poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Jak powstała dioda LED oraz kto i kiedy ją wynalazł?

Witam.
Diody LED to technologia, która rozwija się coraz szybciej i coraz bardziej. Są już dostępne telewizory LED o trójwymiarowym obrazie, światła dzienne w samochodach praktycznie wykonuje się tylko z diod LED, żarówki, neony, reklamy, praktycznie wszystko wykonuje się z diod LED. Oczywiście są różne typy diod (np. THT, POWER LED, T-POWER, diody IR, SMD, COB itd.) ale o każdej z tych odmian napiszę oddzielnie w przyszłości.
Dzisiaj opiszę samą historię powstania diody.

Dioda LED do produkcji weszła w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. W myśl niektórych źródeł jest on uważany za wynalazcę diod LED. Co jest błędem. Opracował on diodę w formie, jaką znamy dzisiaj. Jednak wiele źródeł wskazuje na to, że dioda została wynaleziona znacznie wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku. Radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył, że diody używane w odbiornikach radiowych emitują światło. Swoje spostrzeżenia opublikował w latach 1927-30. Pod jego autorstwem powstało łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod.

Światło pierwszych diod LED było słabe, przez co diody nie były używane do oświetlenia. Początkowo pełniły funkcję kontrolek, testerów, itp. Wzmocnienie światła diod nie było możliwe w temperaturze pokojowej. Co utrudniało znacznie szerokie zastosowanie diod.
Po drugiej wojnie światowej skonstruowano diodę, która mogła funkcjonować w temperaturze pokojowej, była to dioda emitująca niewidzialne promienie podczerwieni. W 1962 roku stworzono diodę LED emitującą widzialne, czerwone światło. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nastąpił dynamiczny rozwój elektrooptyki - opracowywano nowe technologie łączenia półprzewodników, przeprowadzano eksperymenty z innymi układami pierwiastków, dzięki czemu powstawały nowe rodzaje diod o większej wydajności oraz o większej palecie barw. Po kolorze czerwonym powstały diody fioletowe, niebieskie oraz zielone. Pierwsze diody jak to bywa z nowoczesną technologią były bardzo drogie w produkcji. Z czasem koszty produkcji spadły, co pozwoliło tworzyć nowe technologie i dalej pracować nad wydajnością diod. Obecnie korzysta się z kilkudziesięciu technologii, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Dziś diody są dosłownie wszędzie. Pełnią rolę czujników w najróżniejszych urządzeniach. Jednak największy i najważniejszy postęp dokonuje się w dziedzinie gospodarstw domowych. Coraz więcej urządzeń diody LED. Najpowszechniejsze są żarówki LED zastępujące tradycyjne żarówki. Dzieje się tak dzięki energooszczędności, wielofunkcyjności, bezpieczeństwu i jasnemu światłu jakie emitują diody. Są odporne na wstrząsy, zmiany temperatury, charakteryzują się bardzo długą żywotnością oraz są bardzo ekologiczne.

Reasumując przyszłość należy do diod LED. Już teraz są one wszędzie wokół nas, a będzie ich coraz więcej ponieważ mają mnóstwo zalet i pozwalają na ciągły rozwój.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

1 komentarz:

  1. Planujesz remont i potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zakresie instalacji elektrycznej? Sprawdź naszą ofertę na stronie https://elektryk-wroclaw.pl/oferta/. Zajmujemy się zarówno małymi, jak i dużymi projektami, gwarantując najwyższą jakość usług. Nasz doświadczony zespół elektryków jest do Twojej dyspozycji.

    OdpowiedzUsuń