środa, 25 kwietnia 2012

Przejściówki i adaptery gwintów i trzonków żarówek

Witam.
Nie tak dawno pisałem o rodzajach trzonków i gwintów występujących w żarówkach. Patrząc na statystyki wejść na ten właśnie post śmiało mogę powiedzieć, że jest to bardzo popularny temat. W związku z tym postanowiłem go właśnie rozszerzyć. Konkretnie mam na myśli przedstawienie tzw. przejściówek (niekiedy zamiast nazwy przejściówka, stosowana jest nazwa adapter). Otóż to, że mamy w naszej ulubionej lampie gwint E27 nie oznacza wcale, że nie będziemy mogli założyć żarówki GU10 lub E14. Ale po kolei. Na wstępie dla szybkiego przypomnienia rodzaje gwintów:
E5 5 mm
E10 10 mm
E11 11 mm
E12 12 mm
E14 14-17 mm
E17 (110v) 14-17 mm
E26 (110v) 26-27 mm
E27 26-27 mm
E39 39 mm
E40 40 mm

oraz trzonki
G4
GU10
MR16
MR11
G9

Najpopularniejsze gwinty to E27, GU10, E14 oraz G4 i MR16.

I właśnie do tych najpopularniejszych stworzono przejściówki. Dzięki przejściówkom można korzystać z innego typu gwintu. Zasada działania jest prosta - przejściówka ma 2 gwinty, zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny jest dostosowany do dotychczasowego gwintu, zewnętrzny do gwintu, który żarówki, którą dopiero chcemy wkręcić. Wówczas w miejsce starej żarówki wkręcamy przejściówkę, a w przejściówkę nową żarówkę.

Przejściówki najłatwiej znajdziemy dla gwintu E27:
z gwintu E27 na gwint GU10 oraz z gwintu E27 na gwint E14. Mniej popularne są natomiast przejściówki z gwintu E14 na gwint E27 oraz z gwintu E14 na gwint GU10. Nie ma póki co przejściówek na trzonek MR16 i G4 - w tym przypadku nie ma sensu aby taka konstrukcja powstała, ponieważ niemal wszystkie halogeny OMH wykorzystujące żarówki G4 zasilana jest z 12V AC lub 12V DC. Tak więc w przypadku tej żarówki nie ma sensu tworzenie przejściówek.

Serdecznie pozdrawiam
Marcin Siedlecki

5 komentarzy:

  1. Witam,
    czy spotkał Pan się z adapterem z żarówki z gwintem E12 na E14 lub E27? Poszukuje takowego.

    Pozdrawiam,
    M

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam.
    Generalnie w chwili obecnej nie mamy w ofercie przejściówek żadnego typu. Problem E12/E14 przerabiałem niespełna rok temu, wówczas również klient zgłosił się do nas z takim problemem. Niestety po długich poszukiwaniach w zaprzyjaźnionych (i nie tylko) hurtowniach musiałem się poddać ponieważ nikt takiej przejściówki nie posiadał.

    Pozdrawiam
    Marcin Siedlecki
    MS ELEKTRONIK

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam!!!
    Zwykle najwygodniej,jest uzywac standardowe gwinty wprowadzone do Polskiej Normy malych gwintow E14/krajowych,
    ale wiele osob podrozujacych zaopatruje sie w Zyradole o wiele tansze niz polskie i potrzebuje zredukowac polaczenia gwintow.Nie sa to kosztowne czesci i mozna jakos zaprojektowac ta czesc nie skomplikowana.A ostatecznie mozna sprowadzic z zagranicy i sprzedawac potrzebujacym .Ja ciagle widze tylko rozkladanie rak,ze to sie nie oplaci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Stanislaw

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      W Polsce najpopularniejszy gwint to E27. Następnie GU10, E14, G9, MR16 oraz na końcu "wymierający" gwint G4. Jeśli chodzi o nietypowe gwinty i przejściówki to faktycznie się to nie opłaca. Na takich częściach marża to 20-40 groszy. Zapytań o takie rzeczy jest kilka w roku, więc nikomu się nie opłaca wykonywać projektu, który jest kosztowny, ponieważ taki projekt zwróciłby się po 4-5 latach. Nie ma nikogo, kto zamroziłby pieniądze na taki okres i czekał na zwrot. Dlatego projekt odpada. Co do importu to jest to możliwe w obrębie gotowych, dostępnych na danym rynku rzeczy, przy czym z uwagi na bardzo niską podaż, nikt również nie chce zamrozić gotówki w towarze, który będzie się sprzedawał w bardzo małych ilościach. Dlatego w takich przypadkach pozostaje praktycznie tylko prywatny import we własnym zakresie.

      Usuń
  4. Usługi pogotowia elektrycznego są kluczowe w sytuacjach awaryjnych, gdy szybka pomoc elektryka jest niezbędna. Na stronie https://elektryk-wroclaw.pl/pogotowie-elektryczne/ opisane są procedury postępowania w przypadku awarii, co jest przydatne dla każdego, kto nie jest pewny, jak zachować się w takiej sytuacji. Strona oferuje również przewodnik po typowych problemach elektrycznych, które mogą wymagać interwencji.

    OdpowiedzUsuń