poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Jak powstała dioda LED oraz kto i kiedy ją wynalazł?

Witam.
Diody LED to technologia, która rozwija się coraz szybciej i coraz bardziej. Są już dostępne telewizory LED o trójwymiarowym obrazie, światła dzienne w samochodach praktycznie wykonuje się tylko z diod LED, żarówki, neony, reklamy, praktycznie wszystko wykonuje się z diod LED. Oczywiście są różne typy diod (np. THT, POWER LED, T-POWER, diody IR, SMD, COB itd.) ale o każdej z tych odmian napiszę oddzielnie w przyszłości.
Dzisiaj opiszę samą historię powstania diody.

Dioda LED do produkcji weszła w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. W myśl niektórych źródeł jest on uważany za wynalazcę diod LED. Co jest błędem. Opracował on diodę w formie, jaką znamy dzisiaj. Jednak wiele źródeł wskazuje na to, że dioda została wynaleziona znacznie wcześniej, bo już w latach 20. XX wieku. Radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył, że diody używane w odbiornikach radiowych emitują światło. Swoje spostrzeżenia opublikował w latach 1927-30. Pod jego autorstwem powstało łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod.

Światło pierwszych diod LED było słabe, przez co diody nie były używane do oświetlenia. Początkowo pełniły funkcję kontrolek, testerów, itp. Wzmocnienie światła diod nie było możliwe w temperaturze pokojowej. Co utrudniało znacznie szerokie zastosowanie diod.
Po drugiej wojnie światowej skonstruowano diodę, która mogła funkcjonować w temperaturze pokojowej, była to dioda emitująca niewidzialne promienie podczerwieni. W 1962 roku stworzono diodę LED emitującą widzialne, czerwone światło. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nastąpił dynamiczny rozwój elektrooptyki - opracowywano nowe technologie łączenia półprzewodników, przeprowadzano eksperymenty z innymi układami pierwiastków, dzięki czemu powstawały nowe rodzaje diod o większej wydajności oraz o większej palecie barw. Po kolorze czerwonym powstały diody fioletowe, niebieskie oraz zielone. Pierwsze diody jak to bywa z nowoczesną technologią były bardzo drogie w produkcji. Z czasem koszty produkcji spadły, co pozwoliło tworzyć nowe technologie i dalej pracować nad wydajnością diod. Obecnie korzysta się z kilkudziesięciu technologii, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Dziś diody są dosłownie wszędzie. Pełnią rolę czujników w najróżniejszych urządzeniach. Jednak największy i najważniejszy postęp dokonuje się w dziedzinie gospodarstw domowych. Coraz więcej urządzeń diody LED. Najpowszechniejsze są żarówki LED zastępujące tradycyjne żarówki. Dzieje się tak dzięki energooszczędności, wielofunkcyjności, bezpieczeństwu i jasnemu światłu jakie emitują diody. Są odporne na wstrząsy, zmiany temperatury, charakteryzują się bardzo długą żywotnością oraz są bardzo ekologiczne.

Reasumując przyszłość należy do diod LED. Już teraz są one wszędzie wokół nas, a będzie ich coraz więcej ponieważ mają mnóstwo zalet i pozwalają na ciągły rozwój.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

środa, 25 kwietnia 2012

Przejściówki i adaptery gwintów i trzonków żarówek

Witam.
Nie tak dawno pisałem o rodzajach trzonków i gwintów występujących w żarówkach. Patrząc na statystyki wejść na ten właśnie post śmiało mogę powiedzieć, że jest to bardzo popularny temat. W związku z tym postanowiłem go właśnie rozszerzyć. Konkretnie mam na myśli przedstawienie tzw. przejściówek (niekiedy zamiast nazwy przejściówka, stosowana jest nazwa adapter). Otóż to, że mamy w naszej ulubionej lampie gwint E27 nie oznacza wcale, że nie będziemy mogli założyć żarówki GU10 lub E14. Ale po kolei. Na wstępie dla szybkiego przypomnienia rodzaje gwintów:
E5 5 mm
E10 10 mm
E11 11 mm
E12 12 mm
E14 14-17 mm
E17 (110v) 14-17 mm
E26 (110v) 26-27 mm
E27 26-27 mm
E39 39 mm
E40 40 mm

oraz trzonki
G4
GU10
MR16
MR11
G9

Najpopularniejsze gwinty to E27, GU10, E14 oraz G4 i MR16.

