wpływ bardzo wiele czynników, tak pisałem w którymś z powyższych wpisów są to:
- podstawa to oczywiście rzetelny i prawidłowy opis
- następnie prąd "puszczony" na diody
- ilość diod
- projekt układu PCB
- typ przetwornicy zastosowanej w żarówce
- rodzaj diod
- producent diod
- rozmieszczenie diod
- kształt bańki
- kąt świecenia
- barwa
- sposób odprowadzania ciepła
- kolor klosza
- ogólna jakość żarówki
Generalnie rozbieżności pomiędzy producentami są bardzo duże i wynikają z powyższych czynników. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwy opis lub niska jakość danego źródła światła ale pozostałe, przytoczone powyżej czynniki również za taki stan rzeczy odpowiadają.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Tyle się naczytałem że mętlik w głowie , ..spytam Panie Marcinie jako fachowca , robię remont i potrzebuje G-10 led do oświetlenia kuchni , do lampy sufitowej na 4 halogeny , barwa ciepła co by Pan polecił ?
OdpowiedzUsuńżeby było widno pomieszczenie 3mx3m . Z góry dzięki.
Witam.
OdpowiedzUsuńTo zależy od tego czy lubi Pan dużo światła w pomieszczeniu czy też nieco mniej oraz od wysokości pomieszczenia. Poleciłbym 3 modele od najsłabszego do najmocniejszego:
1) GU10 5W odpowiednik 40W: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/207-zarowka-led-gu10-5w-ecolight-biala-ciepla.html
2) GU10 6W odpowiednik 45W: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/301-zarowka-led-gu10-6w-ecoenergy-biala-ciepla-3-lata-gwar.html
3) GU10 7W odpowiednik 50W: http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/229-zarowka-led-gu10-7w-480-lm-5901583544927.html
Jeśli lubi Pan dużo światła w pomieszczeniu to zostaje wybór między 6W, a 7W.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Widziałem żarówki MR16 z LED:
OdpowiedzUsuń3528 - 60 LED 3W moc
i
2835 - 18 LED 5W moc
Producent ledów tak zwany nieznany. Ale Cena żarówki podobna.
Na pewno ta z 18 sztukami LED 2835 będzie lepiej świecić niż ta co ma 60 sztuk 3528?
Poszukuję LED-ów w formie świeczki ewentualnie corn, gwint E14, średnica maksymalnie 38mm. Widziałem u Pana 7W, ale zależy mi na tym, aby każda miała minimum 800lm. Na Allegro są jakieś 15W i 1480lm w co nie chce mi się za bardzo wierzyć. Czy znajdą się u Pana jakieś silniejsze źródła niż 7W?
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńNa chwilę obecną najmocniejsze E14 w naszej ofercie to właśnie 7W "świeczki", w tym tygodniu powinny dotrzeć do nas również "świeczki" E14 9W z jasnością 640 lm. Niczego mocniejszego na chwilę obecną nie będziemy mieli.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Witam Pana, mam niewielki problem z oświetleniem LED w żyrandolu, w którym zastąpiłem sporo żarówek E14 LEDami. Po pewnym czasie zdarzyło się, że jedna z nich zaczęła mrugać. Nie pomogła zamiana. Każda inna w tym miejscy też mrugała lub zaczynała mrugać inna. Musiałem wkręcić jedną zwykłą żarówkę. Po pewnym czasie zauważyłem, że inna zaczyna mrugać. Czy to już tak będzie czy tez one nie bardzo się lubią i wpływają na siebie? Te mrugające po przełożeniu do innego żyrandola nie migają ?! Co jest tego przyczyna i jak sobie z tym poradzić?
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńJeśli żarówki mrugają tylko w tym jednym żyrandolu, a w innym nie mrugają to nie są temu winne żarówki, a żyrandol. Trzeba byłoby sprawdzić mocowanie gwintu, styki blaszek, itp. Od tego bym zaczął i szukałbym przyczyny dalej.
Witam Panie Marcinie.
OdpowiedzUsuńKupiłem żarówki Globe E27 24SMD 2835 10W.na Allegro i jestem z nich bardzo zadowolony.
Żarówka pobiera prąd ~30mA, co stanowi 6,9W a świeci jak tradycyjną 75W.
Chodzi mi o wyjajaśnienie co to są za diody?
Diody połączone są szeregowo na których jest napięcie 146V co daje napięcie na jednej diodzie ok.6,1V (mierzyłem miernikiem cyfrowym i analogowym bo nie wierzyłem)- do tej pory spotkałem się z napięciem (3-3,5V).Przez diody płynie prąd =47mA,a diody są gorące radiator ma ponad 60st. Dla jednej diody jest to moc
ok.0,28W.
Czy to są diody 2835? Może lll generacji?
POZDRAWIAM
Bogdan
Witam.
OdpowiedzUsuńNie istnieje coś takiego jak dioda 2835 III generacji. Są tylko 2 generacje tej diody. Proszę zmierzyć wielkość diody, wówczas będzie Pan miał odpowiedź jaka to dioda - symbole cyfrowe zawsze oznaczają wielkość diody, więc to najprostsza i niestety najdokładniejsza metoda. Po prądzie i napięciu nie dojdzie Pan do tego jaki to typ diody. Różni producenci diod, oraz żarówek korzystający z takich samych diod "puszczają" na diody różny prąd, więc mierzenie prądu, mocy i napięcia przy obecnych, przeróżnych rozwiązaniach jest wyłącznie bardzo poglądowe. Wiem, że to co napisałem przed chwilą brzmi dziwnie, zwłaszcza jeśli ktoś ma choćby podstawowe pojęcie, a widzę, że Pan takowe ma ale tak już jest. Każda dioda ma swój zakres, a każdy producent diody "daje" jej inny zakres na etapie projektu. Do tego każdy producent żarówki "wykręca" z tego zakresu albo mniej albo więcej albo dużo więcej niż pozwala producent. Dlatego najpewniejsza metoda to zmierzenie diody. Martwi mnie ta temperatura - 60st.C, wygląda na to, że ktoś wykręcił z 2835 II gen. maksimum mocy, a na symulacjach jakie widziałem kiedyś 0.28W z 2835 II gen. jest wykonalne. Oczywiście wpływa to na trwałość, optymalnie powinno być 50 st.C, 60 to trochę za dużo ale powiedzmy, delikatnie naciągając, że mieści się w maksimum tolerancji.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam
OdpowiedzUsuńWedług wymiarów jest to dioda 2835, ale mnie zastanawia napięcie na diodzie (6,1V) przy prądzie 47mA.
