czwartek, 19 kwietnia 2012

Na co zwrócić uwagę kupując żarówkę LED

Witam.
Dzisiaj zajmę się kwestią, która zapewne nurtuje część z Was - otóż na co zwrócić uwagę kupując żarówkę LED w celu zastąpienia nią zwykłej żarówki.
Najważniejsze to znać rodzaj gwintu, o rodzajach gwintów pisałem szerzej jakiś czas temu, teraz tylko ogólnie tak dla przypomnienia:
E5 5 mm
E10 10 mm
E11 11 mm
E12 12 mm
E14 14-17 mm
E17 (110v) 14-17 mm
E26 (110v) 26-27 mm
E27 26-27 mm
E39 39 mm
E40 40 mm
oraz:
GU10
G4
MR16
MR11
G9

Najpopularniejsze gwinty to E27, E14, GU10, G4 oraz MR16.

Jeśli znamy już rodzaj gwintu, musimy wiedzieć jakim napięciem musi być zasilana nasza żarówka. Żarówki GU10, E27, E14 są najczęściej zasilane bezpośrednio z 230V AC. Przy żarówkach halogenowych G4 sprawa ma się inaczej - wymagają w większości przypadków zasilacza 12V DC lub AC. Przy czym uwaga, jeśli macie Państwo do wyboru, żarówkę AC/DC lub tylko DC, to nawet jeśli jesteście pewni, że Wasz zasilacz to zasilacz 12V DC kupcie żarówkę AC/DC. Dlaczego? Powody są 2. Po pierwsze jest wykonana z lepszych komponentów, po drugie nie ma znaczenia polaryzacja, więc po zamontowaniu w oprawie nie będzie sytuacji, w której okaże się, że żarówka ma bieguny odwrotne niż Wasza oprawa.

Kolejna sprawa to moc świecenia. O tym też pisałem jakiś czas temu dość szeroko, więc teraz opiszę to bardziej ogólnie. Otóż, przy żarówkach G4 maksymalna moc jaką zniesie 99% opraw to 20W. Więc do takich opraw wystarczy kupić dobre, solidne żarówki LED 2W.
Przy żarówkach zasilanych z 230V AC zakres mocy jest dużo większy i teoretycznie nie ma górnej granicy. Chociaż zdarzają się plafony czy też żyrandole, które mają określoną maksymalną moc dla żarówek jakie można w nich stosować.
Co do mocy, tak jak to podkreślałem wiele razy trzeba zachować ostrożność i nie dać się oszukać.
Generalnie trzeba zastosować się do tych 3 rad:
1) przyjmujemy, że 1W poboru mocy = 10W oddanym przez żarówkę LED w postaci światła, przy poborze powyżej 5W wartość oddanej mocy spada, zatem możemy przyjąć, że jeśli żarówka pobiera:
* 6W to będzie świeciła najwyżej jak 50W
* 7W to maksymalnie osiągnie 60W
* 8W odda maksimum 66W mocy świecenia.
* 10W może zastąpić maksimum żarówkę 75W
Podane powyżej wartości dotyczą żarówek zbudowany z dobrych diod. Jeśli użyto słabych diod, to np. żarówka 8W, która składa się z diod kiepskiej jakości nie da więcej światła niż 45 - 50W.
2) kupujemy droższe żarówki, kupować coś co jest tanie nie ma sensu, najlepiej przejrzeć kilka takich samych ofert i wybrać tą, która w opisie zawiera najniższe wartości - oznacz to, że taka osoba nie oszukuje, albo oszukuje nieznacznie
3) kolejna sprawa - nie dajmy się nabrać na ilość diod! Nie ważne, że tańsza żarówka ma 100 diod, a droższa 70, na 100% mogę Was zapewnić, że ta droższa, która ma tylko 70 diod będzie świeciła mocniej bo jej diody są duuuużo wyższej jakości

Następnie bierzemy pod uwagę pobór mocy. Żarówki LED są bardzo oszczędne, oczywiście nie można wierzyć w zapewnienia typu - pobór 4W = 65W mocy świecenia! To bzdura! Ale często spotykana w "cudownych opisach" produktów. Tak jak pisałem powyżej - 1W poboru to 10W mocy świecenia. Powyżej 5W, stosunek poboru mocy do mocy świecenia spada.

Kolejne kryterium to wymiary. Kiedyś wszystkie żarówki były identyczne, znormalizowane. Teraz bardo często mają różne wymiary. Warto na to zwrócić uwagę, trzonek to nie wszystko, a niezbyt estetycznie będzie wyglądała żarówka wystając z oprawy halogenowej. Oczywiście nie ma co przesadzać i mierzyć wszystkiego idealnie ale warto ogarnąć tą kwestię i przed zakupem chociaż w przybliżeniu znać wymiary oprawy albo żarówki używanej dotychczas.