I właśnie do tych najpopularniejszych stworzono przejściówki. Dzięki przejściówkom można korzystać z innego typu gwintu. Zasada działania jest prosta - przejściówka ma 2 gwinty, zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny jest dostosowany do dotychczasowego gwintu, zewnętrzny do gwintu, który żarówki, którą dopiero chcemy wkręcić. Wówczas w miejsce starej żarówki wkręcamy przejściówkę, a w przejściówkę nową żarówkę.

Przejściówki najłatwiej znajdziemy dla gwintu E27:
z gwintu E27 na gwint GU10 oraz z gwintu E27 na gwint E14. Mniej popularne są natomiast przejściówki z gwintu E14 na gwint E27 oraz z gwintu E14 na gwint GU10. Nie ma póki co przejściówek na trzonek MR16 i G4 - w tym przypadku nie ma sensu aby taka konstrukcja powstała, ponieważ niemal wszystkie halogeny OMH wykorzystujące żarówki G4 zasilana jest z 12V AC lub 12V DC. Tak więc w przypadku tej żarówki nie ma sensu tworzenie przejściówek.

Serdecznie pozdrawiam
Marcin Siedlecki

czwartek, 19 kwietnia 2012

Na co zwrócić uwagę kupując żarówkę LED

Witam.
Dzisiaj zajmę się kwestią, która zapewne nurtuje część z Was - otóż na co zwrócić uwagę kupując żarówkę LED w celu zastąpienia nią zwykłej żarówki.
Najważniejsze to znać rodzaj gwintu, o rodzajach gwintów pisałem szerzej jakiś czas temu, teraz tylko ogólnie tak dla przypomnienia:
E5 5 mm
E10 10 mm
E11 11 mm
E12 12 mm
E14 14-17 mm
E17 (110v) 14-17 mm
E26 (110v) 26-27 mm
E27 26-27 mm
E39 39 mm
E40 40 mm
oraz:
GU10
G4
MR16
MR11
G9

Najpopularniejsze gwinty to E27, E14, GU10, G4 oraz MR16.

Jeśli znamy już rodzaj gwintu, musimy wiedzieć jakim napięciem musi być zasilana nasza żarówka. Żarówki GU10, E27, E14 są najczęściej zasilane bezpośrednio z 230V AC. Przy żarówkach halogenowych G4 sprawa ma się inaczej - wymagają w większości przypadków zasilacza 12V DC lub AC. Przy czym uwaga, jeśli macie Państwo do wyboru, żarówkę AC/DC lub tylko DC, to nawet jeśli jesteście pewni, że Wasz zasilacz to zasilacz 12V DC kupcie żarówkę AC/DC. Dlaczego? Powody są 2. Po pierwsze jest wykonana z lepszych komponentów, po drugie nie ma znaczenia polaryzacja, więc po zamontowaniu w oprawie nie będzie sytuacji, w której okaże się, że żarówka ma bieguny odwrotne niż Wasza oprawa.