Podłączyłem jedną z moich diod w szereg z diodami w żarówce i tu spadek napięcia wyniósł 3,2V a na pozostałych był po 6,1V na każdej.
Stąd moje pytanie co to za dioda? - bo różnica jest niemal 100%.
Pozdrawiam
Bogdan
Wobec tego jest to dioda 2835, zapewne II generacji, bo I generacja przy takim prądzie niemal "wyparowałaby". Wygląda na to, że jest to bardzo "wyżyłowana" dioda. Tak jak pisałem poprzednio, różnice między producentami diod są ogromne, chociaż mimo, iż wiem o dużym rozrzucie miedzy producentami, spadkiem rzędu 6.1V jestem zaskoczony.
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńWedług wymiarów jest to dioda 2835, ale mnie zastanawia napięcie na diodzie (6,1V) przy prądzie 47mA.
Podłączyłem jedną z moich diod w szereg z diodami w żarówce i tu spadek napięcia wyniósł 3,2V a na pozostałych był po 6,1V na każdej.
Stąd moje pytanie co to za dioda? - bo różnica jest niemal 100%.
Pozdrawiam
Bogdan
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWitam proszę o radę chciałbym kupić żarókę 16w do łazienki zimną 1500lm o diodach 5730 i żarówkę z gwintem e14 5w ciepłą o mocy świetlnej ok 400lm ale taką znalazłem na diodach 2835 lub 5630 albo na innej aukcji troche słabszą 3w 350lm o diodach 5730 i nie mam pojęcia które diody są lepsze czy mógłbyś Kolego przedstawić jakąś kolejność które byś diody polecał na dzień dzisiejszy.Nie sugeruj się tylko tymi wymienionymi przezemnie, wymień ogólnie w kolejności diody od najlepszych których zastosowanie byś polecał do najgorszych . Za odpowiedz i radę z góry dziękuje i pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńTak jak wielokrotnie pisałem, sam typ diody to nie wszystko. Generalnie typ diody o czym pisałem wielokrotnie nie ma tak wielkiego znaczenia jak się może wydawać, najważniejsza jest jakość żarówki, a to czy będą to diody 5630 czy 2835 to drugorzędna kwestia. Nie jest sztuką wyprodukować żarówkę z dużą ilością tanich, kiepskich diod, sztuką jest zaprojektować ją tak, żeby dawała dobrą porcję światła i była trwała. Wiele zależy od producenta diody, od tego jaki prąd na diodę puści producent żarówki, od klosza, od radiatora, ułożenia diod, od systemu zasilania. Aspektów jest kilkanaście, dioda to tylko jeden z elementów żarówki. Dioda, diodzie nie jest równa, nawet jeśli jest tego samego typu. Nawet jeśli 2 producentów żarówek kupuje i używa tych samych diod, od tego samego producenta ale podadzą na diody inny prąd, wówczas każda żarówka będzie miała inną moc, mimo, że będą to te same diody. Także sama dioda to nie wszystko i o tym należy pamiętać. A przechodząc do samej kwestii diod to na dzień dzisiejszy najlepsze są diody 2835 II generacji oraz diody 5630. Dioda 5730 jest przereklamowana, droga, nie jest rozwijana od kilku lat. Największy rozwój przechodzi dioda 2835 II generacji.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
ok ale jak Ja będąc laikiem w tych sprawach mam wybrać odpowiedni produkt skoro na aukcjach w internecie są żarówki z ledami 2835 ale nie znalazłem żadnej informacji czy to 1 czy 2 generacja a ceny są bardzo podobne.jak oglądając aukcje w necie wybrać własciwą?
OdpowiedzUsuńPodstawowa sprawa to omijamy to co najtańsze i omijamy sprzedawców, którzy nie mają renomy i wypisują głupoty, typu 3W 400lm, itp. Na aukcjach jest z tym bardzo ciężko i niektóre opisy jakie widzę to dramat, ostatnio widziałem aukcję z opisem "biała ciepła 6400K". Napisanie czegoś takiego to jest skandal. To tak jakby sprzedawać samochód koloru niebieskiego z opisem "piękna czerwień". Także szukamy sprzedawców sprawdzonych, polecanych przez innych. Przypadkowe zakupy na aukcjach zawsze kończą się tak samo przykro. Druga rzecz to warto zadać pytanie sprzedającemu która to generacja diod. Dobry sprzedawca wie takie rzeczy, zły zdziwi się, że w ogóle są jakieś generacje diod 2835 albo powie, że każda dioda 2835 to druga generacja diody 3528. Kolejna kwestia to pytanie do sprzedawcy o rok produkcji żarówki. Jeśli jest po 2014 roku to będzie to na 90% druga generacja, choć i w 2015 też bywały serie żarówek na diodach pierwszej generacji i końcówki serii opiewające na kilkanascie tysięcy sztuk ale jest tego coraz mniej, więc i szanse na to, że padnie się ofiarą oszusta też maleją z każdym rokiem. Za to znacznie łatwiej paść ofiarą oszusta, mówiącego, że dioda w jego żarówce to firmowy Epistar. Nie wiem czemu ale 95% aukcji zawiera opis Epistar, a akurat diody 2835 przez Epistara są produkowane w małych ilościach, Epistar koncentruje się na diodach większych mocy i gabarytów. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że rewelacyjne są diody 2835 ETI, ofertę swojego sklepu opieram na producentach żarówek, którzy właśnie montują diody ETI i po latach współpracy z takimi producentami mogę powiedzieć, że są to bardzo wytrzymałe diody, nie mam praktycznie żadnych reklamacji na żarówki, więc z czystym sumieniem mogę polecać diody ETI. No ale tego jakiego producenta jest dioda w żarówce się Pan nie dowie bez jej rozebrania, wylutowania i sprawdzenia numeru w odpowiednim katalogu.
UsuńPozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam
OdpowiedzUsuńmam pytanie dotyczące diod 2835 i 5050 jako że obie mają zbliżone parametry Imax 60ma oraz moc 0,2W jak wygląda sprawa montażu , jakie podłoże należy wybrać . Zazwyczaj diody 5050 są montowane na zwykłym laminacie i nie posiadają termo padu który odprowadzał by skutecznie ciepło tak jak diody 2835 więc czy same diody 2835 tez można montować na zwykłym laminacie bez obawy o uszkodzenie wynikające z przegrzania czy raczej te diody powinno się montować wyłącznie na laminatach o rdzeniu np Aluminiowym. Poza tym jak wygląda sprawa zatapiania takich diod w żywicach czy w przypadku kostek brukowych led które są ostatnio dość popularne zatopienie diody 5050 czy 2835 jest rozsądnym pomysłem oczywiście zakładam że prąd jednej jak i drugiej diody musi zostać ograniczony np do 30mA aby nadmiernie nie wydzielały ciepła bądź ewentualnie można je zamontować do płytki o rdzeniu ALU z odpowiednio doklejonym radiatorem tak by pewien fragment wystawał od spodu poza żywce i mógł swobodnie oddawać ciepło do otoczenia .
Witam.
UsuńTeoretycznie dioda 2835 będzie bardziej "wdzięczna" przy zalewaniu żywicą. Z praktycznego punktu widzenia nic nie powiem, ponieważ akurat tych diod nigdy żywicą nie zalewałem, 5050, 3528, THT, 5630 miałem okazje zalewać, natomiast 2835 nie. Więc tutaj mogę wyłącznie opierać się na teorii. Diody 2835 montowane są również na zwykłych laminatach. Wydzielają mniej ciepła niż 5050. Co do radiatora to osobiście jestem zdania, że lepiej przedobrzyć z radiatorem, niż dać go o 1mm za mało.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Ten komentarz został usunięty przez autora.
UsuńWitam
Usuńdziękuje za szybką odpowiedź , jeśli zdarzyło się Panu zalewać diody 5050 lub 5630 to jaki prąd dla danej diody Pan stosował , oraz pytanie dodatkowe czy są dostępne materiały opisujące różnice pomiędzy pierwszą generacją 2835 a druga
Odnośnie generacji diod to niestety nie ma takich materiałów. Można pytać importera/sprzedawcę o rok produkcji diody, od 2015 powinna być to II generacja. Jeśli chodzi o zalewanie diod to dokładnie nie pamiętam jaki "dawałem" prąd, to było ponad 2 lata temu. O ile dobrze kojarzę dla diod 5050 to było to coś około 20mA na diodę.
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńWitam.
UsuńJest dokładnie tak jak Pan mówi - każdy producent robi zupełnie co innego. Do tego każdy producent żarówek też robi co innego, i tym sposobem nawet jeśli powiedzmy 3 producentów żarówek korzysta z identycznej diody, nawet jeśli zamontuje tyle samo diod, to i tak każdy "poda" inny prąd, zapewni inną radiację i mamy różne żarówki. Kiedyś to było nie do pomyślenia ale obecnie 1W z diody 2835 to nic nadzwyczajnego, mamy w ofercie takie fajne małe kulki 3W E14 i E27 Anluxa na diodach 2835 II generacji firmy ETI i faktycznie te diody wyciągają 1W, a mają jeszcze spory zapas ale producent nie chciał ich "wyżyłować", wiadomo mała żarówka, więc lepiej unikać przesady bo byłby kłopot z ciepłem ale ich parametry są fajne, a jeszcze rok temu 3W kulki E14 i E27 składały się z 7-8 takich diod, teraz 3 diody wystarczą, a na upartego wystarczyłyby 2.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam
OdpowiedzUsuńZamierzam oswietlic kuchnie o wymiarach 3.20x3.95 swiatlami punktowymi z ledami gu10, swiatlo cieple. Planuje umiescic 4 rzedy po 5 swiatel w rozsawie ok 70cmx70cm.
Moje pytanie jest: czy nie jest to za gesto? Jesli nie, to czy 6 lub 7w zarowki ledowe nie beda za mocne? Chcialabym aby bylo dosc jasno w kuchni. Z tego co wczesniej czytalam to 5w Pan nie poleca, jesli chcialby miec ktos jasno w kuchni. Czy w moim przypadku jest tak samo? Drugi pytanie to jakie zarowki led? COD czy SMD? Czy np. 1x6W czy 3x2W czy moze po prostu zarowka o mocy 6W niezaleznie od ilosci diod czy zrodel swiatla a patrzec na inne parametry.
Pozdrawiam
Witam.
UsuńTo zdecydowanie zbyt gęsto. Jeśli będą 4 rzędy po 5 żarówek to 5W GU10 będą za mocne. Ja ich nie polecam, gdy ktoś chce oświetlić pomieszczenie 20m2 4 sztukami. Powiem tak, do typowej kuchni w "bloku z płyty" 3 żarówki GU10 o mocy 7W dla niektórych klientów to w sam raz, a dla niektórych to już zdecydowanie za dużo. Więc jeśli to będzie 20 żarówek w pomieszczeniu wielkości niewiele ponad 12m2 to 5W będą zbyto mocne. 5W = 40W mocy roboczej. Więc jesli założy Pani 20 takich żarówek, pobiorą one 100W, a dadzą światło o mocy około 350W. Dla mnie byłoby to nie do wytrzymania. Także 5W to maksimum. Co do diod LED, polecam 2835 II generacji ETI. Diody COB są drogie i przereklamowane, wiele osób za nimi goni, myśląc, że są super nowoczesne, a w praktyce to żadna nowość i nic nadzwyczajnego, tak było 4 lata temu, teraz najlepiej prezentują się diody 2835 II generacji, a firma ETI to prawdziwy lider jeśli chodzi te diody, więc warto szukać żarówek, które mają właśnie diody ETI.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Witam
UsuńDziekuje za szybkka odpowiedz.
Czy zatem powinnam uzyc zarowek mniejszej mocy? 4w albo 3w?
W kuchni mam dwa wylaczniki swiatla. Pierwsze swiatla sa ulokowane wzdluz mebli, ktore sa rozmieszczone na ksztalt litery L, a wiec cztery swiatla i cztery swiatla. Na drugim wylaczniku sa pozostale 12 lampek, ktore oswietlaja reszte kuchni ze stolem.
Zakladam, ze bede wlaczala albo jeden albo drugi ciag swiatel.
Czy mozna zastosowac zarowki roznej mocy, czy raczej sie tego nie robi. Chodzi mi np. ze zarowki nad blatami mocniejsze a w pozostalej czesci kuchni slabsze?
Ogolnie chodzi mi zeby bylo jasnow kuchni , ale zeby natezenie swiatla nie bylo zbyt mocne
Pozdrawiam
Witam ponownie.