Ostatnia kwestia to jakość. To bardzo ważne kryterium. O tym również pisałem wielokrotnie. Jakość oświetlenie LED łatwo poznać po jego cenie. Im wyższa cena tym wyższa jakość! Nie warto kupować tanich żarówek bo spalą się po około 3 - 4 miesiącach. Droższa żarówka, wykonana w nowszej technologii będzie świeciła mocniej i wystarczy na kilka lat.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

70 komentarzy:

  1. Witam serdecznie, Dziekuje za ten artykuł. Mam do Pana jedno pytanie. Męczę się z tym od tygodnia. Chciałbym do pokoju kupić żarówki ledowe o śwetle około 4000-4500K aby było to światło w miare naturalne przyjemne do pracy. Gwint e14.

    Znalazłem żarówki o takim opisie:

    Żarówka E14 36LED 5050 SMD 4,8W 380lm Biała Zimna Kąt świecenia: 360°
    Oraz
    Żarówka E14 27LED 5050 SMD 3,6W 320lm ten sam kąt świecenia

    W żyrandolu mam wejścia na max. 40W czy gdy kupie tą 4,8W Led czy nie powinno się nic stać, czy moze lepiej 3,6W? I czy są to dobre parametry Pana zdaniem? Chodzi mi również by właśnie nie były to żarówki punktowe ale aby świeciły na cały pokój.

    Dziękuję bardzo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.
    Cóż, jeśli chodzi o moc maksymalną 40W to jest ona podyktowana wytrzymałością cieplną danych elementów lampy i dotyczy zwykłej żarówki. Żarówka LED nie wytwarza tyle ciepła, więc można w takiej lampie zamontować żarówkę LED nawet o mocy 40W, która będzie zamiennikiem np. żarówki 350 czy też 380W. Tak więc spokojnie można montować mocniejszą żarówkę 4,8W. Co do kąta świecenia to żarówki LED mają maksymalnie 270 stopni. Niektórzy używają terminologii 360 stopni ale nie jest to prawidłowe. Co do mocy 4.8W i 380 lm z 36 diod 5050, nie wiem co to za diody ale wartość słaba - 380 lm przy Epistarze osiąga się z 27 diod przy 4 - 4,5W. Co do barwy - biała neutralna (wiele osób pisze - naturalna, co jest błędem lub świadomym "zabiegiem marketingowym" o czym pisałem swego czasu na blogu). Generalnie barwa neutralna czyli powyżej 4000K przypomina bardziej barwę zimną niż ciepłą, tak to już odbiera nasze ludzkie oko, więc lepiej szukać żarówek o tej dolnej granicy czyli 4000K, generalnie przy doborze oświetlenia panuje taka zasada - w pomieszczeniach mieszkalnych używa się barwy ciepłej, na zewnątrz zimnej. Dlatego jeśli żarówki mają być w pokoju to lepiej poszukać barwy 4000K niż 4500K.
    Mam nadzieję, że pomogłem chociaż trochę w rozwianiu wątpliwości.
    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam,