Kolejna sprawa to moc świecenia. O tym też pisałem jakiś czas temu dość szeroko, więc teraz opiszę to bardziej ogólnie. Otóż, przy żarówkach G4 maksymalna moc jaką zniesie 99% opraw to 20W. Więc do takich opraw wystarczy kupić dobre, solidne żarówki LED 2W.
Przy żarówkach zasilanych z 230V AC zakres mocy jest dużo większy i teoretycznie nie ma górnej granicy. Chociaż zdarzają się plafony czy też żyrandole, które mają określoną maksymalną moc dla żarówek jakie można w nich stosować.
Co do mocy, tak jak to podkreślałem wiele razy trzeba zachować ostrożność i nie dać się oszukać.
Generalnie trzeba zastosować się do tych 3 rad:
1) przyjmujemy, że 1W poboru mocy = 10W oddanym przez żarówkę LED w postaci światła, przy poborze powyżej 5W wartość oddanej mocy spada, zatem możemy przyjąć, że jeśli żarówka pobiera:
* 6W to będzie świeciła najwyżej jak 50W
* 7W to maksymalnie osiągnie 60W
* 8W odda maksimum 66W mocy świecenia.
* 10W może zastąpić maksimum żarówkę 75W
Podane powyżej wartości dotyczą żarówek zbudowany z dobrych diod. Jeśli użyto słabych diod, to np. żarówka 8W, która składa się z diod kiepskiej jakości nie da więcej światła niż 45 - 50W.
2) kupujemy droższe żarówki, kupować coś co jest tanie nie ma sensu, najlepiej przejrzeć kilka takich samych ofert i wybrać tą, która w opisie zawiera najniższe wartości - oznacz to, że taka osoba nie oszukuje, albo oszukuje nieznacznie
3) kolejna sprawa - nie dajmy się nabrać na ilość diod! Nie ważne, że tańsza żarówka ma 100 diod, a droższa 70, na 100% mogę Was zapewnić, że ta droższa, która ma tylko 70 diod będzie świeciła mocniej bo jej diody są duuuużo wyższej jakości

Następnie bierzemy pod uwagę pobór mocy. Żarówki LED są bardzo oszczędne, oczywiście nie można wierzyć w zapewnienia typu - pobór 4W = 65W mocy świecenia! To bzdura! Ale często spotykana w "cudownych opisach" produktów. Tak jak pisałem powyżej - 1W poboru to 10W mocy świecenia. Powyżej 5W, stosunek poboru mocy do mocy świecenia spada.

Kolejne kryterium to wymiary. Kiedyś wszystkie żarówki były identyczne, znormalizowane. Teraz bardo często mają różne wymiary. Warto na to zwrócić uwagę, trzonek to nie wszystko, a niezbyt estetycznie będzie wyglądała żarówka wystając z oprawy halogenowej. Oczywiście nie ma co przesadzać i mierzyć wszystkiego idealnie ale warto ogarnąć tą kwestię i przed zakupem chociaż w przybliżeniu znać wymiary oprawy albo żarówki używanej dotychczas.

Ostatnia kwestia to jakość. To bardzo ważne kryterium. O tym również pisałem wielokrotnie. Jakość oświetlenie LED łatwo poznać po jego cenie. Im wyższa cena tym wyższa jakość! Nie warto kupować tanich żarówek bo spalą się po około 3 - 4 miesiącach. Droższa żarówka, wykonana w nowszej technologii będzie świeciła mocniej i wystarczy na kilka lat.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

niedziela, 15 kwietnia 2012

Jak rozpoznać dobrą jakość diod SMD?

Witam.
Na rynku pojawia się coraz więcej żarówek LED. W związku z tym pojawiają się coraz tańsze żarówki i pojawia się bardzo istotne i zasadne pytanie - jak rozpoznać dobrą jakość diod SMD? Jak nie dać się naciągnąć oszustowi sprzedającemu takie żarówki?

Cóż, jest na to kilka sposobów. Jeden najpewniejszy i najskuteczniejszy to unikać tanich żarówek!!! Im droższe źródło światła LED, tym lepsze!!! Nie da się kupić dobrej, taniej żarówki. Jeśli nie będziemy skąpi i zapomnimy o tanich żarówkach LED to zaoszczędzimy dużo więcej kupując lepszy produkt.
Możemy przyjąć, że jeśli lampka czy żarówka pobiera 1W to oddaje 10W mocy światła. Czyli teoretycznie żarówka 4W powinna świecić jak 40W. Tyle teorii. Dotyczy to zresztą mocy do 40W. Im wyższa moc zamiennika, tym ten przelicznik będzie niższy, tzn. - np. 10W LED żarówka będzie zamiennikiem 60W, 13W żarówka LED będzie zamiennikiem 80W żarówki zwykłej, itd..