OdpowiedzUsuńPrzegladajac internet zauwazylam ze zarowki 5w z ledami 2835 moga miec rozne katy swiecenia np. 120stopni albo np.60 stopni- obie maja 24-25diod i 500lumen .
Ktore beda lepsze w moim przypadku jesli odleglosc pomiedzy lampkami jest 65-70cm?
Pozdrawiam
Witam.
UsuńPierwsza to, to, że żarówka 5W nie wygeneruje 500 lm. Więc radzę się zastanowić nad zakupem takich źródeł, gdyż opis jest delikatnie mówiąc nierzetelny. Druga sprawa to kąt świecenia. Wszystko zależy od tego jaki efekt chce Pani uzyskać. Kąt szeroki, to światło rozproszone, powyżej 100 stopni, kąt wąski to światło skupione, taki słupek światła, sięgający na większą odległość, a na końcu dający mocną plamę światła o wąskiej średnicy i są to kąty rzędu 25-45 stopni. Kąt 60 stopni to tzw. kąt pośredni z większością cech kąta wąskiego. A więc jest to plama światła, tyle, że powstaje na mniejszej odległości i jest mniej intensywna niż przy kącie wąskim. Także wszystko zależy od tego co Pani chce oświetlać. Jeśli jest to powiedzmy pokój to kąt szeroki. Jeśli jednak jest to półka lub podbitka, to można się zastanowić, ponieważ czasami taki wąski/średni kąt daje fajne efekty dekoracyjne. Więc jeśli dekoracja to można się pokusić o kąt wąski, jeśli oświetlenie to zdecydowanie kąt szeroki.
Pozdrawiam
Witam
UsuńJesli zatem jest to kuchnia i na suficie jest 12 lampek w rozstawie co 65-70cm to lepiej wybrac te z katem swiecenia 120stopni? Czy nakladanie sie swiatel (przy takim kacie)z sasiadujacych zarowek nie koliduje ze soba?
Pozdrawiam
Nie koliduje. Światło rozproszone nie wzmacnia się zbytnio wzajemnie.
UsuńPozdrwiam
Dzień dobry, jakie poleciłby Pan najmocniejsze żarówki led z trzonkiem G9 do oświetlenia pokoju 6mx4m. Ilość żarówek - 4szt.
OdpowiedzUsuńDzień dobry.
UsuńCóż, mocnych G9 nie polecam. Te żarówki są specyficzne i mają problem z odprowadzaniem ciepła. Także ja mogę polecić maksimum 5W. Tutaj podaję link, gdzie może się Pan zapoznać zarówno z 5W jak i 3.5W, które są również bardzo ciekawym modelem.
http://m-s-elektronik.pl/100-g9
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
MS ELEKTRONIK
Dzień dobry Panie Marcinie.
OdpowiedzUsuńJak to dobrze że przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj oświetlenia w nowym mieszkaniu trafiłem na Pana blog:)
Zamierzam kupić plafony/oprawy Rodos firmy Argon (takie 4 podwójne do salonu 18m2 i pojedyncze do mniejszych pokoi. Jestem na etapie szukania odpowiednich żarówek led g9 do tych opraw. Jakich 8 żarówek g9 poleciłby mi Pan do dobrego oświetlenia salonu 18m2 ? Z góry dziękuję za pomoc:)
Witam.
UsuńRewelacyjnie spisuje się ten model G9:
http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/347-zarowka-led-g9-mini-40w-230v-ecolight.html
To solidne, sprawdzone żarówki 3.5W osiągające aż 440 lm.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Super, na pewno zamówię na testy. Czy myśli Pan że te żarówki 8x 440lm = 3520lm wystarczą do dobrego oświetlenia otwartego salonu 18m2? Dodam że te plafony planuję umieścić każdym z 4 kątów, oczywiście nie przy ścianach ale bliżej środka. Czy lepiej dołożyć dodatkowe plafony?
OdpowiedzUsuńNie będzie 3520 lm. Wiem, że z mnożenia tak wyjdzie ale w praktyce jasność się tak nie sumuje. Jeśli 1 żarówka daje 440 lm to dwie dadzą 800-820 lm - im bliżej siebie będą tym mniejszą jakość osiągną. To typowe dla każdej żarówki LED. Co do samej jasności to przyjmuje się jako średnią 100 lm na metr kw. U Pana będzie to w tym przypadku około 180 lm na metr, wiec zdecydowanie powyżej normy.
UsuńDziękuję za poradę jednak muszę jeszcze podpytać odnośnie tej normy lumenów na 1m2. Wyczytałem na kilku serwisach z oświetleniem że norma lumenów na 1m2 w zależności od pomieszczenia to:
UsuńSalon - min. 200 lm na 1m2 (2700 - 3000 K)
Sypialia - 150 lm na 1m2 (2700 - 3000 K)
Kuchnia - 300 lm na 1m2 (3000 - 4000 K)
Przedpokój - 200 lm na 1m2 (3000 K)
Przedpokój - 250 lm na 1m2 (3000 K )
Oczywiście dużo też zależy od samych pomieszczeń (koloru farb itp) czy może się Pan odnieść do tych liczb czy rzeczywiście to jest dobra rozpiska i czy warto się tym sugerować przy doborze oświetlenia?
Uśredniona wartość to tak jak pisałem 100 lm na metr kw. Bardziej niż tymi uśrednieniami trzeba się sugerować własnymi, indywidualnymi upodobaniami oraz tym czy podawane parametry są prawdziwe. Takie "normy" tworzone są często przez sprzedawców, którzy oferują np. żarówkę GU10 8W w cenie 8zł i podają, że ma 900 lm. A tak naprawdę ta żarówka ma 5W i 360 lm. Wtedy można zatuszować niedostatek mocy taką rozpiską. Najważniejsze jest to czy lubi Pan dużą jasność czy nie. Czy lubi Pan światło ciepłe czy zimne. Kolor ścian, wielkość pomieszczenia, nachylenie ścian, wysokość pomieszczenia, bliskość źródeł światła względem siebie, rozmieszczenie źródeł blisko siebie to ma jeszcze większe znaczenie. W Pańskim przypadku ten aspekt jest najważniejszy, ponieważ lampy nie będą umieszczone centralnie. Poza tym ważny jest kształt bańki oraz trzonek, który pozwala na takie czy inne ułożenie diod i układu zasilania. Najlepsze żarówki jakie sprawdzają się jako źródła LED to E27, a najgorsze G9. Zresztą G9 nawet jako tradycyjne żarówki wypadają bardzo źle. Chodzi o to, że są małe i bardzo źle odprowadzają ciepło. Dlatego zwykłe G9 przepalają się tak często. Dobra żarówka LED G9 ma dłuższą żywotność ponieważ ma mniejszą moc i wytwarza przez to mniej ciepła. Także z G9 nie można przesadzać "mocowo" bo będą padały co chwila.