    Szukam żarówek pod oprawę GU10, które pozwalają się ściemniać. Poleci Pan coś ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam. Żarówki LED zasilane z 230V generalnie "nie lubią" ściemniania i to bez względu na rodzaj gwintu. Należy szukać specjalnie przystosowanych do ściemniaczy żarówek LED. Ważne aby spełniły one warunek minimalnego obciążenia - niektóre ściemniacze i włączniki dotykowe mają podany minimalny amperaż lub minimalną moc jaką mogą być obciążone i to tymi parametrami należy się kierować w pierwszej kolejności. Bez dokładnych informacji dotyczących ściemniacza za wiele doradzić nie mogę. Można szukać w ofercie Lumenmaxa, to bodaj jedna z firm mająca największy wybór żarówek mogących współpracować ze ściemniaczem.
    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam ledy od firmy osram, szukałam takich z normalnym gwintem. Myślałam, że są bardzo drogie, ale okazało się, że wcale nie. A dają fajne światło. O przyjemnej barwie. Dużo lepiej mi się przy nim czyta :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Mieliśmy w ubiegłym miesiącu pilotażową serię 12 sztuk żarówek Osram E27 10W w promocyjnej cenie po 41,99zł - rozeszły się praktycznie od reki, po nowym roku wrócą do oferty, co prawda cena za 10W E27 będzie nieco wyższa ale będzie nadal bardzo konkurencyjna. Jeśli dobrze się wszystko ułoży cenowo, będą również inne modele firmy Osram.
    Osram ma dobre produkty, co prawda przy firmówkach są dostępne różne tzw. lnie modelowe, a więc również i w przypadku markowych produktów sprawdza się zasada, że im żarówka droższa tym lepsza. Co do barwy - Osram w swoich produktach stosuje barwę białą ciepłą 2700K, większość populacji ludzkiej czuje odczuwa jako przyjemną, barwę białą ciepłą w zakresie 2700 - 3200K.
    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy przy żarówce led np. tej zwykłej na standardowe E27, trzeba zachowywać polaryzację? Czy ma znaczenie gdzie dostarczymy + a gdzie - ??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Zwykłe żarówki zasilane E27, E14, GU10, większość G9 oraz niektóre MR16 zasilane są napięciem zmiennym 230V AC, a więc takie napięcie nie ma polaryzacji, czyli "+" i "-". Mamy tylko fazę "L" i przewód zerowy "N". Dla żarówki jak i większości innych urządzeń zasilanych z 230V AC, a więc napięciem jakie płynie w naszych domach nie ma znaczenia gdzie podamy fazę, a gdzie zero, to dlatego gdy podłącza Pan telewizor czy lodówkę, na wtyczce nie ma oznaczeń L i N bo dla tych urządzeń nie ma to znaczenia, tak samo jest z żarówkami. Polaryzację mają tylko niektóre żarówki G4 12V, choć większość z nich ma wbudowany mostek prostowniczy i nie ma dla nich znaczenia gdzie podamy +12V, a gdzie -12V ale można trafić też modele, które mają określoną polaryzację. Ale to tylko dotyczy żarówek 12V. W przypadku napięcia 230V AC nie ma to znaczenia.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  8. Witam. Posiadam lampę stojącą ,z jednym rozgałęzieniem (jeden klosz jest na pionowo drugi z taka sprezynką np do czytania z regulacja),szklane klosze .ten pionowy ma moc maks.100W E27 gwint a ten drugi moc max 40W gwint E14. napiecie 230 V.i tu mam problem ,juz kupilam kilka zarowek i aby leżą,bo zalezy mi na duzej emisji swiatla na cale pomieszczenie,niewielkie w zasadzie,tradycyjny pokoik 13m2. nie wiem czy dobrze zrobilam ale kupilam najpierw wtym celu zarowke ledowa 100W ,bylo mi wraz za malo swiatla wiec kupilam 150W firmy Active Jet spiralna ,nie dosc ze przekroczone o 50W niz zalecil producent to znow slabe swiatlo. ten klosz jest jakby odwrocony i najwiecej swiatla daje na sufit,i nie osiagne zamierzonego celu zarowka nawet 190W. Dlatego mysle,czy moge dac z 80W do tego gwintu E14,gdzie producent zalecil max 40!,czy cos sie moze stac?ewentualnie rozwazam zakup nowej lampy ktora bedzie miala kilka rozgalezien moze da lepszy efekt?tylko jaka tu kupic jak wszedzie pisze max 40 W i max 60W ?czego stu nie rozumiem. w takim razie po co produkuja zarowki o mocy 80,100 w i wieksze jak nigdzie wedle opisow producentow nie mozna ich wkrecic. Dodam,ze nie lubie oswietlenia gornego tradycyjnego,jest zbyt rażące,a jak zmienie na mniejsza moc zarowki wtedy jest za ciemno i tak az pomaranczowo.. zalezy mi na barwie dziennej czyli zimnej ale niekoniecznie. moze poleci Pan cos konkretnie ze swojego sklepu? Z gory dziekuje za porade

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Najważniejsza kwestia to czy pisząc 100W żarówka LED ma Pani na myśli zamiennik 100W żarówki zwykłej, czyli powiedzmy żarówkę o mocy 18-25W, czy 100W żarówkę LED, która jest zamiennikiem żarówki 600-700W? Domyślam się, że chodzi o pierwszy przypadek, czyli ma Pani żarówkę LED powiedzmy 20W, która jest zamiennikiem 100W zwykłej Żarówki. Co do ograniczenia mocy przez producenta to nie każdy producent je stosuje i dlatego mocne żarówki mają rację bytu. Jeśli ograniczenie jest podane, to trzeba je przestrzegać, przy czym liczy się moc źródła, a nie to czego zamiennikiem jest żarówka. Czyli jeśli ma Pani żarówkę 20W, która jest zamiennikiem żarówki 100W, to fizycznie ma Pani żarówkę 20W i może ją Pani zastosować w lampie, którą producent przeznaczył do żarówek 20W. Zawsze liczymy i podajemy moc fizyczną źródła, to czego zamiennikiem jest dane źródło to kwestia informacyjna i porównawcza, liczy się moc fizyczna. A więc jeśli jest to lampa z ograniczeniem mocy przez producenta do 100W, to może Pani tam wkręcić zwykłą żarówkę o mocy 100W dającą 100W mocy roboczej lub żarówkę LED o mocy 100W, która będzie zamiennikiem żarówki 600W. Więc jeśli wkręciła Pani żarówkę LED będącą zamiennikiem 150W żarówki zwykłej to ma ona około 25-30W, więc nie przekroczyła Pani zalecenia producenta o 50W, tylko ma Pani jeszcze 70W zapasu. Te ograniczenia mocowe dla lamp stają się coraz niższe, właśnie z uwagi na żarówki LED, które emitują mało ciepła. Zwykła żarówka 100W odda tyle ciepła ile odda żarówka LED 100W, czyli świecąca jak 600W żarówka zwykła. Dlatego podkreślam raz jeszcze liczymy fizyczną moc żarówki, a nie to czego ona jest zamiennikiem.
      W Pani wypadku trzeba szukać żarówek o jak najszerszym kącie świecenia. To jest minus żarówek LED - wszystkie tzw. bańki emitują 160 stopni, rurkowe 270 stopni, a więc światło emitowane jest w górę i na boki, w dół już jest z tym gorzej. I to niezależnie od tego co piszą producenci, czy napiszą 270 czy 360 stopni, w dół zawsze pada wiązka światła najmniejsza. Proponuję poszukać czegoś solidnego w okolicy 25-30W. Będą to duże, kuliste żarówki, tzw. mango lub glob. Taka żarówka będzie emitowała dużo światła i powinna zrównać się z żarówką 150W. Ja niczego nie polecę na chwilę obecną, ponieważ najmocniejszy model jaki mamy na tą chwilę to E27 15W, będącą zamiennikiem żarówki zwykłej 85W.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz. bardzo cenne informacje,balam sie ze ta zarowka 150w popale przewody i bedzie pozar. czlowiek uczy sie jednak cale zycie,dziekuje pozdrawiam