Poniżej prezentuję pewną zależność:
powyżej wartości 5W moc oddawanego światła spada:
- jeśli żarówka pobiera 6W to będzie świeciła najwyżej jak 50W
- jeśli pobiera 7W to maksymalnie osiągnie 60W
- nie liczcie na to, że żarówka 8W odda 80 lub 100W jak zapewniają sprzedawcy! 8W odda maksimum 66W mocy świecenia.
- 10 W może zastąpić maksimum żarówkę 75W
Podane powyżej wartości dotyczą żarówek zbudowany z dobrych diod. Jeśli użyto słabych diod, to np. żarówka 8W, która składa się z diod kiepskiej jakości nie da więcej światła niż 45 - 50W.

Normalną rzeczą jest to, że konkurencja obserwuje swoje działania. W piątek przeglądałem ofertę żarówek konkurencji na Allegro i zamarłem na chwilę. Jakiś oszust wystawił "takie same" żarówki LED GU 10/4W jak ja. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie tytuł, opis i cena. Otóż ten szaleniec napisał, że żarówka, którą oferuje świeci jak 60W zwykła żarówka!!! Cóż ja mam w opisie zawarte, że jest to zamiennik żarówki 35 - 40W!!! Ale to nie koniec jego oszustwa! W opisie widnieje informacja, mówiąca, że do budowy żarówki oferowanej przez tego oszusta wykorzystano diody "Epistar" (o tych diodach napiszę za chwilę), moje żarówki również zawierają diody "EPISTAR" tyle, że cwaniak wystawił żarówki w cenie 21,99zł, moje są w cenie 28,99zł. Na tych żarówkach jest bardzo mała marża, kupując je w hurtowni płacę za teoretycznie słabszą żarówkę więcej niż gdybym kupił u tego gościa niby mocniejszą żarówkę!!!
I teraz pytanie gdzie jest haczyk?
Te niby 60W żarówki świecą słabiej niż te moje 35W!!! Czy nie jest to skandal?! Jednak ofert kupna na jego aukcji było zdecydowanie więcej niż na mojej, uczciwie opisanej, cóż może z mocą żarówek jest tak jak z przebiegiem aut? Tzn. może lubimy być oszukiwani? W Polsce wielu ludzi nabiera się na to, że 10 letni samochód, który kupili ma przebieg 150 tys km! A przy okazji, po jakimś czasie wychodzi na jaw, że prawdziwy przebieg to 350 albo 450 tys. km.
Z żarówkami jak widać jest tak samo.
Nie dajecie się oszukiwać!!! Jeśli macie do wyboru kupno żarówki zbudowanej z 24 diod za 18zł albo żarówkę zbudowaną z 21 diod w cenie np 20zł czy 22zł to bez wahania kupcie tą droższą, która ma mniej diod!!!
Zapytacie dlaczego? Jak to możliwe, że 21 diod jest lepsze niż 24 diody?
No cóż taka jest prawda. Jeśli 21 diod jest droższych niż 24 to z czegoś to musi wynikać. Z czego? Z ich jakości! To jest klucz o sukcesu. Droższa dioda świeci długo, mocno i stabilnie. Nie ma potrzeby wkładać do żarówki więcej diod skoro wkłada się diody mocniejsze. W tym wypadku "mniej znaczy więcej".

Niestety oszuści żerują na braku wiedzy klientów, na zaufaniu klientów oraz na tym, że każdy chce oszczędzać tanio.
Tak się nie da niestety. To tak jak z instalacją gazowa w samochodzie - tania będzie sprawiała problemy i będzie generowała koszty i nie da oszczędności. Droga instalacja działa bez problemu. Tak samo jest ze źródłem światła LED. Im droższe diody tym lepsze, a im lepsze tym mocniej świecą.