UsuńCzyli z mocą G9 lepiej nie przedobrzyć, czyli spróbuję na pewno żarówki z Pana sklepu i znalazłem też z innego G9 6W 540lm (niby dają 24 miesiące gwarancji) też chyba przetestuję. Ogólnie z tego co Pan napisał to raczej żarówki G9 nie są za bardzo polecane i teraz za bardzo nie wiem co zrobić ponieważ plafony idealnie mi pasują pod względem wyglądu ale mają już włożone w środku żarówki halogenowe G9 48W i chciałbym je wymienić na LEDY. Czy darować sobie te plafony z G9 i szukać innego rozwiązania z np. GU10 ? Jak Pan uważa ?
UsuńG9 najlepiej szukać do 5W. 6W to już takie maksimum, z pewnością odradzam 7W i większych bo to nie ma prawa długo "pożyć". W przypadku GU10 ma Pan większy wybór producentów i większy przedział mocy.
UsuńDzień dobry Panie Marcinie.
UsuńWłaśnie zamówiłem u polecane przez Pana 4 żarówki led g9. Na razie tylko do jednego pokoju na testy. Przy okazji chciałem zapytać o wyposażenie w oczka z wpuszczaną żarówką led sufit podwieszany w kuchni i łazience.
1. Rozumiem że do tych pomieszczeń wybierać tylko żarówki led co najmniej ip44 ?
2. Czy oprawy/oczka również muszą być ip44 czy wystarczą zwykłe?
3. Czy w końcu do tych pomieszczeń zastosować napięcie 230V i wtedy np. żarówki GU10 czy lepiej kupić hermetyczne zasilacze ip67 12V i wybrać żarówki M16 ?
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Witam ponownie.
UsuńGeneralnie do pomieszczeń w których występuje para wodna warto stosować żarówki IP44. IP67 byłoby zdecydowanie przesadą. IP67 to produkty, które mogą być całkowicie zanurzone w wodzie, a my mówimy tylko o okresowym występowaniu wilgoci. W kuchni pary wodnej jest zdecydowanie mniej, więc żarówki mogą mieć niższą klasę. Jeśli będą żarówki IP44, to wystarczą zwykłe oprawy (tzw. oczka). Napięcie 12V stosujemy tam, gdzie konieczne jest tzw. bezpieczne napięcie (np. w wodzie). Także spokojnie może Pan wykonać instalację 230V i jest to w pełni zgodne z wszelkimi normami. Osobiście zawsze doradzam GU10 230V zamiast żarówek MR16 12V ponieważ po pierwsze jest większy wybór GU10, po drugie nie ma potrzeby stosowania grubych przewodów, po trzecie nie ma potrzeby stosowania zasilacza. Co innego jeśli chodzi o taśmy LED, tutaj zawsze polecam 12V, ponieważ 230V taśmy LED są żałosnej jakości. Ale dla żarówek jest lepszy wybór to GU10 230V.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
O kurde :D Perpetuum mobile 1 stopnia - diodki LED!!!! Brawa dla Pana! :D "Możemy przyjąć, że jeśli lampka czy żarówka pobiera 1W to oddaje 10W mocy światła. Czyli żarówka 4W będzie świeciła jak 40W."
OdpowiedzUsuńTo tak nie działa, o czy wielokrotnie pisałem. Zresztą napisałem to w dalszej części cytatu, który został przytoczony powyżej. Jest tam napisane dokładnie tak:
Usuń"Możemy przyjąć, że jeśli lampka czy żarówka pobiera 1W to oddaje 10W mocy światła. Czyli żarówka 4W będzie świeciła jak 40W. Tyle teorii. Dotyczy to zresztą mocy do 40W. Im wyższa moc zamiennika, tym ten przelicznik będzie niższy, tzn. - np. 10W LED żarówka będzie zamiennikiem 60W, 13W żarówka LED będzie zamiennikiem 80W żarówki zwykłej, itd.."
Generalnie jest tak, że im wyższa moc tym przelicznik jest mniejszy. Poniżej 40W można w uproszczeniu (o czym też pisałem w setkach artykułów) mówić, że 1W=10W. Powyżej tej wartości jest już znacznie gorzej.
Używam żarówek led od marca 2015 roku i tak od tego czasu awarji uległy żarówki
OdpowiedzUsuńE27 12 W 5 sztuk
E27 16 W 2 sztuki
E14 12 W 1 sztuka
w tym 5 żarówek świeciło w przedziale od 2 do 4 miesięcy
1 żarówka świeciła 16 miesięcy
1 żarówka świeciła 18 miesięcy oraz
1 żarówka świeciła 9 miesięcy .
Dlatego setki razy na tym blogu i nie tylko bo i w innych artykułach jakie miałem okazję pisać, zawsze podkreślam, że jeśli kupujemy żarówki LED to unikajmy najtańszych. Nie kupujmy żarówek w marketach ani na portalach aukcyjnych. Jeśli żarówki padały w tak krótkim czasie, to albo ma Pan uszkodzoną instalację elektryczną albo kupił Pan żarówki żenującej jakości.
UsuńSprzedajemy oświetlenie LED od 2009 roku, bazujemy na sprawdzonych dostawcach. Dziennie wysyłamy 30-40 żarówek i wie Pan ile mamy reklamacji rocznie? Wracają do nas 3-4 żarówki rocznie! Ale u nas żarówka GU10 8W nie kosztuje 8zł tylko 17,99zł. E27 12W kosztuje aktualnie w promocyjnej cenie 15zł, a nie 7zł. Różnica w cenie nie wynika z tego, jak twierdzą niektórzy z marży sprzedającego. My mamy 2-3zł marży na żarówce. Więcej się nie da w tej branży "wykręcić". Różnica w cenie wynika z jakości! Dlatego raz jeszcze podkreślam, nie kupujemy w marketach, ponieważ tam są żarówki żałosnej jakości w bardzo wysokiej cenie lub tzw. promocje, które kusza ceną ale takie produkty "żyją" 2-3 miesiące. Na portalach aukcyjnych żarówki sprzedają importerzy, którzy mają 1-2zł marży na sztuce. Mają kontenery najtańszego "badziewia" i gdy wyprzedadzą wszystko znikają. Niewiele jest na rynku firm, które tak jak my sprawdzają produkty, rozbierają, mierzą parametry, a gdy znajdą dobry produkt, wówczas współpracują z danym producentem przez wiele lat. Oczywiście takie podejście podnosi koszty ale potem zwraca się to z nawiązką, gdyż nie mamy reklamacji na towar, który oferujemy, klienci są zadowoleni.