      Usuń
    3. Spokojnie może Pani używać takie żarówki. Swoją drogą producenci powinni lepiej oznaczać lampy, mogliby np. umieszczać nalepki informujące o mocy max. dla żarówki klasycznej i mocy max. dla żarówki LED. Wówczas nie byłoby wątpliwości, a tak wiele osób ma obawy co do stosowanego źródła. Cieszę się, że mogłem pomóc.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Nie mogę wypowiadać się imiennie o żarówkach konkurencji, piszę zawsze ogólnie o trendach, produktach, itd., nigdy nie wypowiadam się imiennie na czyjś temat, byłoby to z mojej strony nieetyczne i nie mogę tego czynić, tak więc proszę mi wybaczyć ale nie będę wypowiadał się o tej firmie, tym bardziej, że pierwszy raz widzę tą nazwę, komentarz muszę usunąć, aby nikt nie zarzucił mi, że stosuję antyreklamę. Co do samego nagrzewania, to trzeba byłoby zmierzyć temperaturę żarówki, to, że parzą w ręce, cóż jedną osobę będzie parzyło już 45 st. inną dopiero 60 st. Tak więc jest to dość subiektywne. Przy czym 5W żarówka nie powinna emitować zbyt dużo ciepła, to mała moc i nie powinna się tak bardzo grzać, gdybyśmy mówili o E27 12-15W, o wtedy by mnie to nie dziwiło, natomiast 5W nie wróży długiej trwałości ale podkreślam, trzeba byłoby zmierzyć temperaturę żarówki. 65st C to górna granica dla diod. Później żywotność mocno spada.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  10. czy 2 zarowki led 2.5W ktore sa w lampie wiszacej oświetla w miare pokoj 20m kwadratowych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      2.5W żarówka jest zamiennikiem żarówki 15-20W, więc mocy roboczej takie 2 żarówki dadzą łącznie w okolicy 25-35W, nie więcej, a to zdecydowanie za mało jak na pokój 20m2. na 20m2 minimum to LED 12W, czyli zamiennik 70W, a bardziej 13-15W czyli zamienniki 75-80W.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam. Mam lampę sufitową z 5 żarówkami halogenowymi GU 5,3 12V, 20W. Chciałem wymienić je na odpowiedniki LED, lecz nie wiem czy wbudowana w lampę przetwornica będzie odpowiednia do nowej konfiguracji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Wszystko zależy od tego jaki jest w lampie zasilacz. Jeśli jest to zasilacz 12V DC to będzie działał z żarówkami LED bez problemu. Jeśli jest to zasilacz AC (okrągły walec nawinięty drutem) lub co gorsza tzw. transformator elektroniczny o mocy minimalnej - poznajemy go po tym, że na obudowie ma podany zakres, np. 20-100W, itp. to należy go bezwględnie wymienić. Niektóre żarówki LED mogą być zasilane przez zasilacze DC/AC, wówczas można zostawić zasilacz AC jeśli takowy jest w lampie ale pod warunkiem, że jego moc nie będzie większa niż suma mocy żarówek LED, czyli jeśli będzie np. 5 żarówek o mocy 2W, to zasilacz AC nie może mieć mocy większej niż 10W. Tak więc podstawowa sprawa to trzeba zobaczyć jakiego typu zasilacz jest w lampie.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
    2. W takim razie będę musiał się dostać do zasilacza, co wiąże się z demontażem lampy. Dziękuję za informację.

      Usuń
    3. Niestety innej możliwości sprawdzenia nie ma, a prawdopodobieństwo tego, że w lamie jest zasilacz AC lub co gorsza o mocy minimalnej jest znacznie większe niż prawdopodobieństwo zastania tam zasilacza DC.