Na wstępie napisałem tajemniczo brzmiącą nazwę - EPISTAR. Jest to malezyjska firma produkująca dobre diody SMD 5050. Jest tylko jeden problem - nie da się patrząc na diody SMD 5050 stwierdzić jakiej są firmy. Dlatego prawie każdy sprzedawca umieszcza w opisie (czasem nawet nie wie co to znaczy) nazwę firmy EPISTAR.
Jak poznać czy zatem czy to faktycznie EPISTAR? No cóż znów kłania się zasada - im droższa żarówka, tym lepsze ma diody i wówczas mamy większą szansę na to, że faktycznie trafimy na diody EPISTAR.

Kolejna dobra firma to CREE. Amerykańska firma produkująca diody SMD, głównie POWER LED. Są to mocne źródła światła, które są niestety rzadko wykorzystywane ze względu na wysoką cenę.

Reasumując, co zrobić aby rozpoznać dobre diody:
- przyjmujemy, że 1W poboru mocy = 10W oddanym, przy poborze powyżej 5W przyjmujemy, że każdy dodatkowy 1W poboru mocy powyżej wartości 5W oddaje 5W mocy rzeczywistej.
- druga rzecz - kupujemy droższe żarówki, kupować coś co jest tanie nie ma sensu, najlepiej przejrzeć kilka takich samych ofert i wybrać tą, która w opisie zawiera najniższe wartości - oznacz to, że taka osoba nie oszukuje, albo oszukuje nieznacznie
- kolejna sprawa - nie dajmy się nabrać na ilość diod! Nie ważne, że tańsza żarówka ma 100 diod, a droższa 70, na 100% mogę Was zapewnić, że ta droższa, która ma tylko 70 diod będzie świeciła mocniej bo jej diody są duuuużo wyższej jakości

Skąd o tym wszystkim wiem? Otóż w mojej firmie korzystamy z najpewniejszej metody sprawdzenia źródła światła - testy i pomiary. Wiadomo, że osoba prywatna nie kupi aparatury pomiarowej wartej kilka tysięcy złotych do sprawdzania żarówek. Te porady, które napisałem powyżej opierają się na kilku latach pracy, na pomiarach, testach, na praktyce i wiedzy zdobywanej każdego dnia.

Nie potrafię wytłumaczyć sobie jednej rzeczy - dlaczego oszuści, którzy sprzedają pseudo żarówki LED po 7 - 8 zł sprzedają ich więcej niż ludzie tacy jak ja, którzy oferują dobre produkty o wysokich parametrach? Dlaczego jeśli robię prawdziwy, rzetelny opis to ludzie wolą kupić coś co tylko na papierze jest lepsze, a w praktyce jest znacznie gorsze? Czy naprawdę jako konsumenci lubimy być oszukiwani? Czy jako konsumenci jesteśmy tak naiwni, że wierzymy w to iż za 7zł można kupić żarówkę LED, która coś oświetli??? Ponieważ dbam o wizerunek swojej firmy nie wyobrażam sobie abym mógł taką tandetę Państwu zaoferować! Ogólnie wyprodukowanie czegoś takiego uważam za skandal! A żeby było ciekawiej to takie żarówki mają znak CE!!! Mimo, że nie spełniają ani jednego parametru jaki deklaruje ich chiński producent!!! Mam nadzieję, że chociaż kilka osób, które przeczytają ten post, nie zostaną oszukane przez naciągaczy i oszustów.

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

czwartek, 12 kwietnia 2012

Jak obliczyć koszt energii pobieranej przez urządzenie?