Niestety nieuczciwi sprzedawcy i markety psują rynek i powodują utratę zaufania klientów do oświetlenia LED. A szkoda, bo gdy kupi się żarówki dobrej jakości to świecą one długie lata. U siebie w domu mam żarówki EcoLighta i Anluxa i cieszę się z oszczędności jakie mi dają od ponad 4 lat.
Ja za żarówkę E27 12 W zapłaciłem 26,99 a za E27 16 W zapłaciłem coś około 32 ZŁ więc jeśli płacenie za żarówkę od 25 do 35 ZŁ to oszczędzanie na jakości to chyba droższych żarówek nie ma sensu szukać ........ .
UsuńA gdzie kupował Pan żarówki? Proszę nie podawać nazwy, bo nie chcę robić antyreklamy komuś co jest niestety niedopuszczalne przez prawo. Chodzi o to czy w markecie, czy na portalu aukcyjnym, czy w sklepie stacjonarnym?
UsuńRok temu 16W w tej cenie to była okazja, 12W w cenie jaką Pan podał były drogie. Nie wiem gdzie Pan kupował żarówki, jeśli w markecie to zapewne padł Pan ofiarą typowego zawyżenia ceny. Ostatnio w jednym z marketów budowlanych trafiłem na żarówkę 9W E27 w cenie 18zł i to pochodząca od nic nie mówiącego z nazwy importera. Zresztą w wielu sklepach stacjonarnych jest tak, że np. na Allegro sklep wystawi żarówkę w cenie 8zł, a w siedzibie stacjonarnej w cenie 15zł. Co dla mnie jest chore ale tak niektórzy robią. Jeśli jednak kupił Pan dobre, pochodzące od sprawdzonego producenta żarówki LED to pozostaje wykonać przegląd instalacji elektrycznej. Zacząć należy od rzeczy najbardziej niszczącej ledy - włączniki z tzw. kontrolką, czyli światełkiem, które świeci, gdy żarówka jest wyłączona.
Kupiłem je na alegro od 2 sprzedawców niedawno jeszcze dokupiłem od innego sprzedawcy u niego na stronie 2 żarówki więc w sumie mam żarówki z trzech żródeł a żarówki przepaliły się w 3 żyrandolach w 3 różnych pokojach oraz w lampce stojącej na szafce oraz w okapie nad kuchenką gazową część z nich była wkręcana do góry gwintem a druga część była wkręcana do dołu gwintem jedna z nich była wkręcana gwintem na bok i wszystkie uległy awarji przed upływem 2 lat instalacja w domu ma ponad 25 lat i nie ma takich bajerów jak kontrolki we włącznikach wcześniej tam były wkręcane żarówki 40 W 60 W 75 W 100 W zwykłe żarnikowe .
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWłącznik z kontrolką, czyli ze światełkiem to nie bajer tylko wynalazek lat 60-tych, popularny w starych blokach. Jeśli kupił Pan żarówki u 3 róznych osób i wszystkie padają to zostaje instalacja. Napisał Pan, że ma ona 25 lat! Czas na porządny przegląd. Nie może być tak, że żarówki z kilku źródeł, padają w tak krótki czasie. Stara instalacja zapewne "sieje" zakłócenia, może emituje je jakieś urządzenie w sieci, a przy braku zabezpieczeń stara sieć je potęguje. Niewykonalne jest to, żeby od różnych dostawców, żarówki w wyższych cenach padały. Chyba, że są to tzw. "kukurydze", czyli takie, które mają diody na bokach, zamknięte w szkle. Jeśli są to typowe bańki A60 czy A65 i pochodzą od dobrego producenta to nie mają prawa "padać". Tak więc proszę pomysleć o przeglądzie instalacji i to solidnym.
UsuńJa kupuję tylko żarówki typu corn ..... ale te co się przepaliły były bez szklanej lub plastikowej bańki były to diody montowane na wierzchu .
UsuńTo mamy przyczynę. Te żarówki jeśli mają moc większą niż 6W nie nadają się do użytku. Nie radzą sobie z odprowadzaniem ciepła. Ja tego nie mam w swojej ofercie. Proszę spróbować ze zwykłymi bańkami. Już kąt 160 stopni przy mocy powyżej 10W zapewnia niezłe rozproszenie światła. Corny, będą padały. Ten produkt to pomyłka i nie wiem po co sprzedawcy go oferują, skoro 100% wraca na reklamację.
UsuńTyle że połowa żarówek tych baniek będzie świeciła na sufit bo są wkręcane do góry gwintem i muszą świecić na boki bo inaczej zostanie mi światło odbite od sufitu a te żarówki led zastępują właśnie zwykłe 40 , 60 , 75 oraz 100 W .
OdpowiedzUsuńPrzy 160 stopniach w dół kierowana jest już spora porcja. Poza tym wybieramy większą moc i światło dodatkowo odbija się od sufitu. Nie ma już z tym dramatu. Oto przykłady
Usuń:
1)http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/164-zarowka-led-e27-13w-1050-lm-anlux.html
2)http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/380-zarowka-led-e27-16w-1410-lm-inq-biala-neutralna-4000k.html
3)http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/381-zarowka-led-e27-15w-1320-lm-ecoenergy-biala-ciepla-3000k.html
4)http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/477-zarowka-led-e27-swieczka-6w-480-lm-anlux.html
5)http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/444-zarowka-led-e27-10w-850-lm-ecolight.html
To są żarówki, które nie ustępują pola żarówce typu "kukurydza" a jakością przebijają je miliony razy
Witam, orientuje się Pan może czy żarówki punktowe led które mają być zamontowane w podwieszanym suficie, GU10 27 LED 2835 SMD 5.5W, współpracują ze ściemniaczem?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Witam.