      Usuń
  13. czy zarowka g9 230V wymaga zassilacza cz mozna ja bezposrednio podlaczyc do sieci

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Żarówki zasilane z 230V wymagają zasilania prosto z sieci, nie można stosować do nich żadnych zasilaczy. One mają już w swoich wnętrzach odpowiednie układy elektroniczne (najczęściej przetwornice), które pełnią mówiąc w dużym uproszeniu rolę zasilaczy.
      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki
      MS ELEKTRONIK

      Usuń
    2. Bardzo dziekuje.Mam jeszcze jedno pytanie,czy do zasilacza 12vDC typowego do zarowek g4 LED moge podlaczyc zarowki g4 nie led ale halogeny 10V lub 20V

      Usuń
    3. Jeżeli producent żarówki zaleca 10V to musi to być 10V, jeżeli zaleca 20V, to musi być 20V. Aczkolwiek jestem zaskoczony, że ma Pan żarówki 10V i 20V. Może miał Pan na myśli moc W, a nie napięcie V? Większość żarówek G4 wymaga zasilania 12V.

      Usuń
    4. Tak bardzo przepraszam oczywiscie chodzilo mi o waty a nie volty.Ale prosilbym o odpowiedz czy zarowki halogenowe g4 12V moge podlaczyc pod zasilacz 12V DC inaczej czy ten zasilacz rownie dobrze ptacuje z zarowkami g4 halogenowymi i z zarowkami g4 LED

      Usuń
    5. Oczywiście zwykłe halogeny również można podłączyć do zasilacza 12V DC. Trzeba tylko pamiętać, aby nie przekroczyć mocy maksymalnej zasilacza. Zasilacze DC są dużo lepsze niż zasilacze AC, a tym bardziej tzw. transformatory elektroniczne o minimalnej mocy.

      Usuń
    6. a prosze mi jeszcze wytlumaczyc gdzie znajde te moc maksymalna czy jest to uwidocznione na zasilaczu chce podlaczyc dwa halogeny g4 o mocy 10W t jaka musi byc moc maksymalna zasilacza, przepraszam ze tak bytam ale jestem rolnikiem a nie elektronikiem

      Usuń
    7. Moc podana jest na zasilaczu w Watach [W]. Jeżeli będą to 2 żarówki po 10W, to moc maksymalna zasilacza musi być wyższa niż 20W, nie ma górnej granicy przy zasilaczach DC, ważne, żeby nie było to mniej niż 20W

      Usuń
  14. jeszcze raz bardzo prosze o konsyultacje kupilem zasilacz impulsowy AC/DC 12V/30W ORNO OR-ZL-1604 czy bedzie dobry do podlaczenia dwoch halogenow g4 kazdy po 10W ewentualnie dwoch zarowek g4 LED 1,3W 100lm

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli ma napisane na nalepce: WYJŚCIE 12VDC/2500mA lub 12VDC/2.5A to może Pan podłączyć zarówno żarówki LED jak i zwykłe. Skoro ma Pan 2 żarówki 10W to ich łączna moc wynosi 20W, zasilacz musi wówczas mieć minimum 20W, Pański ma maksymalnie 30W, a więc spełnia kryterium minimalnej mocy 20W. Chodzi o to, że zasilacz nie może być słabszy niż żarówki podłączone do niego bo się zwyczajnie spali. Przy zasilaczach DC, moc maksymalna może być większa niż moc obciążenie (w tym wypadku moc żarówek). A więc reasumując do tego zasilacza, jeśli jest to zasilacz 12VDC może Pan podłączyć maksymalnie 30W bo tyle wynosi moc maksymalna zasilacza. Obciążenie może być mniejsze, zasilacz 12VDC zawsze podaje stałe napięcie 12V dlatego LEDy, które mają mniejszą moc, a więc powodują mniejsze obciążenie dla zasilacza też można podłączyć. Zupełnie inaczej jest przy zasilaczach AC i transformatorach elektronicznych, one 12V osiągają tylko przy pewnym obciążeniu.

      Usuń
  15. i jeszcze jedno przy wejsciu zasilacza mam trzy przewody niebieski z oznaczeniem N brazowy L i trzeci zolty to chyba uziemnienie do ktorego podlaczyc + czyli prad i co sie stanie jak nie podlacze uziemnienia bo mam tylko dwa przewody ze sciany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy 230V nie ma plusa! Coś takiego jak plus przy napięciu 230V nie istnieje. Mamy N czyli zero, L czyli fazę i uziemienie. Plus i minus mamy tylko przy napięciu stałym, czyli po stronie 12V. Żółty/żółto-zielony, itp. to uziemienie, L to kabelek brązowy, a N niebieski. Tak powinno być zgodnie z normą i ze sztuką instalatorską. W praktyce wiele już widziałem różnych "patentów". Tym bardziej, że to czy poda Pan fazę na przewód niebieski czy brązowy zasilacza w praktyce nie ma znaczenia. Ważne, żeby nie podłączył Pan fazy do koloru żółtego.