Witam.
Dzisiaj chciałbym przedstawić Państwu bardzo prostą i łatwą metodę obliczenia poboru mocy urządzenia. Skąd taki pomysł? Otóż błądząc po różnych forach internetowych natknąłem się na wiele pytań typu - jak policzyć pobór mocy urządzenia? Ile pieniędzy zaoszczędzę po zastosowaniu żarówki LED? Ile kWh pobiera moje żelazko? itp.

Zatem do dzieła, jako przykład zrobimy sobie porównanie zużycia żarówki LED o mocy 4W i zwykłej żarówki o mocy 40W na przestrzeni 5 lat.

Metoda jest bardzo prosta, najpierw moc urządzenia dzielimy przez 1000
W
-------
1000

Następnie uzyskaną moc (po podzieleniu mocy przez 1000 uzyskujemy wynik w kW - kilowaty) mnożymy przez czas jaki urządzenie pracuje:

moc [kW] x czas [h] = kWh (kilowatogodzina)

Dalej wystarczy pomnożyć kWh przez jej koszt i mamy gotowy wynik:



Jak widać powyżej wyszedł nam konkretny wynik finansowy. Skąd taka liczba?

Otóż jeśli pomnożyliśmy kW przez czas = 14600 godzin (przyjąłem, że obliczeń dokonam na przestrzeni 5 lat, a 5 lat to 14600 godzin) otrzymałem wynik = 584 kWh dla żarówki 40W i 58,4kWh dla żarówki LED 4W. Teraz wystarczy pomnożyć wartość kWh przez jej koszt - dla większości regionów Polski to 50gr/1kWh. A więc wiemy teraz namacalny wynik poboru mocy przez żarówkę w ciągu 5 LAT!

Jak widać oszczędność źródeł LED to nie bajki, podczas gdy żarówka 40W w ciągu 5 lat zużyła 584 kWh, żarówka LED, będąca jej zamiennikiem zużyje tylko 5,84 kWh. A więc żarówka 40W zużyje energii za 292zł, a żarówka LED tylko za 29zł!!!

Teraz wystarczy odjąć od kosztu energii zwykłej żarówki koszt energii żarówki LED 292 - 29 i otrzymujemy kwotę jaka zostaje nam w kieszeni = 262,80zł!!!

Oczywiście posłużyłem się przykładami oświetlenia LED, ponieważ tym się zajmuję zawodowo ale w myśl tego schematu można policzyć "ile kosztuje nas w roku dane urządzenie".

Pozdrawiam
Marcin Siedlecki

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Jakie są najważniejsze zalety oświetlenia LED?

Witam.
Dzisiaj spróbuję w kilku słowach przedstawić najważniejsze zalety oświetlenia LED.

O oświetleniu LED mówi się coraz więcej i to w samych superlatywach. Skąd takie podejście? Cóż ma to związek z ogromną ilością zalet. Oto najważniejsze:
- ogromne oszczędności energii
- bardzo duża trwałość
- szeroki zakres napięć roboczych, zależnych od zastosowanych rezystorów itp
- większa sprawność niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła
- znacznie mniejsze nagrzewanie, co ma bezpośredni związek z większą sprawnością - energia nie jest marnowana na ciepło, tylko efektywnie wykorzystywana do tworzenia barwy światła
- brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia zasilającego
- w przypadku kontrolek, możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia bez użycia barwnych filtrów
- są bardzo ekologicznym źródłem światła
- są wszechstronne i uniwersalne

Diody są coraz szerzej stosowane we wszystkich dziedzinach życia. Meble, architektura, design, budownictwo, motoryzacja, ogrodnictwo i wiele innych zapewniają rozwój oświetlenia LED. Według prognoz marki Philips z roku 2011, źródła LED w roku 2020 będą stanowiły 90% wszystkich źródeł światła, warto o tym pomyśleć i przekonać się do dobra jakim są źródła LED. Oferta jest coraz szersza, coraz lepsza jakościowo - powstają gotowe oprawy halogenowe LED oraz żarówki LED zasilane z 230V.


Pozdrawiam
Marcin Siedlecki