UsuńNie mam pojęcia. Z żarówkami LED "ściemnialnymi" jest bardzo duży kłopot. Jedna współpracują z takim ściemniaczem, inne z innym. Nie ma żadnej reguły. Niektóre nie chcą współpracować praktycznie z żadnym ściemniaczem. Także ja niczego nie polecam z tego typu asortymentu. Od 4 lat nie sprzedaję takich żarówek bo jest z nimi tylko kłopot.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńbardzo dobry blog z którego spor się dowiedziałem na temat technologi led w żarówkach. W ofercie pan sklepu pojawiła się żarówka LED G9 7W Ecolight. Jak jest z odprowadzaniem ciepła przed tę żarówkę?
Pozdrawiam
Witam.
UsuńCieszę się, że blog jest pomocny. Co do G9 7W to coLight zastosował 2 patenty. O 1 nie wolno mi mówić, natomiast 2 to widoczne 4 pionowe, podłużne otwory w kloszu. G9 to najgorszy rodzaj żarówek. Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, że zrobi tanią w produkcji mocną żarówkę i zrobił. Ale moc zamknięta w małej bańce daje o sobie znać. Jesli chodzi o zamienniki LED to do niedawna nie polecałem niczego co było mocniejsze niż 5W ponieważ większe moce miały żałosną żywotność. W końcu jednak pojawił się produkt godny uwagi, dający bardzo dobre rokowania na przyszłość i dlatego po serii testów żarówka trafiła do naszej oferty.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Dziękuję za szybką odpowiedź. Kupuję i zobacze jak okaże się w praktyce:)
UsuńPozdrawiam,
Darek K.
To dobre źródła światła, więc w praktyce powinno być ok :)
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńJak jest wreszcie z tymi opisami że świetlówka led 18w jest zamiennikiem świetlówki 36 w? przecież me mniej lumenów o ponad 2 razy ? o co chodzi
Witam.
UsuńWszystko zależy od producenta i od barwy. Są takie świetlówki 18W, które są jaśniejsze niż klasyczne 36W. My np. mamy 20W świetlówki, które są zamiennikami 36W świetlówek. Z 18W bywa różnie. Niektóre mają jasność większą, niektóre mniejszą. Tak jak napisałem powyżej, wszystko zależy od producenta.
Rozumiem że autor odczuwa ból gdyż konkurencja przed nosem zwija mu klientów. Oczywiście nie zaprzeczam iż wielu sprzedawców oszukuje, ale każdy świadomy konsument o tym wie, tak samo jak i z bateriami do telefonów, Pamiętam jak kiedyś do starej noki 3310 kupowalem baterie, to standardowa pojemność byłą 950mAh, potem byly wersje litowo-jonowe które miały 1150, w to moze da sie uwierzyć ale chwile później pojawily sie baterie o pojemnosciach 4000mah, 6000mah i 9000mah.... tak przynajmniej bylo na nich napisane i ludzie kupowali, a nie mialy one nawet pojemnosci zwyklej bateri... to samo z ogniwami 18650 o gigantycznych pojemnosciach firmy Fire... cos tam (jak ktos zna temat to wie o co chodzi).
OdpowiedzUsuńJednak nie zgodze sie z wieloma tutaj poruszonymi kwestiami, to zeby kupowac drozsza zarowke... to tak samo inteligętne.. jak kupować tą co na niej pisze że ma więcej watów...
Przy zakupie żarówki, trzeba zwrócić uwagę, jaki daje strumień świetlny, i jaką pobiera moc, to w zasadzie najważniejsze parametry. oraz jeszcze dość ważny jest wspolczynnik CRI, co wbrew pozorom ma duze znaczenie jesli uzywamy oswietlenia w domu, a nie do chwilowego właczania w komórce, czy grażu.
Porównywanie żarówek Ledowych pod względem Watów o zwyklych tez jest troche niewlasciwe. W żarówkach stosuje sie różne diody, stare wspomniane 3528 maja wydajność swietlną 50-70lumenów z 1 Wata, a nowa generacja 2835 nawet 140 lumentów z 1 Wata, czyli 2,5 razy więcej, wiec porownywanie takie jak widać jest m,ocno ie wlasciwe
i wprowadza w błąd.
uważam ze wystarczą 4 parametry o ile są prawdziwe:
Moc pobierana
Strumień świetlny
-> z tego można wyliczyć wydajność
wkaźnik CRI
temperatura barwowa (ale to kwestia gustu)
oraz jak wiemy z jakich diod jest żarówka i ile ich jest
to już wiemy wszytsko.
ja sam kupowalem a pewnym supermarkecie zarowki 12W (1050 lumen)
w promocji po 8,99zl, gdzie ich normalna cena to 20zł i wcale to
nie byly jakies oszukane zarowki, mam bardzo duzo zarowek, roznych
producentow, wiele z nich otwieralem sprawdzalem jakie są diody,
mierzylem prąd pobierany.
Strumień świetlny jest trudniej zmierzyć, domowymi sposobami,
choc wystarczy miec luksometr (koszt 200zł) i cos juz mozna
sie pobawic, to najtaniej, uzyc ogniwo slonecznego i wtedy
chociaz mozna porownywac zarowki, oczywiscie najlepiej o
takich samych temperaturach barwowych, bo inne moga inaczej
dzialac na sensor luksometru, lub ogniwo.
ogolenie obecnie najlepsza dioda cenowo i wydajnosciowo
to 2835, no ewentualnie 5050, COB moze jak sporo staniea
to staną sie bardziej popularne, poki co, raczej do oświetlenia
domy sie nie nadają.
Witam.
UsuńSkoro zostałem wywołany "do tablicy" to odpowiadam - Autor nie odczuwa bólu, gdyż ma wielu lojalnych, wracających i zadowolonych klientów. Są dni, takie jak wczoraj, gdy nie mam czasu zjeść śniadania i jem je o 17:30, gdyż robię wszystko, żeby klienci mieli towar wysłany bez opóźnień. Co do argumentów to zacznę od końca - diody 5050 to przeżytek. Wytwarzają zbyt dużo ciepła, więc nie można o nich powiedzieć, że są najlepsze wydajnościowo - proszę wybaczyć ale to największa głupota o jakiej słyszałem. Ich wydajność jest żałosna. Dioda 5630 owszem ale proszę nie pisać głupot, że 5050. W ten sposób tylko namiesza Pan w głowach ludziom, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. Dioda COB - to zależy. Moce poniżej 10W to przereklamowana, droga dioda. Powyżej tej mocy są ok. Mozna na nich tworzyć fajne, gotowe, przemysłowe lampy, zwłaszcza CITIZEN wykonuje ekstremalnie dobrą robotę. Diody 2835 - zgadzam się, ale II generacji i II generacji 0,9W.