      Usuń
  16. tak rozumie bo przy wyjsciu mam juz oznaczenia czerwony przwod z plusem gdzie podlaczam prad i czarny z minusem a jeszcze sie zapytam czy jest ocojetne jak wloze zarowke g4 halogen w oprawke

    OdpowiedzUsuń
  17. A to już zależy od żarówki. Dla zwykłych jest obojętne, przy żarówkach LED różnie z tym bywa, przeważnie jest im też to obojętne ale spotkałem takie żarówki, które miały polaryzację.

    OdpowiedzUsuń
  18. tak chodzi mi o halogeny bo jedna zarowka LED kosztuje wiecej jak caly zasilacz a dwa halogeny po 10W znowu tak duzo pradu nie pobieraja.Jeszcze raz bardzo Panu dziekuje za fachowe porady i serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. Szanowny Panie Marcinie czy możliwe jest podłączenie żarówki LED o parametrach : napięcie zasilania - 230 V, pobór mocy - 15 W do lampy o parametrach : 110-240 V, max 7 W?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Jeśli producent lampy określił moc max. na 7W to trzeba się do tego stosować, nie wolno tej mocy przekraczać. Dobra żarówka LED o mocy 7W jest w zależności od gwintu zamiennikiem 40-50W żarówki. Jeśli chce Pan stosować żarówkę 15W, to trzeba wymienić lampę na taką, której producent pozwala na stosowanie żarówek o większej mocy.

      Usuń
  20. Witam mam dwa pytania
    1 pisze pan zeby nie kupowac taniego badziewia wiec ile taka zarowka dobra powinna kosztowac 20zl 50zl 90zl czy powyzej 100zl?
    2 czytalem otym ze jak patrzy sie na tv wieczorem gdzie obraz jest bardzo jasny to naszemu mozgowi wydaje sie ze jest dzien i potem mamy trudnosci z zasnieciem zarowka tez jak jest ostra to oszukuje nasz mozg i to jest prawda bo moj tata patrzy wieczorem dosc dlugo potem zasnac nie moze kladzie sie o 00,00 a wstaje o 4,00 nie da rady spac , w tv wlaczylem funkcje ktora dostosowuje odpowiednio obraz do swiatla lampy i teraz mam pytanie chce taka zarowke zeby ani za bardzo ani za slabo nie swiecila ,a wiec jaki lumen zarowki byl by odpowiedni aby z pokoju nie robilo mi dnia zeby nie bylo bardzo ale to bardzo jasno i zeby nie bylo tak bardzo bardzo za ciemno wolabym polmrok taki czyli takie jak by zachmurzenie ile taka zarowka ma miec lumenow zeby robila zachmurzenie nie umiem fachowo tego okreslic napisalem tak jak umiem mam taka zarowke 94lm ale ona do kompa sie nadaje a pokoj slabo oswietla mam zarowki powyzej tysiaca lumen to zas tak jasno jak w dzien na plazy , z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Cena zależy od typu i mocy, poza tym z roku na rok oświetlenie LED tanieje. To jest świetny przykład dobrej i zarazm taniej żarówki:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/328-zarowka-led-gu10-5w-ecolight-biala-ciepla.html

      Chodzi o to, że cena nie może być podejrzanie niska. Tak jak ma to miejsce w marketach i na aukcjach internetowych. Gdzie np. GU10 8W kosztuje 6 czy 7zł. Ale już GU10 4 czy 5W w okolicy 7,50 - 9zł powinna mieć w tym momencie dobrą jakość. Zapewne za rok o tej porze taka GU10 5W będzie kosztowała około 7zł. Najgorsze są tanie żarówki z marketów i aukcji. To zwykłe chińskie żarówki, robione masowo pod najtańszego klienta i różniące się tylko napisem na pudełku. Wszystkie żarówki produkowane są w Chinach ale są producenci, którzy robią projekt i zlecają renomowanemu producentowi z Chin, z którym współpracują od lat jego wykonanie. Warto tutaj wspomnieć o renomowanych producentach żarówek. Oni robią tak samo i też korzystają z tych samych fabryk co mniejsi producenci. Mają jednak wyrobioną markę i dlatego dyktują wyższe ceny. Więc obecnie nie warto kupować tego co najtańsze i tego co najdroższe. Warto wybierać żarówki ze średniej półki.

      Jeśli chodzi o jasność w pomieszczeniu to nie może ona być za mała ani za duża. Przesada w każdą stronę nie służy organizmowi. Średnio przyjmujemy, że 1W mocy oświetlenia wystarcza na 1m2. A w praktyce najlepiej wykonać eksperyment. Wkręcamy żarówką starego typu, np. 60W. Jeśli nie jest nam za widno ani za ciemno to szukamy żarówki LED o mocy 10W czyli około 800 lm. Jeśli opis jest prawdziwy, tak jak ma to miejsce u nas, to wtedy taka żarówka 10W 800 lm będzie świeciła trochę jaśniej niż klasyczna 60W żarówka.
      Pozdrawiam

      Usuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Pisałem o tym w komentarzach już kilkadziesiąt razy - nie mogę wypowiadać się imiennie o żarówkach konkurencji. Tego wymaga etyka biznesu oraz prawo handlowe. Dlatego zawsze piszę o produktach ogólnie. Nigdy nie wypowiadam się imiennie na czyjś temat, byłoby to z mojej strony nieetyczne i nie mogę tego czynić, tak więc proszę mi wybaczyć ale nie będę wypowiadał się imiennie o tej, ani żadnej innej firmie. Komentarz muszę usunąć, aby nikt nie zarzucił mi, że stosuję antyreklamę bądź reklamę.

      Pozdrawiam
      Marcin Siedlecki

      Usuń
  22. Dziękuję. Bardzo rozświetlił Pan moje wiadomości o "elektryce".

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam

    Czy mogę podłączyć zasilacz 220v na 12v do instalacji która chodziła wcześniej na halogenach. Chodzi mi o to że chciałbym zmienić żarówki na ledowe ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jak rozumiem pisząc 220V na 12V ma Pan myśli wejście napięcia 220V i wyjście 12V. Jeśli jest to zasilacz 12V DC, to do żarówek LED będzie się nadawał.

      Usuń
    2. Witam, tak jak najbardziej 220v wejściowe wyjściowe 12v. Rozumiem że normalnie mogę podłączyć zasilacz 12v do systemu linkowego i wszystko będzie ładnie śmigać (nie ma tutaj znaczenie podpięcia plusa dodatniego , oraz ujemnego )?

      Usuń
    3. Wszystko zależy od tego jakie ma Pan żarówki. Jeśli dla żarówek nie ma znaczenia polaryzacja (+ i -) to podłączenie nie będzie miało znaczenia. Są też żarówki, które mają oznaczoną polaryzację i wtedy podłączenie ma znaczenie. Warto podłączyć na próbę do zasilacza 1 żarówkę na "krótko" i zobaczyć czy reaguje ona na podane napięcie po odwróceniu zasilania

      Usuń
    4. Dziękuję bardzo za pomoc :)

      Usuń
  24. Witam, mam pytanie i proszę o poradę potrzebuję oświetlić łazienkę która ma 8 m/kw i jest dość niska bo zaledwie 2,15. Lampa ma wisieć na ścianie i oglądając lampy w sklepach na większości piszę że źródło światła stanowią żarówki o mocy np 60W i pewnie chodzi o zwykłe żarówki. Jakie mogę dać maksymalnie mocne żarówki zwykłe do takiej lampy a jakie LEDowe aby moc światła była w okolicach 150W zwykłej żarówki? Wiem małe pomieszczenie a taka duża moc jednak ostatnio kupiłem na próbę lampę halogenową gdzie były w oprawce 3x35W i kompletnie ciemno tam było. Dziękuję za poradę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      150W na tak małe pomieszczenie to zdecydowanie za jasno. Jeśli chodzi moc to producent lampy podaje maksymalną wartość mocy, w tym wypadku 60W. Jeśli nie rozgranicza tego (niektórzy podają moc dla źródła tradycyjnego i energooszczędnego) to nie ma znaczenia rodzaj żarówki. Tak więc może Pan zastosować żarówkę LED np. o mocy 15W, która będzie zamiennikiem 100W żarówki.

      Usuń
  25. Dziękuję za odpowiedź. Jeśli mógłbym poprosić o info gdzie z pewnego źródła dostanę mocną żarówkę LED na gwint G9? Jeśli na blogu nie pisze Pan takich informacji to można na maila dorpat88@gmail.com z góry serdecznie dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z G9 sprawa nie jest prosta - to najgorsze żarówki, ktoś je wymyśli bo były tanie w produkcji ale nie radzą sobie z emitowanym ciepłem, więc z mocą nie należy przesadzać, bo im będzie wyższa, tym krócej żarówka będzie służyła. Do niedawna moc 5W była maksymalną mocą godną polecenia. Teraz są już żarówki 7W, które dają sobie radę. Każda większa moc się "ugotuje". W kwestii samego polecania to polecać mogę tylko to co bardzo dobrze znam i co sprawdzi się w moich testach na tyle, że zasługuje na to, aby dołączyło do mojej oferty. W tym wypadku jest to ten produkt:
      http://m-s-elektronik.pl/zarowki-led/536-zarowka-led-g9-7w-230v-ecolight.html