Luksometr za 200zł??? Co nim można zmierzyć? Jeśli coś związanego ze światłem to współczuję osiągniętych wyników. To jest tak samo realne, jak zwycięstwo w wyścigu formuły 1 na deskorolce. Gdyby tak było to Politechniki nie kupowałyby sprzętu za kilka tysięcy złotych. Także takie "urządzenie" nie służy do pomiarów. Urządzenia z atestem zaczynają się dzisiaj od 800 zł netto, niegdyś od 2500zł.
Oszustwa - niestety są coraz powszechniejsze. Ostatni kwiatek jaki widziałem - GU10 6W 800 lm! Absurd jakich mało ale ludzie kupują.
Cena - im droższa żarówka, tym większą szansę mamy na to, że jest w niej dobra elektronika. Śmieszne i naiwne jest wierzenie, że kupi się żarówkę za 9zł, która ma diody Epistara i przetwornicę CCD. A według opisów, tak ma 90% tanich żarówek.
Pozdrawiam
Marcin Siedlecki
Autor
Mam do wykonania lampę służącą do oświetlenia tzw. martwej natury.
OdpowiedzUsuńDotychczasowe próby nie przynoszą odpowiednich rezultatów z powodu moich błędów w ocenie potrzebnej wartości oświetlenia oraz skąpstwa :)
Skąpstwo mi przeszło oraz udało się ustalić potrzebną moc.
Założenia są następujące:
Lampa ma mieć możliwość sterowania barwą światła białego.
Odpada taśma dualna jako, że nie spotkałem takich o cri 90/95.
Wykonana ma być z dwóch taśm, jednej 3000 i drugiej 6500.
Moc jednego kanału ok 20w/m.
Przewiduję radiator oraz jeśli potrzebny, wentylator.
Czy jest Pan w stanie wskazać odpowiednie produkty z dostępnych w handlu?
Brakuje mi doświadczenia w ocenie rzetelności opisów.
Witam.
UsuńCzy lampa musi się opierać na taśmach? Moim skromnym zdaniem to zła droga, ponieważ taśmy służą do dekoracji, nie oświetlenia. Co do CRI 90 to takie taśmy nie są produkowane. Wiem, wiem opisy... ale w rzeczywistości nie ma takiej taśmy. Tutaj przydałyby się diody COB, dokręcone do radiatora, powiedzmy w rzędach, dobry sterownik PWM i wtedy byłoby super. Na taśmach nic z tego dobrego nie wyjdzie.
Dziękuję bo ponownie, tym razem przed zakupem, rozwiewane są moje założenia.
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc, chyba pierwszy raz spotykam się z dziedziną w której to co napisano niekoniecznie cokolwiek znaczy.
Taśmy były założeniem bo wydawały się prostym rozwiązaniem.
Dwa pytania jeśli można.
Lepszym rozwiązaniem będzie kilka diod czy jedna np 20w.
Lepszym choćby z uwagi na rozłożenie temperatur na wspólnym radiatorze?
Drugie to pytanie o miejsce zakupu mając na uwadze rzetelność danych.
Najtaniej i najłatwiej byłoby zastosować naświetlacze LED ale wówczas nie ma mowy o sterowaniu jasnością lamp. Co do ilości diod to ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, nie znając podstawowych założeń, jakie ma spełniać lampa. Generalnie wszystko zależy od projektu lampy. Jeśli ma to mieć charakter podłużny, liniowy, powiedzmy coś w rodzaju słupków, to lepiej zastosować kilka słabszych diod, np. jedna pod drugą. Co do zakupu, to niestety nie jestem w stanie polecić miejsca zakupu. Jeśli mają to być dobre diody, to polecam producenta diod - firmę CITIZEN lub ewentualnie firmę CREE. Proszę pamiętać, że liczba diod ciepłych i zimnych nie musi być równa. Bo to tak nie działa, że damy np. 3 diody ciepłe i 3 zimne i będzie barwa neutralna, itp. Pozostaje jeszcze kwestia sterowania. Trzeba dobrze określić ilość diod, ich rodzaj, napięcie i prąd jaki będzie "puszczony" na diody i dobrać wówczas sterownik PWM. Nie jest to proste zadanie. Dlatego warto poszukać gotowych lamp, bo wielokrotnie wychodzi to znacznie taniej, niż tworzenie własnej konstrukcji na "ślepo".
UsuńZadałem pytanie mało precyzyjnie ale też nie chciałem obciążać nadmiernym opisem.
UsuńBudowałem już listwy na power ledach i jak sądzę poradzę sobie z wyliczeniem lub podążę za sugestią.
Natomiast brakuje mi rozeznania choćby w wyborze producenta, zbyt rzadko podejmuję temat.
Dziękuję za wyjaśnienia
Jeśli budował Pan listwy na diodach Power LED to z całą pewnością Pan sobie poradzi. W pierwszej kolejności warto brać pod uwagę CITIZENA. Swego czasu (nie wiem czy obecnie mają jeszcze ten model) były dostępne klastry modułowe, które można było dowolnie kształtować. Kupowało się prostokąt diod i odłamywało się takie fragmenty, jakie były potrzebne. Było to dość tanie rozwiązanie i bardzo uniwersalne. Ogólnie Citizen ma najlepsze parametry. Druga jest firma CREE. Z tanich diod fajnie prezentowały się ETI.
UsuńA co myślicie o diodach 2216 ? Lepsze czy gorsze od 2835 ?
OdpowiedzUsuńWłaśnie muszę wybrać taśmę LED i mam do wyboru:
120szt 2835 LED na 1m. Strumień świetlny / 1m: 895lm 24V
120szt 2216 LED na 1m. Strumień świetlny / 1m: 1000lm 24V
Planuję oświetlenie blatu o długości 3n w kuchni.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńA czy takie diody znajdują się również w naświetlaczach? Chciałabym sprawdzić takie informacje, ponieważ szukam i w internecie znalazłam https://www.interblue.pl/ naświetlacze led z czujnikiem ruchu. Na pewno coś takiego może mi się bardzo przydać.
OdpowiedzUsuńCzytam od godziny i muszę przyznać, że bardzo dużo się tu dowiedziałem. A wiecie może gdzie mogę dostać taki naświetlacz ? Jak ten opisany w jednym z komentarzy?
OdpowiedzUsuń