      Usuń
  26. Wielkie dzięki. Jak tylko zamontuję oświetlenie i okaże się za małe to zamówię z linku j/w. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam , chce oświetlić ledami gu10 zamontowanymi w suficie pokój łączony z kuchnia o pow.27m2 . W części kuchennej planuje 6 a w części pokojowej 9 ledow. O jakiej mocy najlepiej dobrać by dobrze oświetlić te 27m2??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Niestety na takie pytanie nie ma jednej w 100% dobrej i pewnej odpowiedzi. Tak jak pisałem wielokrotnie wiele zależy od indywidualnych preferencji - jedni wolą więcej światła, a inni mniej. Ja w pokoju wielkosci 22m2 mam jedną lampę z żarówką E27 13W umieszczoną centralnie, oraz 5 żarówek GU10 o mocy 5W umieszczonych przy 2 ścianach (kształt litery L). Teoria mówi, że na 1m2 powinno być 100 lm lub 1W mocy. tyle teorii. Jeśli to będzie główne światło to minimum 5W GU10. Mogą być 7W lub maksymalnie 8W. Poniżej zamieszczę link do GU10 wartych polecenia:
      http://m-s-elektronik.pl/10-gu10
      Pozdrawiam

      Usuń
  28. Bardzo bardzo proszę o pomoc na lampce mam żarówka maksymalnie 40 W czy mogę wkręcić żarówkę led 8,7 wat 600 Lumen

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że można. Liczy się moc fizyczna, czyli w tym wypadku 8,7W.

      Usuń
  29. Witam. Mam żyrandol na 6 żarówek g4. Jakie maksymalnie mogę kupić dobre led żeby oświetliły pokój 18 m.kw.? Napięcie 12v. Szukałem w necie i wydaje mi się że nie ma większych niż 3.5w. Większe są na 230v. Czy mógłby Pan mnie trochę w tej sprawie oświecić.?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Najpierw należy się upewnić czy zasilacz w posiadanej lampie nadaje się do żarówek LED oraz jeśli się nadaje, to jaką ma moc maksymalną. Od tego trzeba zacząć. Poniżej podam link do jednego z postów o dobieraniu zasilaczy: http://mselektronikled.blogspot.com/2016/03/jak-atwo-dobrac-zasilacz-do-zarowek-led.html
      Ewentualnie można pomyśleć nad żarówkami na 230V. Na trzonku G4 są rzadziej spotykane ale z uwagi na większe napięcie, osiągają niższe natężenie prądu, zatem wytwarzają mniej ciepła i dlatego mają też większe moce. Oczywiście montaż żarówek na 230V wymaga pominięcia zasilacza w lampie.

      Usuń
  30. Czy będzie widoczna różnica między żarówką LED o odpowiedniku mocy 20W i 25W ?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli producenci opisali je prawidłowo to różnica będzie. Oczywiście przy tej mocy nie będzie to różnica duża ale zauważalna, zwłaszcza przy zastosowaniu kilku żarówek. Przy jednej sztuce będzie to jeszcze mniej widoczne.

      Pozdrawiam

      Usuń
  31. Witam.
    Jaką żarówkę LED mogę zastosować pod klosz niewentylowany.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam. Mam lampę podłogową z abażurem. Ponieważ jest to moje jedyne oświetlenie to chciałabym dokupić bardzo jasną żarówkę. W zalecenia he jest zwykła żarówka o mocy 60W. Jaką największą moc ledową mogę zamontować?

    OdpowiedzUsuń
  33. Witam.

    Zakupiłem lampę zewnętrzną gdzie producent zaleca żarówkę o mocy max 14W. Nie będzie problemu jeżeli zanotował bym żarówkę led o mocy 15W.
    Ponieważ przeszukałem różne sklepy i są tylko o mocy 12W i mniej lub 15W i więcej. Chodzi mi o żarówkę led tzw. Rurkową B5 3U. Zakupiłem żarówkę led 14W ale lekko dotyka mi obudowy klosza i nie chce żeby coś się przytopiło

    OdpowiedzUsuń
  34. jak dobrze rozumiem z powyższych komentarzy jesli mam lapy sufitowe i kinkiety w których były zalożone zwykłe żarówki 60W i na tychże lampach pisze max 60W to mogę smiało założyć do nich żarówki led 10W odpowiednik zwykłej 75W czy nawe led 12W ,czy tylko led 8W odpowiednik 60W

    OdpowiedzUsuń
  35. Dzień dobry, w łazience nad prysznicem muszę zamontować lampę 12 V. Gdzieś dalej w szafie będzie ten zasilacz 230V na 12V. Moje pytanie brzmi: czy w oprawie natynkowej na 230V mogę zamontować żarówki na 12V? Gwint się zgadza ( GU10), oprawa ma IP65. chcę mieć oprawy natynkowe.

    OdpowiedzUsuń
  36. Inteligentne oświetlenie daje ogromne możliwość aranżacji wnętrza, dlatego osobiście mogę Wam polecić produkty ze sklepu https://spectrumsmart.pl/ . Jest to świetne rozwiązanie, możecie za pomocą dowolnego urzadzenia kontrolować oświetlenie w Waszym domu.

    OdpowiedzUsuń